Buderus Logamax Plus GB072 Arıza Kodları

Buderus Logamax Plus GB072 Arıza Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Buderus Logamax Plus GB072-24 / Buderus Logamax Plus GB072-24K model yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

 1. 3C Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Sorun düzelmezse birkaç reset işlem daha uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Fan veya anakart arızası mevcut olabilir.
 1. 4L Arızası Tesisat basıncı düşük.
 • Çözüm Tesisat basınç değeri 1 barın altına düşerse cihaz bu uyarıyı verir. Sisteme su basarak basınç değerini ideal seviyeye (1 ile 2 bar arasına) getirmek gerekir. Kombi altında monteli olan mavi veya siyah doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi duyarsınız ve basınçta artış olur. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelir. İşlemi yapamazsanız veya çok sık yapmak durumunda kalırsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 4Y Arızası Gidiş suyu sensör problemi.
 • Çözüm Kombide mevcut olan kalorifer gidiş sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensör, sensör kabloları, sensör boruları ve anakart kontrol edilmelidir. Bu kontroller uzman servis ekiplerince yapılarak arıza tespit edilmeli ve müdahale gerçekleştirilmelidir.
 1. 5L Arızası BUS işetişim kesinti durumu.
 • Çözüm Kombiye bağlantılı bir oda termostatı kullanıyorsanız eğer; oda termostatında, termostat bağlantılarında sorun olabilir. Oda termostatı kullanmıyorsanız muhtemel sebep anakart arızası da olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. 6A Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda servis öncesi yapılması gerekenleri merak ediyorsanız veya servis çağırmadan sorunu çözümlemek isterseniz Logamax Plus GB072 6a hatası çözümü linki tıklayabilirsiniz.
 1. 6C Arızası Gaz kesintisi sonrası alev algılanıyor.
 • Çözüm Arıza durumuyla karşılaştığınız an kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Resetleme işlemi işe yaramazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Elektrot, gaz valfi, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir.
 1. 9P Arızası KIM algılanmadı.
 • Çözüm Dahili bir hatadır. Arıza tespiti ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombiye takılı dış hava sensörü varsa eğer algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda dış hava sensörü dahil bağlantı ve kabloların kontrol edilmesi gerekir. Sorun görülürse zaten servis ekiplerince tespit edilerek çözümlenir. Ancak kombiye bağlantılı bir dış hava sensörü yoksa elektrik aksam kontrol edilmelidir. İşlemler yalnızca uzman servis ekiplerince yapılmalıdır.
 1. CL Arızası Kullanım suyu ntc sensör problemi.
 • Çözüm Kombide sıcak su aksağında yer alan ntc sensörde sorun olabilir. Cihazı resetlemeden direkt servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda yalnızca ntc sensörde değil, sensörle birlikte bağlantılarında, borularında veya anakartta sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. EL Arızası KIM ya da Logamatic BC20 sorunu.
 • Çözüm Kombide KIM sorunu ya da Logamatic BC20 adı verilen kumanda (tuş takımı) sorunu olduğu zaman bu problem yaşanır. Tuş takımı değişimi gerekebilir. Tabi bu durumda kombi anakartını da kontrol etmek gerekir. Kart arızalı ise tamiri veya değişimi ile de sorun çözümlenebilir. Mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EP Arızası Reset kilitlenmesi.
 • Çözüm Reset tuşuna 30 saniyeden daha fazla basılı tutulduğunda bu sorun yaşanabilir. Reset kilitlenmesi olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumuyla karşılaşmamak için kombi arızaya geçtiğinde reset tuşuna ya 1 kez basmak gerekir ya da birkaç saniye basılı tutmak gerekir. Bu sorunla karşılaştığınız zaman cihazı şalterinden kapatın, birkaç saniye kadar bekleyin, yeniden açın. Sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama