Buderus 6A Arızası

Buderus Kombide 6A Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

 • Dairesinde gaz olduğundan emin olmak adına doğalgazla çalışan ocak gibi ürünler var ise çalıştırmayı denemelidir.
 • Ocağın da yanmıyor olması demek dairede doğalgazın olmadığı anlamına gelir.
 • Ocak yanmıyorsa önce dışarıda yer alan gaz vanası kontrol edilmelidir. Vana kapalı ise açılmalı (gaz vanası nasıl açılır? öğrenmek için linki tıklayın), mühür var ise fatura ödenmediği için kesildiğinden faturayı ödeyip mührü açtırmak için doğalgaz firması ile görüşmeli, gaz vanasına açık olmasına nazaran ocağın da çalışmadığı durumlarda doğalgaz çalışması sebebi ile gaz kesintisi olabileceğinden doğalgaz firması aranılmalı bilgi ve yardımlar alınmalıdır.
 • Ocak yanıyor ise kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gaz vanası boru ile aynı hizada değilse kapalı demektir. Boru ile aynı hizaya getirmeniz gerekir.
 • Ocak yanıyor, kombi yanındaki gaz vanası da açık durumda ise Buderus kombi resetlenmelidir. Buderus kombilerin genel modellerinde resetleme düğmesi bulunmaz. Resetleme işlemini kombiyi kapatıp yeniden açarak yapabilirsiniz. Reset düğmesi varsa da birkaç saniye basılı tutmalısınız. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Yapılması gerekenleri uyguladınız fakat sonuç değişmiyorsa muhtemel arızalı parçaları şu şekilde sıralayabiliriz

Yine de sorunun uzman ekip tarafından yerinde görülmesi ve tespit yapılarak çözüm sağlanması gerekmektedir. Bu sorunda sıraladığımız parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Buderus Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (46 Yorum)

 1. Buderus kulanıcısi kombide 6a çıkıyor hem bakımını yaptık hemde üç defa resetledik ama bir süre sonra yine 6a çıkıyor yani kısacası günde enaz üç defa resetliyouz bize yardımcı olsanız memnun oluruz

  1. Merhaba Kenan Bey… Kombi resetlendiğinde düzeliyorsa sorun yok. Ancak arıza çok sık tekrar ediyorsa sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Makalemizde bahsettiğimiz durumların yanı sıra bazen karşımıza fan veya cihazın çeşidine bağlı prosestat arızası da çıkabiliyor. Kullanıcı olarak cihazı resetlemekten başka yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 2. Buderus GB 072 kombi kullanıyorum kombi sırayla 6A ve 6L arıza kodu veriyor ne yapmalıyım .

  1. Merhaba Emrah Bey… Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekiyor. Dairenizde gaz var mı? ocağınız doğalgazlı ise ocağınız yanıyor mu? kombiye gaz geliyor mu? tüm bu durumlardan eminseniz gazla alakalı bir kesinti durumu yoksa kombiyi resetlemelisiniz. Tek bir resetleme işlemi ile düzelme olmuyorsa işlemi birkaç kez daha tekrar etmelisiniz. Yine de düzelmezse eğer cihazınızda gaz yokluğu-alev sönme ve ateşleme arızası olduğu için servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Leyla Hanım… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  2. 6 A arıza gozüküyor elektirik var. 6ay önce gazi kapatmistim.simdi açtım.Resetlemeyi nasil yapabilirim

   1. Merhaba Yaşar Bey… Gaz uzun süre kapalı kaldığı için borular içerisindeki gaz özelliğini yitirmiştir ve muhtemelen kombi özelliğini yitiren gazı algıladığı için brülörde alev oluşmuyordur. Kombinizin modelini de belirtebilirseniz resetleme konusunda bilgi aktarabiliriz.

  1. Merhaba Ali Bey… 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak servis kaydınızı oluşturabilirsiniz.

 3. Gaz olduğu tarafımdan tespit edildi ev içerisinde ocakta gaz var kombinin vanası da açık konumda şu basıncı 1.5 bar ancak kaç defa resetlediysem 6A arizasi veriyor Yardımınızı bekliyorum

  1. Merhaba Muzaffer Bey… Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geliyorsa ve maksimum 3 resetleme işlemine rağmen 6A arızasında düzelme olmuyorsa parçalarda sorun var demektir. Bu parçalar genel olarak; gaz valfi, anakart, elektrotlardır. Ancak detaylı bir inceleme ve arıza tespiti gerekeceğinden bu konuda servis yardımı almanızı öneririz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor maalesef.

 4. Günaydın
  Doğal gaz bitmiş. Karttaki yedek gazı yükledim. Buderus kombi ekranında 6A servis işareti var. Yanmıyor. Ateşleme nasıl yapılır? Yardım

  1. Merhaba Bayram Bey… Kombi yeni gazı algılamadığı için ateşleme yani gaz yokluğu arızası veriyor. Kombiyi birkaç kez resetleyin, karttaki gaz yeterli gazsa eğer cihaz yeni gazı algılayarak kendine gelecek yani düzelecektir. Düzelme olmazsa parça arızası olabilir, servis müdahalesi gerekebilir.

  1. Merhaba Murat Bey… Buderus kombilerde 6A arızası; makalemizde de belirttiğimiz gibi gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Yine makalemizde belirttiğimiz gibi dairenizde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından emin olun. Dairede gaz varsa önce kombiyi arka arkaya 3 kez resetleyin. Yine de düzelme olmazsa eğer; anakart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Bu parçalar kontrol edildi ve bir sorun görülmediyse fan gibi parçalara bakılması gerekir. Fan yeterli hava akışı sağlayamazsa eğer alevi kesebilir ve bu sebeple cihaz 6A arızasına geçebilir. Bunun yanı sıra doğalgaz saatinde sorun varsa eğer bu yüzden de kombi ateşleme yapmıyor olabilir. Bu kontrollerin sırası ile yapılması gerekir. Tabi bu durum için de bi uzman yardımı gerekir. Firmamızı arayarak bu sorun hakkında çözüm için yardım alabilirsiniz.

 5. Hocam peki, 6A hatası servis geldiğinde vermiyorsa. Servis ilgili parçaları değiştirerek denemesi gerekmez mi? Sıcak su lazım kombi 6A hatası vermiş. 3-4 resetle düzelmiyor. 4 saat falan kapalı kalınca düzeliyor. 2 hafta sonra tekrar hata veriyor. Ama servis hatayı görmeyince çözemiyor. Nasıl bir çözüm önerirsiniz. Buderus logamax plus gb172i kombi. Teşekkürler.

  1. Merhaba Ali Bey… Bu arıza durumunda muhtemel parçalar; anakart, gaz valfi, elektrotlardır. Bazen oluyor ki fan arızasıyla bile karşılaşabiliyoruz. Çünkü fan yeterli hava akışı sağlayamazsa kombi alevini kesebiliyor. Rüzgarlı havalarda yine fan yeterli hava akışı sağlanamadığı için alevi kesebiliyor. Bu muhtemel durumları da göz ardı etmemek gerekir. Yani kombinizde sorun olmama ihtimali de var. Deneme yanılma yöntemi ile sorun çözümlenemez. Sorun 3-4 resetleme ile düzelmiyor. Ancak uzun süre kapalı kalırsa düzeliyor demişsiniz. O halde kombi arızaya geçtiğinde maksimum 3 kez resetleyin. Baktınız sorun düzelmiyor servis çağırın cihazı o zaman incelesin. Yani kapalı tutarak sorunun çözümlenmesini beklemeden servis çağırın ki hem net bir teşhis yapılabilsin hem de siz kombi acaba arızalanacak mı gibi kaygılardan kurtulun. Bu konuda sunabileceğimiz tek önerimiz budur. Arıza durumunda çözüm için bizi de arayabilirsiniz.

 6. Buderus kombi 6A arızasi veriyor resetledim normale döndü 12 saat sonra tekrar aynı arızayı verdi. Neden acaba?

  1. Merhaba Ali Osman Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu sorunudur. Bir sebeple brülörde alev oluşmadığından ya da alev kesildiğinden bu sorun yaşanır. Resetlediğinizde düzeliyorsa sorun yoktur. Ancak arıza çok sık tekrar ederse makalemizde de belirttiğimiz gibi iyon-ateşleme elektrotlarında, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilme ihtimali vardır. Tabi yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

 7. İyi akşamlar Buderus kombimde 6A arızası verdi resetledim Loc yazıyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba İsmail Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu hatasıdır. Kombiyi resetlerken tuş kilidini aktif etmişsiniz. Yani çocuk kilidi aktif olduğunda ekranda “Loc” yazısı belirir. Muhtemelen “+,-” düğmelerine aynı anda basılı tuttunuz. Bu düğmelere yeniden basılı tutarak önce çocuk kilidini devre dışı bırakın. Kombiyi resetlemek istiyorsanız “açma kapama + anahtar” sembolü olan düğmelere aynı anda basılı tutun. Bu şekilde cihaza reset atmış olursunuz. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Cihazı söylediğimiz şekilde birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 8. Kombinin içinden ilk su sesi sesi geldi daha sonra 6A arızası verdi. Resetledim arıza devam ediyor

  1. Merhaba Sefa Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Kombiye de gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz resetleme işlemini birkaç kez arka arkaya tekrar etmelisiniz. Arıza durumu hala devam ediyorsa makalemizde bahsettiğimiz parçalarda sorun olabilir. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 9. Çok tşkler yazınız çok faydalı oldu 18.45 te servisi aradık.Evimizde yaşlımız olduğunu bildirdik.Yarına bıraktılar.İyiki varmışsınız resetledik normale döndü.Saygılar.

  1. Merhaba Rahmi Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

 10. buderus marka kombim 6a arıza kodu veriyor ve içerisinden güp güp ses geliyor tariflerinizin ve servisin yönlendirdiği şekilde resetleme felan yapıldı aç kapa yapıldı ama kombi içerisinden güp güp ses gelme kesilmedi konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba İbrahim Bey… Buderus kombilerde 6A hata kodu gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Kombi aynı zamanda ses yapıyorsa eğer gaz valfinde sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Kombinizde 6a arızası dışında ekstra ses yapma sorunu da olduğu için servis yardımı almanızı öneririz.

  1. Merhaba Engin Bey… Kombide 6A arıza kodu gaz yokluğu sorunudur. Makalemizde zaten arıza durumu hakkında servis öncesi yapılması gereken bilgiler ile birlikte arızanın muhtemel sebepleri de belirtilmiştir.

 11. Kombide h mi a mi belli değil sonu ama 6 olarak gözüküyor Bosch kompakss 2000 wold resetleme yapılınca düzeliyor ama başka zaman yine başlıyor 40 a ayarlıyor uz 45 46 ya kadar çıkıyor sonra bir süre sonra 35 kadar düşüyor

  1. Merhaba Şerif Bey… Muhtemelen c6 arızasıdır. Bu sorun atık gaz devresi ile alakalı bir sorundur. Evet çoğu zaman resetlendiğinde düzelir. Ancak resetlendiğinde düzelirse eğer net olarak arıza tespiti de yapılamaz. Kombi ayarladığınız derecenin çok az üstüne çıktığında yeniden devreyi kapatıyor ve kombi içerisindeki su soğumaya başlıyor. Bu yüzden ekranda farklı dereceleri görüntülüyorsunuz. Bu da yaşadığınız duruma bağlı olabilir. Bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 12. Muderis kombi Arızalı Arıza kodu 6A veriyor resetliyorum ancak sıcak suyu açıncak tekrar 6A arızaya geçiyor acaba ateşlemeden sorun

  1. Merhaba Şaban Bey… Buderus kombilerde 6A arıza kodu gaz yokluğu sorunudur. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Dairenizde gaz var ve kombi yanındaki gaz vanası açıksa servis yardımı almalısınız. Çünkü resetleme işlemi denemişsiniz ancak düzelme durumu olmamış. Servis müdahalesi gerektiğinden işi uzmanına bırakın.

 13. 6A ariza sebebi ne olabilir neden kaynaklanir.Kombim 13 yillik Bir Buderus Gb 22 dir.Arizanin maliyeti tahmini nekadar olabilir.Tsk.

  1. Merhaba Köksal Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu yani ateşleme sorunudur. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Dairede gaz var ve kombiye gaz geliyorsa eğer kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de bir çözüm olmuyorsa elektronik kart, elektrotlar veya gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın ne teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Sorunu net tespit etmeden maliyet konusunda maalesef ki bilgi verilemez.

  1. Merhaba Muammer Bey… Oda termostatında veya bağlantılarında sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

  1. Aynı gün içerisinde de servis yönlendirmesi yapıyoruz Bayram bey. Ne zaman isterseniz arayabilirsiniz.

   1. Kombim 6-A arızası Buderus u 52 modeli bir kaç kez resetleyince düzeliyor fakat sonra tekrar hata veriyor

    1. Merhaba Haşmet Bey… Dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Kesinti olmadığından emin olun. Gaz vanaları açıksa ve kombiye de gaz geliyorsa, resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde de belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir.

  2. Gb 0.62 kombimin isinmsya gectiginde ugultu olusuyor ve isinincaya kadar devam ediyor. Sonrasinda A6 arizasi veriyor. 3 kere serviscagirdim ama sorun devam ediyor neden olabilir.

   1. Merhaba Kasım Bey… Buderus kombilerde A6 veya 6A arızası gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Bu gibi durumlarda; gaz valfi, anakart, iyon ve ateşleme elektrodu gibi birçok parçada sorun olabilir. Ayrıca kombide hava akışını sağlayan fanda sorun varsa eğer alevi keser bu yüzden de bu sorun yaşanabilir. Bacanın yerinden çıkması, baca ebatının uygun olmaması, bacanın rüzgarlı bir yerde olması durumları da yine alevi kesebilir. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak bir tespit yapılması gerekiyor. Talebiniz olursa biz de firma olarak arızayı yerinde görmek isteriz. Bunun için çağrı merkezimize (444 1 837) ulaşmanız yeterlidir.

     1. Merhaba Erdal Bey… Makalemizde arıza durumu hakkındaki tüm detaylar yazıyor. Yine de açıklamak gerekirse; önce dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz kesintisi varsa doğalgaz firmasından bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz var ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de düzelme olmuyorsa makalemizde de belirttiğimiz gibi; anakart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

Petek Yıkama