Buderus 6A Arızası

Buderus Kombide 6A Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

 • Dairesinde gaz olduğundan emin olmak adına doğalgazla çalışan ocak gibi ürünler var ise çalıştırmayı denemelidir.
 • Ocağın da yanmıyor olması demek dairede doğalgazın olmadığı anlamına gelir.
 • Ocak yanmıyorsa önce dışarıda yer alan gaz vanası kontrol edilmelidir. Vana kapalı ise açılmalı (gaz vanası nasıl açılır? öğrenmek için linki tıklayın), mühür var ise fatura ödenmediği için kesildiğinden faturayı ödeyip mührü açtırmak için doğalgaz firması ile görüşmeli, gaz vanasına açık olmasına nazaran ocağın da çalışmadığı durumlarda doğalgaz çalışması sebebi ile gaz kesintisi olabileceğinden doğalgaz firması aranılmalı bilgi ve yardımlar alınmalıdır.
 • Ocak yanıyor ise kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gaz vanası boru ile aynı hizada değilse kapalı demektir. Boru ile aynı hizaya getirmeniz gerekir.
 • Ocak yanıyor, kombi yanındaki gaz vanası da açık durumda ise Buderus kombi resetlenmelidir. Buderus kombilerin genel modellerinde resetleme düğmesi bulunmaz. Resetleme işlemini kombiyi kapatıp yeniden açarak yapabilirsiniz. Reset düğmesi varsa da birkaç saniye basılı tutmalısınız. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Yapılması gerekenleri uyguladınız fakat sonuç değişmiyorsa muhtemel arızalı parçaları şu şekilde sıralayabiliriz

Yine de sorunun uzman ekip tarafından yerinde görülmesi ve tespit yapılarak çözüm sağlanması gerekmektedir. Bu sorunda sıraladığımız parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Buderus Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (76 Yorum)

 1. gündüz demireı dedi ki:

  6C sorunu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gündüz Bey… Buderus kombilerde 6C sorunu; gaz kesilmesine rağmen alev algılandığını belirtir. İyon hatası da diyebiliriz. Bu durumda cihazı resetlemeli, arızada düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Kart, iyon elektrodu, gaz valfi gibi parçaların kontrol edilmesi gerekiyor.

 2. Muhammet çelebi dedi ki:

  6a arzası veriyor nasıl bır yol izlemem gerekiyor şimdiden teşekkür

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Makalemizde arıza durumunda servis öncesi yapılması gereken işlemler, arızanın sebepleri ve arızalı parçalar hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Makalemizi okuduğunuzda zaten izleyeceğiniz yol da baştan sona belirtilmiş durumdadır. İşlemleri uygulamalı, arızanın çok sık yaşandığı veya düzelmediği durumlarda servis yardımı almalısınız.

 3. Osman Tasdemir dedi ki:

  U72 buderrus musluk suyu alırken Bi duruyor Bi çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombi kendiliğinden devreden çıkıyor. Bu durum eğer tek bir muslukta oluyorsa; musluk-batarya bozuk olabilir, filtrede tıkanma olabilir ya da tesisatınızda sorun olabilir. Ancak bu durum tüm musluklarda oluyorsa; sensör, kart gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir.

 4. CANER YILDIRIM dedi ki:

  SICAK SU DA 6 A HATASI VERIYOR.ATESLEME YAPTIKTAN SONRA HATA VERIYIR.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Cihazda alev oluştuktan sonra alev sönüyor ve bu arızayı veriyorsa; makalemizde sunduğumuz arızalı parçalara ek baca sisteminin de kontrol edilmesi gerekiyor. Yani her şekilde servis yardımı almanız lazım.

 5. burhan ayhan dedi ki:

  buderus g124 willa yer kombisi ateslemeye elektirik gitmedigi icin atesleme yapmiyor ne yapabiliriz.?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Ateşlemeye elektrik gitmiyor derken? Kombiye enerji mi gelmiyor? Kombi ekranında elektrik yoksa eğer kablo bağlantılarının ve kombi kartının kontrol edilmesi gerekiyor. Kombiye enerji geliyor ancak ateşleme yapmıyorsa makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 6. sinan altan özkan dedi ki:

  merhaba, buderus logamax plus gb022 kombimde 6A arızası oluştuçKontrol ettiklerim gaz girişi var,su basıncı 2 bar,ateşleme ve iyonizasyon elektrotları sağlam.2 sene önce fan kartı tamir oluştu ama hangi hata nediniyle tamir olmuştu hatırlayamadım.Sorum şu acaba fan kart arızası sebep olur mu? Yoksa ana kart arızasımıdır? Teşekkür eder,hayırlı işler dilerim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… 6A ateşleme arızasıdır. Makalemizde de belirttiğimiz gibi iyon-ateşleme elektrotları, gaz valfi ve kartı kontrol etmek gerekir. Kombide hemen her parça anakartın bozulmasına sebep olabilir. Ancak sorunu yerinde incelemek, net tespit etmek gerekir. Bu şekilde sorun ney ise neyden kaynaklı arızalandığı da tespit edilmiş, akabinde müdahale edilmiş olur.

 7. yılmaz özgün dedi ki:

  ÖNCELİKLE sizin özel servis olduğunuza dikkat etmemişim bundan dolayı özür dilerim ben kendim elektronikçiyim aynı zamanda iş yerim de var kendim elektronik kart tamircisiyim tv ve her türlü elektronik cihaz tamircisiyim beni aydınlattığınız için ayrıca teşekkür ederim tabiki kombi regülatörü koyabilirim sorun yok ancak benim anlamadığım servis bu hataya geliyor ücretini alıyor arızayla alakalı hiç bir şey söylemiyor ben zaten reset atıyorum daha sonra çalışıyor sorun yok ama ben bununla alakalı çözüm istemiştim bana diyebilir bunun arkadaşım bunun çözümü yok anlarım ama şu bir gerçek çevremde hiç kimse regülatör koymamıştır yinede sağolun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Estağfurullah. Özür dilemenize gerek yok. Biz sadece şikayetiniz boşa gitmesin diye bilgi aktarmak istedik. Servisler genellikle arıza durumlarında önce cihazı arızadan çıkarmak için resetleme işlemi uygular. Resetleme sonrası cihaz düzelirse arıza tespiti yapılamaz. Yani tahmini sebepler bellidir ancak cihaz düzeldiği için deneme-yanılma yöntemi ile parça değiştiremezler. Bu yüzden bir sorun yok deyip gitmiş olabilirler. Dediğimiz gibi kombi regülatörü sadece kartı voltaj dalgalanmasına karşı korur. Ancak 6A arızasını çözümleyemez.

 8. yılmaz özgün dedi ki:

  ÖNCELİKLE merhaba benim şu model kombi cihazım GB 062 -24 KD G 20 TR bulunmakta ve ben bu cihazı aldığımda evimin tesisatını yapan usta tarafından beğeni ile övgü ile bana aldırdı iyi hoş güzel de hep sorun yaşıyorum sorunum şu elektrik her kesildiği zaman cihaz 6 A Arzası ile karşı karşıya kalı yorum evim soğuyor çocuklarım üşüyor ne yapıla bilir yani şunu bilmek istiyorum bu 6A arzası içinde bulunan elektronik karttan mı yoksa diğer işlevlerindenmi kaynaklanıyor eğer öyle ise bu cihazı takan servis bana bu arzaya geldiğinde neden söylemedi bana dediği yanlış bağlantı var tesisatı yapanı çağırdık öyle bir şey yok diyor ben ne yapacağımı söylerseniz ve bu durumumu çözerseniz ne ala aksi takdirde be bu işi yükse mercilere taşıyacağımdan emin olabilirsiniz kabalık yapmak istemiyorum ama işminde halomasını istiyorum çevremde bir tek ben sorun yaşıyorum tabiki herkesin değişik marka cihazı var ama sorun yaşamıyorlar ben bu yorumun takipçisi olcağım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Firmamız Buderus markasının özel servisidir. Sitemizdeki bilgileri incelerseniz her marka model kombi cihazları hakkında hemen her tür arıza durumunda hem yapılabilecekleri hem de arızanın sebeplerini naçizane olarak sunuyoruz. Bu bilgileri sunmamızdaki amaç elbette ki tüketicilerimizin bilinçli olmasıdır ve onlara yardımcı olabilmektedir. Yani ürünle alakalı bir şikayetiniz varsa eğer genel merkeze ulaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Yaşadığınız probleme gelecek olursak eğer; elektrik kesildiği zaman cihaza gelen enerji de kesilir. Cihaz kapandığı için çalışmaz ve gaz boru içerisinde kalır. Elektrik yeniden geldiğinde kombi direk özelliğini yitiren gazı algılar ve bu sebeple brülörde alev oluşmaz. Cihaz bu yüzden 6A yani gaz yokluğu arızasına geçer. Bu durum sadece Buderus kombilerde değil, hemen her kombide yaşanabilir. Makalemizde de belirttiğimiz gibi bu sorunun tek sebebi kart değildir. Gaz valfi ve elektrotları da kontrol etmek gerekir. Bazen kombi hava akışı sağlayamadığı zaman da brülördeki alevi kesip bu hataya geçebiliyor. Sizin kombinizde bu sorun sadece elektrik kesintisi sonrası oluyorsa ve resetlendiğinde düzeliyorsa, yine de bu durumu yaşamak istemiyorsanız kartın hasar görmemesi için “kombi regülatörü” cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihaz her elektrik kesintisinde kombinizin 6A arızası vermesini engelleyemez ancak voltaj dalgalanması sebebiyle kartın arızalanmasının önüne geçer.

 9. Oğulcan sağdıç dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Buderua Logamax kombi 6a arızası veriyor reset ışığı yanıp sönüyor. Resetledikten 5 dakika sonra tekrar reset veriyor. 6a sorunu vermeden önce kombinin bar basıncı bi süre sürekli düştü daha sonra 4 e 5 e yükselmeye başladı suyu boşaltmamıza rağmen bar basıncı yükselmeye devam etti ve hep su damlatma sorunu yaşıyoruz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğulcan Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi Buderus kombilerde 6A arızası ateşleme sorunudur. Gaz yokluğu hatası olarak da adlandırabiliriz. Bu sorun ile basıncın yükselmesinin bir alakası olmaz. Basıncın yükselmesi genellikle; eşanjör, tank, doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Ateşleme arızası ise; gaz valfi, kart ve elektrotlara bağlıdır. Yani iki ayrı sorun yaşadığınız için mutlaka bi servis yardımı almanızı öneririz. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 10. Hamiyet polat dedi ki:

  Merhaba kombi 6a arıza veriyor gaz var resetleme yaptım sanırım dışarı atılan su donmuş olmalı ne yapmam lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamiyet Hanım… Kombiniz yoğuşmalı ve yoğuşma gideri dış ortama açık bir yerde ise evet donmuş olabilir. Bu duruma bağlı da kombi alevi kesiyor ve akabinde 6A arızasına geçiyor olabilir. Bize kalırsa bi tesisatçıdan yardım alırsanız daha sağlıklı olur. Tesisattı yoğuşma hortumunu bir gidere bağlarsa bu sorun çözümlenir. Tabi sorun sadece yoğuşma gider hortumunun donmasına da bağlı değildir. Kombi parçalarında da sorun olabilir, dairenizde gaz kesintisi de olabilir. Makalemizde dediğimiz uygulamaları gerçekleştirin. Sorun devam ederse önce tesisatçıdan sonra duruma göre kombi servisinden yardım almanız gerekir.

 11. Birol . dedi ki:

  Bederus 24 kd logamax plus.
  Pis su gideri sabaha karşı buz tutuyor ve 6A arza veriyor gideri actiktan sonra resetliyorum calişiyor bi sikinti yok gece boyunca 6A da kalsa makineye bir sikinti yaparmı ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Birol Bey… 6A arızası gaz yokluğu sorunudur. Kombi bu şekilde uzun süre arızada kalırsa gazsız çalışmaya zorlanır ve tabi ki parçalar zarar görebilir. Normalde yoğuşma hortumunun bir gidere bağlanması gerekir. Ancak montajı bu şekilde uygun görülmediyse dışarı verilmiş olabilir ve bu yüzden buz tutuyor olabilir. Bu sıkıntıyı gidermek gerekir. Yani bi tesisatçı çağırarak yapılabiliyorsa eğer yoğuşma gider hortumunu şuan ki bağlı olduğu yerden çıkarıp bir gidere bağlamak veya hortumu ağzı açık bir bidona vs. koymak daha sağlıklı olur.

 12. cem köroğlu dedi ki:

  iyi günler bizde de 6a 227 arızası oluyor resetleme yaptıktan sonra düzeliyor fakat bazen 2 gün bazen 6 saat bazende 4-5 gün içinde yine aynı arızayı veriyor gider suyunu kontrol ettik temizledik başka ne yapmamız gerek reset atında sorunsuz çalışıyor fakat yukarıda yazdığım aralıklarla tekrarlar oluyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Brülörde alev oluşmadığı zaman veya alev kesildiği zaman cihaz bu arızayı verir. Belirli aralıklarla arıza durumu tekrar ediyorsa bacaya bağlı da olabilir. Yani baca rüzgar alan bir yerdeyse rüzgar sebebiyle de alev sönüyor olabilir. Tabi bu sadece muhtemel bir sebep. Kombi eğer çok sık arızaya geçiyor veya resetlenmesine rağmen düzelmiyorsa yapılabilecek başka bir işlem de bulunmuyor maalesef. Yani her şekilde servis yardımı almanız gerekiyor.

 13. Mehmet SAMSA dedi ki:

  Buderus marka kombi kullanıyorum; kombi 6A Arızası veriyor. Resetlenince arıza geçiyor kombi normal çalışıyor, 6A arızası daha sonra tekrarlanıyor. 6A arızası neye bağlı olarak gelebilir. Fan motoro arızalı olduğunda 6A arızası meydana gelirmi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde 6A arızası hakkında birkaç parçada sorun olduğunu yazdık ancak bazen farklı parçalar da karşımıza çıkabiliyor. Mesela söylediğiniz fan gibi. Çünkü fan dışarıdan temiz hava akışı sağlayamazsa brülördeki alevi kesebiliyor ve alev kesildiği için de cihaz gaz yokluğu-ateşleme arızasına (6A arızasına) geçebiliyor.

 14. Önder duran dedi ki:

  Ben önder 6a arzası veriyor nasıl resetliybilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Önder Bey… Buderus kombilerin genelinde reset düğmesi bulunmaktadır. Ancak kombinizin tam olarak modelini bilmeden size işlemi tarif etmemiz çok zor. Kombinizde reset yazan tuş varsa birkaç saniye basılı tutun. Bu tuş yoksa ok yazan bir tuş varsa bu tuşa birkaç saniye basılı tutun. Bazı modellerde “mode” ve “-” tuşlarına aynı anda basılarak resetleme işlemi yapılabilir. Kombinizde bu tuşlardan yoksa eğer açma/kapama işlemi de uygulayabilirsiniz.Yani kombiyi kapatıp birkaç saniye bekleyebilir sonrasında yeniden açabilirsiniz.

 15. Özerözkader dedi ki:

  Kumanda panelinde A61 yazıyor ve derce aşırı yükseliyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özer Bey… Kullanım kılavuzunda A61 arıza kodu yazmıyor ancak aşırı sıcaklık sebebiyle kilitlenme durumu olabilir. Petek vanaları kapalıysa açın. Kombi basıncı 1 bardan az ise su basın ve basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 16. Kenan yıldız dedi ki:

  Buderus kulanıcısi kombide 6a çıkıyor hem bakımını yaptık hemde üç defa resetledik ama bir süre sonra yine 6a çıkıyor yani kısacası günde enaz üç defa resetliyouz bize yardımcı olsanız memnun oluruz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Kombi resetlendiğinde düzeliyorsa sorun yok. Ancak arıza çok sık tekrar ediyorsa sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Makalemizde bahsettiğimiz durumların yanı sıra bazen karşımıza fan veya cihazın çeşidine bağlı prosestat arızası da çıkabiliyor. Kullanıcı olarak cihazı resetlemekten başka yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 17. Emrah engin dedi ki:

  Buderus GB 072 kombi kullanıyorum kombi sırayla 6A ve 6L arıza kodu veriyor ne yapmalıyım .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekiyor. Dairenizde gaz var mı? ocağınız doğalgazlı ise ocağınız yanıyor mu? kombiye gaz geliyor mu? tüm bu durumlardan eminseniz gazla alakalı bir kesinti durumu yoksa kombiyi resetlemelisiniz. Tek bir resetleme işlemi ile düzelme olmuyorsa işlemi birkaç kez daha tekrar etmelisiniz. Yine de düzelmezse eğer cihazınızda gaz yokluğu-alev sönme ve ateşleme arızası olduğu için servis yardımı almalısınız.

 18. Leyla köksal dedi ki:

  Yazınız çok faydali oldu.tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Leyla Hanım… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  2. YAŞAR YİĞİT dedi ki:

   6 A arıza gozüküyor elektirik var. 6ay önce gazi kapatmistim.simdi açtım.Resetlemeyi nasil yapabilirim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Yaşar Bey… Gaz uzun süre kapalı kaldığı için borular içerisindeki gaz özelliğini yitirmiştir ve muhtemelen kombi özelliğini yitiren gazı algıladığı için brülörde alev oluşmuyordur. Kombinizin modelini de belirtebilirseniz resetleme konusunda bilgi aktarabiliriz.

 19. Ali yüce dedi ki:

  Servis yönlendirilmesini talep ediyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak servis kaydınızı oluşturabilirsiniz.

 20. Muzaffer gurcan dedi ki:

  Gaz olduğu tarafımdan tespit edildi ev içerisinde ocakta gaz var kombinin vanası da açık konumda şu basıncı 1.5 bar ancak kaç defa resetlediysem 6A arizasi veriyor Yardımınızı bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geliyorsa ve maksimum 3 resetleme işlemine rağmen 6A arızasında düzelme olmuyorsa parçalarda sorun var demektir. Bu parçalar genel olarak; gaz valfi, anakart, elektrotlardır. Ancak detaylı bir inceleme ve arıza tespiti gerekeceğinden bu konuda servis yardımı almanızı öneririz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor maalesef.

 21. Bayram Tetik dedi ki:

  Günaydın
  Doğal gaz bitmiş. Karttaki yedek gazı yükledim. Buderus kombi ekranında 6A servis işareti var. Yanmıyor. Ateşleme nasıl yapılır? Yardım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Kombi yeni gazı algılamadığı için ateşleme yani gaz yokluğu arızası veriyor. Kombiyi birkaç kez resetleyin, karttaki gaz yeterli gazsa eğer cihaz yeni gazı algılayarak kendine gelecek yani düzelecektir. Düzelme olmazsa parça arızası olabilir, servis müdahalesi gerekebilir.

 22. Murat Akkaş dedi ki:

  6a hatası çözüm bulmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Buderus kombilerde 6A arızası; makalemizde de belirttiğimiz gibi gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Yine makalemizde belirttiğimiz gibi dairenizde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından emin olun. Dairede gaz varsa önce kombiyi arka arkaya 3 kez resetleyin. Yine de düzelme olmazsa eğer; anakart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Bu parçalar kontrol edildi ve bir sorun görülmediyse fan gibi parçalara bakılması gerekir. Fan yeterli hava akışı sağlayamazsa eğer alevi kesebilir ve bu sebeple cihaz 6A arızasına geçebilir. Bunun yanı sıra doğalgaz saatinde sorun varsa eğer bu yüzden de kombi ateşleme yapmıyor olabilir. Bu kontrollerin sırası ile yapılması gerekir. Tabi bu durum için de bi uzman yardımı gerekir. Firmamızı arayarak bu sorun hakkında çözüm için yardım alabilirsiniz.

 23. Ali Erdoğan dedi ki:

  Hocam peki, 6A hatası servis geldiğinde vermiyorsa. Servis ilgili parçaları değiştirerek denemesi gerekmez mi? Sıcak su lazım kombi 6A hatası vermiş. 3-4 resetle düzelmiyor. 4 saat falan kapalı kalınca düzeliyor. 2 hafta sonra tekrar hata veriyor. Ama servis hatayı görmeyince çözemiyor. Nasıl bir çözüm önerirsiniz. Buderus logamax plus gb172i kombi. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Bu arıza durumunda muhtemel parçalar; anakart, gaz valfi, elektrotlardır. Bazen oluyor ki fan arızasıyla bile karşılaşabiliyoruz. Çünkü fan yeterli hava akışı sağlayamazsa kombi alevini kesebiliyor. Rüzgarlı havalarda yine fan yeterli hava akışı sağlanamadığı için alevi kesebiliyor. Bu muhtemel durumları da göz ardı etmemek gerekir. Yani kombinizde sorun olmama ihtimali de var. Deneme yanılma yöntemi ile sorun çözümlenemez. Sorun 3-4 resetleme ile düzelmiyor. Ancak uzun süre kapalı kalırsa düzeliyor demişsiniz. O halde kombi arızaya geçtiğinde maksimum 3 kez resetleyin. Baktınız sorun düzelmiyor servis çağırın cihazı o zaman incelesin. Yani kapalı tutarak sorunun çözümlenmesini beklemeden servis çağırın ki hem net bir teşhis yapılabilsin hem de siz kombi acaba arızalanacak mı gibi kaygılardan kurtulun. Bu konuda sunabileceğimiz tek önerimiz budur. Arıza durumunda çözüm için bizi de arayabilirsiniz.

 24. Ali Osman BALOĞL dedi ki:

  Buderus kombi 6A arızasi veriyor resetledim normale döndü 12 saat sonra tekrar aynı arızayı verdi. Neden acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Osman Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu sorunudur. Bir sebeple brülörde alev oluşmadığından ya da alev kesildiğinden bu sorun yaşanır. Resetlediğinizde düzeliyorsa sorun yoktur. Ancak arıza çok sık tekrar ederse makalemizde de belirttiğimiz gibi iyon-ateşleme elektrotlarında, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilme ihtimali vardır. Tabi yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

 25. İsmail görgülü dedi ki:

  İyi akşamlar Buderus kombimde 6A arızası verdi resetledim Loc yazıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu hatasıdır. Kombiyi resetlerken tuş kilidini aktif etmişsiniz. Yani çocuk kilidi aktif olduğunda ekranda “Loc” yazısı belirir. Muhtemelen “+,-” düğmelerine aynı anda basılı tuttunuz. Bu düğmelere yeniden basılı tutarak önce çocuk kilidini devre dışı bırakın. Kombiyi resetlemek istiyorsanız “açma kapama + anahtar” sembolü olan düğmelere aynı anda basılı tutun. Bu şekilde cihaza reset atmış olursunuz. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Cihazı söylediğimiz şekilde birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 26. Sefa dedi ki:

  Kombinin içinden ilk su sesi sesi geldi daha sonra 6A arızası verdi. Resetledim arıza devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sefa Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Kombiye de gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz resetleme işlemini birkaç kez arka arkaya tekrar etmelisiniz. Arıza durumu hala devam ediyorsa makalemizde bahsettiğimiz parçalarda sorun olabilir. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 27. Rahmi Hacıoğlu dedi ki:

  Çok tşkler yazınız çok faydalı oldu 18.45 te servisi aradık.Evimizde yaşlımız olduğunu bildirdik.Yarına bıraktılar.İyiki varmışsınız resetledik normale döndü.Saygılar.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rahmi Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için asıl biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

 28. ibrahim durmaz dedi ki:

  buderus marka kombim 6a arıza kodu veriyor ve içerisinden güp güp ses geliyor tariflerinizin ve servisin yönlendirdiği şekilde resetleme felan yapıldı aç kapa yapıldı ama kombi içerisinden güp güp ses gelme kesilmedi konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Buderus kombilerde 6A hata kodu gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Kombi aynı zamanda ses yapıyorsa eğer gaz valfinde sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Kombinizde 6a arızası dışında ekstra ses yapma sorunu da olduğu için servis yardımı almanızı öneririz.

 29. Engin bal dedi ki:

  Kombim sürekli 6a arızası veriyo nedeni ne olabilir

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Kombide 6A arıza kodu gaz yokluğu sorunudur. Makalemizde zaten arıza durumu hakkında servis öncesi yapılması gereken bilgiler ile birlikte arızanın muhtemel sebepleri de belirtilmiştir.

 30. Şerif bocukcu dedi ki:

  Kombide h mi a mi belli değil sonu ama 6 olarak gözüküyor Bosch kompakss 2000 wold resetleme yapılınca düzeliyor ama başka zaman yine başlıyor 40 a ayarlıyor uz 45 46 ya kadar çıkıyor sonra bir süre sonra 35 kadar düşüyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerif Bey… Muhtemelen c6 arızasıdır. Bu sorun atık gaz devresi ile alakalı bir sorundur. Evet çoğu zaman resetlendiğinde düzelir. Ancak resetlendiğinde düzelirse eğer net olarak arıza tespiti de yapılamaz. Kombi ayarladığınız derecenin çok az üstüne çıktığında yeniden devreyi kapatıyor ve kombi içerisindeki su soğumaya başlıyor. Bu yüzden ekranda farklı dereceleri görüntülüyorsunuz. Bu da yaşadığınız duruma bağlı olabilir. Bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 31. Şaban doruk dedi ki:

  Muderis kombi Arızalı Arıza kodu 6A veriyor resetliyorum ancak sıcak suyu açıncak tekrar 6A arızaya geçiyor acaba ateşlemeden sorun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şaban Bey… Buderus kombilerde 6A arıza kodu gaz yokluğu sorunudur. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Dairenizde gaz var ve kombi yanındaki gaz vanası açıksa servis yardımı almalısınız. Çünkü resetleme işlemi denemişsiniz ancak düzelme durumu olmamış. Servis müdahalesi gerektiğinden işi uzmanına bırakın.

 32. KoksalBabur dedi ki:

  6A ariza sebebi ne olabilir neden kaynaklanir.Kombim 13 yillik Bir Buderus Gb 22 dir.Arizanin maliyeti tahmini nekadar olabilir.Tsk.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Köksal Bey… Buderus kombilerde 6A arızası gaz yokluğu yani ateşleme sorunudur. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Dairede gaz var ve kombiye gaz geliyorsa eğer kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de bir çözüm olmuyorsa elektronik kart, elektrotlar veya gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın ne teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Sorunu net tespit etmeden maliyet konusunda maalesef ki bilgi verilemez.

 33. Muammer ux dedi ki:

  Buderus oda termostatı A6 1 de takılı kaldı sıcaklık ayarı yapılamıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muammer Bey… Oda termostatında veya bağlantılarında sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

 34. Bayram Karabey dedi ki:

  servis çağırmak için kaç gün önceden aramam gerekli?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aynı gün içerisinde de servis yönlendirmesi yapıyoruz Bayram bey. Ne zaman isterseniz arayabilirsiniz.

   1. Haşmet Gönül dedi ki:

    Kombim 6-A arızası Buderus u 52 modeli bir kaç kez resetleyince düzeliyor fakat sonra tekrar hata veriyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Haşmet Bey… Dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Kesinti olmadığından emin olun. Gaz vanaları açıksa ve kombiye de gaz geliyorsa, resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde de belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir.

  2. Kasım ACARER dedi ki:

   Gb 0.62 kombimin isinmsya gectiginde ugultu olusuyor ve isinincaya kadar devam ediyor. Sonrasinda A6 arizasi veriyor. 3 kere serviscagirdim ama sorun devam ediyor neden olabilir.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Kasım Bey… Buderus kombilerde A6 veya 6A arızası gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Bu gibi durumlarda; gaz valfi, anakart, iyon ve ateşleme elektrodu gibi birçok parçada sorun olabilir. Ayrıca kombide hava akışını sağlayan fanda sorun varsa eğer alevi keser bu yüzden de bu sorun yaşanabilir. Bacanın yerinden çıkması, baca ebatının uygun olmaması, bacanın rüzgarlı bir yerde olması durumları da yine alevi kesebilir. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak bir tespit yapılması gerekiyor. Talebiniz olursa biz de firma olarak arızayı yerinde görmek isteriz. Bunun için çağrı merkezimize (444 1 837) ulaşmanız yeterlidir.

    1. Erdal karahan dedi ki:

     Kombim 6a 227 arzasını gösteriyor bir kaç defa rest cektim yine çalışmıyor. Sebebi ne

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Erdal Bey… Makalemizde arıza durumu hakkındaki tüm detaylar yazıyor. Yine de açıklamak gerekirse; önce dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz kesintisi varsa doğalgaz firmasından bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz var ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Yine de düzelme olmuyorsa makalemizde de belirttiğimiz gibi; anakart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

Petek Yıkama