Buderus Logamax Plus GB012 Arıza Kodları

Buderus Logamax Plus GB012 Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler Buderus Logamax Plus GB012-25K V2 model yoğuşmalı kombilerle alakalıdır.

 1. 3C Arızası Fan arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu işlemi birkaç kez arka arkaya tekrar edin. Sorunda düzelme olursa eğer cihazı kullanmaya devam edin. Ancak düzelme olmaz da sorun devam ederse fan veya anakart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. 4L Arızası Tesisat basıncı çok düşük.
 • Çözüm Tesisatta yeterli su basıncı olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Tesisata su basıldığında sorun düzelecektir. İşlemi doldurma musluğuyla yapabilirsiniz. Doldurma musluğu kombi altında montelidir. Genelde mavi veya siyah renkte olur. Parçayı sola çevirdiğinizde açılır, su sesi gelir ve basınç değerinde yükselme olur. Basıncı 1 ile 2 bar arasına getirdiğinizde sorun düzelecektir. İşlem sonrası mutlaka doldurma musluğunu kapatın, açık şekilde kalmasın. İşlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya işlemi yapamadıysanız mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 4Y Arızası Gidiş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu ntc sensör arızası da anlamına gelen bu sorunda; sensör ile birlikte bağlantılar ve borular da kontrol edilmelidir. Ayrıca anakart arızası olma ihtimali de vardır. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.
 1. 5L Arızası BUS iletişim sorunu.
 • Çözüm Oda termostatı kullanılıyorsa eğer oda termostatı arızalı olabilir, bağlantılarda kopma veya kısa devre olabilir, anakart arızası olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 6A Arızası Gaz yokluğu sorunu.
 1. 6C Arızası Gaz kesildikten sonra alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz kesildiğinde alevin sönmesi gerekir. Ancak algılanmaya devam ediyorsa bu bir sorundur ve bu sorunda ekranda bu hata kodu belirmektedir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. B3 Arızası Yoğuşma eşanjöründe su seviye sensörü sorunu.
 • Çözüm Sensör ile birlikte sensör bağlantıları ve boruları da kontrol edilmelidir. Ayrıca bu sorunda anakart kontrolü de yapılmalıdır. Bu kontrollerin uzman tarafından yapılması önerilmektedir. Bu yüzden arıza durumunda mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. C7 Arızası Fan arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan veya anakart arızası olabilir.
 1. CL Arızası Kullanım suyu sensör problemi.
 • Çözüm Kombide mevcut olan sıcak su sensöründe, sensör borularında, sensör bağlantılarında problem olabilir. Ayrıca anakart da kontrol edilmelidir. Kontrol ve arıza çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EP Arızası Reset tuşuna uzun süre basılmış.
 • Çözüm Kombi arızasında reset tuşuna 30 saniyeden daha uzun süre basıldığında ekranda bu uyarı kodu çıkar. Bu uyarı kodu reset tuşuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığını anlatır. Kombiyi şalterinden kapatıp açarsanız kod ekrandan silinecektir. Ancak olur da sorun düzelmez devam ederse servis yardımı almanız gerekir.
 1. EC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Kombiye monteli bir dış hava sensörü varsa, arızalı olabilir. Sensörle birlikte bağlantılar kontrol edilmelidir. Ancak dış hava sensörü olmamasına karşın bu sorun yaşanıyorsa elektriksel bir problem var diyebiliriz. Arıza tespit ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. AYHAN OKUR dedi ki:

  EKRANDA LOC YAZISINI GİDEREMEDİK KOMBİ ÇALIŞIYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Tuş kilidi aktifleşmiş. “+ ve -” tuşlarına aynı anda basar veya birkaç saniye basılı tutarsanız tuş kilidi pasif hale gelecektir.

 2. Muzaffer Divarcı dedi ki:

  GB012 kombiye kadar 220 volt geliyor.Karttaki cam sigortalar sağlam kombi açılmıyor.Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Voltaj normal. Cam sigorta sağlamsa; kartın harici işlemcilerinde sorun olabilir, kablo bağlantılarında problem olabilir veya dairenizdeki elektrik-topraklamada problem olabilir.

 3. Fatma Ertan dedi ki:

  Merhabalar özellikle banyoda sıcak su çalışırken su birden soğuyor ve kombinin şartelini aç kapa yapmadan düzelmiyor. Su soğuduğunda kombide ” IH ” ve ” ⚠️ ” uyarı işareti çıkıyo aynı zamanda su soğuduğunda kombininde durduğunu farkettik yaklaşık 1 aydır böyle ne yapmamız gerekir şimdiden teşekkürler ☺️

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Fatma Hanım,
   Sıcak su hatalarında ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama