Buderus Logamax Plus GB012 Arıza Kodları

Buderus Logamax Plus GB012 Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler Buderus Logamax Plus GB012-25K V2 model yoğuşmalı kombilerle alakalıdır.

 1. 3C Arızası Fan arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu işlemi birkaç kez arka arkaya tekrar edin. Sorunda düzelme olursa eğer cihazı kullanmaya devam edin. Ancak düzelme olmaz da sorun devam ederse fan veya anakart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. 4L Arızası Tesisat basıncı çok düşük.
 • Çözüm Tesisatta yeterli su basıncı olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Tesisata su basıldığında sorun düzelecektir. İşlemi doldurma musluğuyla yapabilirsiniz. Doldurma musluğu kombi altında montelidir. Genelde mavi veya siyah renkte olur. Parçayı sola çevirdiğinizde açılır, su sesi gelir ve basınç değerinde yükselme olur. Basıncı 1 ile 2 bar arasına getirdiğinizde sorun düzelecektir. İşlem sonrası mutlaka doldurma musluğunu kapatın, açık şekilde kalmasın. İşlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya işlemi yapamadıysanız mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 4Y Arızası Gidiş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu ntc sensör arızası da anlamına gelen bu sorunda; sensör ile birlikte bağlantılar ve borular da kontrol edilmelidir. Ayrıca anakart arızası olma ihtimali de vardır. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.
 1. 5L Arızası BUS iletişim sorunu.
 • Çözüm Oda termostatı kullanılıyorsa eğer oda termostatı arızalı olabilir, bağlantılarda kopma veya kısa devre olabilir, anakart arızası olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 6A Arızası Gaz yokluğu sorunu.
 1. 6C Arızası Gaz kesildikten sonra alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz kesildiğinde alevin sönmesi gerekir. Ancak algılanmaya devam ediyorsa bu bir sorundur ve bu sorunda ekranda bu hata kodu belirmektedir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edin. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. B3 Arızası Yoğuşma eşanjöründe su seviye sensörü sorunu.
 • Çözüm Sensör ile birlikte sensör bağlantıları ve boruları da kontrol edilmelidir. Ayrıca bu sorunda anakart kontrolü de yapılmalıdır. Bu kontrollerin uzman tarafından yapılması önerilmektedir. Bu yüzden arıza durumunda mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. C7 Arızası Fan arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan veya anakart arızası olabilir.
 1. CL Arızası Kullanım suyu sensör problemi.
 • Çözüm Kombide mevcut olan sıcak su sensöründe, sensör borularında, sensör bağlantılarında problem olabilir. Ayrıca anakart da kontrol edilmelidir. Kontrol ve arıza çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EP Arızası Reset tuşuna uzun süre basılmış.
 • Çözüm Kombi arızasında reset tuşuna 30 saniyeden daha uzun süre basıldığında ekranda bu uyarı kodu çıkar. Bu uyarı kodu reset tuşuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığını anlatır. Kombiyi şalterinden kapatıp açarsanız kod ekrandan silinecektir. Ancak olur da sorun düzelmez devam ederse servis yardımı almanız gerekir.
 1. EC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Kombiye monteli bir dış hava sensörü varsa, arızalı olabilir. Sensörle birlikte bağlantılar kontrol edilmelidir. Ancak dış hava sensörü olmamasına karşın bu sorun yaşanıyorsa elektriksel bir problem var diyebiliriz. Arıza tespit ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Sinan Kulaç dedi ki:

  Merhaba, buderus logomax gb-112 yoğuşmalı kombi var. Kumanda panelinde manüel 10 dereceye almamıza rağmen kombi çıkış kalorifer hattında ve bazı peteklerde ısınma oluyor. Yaz konumuna nasıl alınabilir. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Kombi kalorifer sıcaklığını düşürseniz de kaloriferler kısık derecede yanmaya devam eder. Kalorifer konumunu direk kombi üzerinden kapatmalısınız. Yani kombiyi yaz konumuna almanız gerekir. Kombi yaz konumunda olmasına karşın tüm petekler ısınıyorsa; üç yollu vana, kart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombiye yakın sadece 1-2 petek ısınıyorsa bu bir arıza değildir.

 2. Burhan Kaya dedi ki:

  H6 arıza kodu veriyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Kullanım kılavuzunda yer almadığı için harici bir sorun olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

 3. Faik TOYGAR dedi ki:

  BUDERUS logamax plus GB012-25K
  Model kombim bu sabah su basıncı birin altına düşmüş 4C hatası verdi sonra basıncı yükselttim kendi otomatik çalıştı normale döndü,
  3-4 saat sonra aynı şekil basınç düşmüş sıfıra 4C hatası vermiş tekrar basıncı yükselttim ama 4C hatası vermeye devam etti kapattım açtım hep aynı resetlemeye basıyorum resetlenmiyor hicbir şekilde menü ve (-) tuşuna aynı anda basılınca normalde resetleniyordu ama şuan hiç resetlenmiyor kombi çalışmıyor ve basınç yine kendi kendine düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faik Bey… Muhtemelen tesisatınızda kaçak var. Eğer kombide, tesisatta veya peteklerde gözle görülür bir su akıntısı durumu yoksa tesisatta sıva altı kaçağı olabilir. Kombi basıncının 3-4 saatte sıfırlanması genelde tesisat kaçaklarına bağlıdır. Tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 4. Mehmet saygı dedi ki:

  Buderus gbo12-25k kombim var kombi çalıştıktan sonra biraz çalışıyor stop edtikten sonra fan devreye girdikten sonra genleşme olur gibi tak tuk ses geliyor bu normal mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi devreye girdiğinde ateşleme sesi dışında çıkan her tür ses normal değildir. Bu sesi tabi net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir.

 5. Günay YARKIN dedi ki:

  Kombim IH diye bir arıza kodu veriyor peteklerim ve sıcak su faliyet dışı
  Sorun nedir acaba??
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Günay Yarkın… Kullanım kılavuzunu incelediğimizde belirttiğiniz IH hata kodu çıkmıyor. Harici bir sorun olabilir. Çünkü bizim de daha önce karşılaştığımız bir arıza kodu değildir. Sorun yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama