Bosch Condens 2000 W Arıza Kodları

Bosch Condens 2000 W Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Bosch Condens 2000 W model ZWB 24-1 RE serili yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. A2 Arızası Yanma odası sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Yanma odası sıcaklık sensörü olarak adlandırılan limit sensör olabilir. Baca sıcaklığı yüksek ölçüldüyse eğer sensör devreye girmiş olabilir. Bu durumda önce atık gaz borusu kontrol edilmelidir, tıkanma durumu olabilir. Kalorifer vanaları da açık durumdaysa, tesisatta herhangi bir tıkanıklık yoksa cihazın kontrol edilmesi gerekir. Birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.
 1. A7 Arızası Boyler sıcaklık ntc sensör problemi.
 • Çözüm Cihazın boyler sensöründe, bağlantı kablolarında veya elektronik kartında problem olabilir. Arızanın net olarak tespait edilmesi ve çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. B3 Arızası Yoğuşma eşanjöründe su seviye kontrolü sonucu kısa devre durumu.
 • Çözüm Yoğuşma eşanjörünü ayrıca sifon giderini kontrol etmek gerekir. Tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Arızanın kontrolü ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. C7 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Fanın arızalanması kombiye gelen voltajın düşük olmasına bağlı olabilir. Bu durumda kısa bir süre kadar beklemeli, sorun düzelmezse servis yardımı alınmalıdır. Fan veya kart arızası olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” cihazı kullanmalısınız.
 1. C8 Arızası Fan hızı mevcut değere ulaşamıyor.
 • Çözüm Bu sorun kombiye gelen voltajın düşük olmasından kaynaklı olabilir. Bir süre kadar bekleyin. Voltaj düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Uzun süre bekleme neticesinde sorunda düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. Fan veya kart problemi olabilir.
 1. E2 Arızası Gidiş suyu sensör arızası.
 • Çözüm Gidiş suyu ntc sensöründe, sensör bağlantı kablosunda ya da cihazın elektronik kartında sorun olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Düşük basınç sorunu veya limit sensör devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle cihazın tesisat basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyorsa su basma işlemi uygulamanız gerekir. Dilerseniz Bosch Condens 2000 W Kombiye Su Basma linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. İşlemi yapmanıza rağmen yine de sorunda düzleme olmuyorsa; petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kombi altındaki tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun, kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de bir düzelme durumu olmazsa servis çağırmanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Öncelikle yapmanız gereken şey gaz kontrolüdür. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz ve yine de sorun düzelmiyorsa cihazı birkaç defa resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine rağmen yine de sorun aynı şekilde devam ediyorsa; kart, iyon-ateşleme elektrotu veya bir gaz valfi arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. FA Arızası Gaz kesildiği halde alev algılanıyor.
 • Çözüm Yani bir nevi iyon sorunu olarak adlandırabiliriz. Gaz kesildiğinde alevin de kesilerek algılanmaması gerekir. Alev algılanmaya devam ediyorsa iyon elektrodu veya kart arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Servis yardımı almalısınız.
 1. II Arızası Fan devir ayarı seçilmemiş.
 • Çözüm Direk teknik servis müdahalesi gerektiren bir sorundur. Yoğuşmalı cihazlarda devirli fan bulunur. Devir ayarı seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Fan devrinin ayarlanması için veya varsa eğer sorunun giderilmesi için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. Halit dedi ki:

  H6 arizasi ne olabilir. Ara sira yapiyor resette kurtarmiyor ac kapa yapinca duzeliyir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halit Bey… H6 kodu daha öncesinde karşılaşmadığımız ve kullanım kılavuzunda da belirtilmeyen bir uyarı olduğu için net bilgi aktaramıyoruz. Kombinin çalışmasını etkilemiyorsa eğer arıza değil, bildiri kodu olabilir. Ancak kombinin çalışmasını etkiliyorsa kontrol ve müdahale için servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Adem Koç dedi ki:

  Bosch condense 2000 kombinin ekranında derece sabit durmuyor bir kalorifer bir musluk simgesi sürekli yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kombilerin (marka model veya çeşit ayrımı olmaksızın) çalışma sistemine göre ekranda yalnızca ısı ayarlaması yapılırken ayarlanan sıcaklık görüntülenir. Ayarlama sonrası tuşlara basılmazsa veya düğme çevrilmezse birkaç saniye içerisinde ekrana tesisatta ölçülen suyun sıcaklığı yansır ve bu sıcaklık hiçbir zaman sabit kalmaz. Bu yüzden bu bir arıza değildir. Kış konumunda kullanıcı beklentisi ne olursa ekrana o sembol yansır. Yani sıcak su musluğu açıldığında ekranda musluk sembolü yanıp söner, musluğu kapattığınızda kalorifer sembolü yanıp söner. İkisi birden yanıp sönmez. Böyle bir durum varsa bu da normaldir. Ancak kış konumunda petekler çalışırken sıcak su musluğu açık olmamasına rağmen ekranda musluk sembolü yanıp sönüyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama