Bosch Condens 2000 W Arıza Kodları

Bosch Condens 2000 W Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Bosch Condens 2000 W model ZWB 24-1 RE serili yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. A2 Arızası Yanma odası sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Yanma odası sıcaklık sensörü olarak adlandırılan limit sensör olabilir. Baca sıcaklığı yüksek ölçüldüyse eğer sensör devreye girmiş olabilir. Bu durumda önce atık gaz borusu kontrol edilmelidir, tıkanma durumu olabilir. Kalorifer vanaları da açık durumdaysa, tesisatta herhangi bir tıkanıklık yoksa cihazın kontrol edilmesi gerekir. Birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.
 1. A7 Arızası Boyler sıcaklık ntc sensör problemi.
 • Çözüm Cihazın boyler sensöründe, bağlantı kablolarında veya elektronik kartında problem olabilir. Arızanın net olarak tespait edilmesi ve çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. B3 Arızası Yoğuşma eşanjöründe su seviye kontrolü sonucu kısa devre durumu.
 • Çözüm Yoğuşma eşanjörünü ayrıca sifon giderini kontrol etmek gerekir. Tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Arızanın kontrolü ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. C7 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Fanın arızalanması kombiye gelen voltajın düşük olmasına bağlı olabilir. Bu durumda kısa bir süre kadar beklemeli, sorun düzelmezse servis yardımı alınmalıdır. Fan veya kart arızası olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” cihazı kullanmalısınız.
 1. C8 Arızası Fan hızı mevcut değere ulaşamıyor.
 • Çözüm Bu sorun kombiye gelen voltajın düşük olmasından kaynaklı olabilir. Bir süre kadar bekleyin. Voltaj düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Uzun süre bekleme neticesinde sorunda düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. Fan veya kart problemi olabilir.
 1. E2 Arızası Gidiş suyu sensör arızası.
 • Çözüm Gidiş suyu ntc sensöründe, sensör bağlantı kablosunda ya da cihazın elektronik kartında sorun olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Düşük basınç sorunu veya limit sensör devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle cihazın tesisat basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyorsa su basma işlemi uygulamanız gerekir. Dilerseniz Bosch Condens 2000 W Kombiye Su Basma linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. İşlemi yapmanıza rağmen yine de sorunda düzleme olmuyorsa; petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kombi altındaki tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun, kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de bir düzelme durumu olmazsa servis çağırmanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Öncelikle yapmanız gereken şey gaz kontrolüdür. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz ve yine de sorun düzelmiyorsa cihazı birkaç defa resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine rağmen yine de sorun aynı şekilde devam ediyorsa; kart, iyon-ateşleme elektrotu veya bir gaz valfi arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. FA Arızası Gaz kesildiği halde alev algılanıyor.
 • Çözüm Yani bir nevi iyon sorunu olarak adlandırabiliriz. Gaz kesildiğinde alevin de kesilerek algılanmaması gerekir. Alev algılanmaya devam ediyorsa iyon elektrodu veya kart arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Servis yardımı almalısınız.
 1. II Arızası Fan devir ayarı seçilmemiş.
 • Çözüm Direk teknik servis müdahalesi gerektiren bir sorundur. Yoğuşmalı cihazlarda devirli fan bulunur. Devir ayarı seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Fan devrinin ayarlanması için veya varsa eğer sorunun giderilmesi için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Kerim Çelikkaya dedi ki:

  Merhabalar. Benm kombimin her iki Isı sıcaklık derceside kapalı peteler ve musluk sulari kapali. Ancak musluklardan halen sıcak su geliyo anlamadim bir türlü kapali olduğu halde sicak su geliyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerim Bey… Kullandığınız kombi makalemizde arıza kodları başlığı altında sunduğumuz Bosch Condens 2000 W modeli ise bu modellerde sıcak su tamamen kapatılmıyor. Kombi yine en düşük sıcaklıkta sıcak su vermeye devam ediyor.

 2. Barboros çelik dedi ki:

  Bosch kombi condense 2000 h6 ariza kodu veriyor reset atiyorum yinede calismiyor kombinin elektirigini kesip tekrar aciyorum calisiyor. Sorun ne olabilir yardimci olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barbaros Bey… H6 arızası daha öncesinde çok sık duyduğumuz ancak yerinde görüp tespit yapmadığımız bir arıza kodudur. Kullanım kılavuzunda da yer almadığı için bu konuda net bilgi sunmak çok zor. Ancak genellikle kullanıcılar uzun süre sıcak su kullanımında olduklarını belirtiyorlar. Cihaz yüksek sıcaklık sebebiyle kendini korumaya alıyor olabilir. Yani bir hata kodu değil de koruma fonksiyonu olabilir. Hata koduysa da eğer sensör, üç yollu vana, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yine de tabi dediğimiz gibi sorunu yerinde görüp incelememiz daha sağlıklı olur.

 3. Bünyamin Turgut dedi ki:

  Bosch condens 2000 kombi de petek ler ısınıyor ama sıcak suyu açınca hem petek ler soğuyor hemde su soğuk geliyor sıcak suyu açmayınca peteklerde sıkıntı olmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey… Kombiler ısıtma yaparken aynı anda sıcak su da vermez. Yani iki beklentiye aynı anda yanıt alamazsınız. Kış dönemlerinde kaloriferler açık olduğu sürece sıcak su musluğu her açıldığında kalorifer devresi kapanır. Sıcak su musluğu ne zaman kapanırsa kaloriferler yeniden ısınmaya devam eder. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Musluğu açtığınızda kombi kalorifer konumunu kapatmasına rağmen sıcak su vermiyorsa ve ekranda da bir hata kodu-uyarı yoksa sorunu yerinde incelemek gerekir. Yani bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

 4. Nazim dedi ki:

  Condens 2000 kombim var ariza kodu ea ama musluk suyunu açınca atesleme yapiyor peteklere yapmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nazım Bey… Kombide ateşleme sorunu var. Yani brülörde alev oluşmadığını belirtiyor. Bu sorunda normalde kombinin hiç çalışmaması gerekiyor. Ancak çalışma durumu varsa yani sıcak su veriyorsa kalorifer devresini kontrol etmek gerekir. Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun, kombiyi birkaç kez resetleyin. Arıza yine de devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 5. Özcan Öztürk dedi ki:

  Merhaba Condens 2000 Kombimde “CE” Arızası alıyorum. Daha önce bir kez tesisatta donma olması sebebiyle bosch yetkili servisi tarafından tamir gördü. Garantisi devam ettiği için 2 kez yetkili servisi çağırdım ama arızayı tespit edemediler. “CE” arızası resetlendiğinde kombi normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Kombi “CE” arızasını bir çok sebepten verebiliyor. 3 yollu vana mı ? Pompa mı? Eşanjör mü? Nasıl tespit edebilirim. Kombinin takılı olduğu daireyi çok az kullanıyoruz ,senede 1 ayı geçmez. Kullanmadığımız sürelerde sigortası açık bir şekilde bırakıyoruz (donmaya karşı) ve TR200 oda termostatı ile kullanıyoruz. Geçen duştayken (kombi o an petekleri ısıtıyordu) sıcak suyu kısıp açtığımda tak diye arızaya geçti. aklıma hemen 3 yollu vana geldi. Ama sürekli öyle olmuyor. Normal petekleri ısıtırken de geçiyor. Bazen haftada 3 kere bazen ayda 1 kere arıza veriyor. (çoğunlukla yüksek sıcaklıklarda) Bu arada tüm petekler açık kapalı petek yok. Tesisat, radyatörler ve kombi en fazla 3 senelik. Arızanın nereden olduğu anlamanın yada nereden olmadığı, bir yöntemi var mı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Kombiyi kullanmadığınız durumlarda kapatıyor olsaydınız eğer direk pompa arızası diyebilirdik. Ancak kombi evde kimse olmasa da hep açık bırakılmış. Tabi bu pompa arızası olmayacağı anlamına gelmez. Ancak yaşadığınız problemin sebepleri bellidir. Yani; ana eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana arızası, kalorifer filtresinde veya tesisatta tıkanıklık gibi durumlar söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak bu sorunda arızayı anlayabileceğiniz bir yöntem ya da uygulama yoktur. Tüm petekler açık, kombi basıncı ideal seviyede, cihazı resetlemenize rağmen düzelme olmuyorsa direk servis yardımı almalısınız.

 6. TEOMAN Erhan dedi ki:

  Merhaba,

  Bosch Condens 2000 kombimde sıcak su çalışırken petek ayarını 82’lere bile çıkardığımda petek gidiş hattında hiç bir sıcaklık oluşmuyor ancak hemen yanındaki sıcak su çıkışı ayarladığım sıcaklıkta. Ekranda herhangi bir arıza da vermiyor. İçerideki 15 serisi manuel termostatın kablosunu da söktüm ancak sorun devam ediyor.

  Yardımlarınızı rica ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Teoman Bey… Petek sıcaklığını ısınması için yükseltmenize gerek yoktur. Isınsa zaten düşük veya orta derecelerde de ısıtır. Isıtmıyorsa hiçbir sıcaklıkta ısıtmaz. Petek vanalarının ve kombi tesisat vanalarının açık olduğundan eminseniz, kombi tesisat su basıncı 1,5 bar civarındaysa yapabileceğiniz başka bir işlem yok maalesef. Yani arızayı net bilmeden size uzaktan bir işlem de yaptıramayız. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

   1. Bekir izurd dedi ki:

    Selamlar benim cihazım sorunu sıcaklık ayarını yaparken ekrandaki sayilar devamli değişkenlik gösteriyor sıcak su ve petek dereceleri birbiriyle değişerek karışıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Bekir Bey… Kombiniz makalemizde belirttiğimiz model ise bu modellerde sıcaklık birbiriyle karışmaz. Kombi sıcaklık ayarı yapıldığında ekranda kısa süreliğine ayarlanan sıcaklığı gösterir. Bu süre genelde birkaç saniye olur. Birkaç saniye sonrasında ekranda beliren kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığıdır. Bu sıcaklık sabit olmayacağı için sürekli ekranda farklı bir sıcaklığı görmeniz normaldir. Kombi kış konumundayken sıcak su musluğu açıksa eğer ekranda sıcak su konumundaki sıcaklık derecesi belirir. Ancak sıcak su kullanmıyorsanız yani musluk kapalıysa kombi ekranında gördüğünüz sıcaklık kalorifer tesisatındaki su sıcaklığıdır. Bize kalırsa kombinizde bir sorun yok. Ancak sorunuzu yanlış anladıysak 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

Petek Yıkama