Zemin Katta Oturmanın Dezavantajları

En Alt Katta Oturmanın Dezavantajları Nelerdir?

En önemli dezavantajı kış aylarında ısınamamak ya da iyi şekilde ısınamamaktır.

Kullandığınız cihazın kombi olduğunu var sayalım. Üst katta oturan kullanıcı kombisini yüksek sıcaklıkta dahi yaksa alt kattan gelen soğuk hava nedeni ile dairenizi iyi şekilde ısıtamazsınız. Kombinizi isterseniz en yüksek ayarda çalıştırın. Yerler buz gibi olacaktır. Kombi sadece ortamı ısıtmaz. Tavan, taban, duvar ve eşyalarınızı da ısıtır. Zemin katta oturduğunuzda ise zeminden sürekli soğuk hava akışı olacaktır. Bu da iyi ısınamamanıza ve kış aylarında yüksek faturalar gelmesine rağmen beklentinize yanıt alamamanıza neden olacaktır.

Bu durum sebebi ile zemin katta oturmanın en önemli dezavantajı kombi kullanımında ısınamamak ya da verimli şekilde ısı elde edememektir. Kombi kullanıcılarına önerimiz; iyi şekilde ısınmak, daha düşük ayarda en iyi sonuçları elde etmek, yüksek gelen faturaları düşürmek adına ara katlardan daire seçmeleridir. Bu durum mümkün değilse ısınma konusunda yapılacakları da bilmek gerekir.

Alt Katta Depo ya da Dükkan Varsa

Bunun için yapılması gereken tek şey depo ya da dükkanın tavanına yalıtım yapmaktır. Yalıtım sayesinde siz üst katta yere bastığınızda sıcaklığı hissedersiniz. Sanki alt katınızda da biri varmış da ısıtıcı kullanıyormuş gibi beklediğiniz ısıyı elde edersiniz. Bu durum da sağlıklı verimle birlikte tasarrufu da yaşamanıza neden olur. Bu şekilde bir uygulama sizlere rahatlığı yaşattırabilir.

Alt Katta Depo ya da Dükkan Yoksa

 • Zemini kaldırarak ısı yalıtım malzemesi döşetebilirsiniz. Bu şekilde yer olması gerekenden daha sıcak olur ve alt katınızda ısıtıcı cihaz kullanılıyormuş gibi ısı sağlarsınız.
 • Isı yalıtım malzemesinin üzerine membran döşetebilirsiniz. Bu şekilde de ısı kaybının önüne geçilir. Yer sizler için basması zor hale gelmez.
 • Membran üzerine ince bir tabaka halinde şap döşetebilirsiniz.
 • Son olarak kalorifer ve su tesisatını döşetin ve zemini kapatarak bu şekilde kullanma sağlayın. Emin olabilirsiniz ki bu şekilde de sanki ata katta oturuyormuş gibi ısı sağlayacaksınız. Beklediğiniz sonuç çıkacak ve faturalarınız da beklediğiniz kadar daha doğrusu önceki aylarda geldiği kadar yüksek gelmeyecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Muaz özkul dedi ki:

  Merhaba toki evleri zemin katta oturuyorum altta bodrum var ve kışları ısınmak zor oluyor bu evler içten yalıtımlı alttan yalıtım yok bu konuda nasıl yardımcı olursunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muza Özkul… Yalıtım firmaları ile iletişime geçerek alttaki boşluğa yalıtım yaptırabilirsiniz.

 2. BARIŞ ÇELİK dedi ki:

  İyi günler sayın yetkili Rize den yazıyorum size zemin kat dairem var alt kat otopark daire zeminine ısı yalıtımı yaptırmak istiyorum bu yalıtımı otopark tavanindan mi yoksa daire zemininden mi yaptırmak daha iyi olur hangisini yaptırmanız daha uygun olur ilginize teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Isı yalıtımı-mantolama hizmeti veren firmalarla görüşürseniz daha sağlıklı olur aslında. Isı yalıtımı-mantolama işlemlerini biz yapmadığımız için bilgi sahibi değiliz maalesef.

 3. muhammet avşar dedi ki:

  Merhaba,
  Zemin katta oturuyorum ve alt kat otopark. Ev güneş görmüyor. evde nem yok. otopark altına kendim 5cm karbonlu strafor kullandım ama sıva, file kullanmadım. evin tabanı yine soğuktur ayak basılmıyor. Zemin ise komple parkedir. Otoparkı duvar ile örerek kapatırsam daha mı iyi olur yoksa sizin bahsettiğiniz “Alt katta depo ya da dükkan yoksa neler yapılmalı” başlığı altında işlemleri mi uygulasam daha etkili iyi olur.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Açıkçası firma olarak izolasyon işlemlerini yapmadığımız için işlemler hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. İyi bir izolasyon firmasından bu konudaki daha net bilgilere ve yardımlara ulaşabilirsiniz. Biz naçizane karşılaştığımız durumlar ve kendimizce çözümleri sizlere sunmaya çalıştık. Ancak evin durumunu bilmeden de buradan bilgi sunmak çok zor.

 4. İlker erol dedi ki:

  Merhaba,
  Zemin kattayım ve altım apartmanın otoparkı, otoparkın tavanına dediğiniz gibi köpük yapıştırsak işe yarar mı? Bir diğer önemli konu ise maliyeti çok yüksek olur mu? Evin tabanı 90 metrekare.. Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Tabi köpük yardımıyla az da olsa ısı kaybını engellemiş olursunuz. Çok yüksek oranda olmasa da tasarruf elde edersiniz. Ancak işlemi biz yapmadığımız için maliyet ne tutar bilemeyiz. Isı yalıtımı ya da bu alanda hizmet sunan firmalardan bilgi alabilirsiniz.

 5. Sinem turkes dedi ki:

  Verdiginiz bilgiler aydinlatici oldu.degisik bir yontem olarak zemin dosemesini kaldirip 2cm lik kopuk dosedikten sonra dosemeyi kapatilincada zemini isitabilecegimiz soylendi.bu konuda ne dersniz acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinem Hanım… Dediğiniz uygulama bir nevi ısı yalıtımı oluyor. Yani yere köpük döşeme işlemi diyebiliriz. Bu işlem tabi zeminin ısınmasına neden olabilir. Yakıt tüketimini aşırı şekilde etkilemez ancak düşük oranda da olsa yine etkisi olur tabi.

Petek Yıkama