444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Zemin Katta Oturmanın Dezavantajlarıslogan
down
Paylaş:

En Alt Katta Oturmanın Dezavantajları Nelerdir?

En önemli dezavantajı kış aylarında ısınamamak ya da iyi şekilde ısınamamaktır.

Kullandığınız cihazın kombi olduğunu var sayalım. Üst katta oturan kullanıcı kombisini yüksek sıcaklıkta dahi yaksa alt kattan gelen soğuk hava nedeni ile dairenizi iyi şekilde ısıtamazsınız. Kombinizi isterseniz en yüksek ayarda çalıştırın. Yerler buz gibi olacaktır. Kombi sadece ortamı ısıtmaz. Tavan, taban, duvar ve eşyalarınızı da ısıtır. Zemin katta oturduğunuzda ise zeminden sürekli soğuk hava akışı olacaktır. Bu da iyi ısınamamanıza ve kış aylarında yüksek faturalar gelmesine rağmen beklentinize yanıt alamamanıza neden olacaktır.

Bu durum sebebi ile zemin katta oturmanın en önemli dezavantajı kombi kullanımında ısınamamak ya da verimli şekilde ısı elde edememektir. Kombi kullanıcılarına önerimiz; iyi şekilde ısınmak, daha düşük ayarda en iyi sonuçları elde etmek, yüksek gelen faturaları düşürmek adına ara katlardan daire seçmeleridir. Bu durum mümkün değilse ısınma konusunda yapılacakları da bilmek gerekir.

Alt katta depo ya da dükkan varsa ısı sorunu nasıl engellenir?

Bunun için yapılması gereken tek şey depo ya da dükkanın tavanına yalıtım yapmaktır. Yalıtım sayesinde siz üst katta yere bastığınızda sıcaklığı hissedersiniz. Sanki alt katınızda da biri varmış da ısıtıcı kullanıyormuş gibi beklediğiniz ısıyı elde edersiniz. Bu durum da sağlıklı verimle birlikte tasarrufu da yaşamanıza neden olur. Bu şekilde bir uygulama sizlere rahatlığı yaşattırabilir.

Alt katta depo ya da dükkan yoksa neler yapılmalı?

  • Zemini kaldırarak ısı yalıtım malzemesi döşetebilirsiniz. Bu şekilde yer olması gerekenden daha sıcak olur ve alt katınızda ısıtıcı cihaz kullanılıyormuş gibi ısı sağlarsınız.
  • Isı yalıtım malzemesinin üzerine membran döşetebilirsiniz. Bu şekilde de ısı kaybının önüne geçilir. Yer sizler için basması zor hale gelmez.
  • Membran üzerine ince bir tabaka halinde şap döşetebilirsiniz.
  • Son olarak kalorifer ve su tesisatını döşetin ve zemini kapatarak bu şekilde kullanma sağlayın. Emin olabilirsiniz ki bu şekilde de sanki ata katta oturuyormuş gibi ısı sağlayacaksınız. Beklediğiniz sonuç çıkacak ve faturalarınız da beklediğiniz kadar daha doğrusu önceki aylarda geldiği kadar yüksek gelmeyecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

    1. Verdiginiz bilgiler aydinlatici oldu.degisik bir yontem olarak zemin dosemesini kaldirip 2cm lik kopuk dosedikten sonra dosemeyi kapatilincada zemini isitabilecegimiz soylendi.bu konuda ne dersniz acaba

      1. Merhaba Sinem Hanım… Dediğiniz uygulama bir nevi ısı yalıtımı oluyor. Yani yere köpük döşeme işlemi diyebiliriz. Bu işlem tabi zeminin ısınmasına neden olabilir. Yakıt tüketimini aşırı şekilde etkilemez ancak düşük oranda da olsa yine etkisi olur tabi.