Müstakil Ev İçin Uygun Kombi

Müstakil Evler İçin En Uygun Kombi Hangisi?

Müstakil konutlar da dahil olmak üzere her tür konutta kombi seçimi yapılırken birçok bilgiye sahip olmanız gerekir. Mesela dairenizin metrekaresi kadar binadaki izolasyon durumu da önemlidir.

 • Orta izolasyonlu 160 m2 civarında olan bir müstakil konutu ısıtmak amacı ile 20.000 kcal/h kapasitede kombi yeterli gelecektir. İzolasyonun iyiliğine veya kötülüğüne aynı zamanda müstakil konutun büyüklüğüne göre de bu kapasite yükselip düşebilmektedir.
 • Orta izolasyonlu 100-120 m2 daireler için 17-20.000 kcal/h kapasitede kombiler yeterli gelecektir. Konuttaki izolasyon durumuna bağlı olarak bu kapasite düşebilir veya yükselebilir.
 • Orta izolasyonlu 160 m2 üstünde olan müstakil daireler için 24.000 kcal/h kapasitedeki kombiler idealdir. İzolasyon durumuna göre de kapasite düşebilir ya da yükselebilir.

Bu hususta önemli olan bir de müstakil evin etrafının boş olup olmamasıdır. Etrafı eğer boş ve yeşillik ise ısı kaybı daha fazla olur. Bu düşünce ile bir yüksek kapasitede olan kombiyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kombinizin monteli durumda olduğu katta ısınmada sorun yok fakat diğer katta en uzakta kalan peteklerde ısı olmuyor veya çok az oluyor ise kombi yetersiz kalıyor demektir. Bu durumda harici pompa gerekebilir. Yardım için tesisatçı ile görüşmeniz gerekir.

Günümüzde kombi adı altında birçok marka modelde cihaz vardır. Marka model konusunda sizlere tavsiyede bulunamaz tabi ki… Bu konudaki bilgileri satış yapan kombi bayilerinden veya yakınlarınızdan alabilirsiniz. Bizim amacımız sizlere sadece kapasite açısından ve çeşit açısından yardımcı olabilecek bilgileri sunabilmektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Ceyhun Uludağ dedi ki:

  Merhaba, müstakil dubleks 135 m2 evime kombi bakıyorum. Toplam 9,5 m petek ve 2 havlupan var radyatör olarak. Marka olarak Viessmann veya Buderus düşünüyorum. Tam yoğuşmalı içi metal aksamlı hangi modeli almamı önerirsiniz? Kaç Kw yeterli olur? (Evin çevresi açık, üzerinde çatı yok, terası var, mantolama mevcut. Şuan 25000 Kcal lik kömürlü kazan kullanıyorum.)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ceyhun Bey,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/
   Yurakıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşanilirsiniz, hesaplama yapabilirsiniz.

Petek Yıkama