Kalorifer Suluğu Nedir?

Kalorifer Suluğu Nedir?

Kış aylarında kaloriferlerin çalışması nedeniyle ortam havasız ve nemsiz kalır. Nemsiz olan ortamlarda birçok sağlık sorunu yaşanabilir. Bu sağlık sorunlarını yaşamamak, ortamdaki nemi artırmak amacı ile kalorifere takılarak kullanılan suluk şekline benzer parçadır.

Kalorifer Suluğu Kullanmak Önemli mi?

Kalorifer sistemi kullanılan konutlardaki çoğu kişilerde var olan hastalıklarının aniden kronikleşmesi, baş ağrısı, nefes yolunun tahriş olmasına, astım ya da sinüzit, öksürük hatta çocuklu olan ailelerde çocukların beyin uyuşmasına neden veren hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden tüm tüketicilerimize yoğun geçen kış aylarında kaloriferlerin ortamı kurutmaması adına kalorifer suluğu kullanımını önermekteyiz. Bu suluk ortamda ki nemi yarı yarıya indirerek kullanıcıların rahat zaman geçirmesine birebirdir. Astım, bronşit ve sinüzit hastalığı olanlar muhakkak böyle durumlarda ağızdan bol sıvı tüketmeleri gerekir.

 • Ortam havasız kalırsa vücuda yayılan oksijen azalır. Bu durum organların da oksijensiz kalmasına neden olur. Bu durumdan en çok zarar gören damarları yeteri kadar gelişmeyen küçük çocuklardır.

Bu nedenle çocuklu aileler bu durumdan oldukça rahatsız olarak hep bir tedirginlik duyarlar. Çocuklar diğer bireylere nazaran daha çok oksijen gereksinimi duydukları ve sürekli olarak gelişen beyinlerinin oksijensiz kalma durumuna dayanamadığı tüm uzmanlar tarafından kesinleşmiştir.

 • Bağışıklık sistemleri zayıflayan yaşlı kişilerin de bu durumdan etkilendiğine tüm uzmanlar dikkat çekmektedir. Ortamda bulunan nem normal şartlara göre her zaman %50 civarında olmalıdır.

Kalorifer kullanımında bulunan ortamı kurutmamak amacıyla petek suluğu kullanmadan sizlere alabileceğiniz önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Eğer dairenizde kalorifer suluğu kullanmıyorsanız; kaloriferlerinizin üzerine ıslak bir bez koyabilir ya da dairenizde katalitik kullanıyorsanız çaydanlık ya da buna benzer kaplar koyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra da elektrikli su ısıtıcı bulunduğunuz odada kullanabilirsiniz. Yıkanmış ve iyi bir şekilde durulanmış çamaşırlarınızı da oda içerisinde bırakmanız halinde odanın nemlendirilmesi sağlanabilir.

Sizler bu şekilde uğraşmak yerine kalorifer suluğu kullanarak her daim odanın nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Fiyat bakımından oldukça uygun olan kalorifer suluğu bu nedenle de bütçe bakımından kullanıcıları maddi anlamda etkilememektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Elif dedi ki:

  Peki kalorifer suluğunun icine lavanta yagi damlatsak zarar olurmu benim kizimda astm var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Kızınız için ortam havası elbette ki önemlidir. Koku kızınızı rahatsız etmeyecekse bir problem olmaz. Kombi açısından bir sıkıntı arz etmez.

 2. Fırat Can Çelik dedi ki:

  Biz sabah kalktığımızda burnumuz tıkalı genzimiz kuru (balgam)gibi geniz akıntısı ile uyanıyoruz sebebi bu olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fırat Can Bey… Kış döneminde genellikle pencereleri çok fazla açmadığımız için ortam hem havasız hem de nemsiz kalabilmektedir. Bu durum da birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Yaşadığınız sağlıksal sorunların temel sebebi ortamın nemsiz kalması olabilir. Ancak altında yatan harici rahatsızlıklar da söz konusu olabilir. Yani tek sebep ortamın nemsiz kalması olmayabilir.

 3. Emine dedi ki:

  Merhaba,

  Peteklerin uzerine su koydumuz ya da islak bir havlu koydugumuz zaman, peteklerin kendini ısıtmak icin daha fazla yakit harcadigi dogru mu? Tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Peteklerin üstünü örtmek ısıyı engeller, ortam sıcaklığı sağlanamaz ve tüketim artar. Ortam nemi için kalorifer suluğu kullanabilirsiniz.

 4. nazlı can dedi ki:

  merhaba petek yanında uyuyorum kansızlık olduğu için de başka yerde uyumak istemiyorum fakat uyuduğumdan beri aşırı kuruluk oluyor bağazımda kalorifer suluğu bunun için yararlı olur mu acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nazlı Can Hanım… Tabi ki, kalorifer suluğunun kullanım amacı zaten ortam nemini artırmak içindir. Kalorifer suluğu dışında çok fazla boğaz kuruluğu oluyorsa her akşam yatmadan peteğin üstüne nemli bir bez koyabilirsiniz. Bu da işe yarayacaktır.

 5. Ahmet acar dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin petek sulukları rubet yaparmı iyi günler teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kalorifer suluğu ortamın havasız kalmamasını ve nem oranının çok yüksek oranda olmasa da artmasını sağlar. Biliyorsunuz ki nemli ve ıslak yüzeylerde rutubet oluşabilir. Ancak bu nemi iyi şekilde dengelemek gerekir. Mesela binanızın ısı yalıtımı iyi değilse, duvarlarda sızıntıya sebep olan çatlaklar veya delikler varsa, banyodaki nemin odalara ulaşması gibi daha birçok etmen rutubet oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden tek başına petek suluğu rutubet oluşturur veya kullanımda kesin rutubet oluşturur diyemeyiz. Petek suluğu odanın nemini dengeler. Oda nemsiz kaldığında birçok hastalık oluşabilir ve bu hastalıkların da bir nevi önüne geçmiş olur. Bu yüzden kullanımını tavsiye ediyoruz.

Petek Yıkama