Baymak Baxi Luna 240 Fi Kombi Kullanımı

Baymak Baxi Luna 240 Fi Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde belirteceğimiz bilgiler Baymak Baxi Luna 240/280/310 Fi/i model kombilerin kullanım kılavuzu ile alakalı bilgilerdir.

Baymak Baxi Luna 240 Fi Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. Açma-kapama/konum seçme/reset düğmesi
 3. 2 numaralı ışık
 4. Gaz blokaj göstergesi
 5. 3 numaralı ışık
 6. Aşırı ısı termostat devresi açık
 7. 4 numaralı ışık
 8. Fan blokajı veya pompa blokajı
 9. 5 numaralı ışık
 10. Su eksikliği veya pompa blokajı
 11. 6 numaralı ışık
 12. Kullanım suyu modunda çalışma
 13. 7 numaralı ışık
 14. Isıtma devresi sensör arızası
 15. 8 numaralı ışık
 16. Voltaj göstergesi
 17. 9 numaralı ışık
 18. Kullanım suyu modunda çalışma
 19. 10 numaralı ışık
 20. Merkezi ısıtma modunda çalışma
 21. 11 numaralı ışık
 22. Alev oluşumu göstergesi
 23. 12 numaralı düğme
 24. Kalorifer sistemi sıcaklık ayar düğmesi
 25. 13 numaralı düğme
 26. Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi
 27. 14 numara
 28. Termomanometre (sıcaklık derecesi ve tesisat su basınç göstergesi)

Bilmenizi İsteriz! Baymak Baxi Luna 240 Fi Kombi Kullanımı nda; 2’den 7’ye kadar sıralı olan ışıklar ısıtma sisteminin ulaştığı sıcaklık değerini ifade etmektedir. LED lerin yanması ayarlanan ya da çıkış suyu sıcaklık derecesini belirtir. (Örneğin; 50°C ye kadar yanması ayarlanan veya çıkış suyu sıcaklık derecesinin 50°C civarında olduğunu anlatır. LED ler yanıp sönüyorsa arıza söz konusu demektir.

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Öncelikle kombiyi yaz konumuna yani sıcak su konumuna almanız gerekir. Bunun için 1 numaralı konum seçme düğmesini sağ tarafta yer alan “güneş sembolü” ne doğru çevirin. Cihaz bu konumda sadece sıcak su verir. Kalorifer konumunu kapatır.

Sıcak su ayarı yapmak için;
13 numarası ile gösterilen musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. Düğmeyi sağa çevirdiğiniz sürece sıcaklık ayarı yükselir. Düşürmek için de aynı düğmeyi sola doğru çevirebilirsiniz. Ayarladığınız dereceyi cihazınızda ekran olmadığı için görüntüleyemezsiniz. Ancak 2 ile 7 arasındaki LED lerin yanma durumlarına göre ve 14 numarası ile gösterdiğimiz termomanometre üzerindeki derecelere göre ayarladığınız sıcaklık değerini görebilirsiniz. Birkaç saniye sonra çıkış suyu sıcaklık derecesi görüntülenecektir. Yanan LED ler sabit kalmaz. Sıcak su talebi olduğunda yükselebilir, talep sona erdiğinde düşebilir.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Öncelikle 1 numaralı konum seçme düğmesini “0” konumunun hemen solunda yer alan “kar sembolü” ne çevirin. Bu şekilde kış moduna geçmiş olursunuz. Kombi kış modunda sıcak su ihtiyacına yanıt verir ve ısıtma sağlar. Her ikisini aynı anda sunamaz. Sıcak su talebi için sıcak su musluğu açıldığı anda petek konumunu devre dışı bırakır. Sıcak su talebi sona erdiğinde ise petek konumunu yeniden devreye alarak ısıtmaya kaldığı yerden devam eder. Kombinin önceliği kış konumunda her daim sıcak su talebine yanıt vermektir.

Kalorifer ısı ayarı yapmak için;
12 numarası ile gösterdiğimiz kalorifer simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. 2 ile 7 arasında sıraladığımız LED lerin yanma durumuna göre ayarladığınız sıcaklık derecesini kontrol altına alabilirsiniz. Beklentinize göre ısı ayarını düşürebilir veya yükseltebilirsiniz.

Comfort Modu

12 ve 13 numarası ile adlandırdığımız düğmelere bakacak olursanız hem sıcak su hem de ısınma konumunda “comfort” seçeneği olduğunu göreceksiniz. Cihaz bu konumda enerji tasarrufu ve ekonomik çalışma sağlar. Kış konumunda ihtiyaca bağlı olarak kullanım suyu sıcaklığının artırılması gerekmektedir.

Baxi Luna 240 Fi Kombiyi Resetleme

Baymak Baxi Luna 240 Fi Kombi Kullanımı sırasında panel üzerinde mevcut olan LED ler yanıp sönüyorsa eğer cihaz arızaya geçmiş demektir. Arıza LED lerin yanma durumuna göre değişmektedir. Arıza durumu açıklamasında servis öncesi resetleme yapın uyarısı varsa eğer 1 numaralı düğmeyi en solda yer alan “R” konumuna çevirin. Birkaç saniye bekledikten sonra düğmeyi yeniden bir önceki mevcut konumuna (yaz veya kış konumuna) getirin. Arızada düzelme olmazsa eğer işlemi birkaç defa daha tekrarlayabilirsiniz. Yine bir sonuç elde edemediyseniz Baymak Baxi Luna 240 Fi Arıza Kodları linkini tıklayarak buradan arıza durumu hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (105 Yorum)

 1. Tayfun dönmez dedi ki:

  Merhaba,cihaza bagladigim oda termostati kablosuz,kombi termostatta ayarladigim oda sıcaklığına ulaşmadan kendini kapatıyor.denemelerim sonrası comfort konumuna getirdiğinde herhangi bi sorun kalmadı bu kombide termostat kullanımında petek sıcaklık ayar düğmesi comfort ta kalması doğru konummu yoksa başka bir detay varmı.ilginize şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Cihaz comfort modunda enerji tasarrufu ve ekonomik çalışma sağlar. Başka bir detay yok. Cihazı comfort modunda kullanmanızı öneririz.

Petek Yıkama