Baymak Baxi Luna 240 Fi/i Arıza Kodları

Baymak Baxi Luna 240 Fi/i Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Baymak Baxi Luna 240 Fi/i, Baxi Luna 280 Fi/i, Baxi Luna 310 Fi/i model kombiler hakkındadır. Baymak Baxi Luna 240 Fi ve diğer modellerde yanıp sönen ışıklar arıza olduğunu belirtir. Işıklar sadece yanmakta ise bir sorun yok demektir. Yanan ışık kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir.

 1. 30 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Başarısız ateşleme sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer açma-kapama, konum değiştirme düğmesini R konumuna getirmeli ve birkaç saniye sonra yeniden mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) getirerek cihaza reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer Baymak Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda; anakart, gaz valfi ya da elektrotlarda sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde tespit edilerek onarılması açısından işi uzmanına bırakmanız şarttır.

 1. 40 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısı termostatı devrede.
 • Çözüm Bu arıza durumu limit termostatın aşırı ısınma durumu sebebi ile devreye girdiğini belirtir. Limit termostat açılır ve cihaz bloke olur. Servis öncesi cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ve reset uygulamasına karşın arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; ana eşanjörde, üç yollu vanada, sensörde, kartta ya da pompada sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinin tıkalı olması veya tesisatta tıkanıklık olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.
 1. 50 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Fan blokajı ya da baca termostat devresi açık.
 • Çözüm Baymak Baxi Luna model kombiler hermetik ve bacalı olarak piyasadadır. Fi modeller hermetik olup i modeller bacalıdır. Hermetik cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; anakart, fan, prosestat arızalı olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusunun yerinden çıkmış olması ya da boyutunun uzun olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilmektedir. Bacalı cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; baca sensöründe problem olabilir, baca tıkalı olabilir ya da çekiş gücü yetersiz olabilir. Her iki cihaz için de bu sorunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 60 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Yetersiz su basıncı veya pompa blokaj sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panelin sağında yer alan bar göstergesine bakmanız gerekir. Basınç düşük durumda ise yani 1 bar altını gösteriyor ise sisteme su eklemeniz gerekir. Baxi Luna 240/280/310 Fi/i ve diğer modellerinde doldurma musluğu sağ alt tarafta mavi renktedir. Parçayı sola çevirdiğinizde su sesi gelir ve bar göstergesinde artış olur. Bar göstergesi 1,5 e gelene kadar su basmalı, bu değere geldiğinde işlemi sonlandırarak doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalısınız. Arıza hala devam etmekte ise; önce düğmeyi R konumuna getirip cihaz birkaç kez reset atmalısınız. Yine bir düzelme durumu olmuyor ise pompa blokaj sorunu yaşanıyor demektir. Bu durumda; pompa, sensör, üç yollu vana, eşanjör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Tabi tesisatta veya kalorifer dönüş filtresinde tıkanma durumu da olabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 70 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Kullanım suyu ntc hatası.
 • Çözüm Yani sıcak su sensör arızası denilebilir. Bu gibi durumlarda kombi sıcak su vermez. Sıcak suda görev alan sensör arızalı olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilme riski de yüksektir. Arıza ancak yerinde tespit edileceğinden net tespit ve onarım adına uzman desteği almanız gerekmektedir.
 1. 80 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Isıtma devresi ntc hatası.
 • Çözüm Yani kalorifer sensör sorunudur. Bu durumla karşılaştıysanız eğer kalorifer sensörü arızalı olabilir. sensör borularının nem yapması ya da sensör bağlantılarında sorun olması sebebi ile de bu problem yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda arıza teşhis ve onarımı adına mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (70 Yorum)

 1. Hasim karadag dedi ki:

  Merhaba30 ve 50 led ışık yanıp sönüyor cihaz calismiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hasim Bey
   30 derecede ışığı yanıp sönüyorsa, cihazınıza gaz gelip gelemediğini kontrol ediniz. Gaz geldiğinden eminseniz, resetleme yapmalısınız. Resetleme sonrasında cihaz düzelmedi ise uzman teknik servisten yardım almanızı öneririz. Çünkü anakart gaz valfi ya da elektrotlarda sorun olabilir. Detaylı tanı için ekip çağırmanız daha sağlıklı olur.

 2. Orhan Çınar dedi ki:

  Merhaba kombi peteklerimde sorun yok ancak sıcak suda kombi ateşleme yapmıyor diyafram contası değişti sensör ve siviçler çalışıyor ama ona rağmen sıcak su ateşlemiyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Sıcak su arızaları maalesef ki bilinenin aksine her zaman sensör, swich, conta gibi parçalara bağlı olmayabiliyor. Kombi bir hata kodu-uyarı veriyor olsaydı eğer uzaktan daha net bilgiler aktarabilirdik. Ancak kombi bir uyarı vermediği sürece sıcak su sorunlarını uzaktan tahmin etmek zor olduğu için bir bilgi aktaramıyor ve sizi yönlendiremiyoruz. Bu konuda doğrudan teknik servis yardımı almalısınız.

 3. Ahmet bayer dedi ki:

  Merhaba. Baymak baxi luna 240 fi kombi. Petekler açıkken bir sıkıntı yok. Fakat sadece sıcak sudayken 50 ve 60 derece aynı anda sabit yanıyor. Reset atınca ya da kapatıp açınca düzeliyor. Fakat arada sıcak suyu açıp kapatınca bu arızayı gösteriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Derecelerin sabit yanması veya yanıyor olması bir arıza durumu değildir. Sıcak su ayarı yüksek ise kullanım sırasında sıcaklık 50-60°C civarına çıktığı için bu ledler yanıyor olabilir. Bize kalırsa bu bir arıza değil. Ancak cihazın çalışmasını etkiliyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama