Baymak Baxi Luna 240 Fi/i Arıza Kodları

Baymak Baxi Luna 240 Fi/i Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Baymak Baxi Luna 240 Fi/i, Baxi Luna 280 Fi/i, Baxi Luna 310 Fi/i model kombiler hakkındadır. Baymak Baxi Luna 240 Fi ve diğer modellerde yanıp sönen ışıklar arıza olduğunu belirtir. Işıklar sadece yanmakta ise bir sorun yok demektir. Yanan ışık kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir.

 1. 30 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Başarısız ateşleme sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer açma-kapama, konum değiştirme düğmesini R konumuna getirmeli ve birkaç saniye sonra yeniden mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) getirerek cihaza reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer Baymak Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda; anakart, gaz valfi ya da elektrotlarda sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde tespit edilerek onarılması açısından işi uzmanına bırakmanız şarttır.

 1. 40 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısı termostatı devrede.
 • Çözüm Bu arıza durumu limit termostatın aşırı ısınma durumu sebebi ile devreye girdiğini belirtir. Limit termostat açılır ve cihaz bloke olur. Servis öncesi cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ve reset uygulamasına karşın arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; ana eşanjörde, üç yollu vanada ya da pompada sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinin tıkalı olması veya tesisatta tıkanıklık olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.
 1. 50 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Fan blokajı ya da baca termostat devresi açık.
 • Çözüm Baymak Baxi Luna model kombiler hermetik ve bacalı olarak piyasadadır. Fi modeller hermetik olup i modeller bacalıdır. Hermetik cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; anakart, fan, prosestat arızalı olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusunun yerinden çıkmış olması ya da boyutunun uzun olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilmektedir. Bacalı cihazlarda bu sorun yaşandığı zaman; baca sensöründe problem olabilir, baca tıkalı olabilir ya da çekiş gücü yetersiz olabilir. Her iki cihaz için de bu sorunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 60 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Yetersiz su basıncı veya pompa blokaj sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panelin sağında yer alan bar göstergesine bakmanız gerekir. Basınç düşük durumda ise yani 1 bar altını gösteriyor ise sisteme su eklemeniz gerekir. Baxi Luna 240 Fi ve diğer modellerinde doldurma musluğu sağ alt tarafta mavi renktedir. Parçayı sola çevirdiğinizde su sesi gelir ve bar göstergesinde artış olur. Bar göstergesi 1,5 e gelene kadar su basmalı, bu değere geldiğinde işlemi sonlandırarak doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmalısınız. Arıza hala devam etmekte ise; önce düğmeyi R konumuna getirip cihaz birkaç kez reset atmalısınız. Yine bir düzelme durumu olmuyor ise pompa blokaj sorunu yaşanıyor demektir. Bu durumda pompa arızası sebebi ile cihaz suyu tesisat içerisinde dolaştıramıyordur. Bu durumda pompaya müdahale edilmesi açısından Baymak Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 70 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Kullanım suyu ntc hatası.
 • Çözüm Yani sıcak su sensör arızası denilebilir. Bu gibi durumlarda kombi sıcak su vermez. Sıcak suda görev alan sensör arızalı olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilme riski de yüksektir. Arıza ancak yerinde tespit edileceğinden net tespit ve onarım adına uzman desteği almanız gerekmektedir.
 1. 80 Derece Işığı Yanıp Sönüyorsa Isıtma devresi ntc hatası.
 • Çözüm Yani kalorifer sensör sorunudur. Bu durumla karşılaştıysanız eğer kalorifer sensörü arızalı olabilir. sensör borularının nem yapması ya da sensör bağlantılarında sorun olması sebebi ile de bu problem yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda arıza teşhis ve onarımı adına mutlaka Baymak Servisi yardımı alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (34 Yorum)

 1. Merhabalar luna 24 fi baymak kombi çalışmaya başladığında 30-40-50 ışıkları arka arkaya sırasıyla yanıyor aradan geçen 1 dk sonrasında kombi sırasıyla bu ışıkları söndürüp 30 da kalıyor. Isı derecesini 50 ye cıkardığımız halde yükselmiyor. Bunun sebebi ne olabilir?

  1. Merhaba Cemre Hanım… Kombi tam ısıtma yapacakken devre dışı kalıyor ve sıcaklık düşüyor. Ancak sonrasında tek bir led uyarısı vermiyorsa (mesela 30°C ledinin yanıp sönmesi gibi) bu durum birçok sebebe bağlıdır. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 2. İyi günler, Baymak luna 24 fi kombimiz var.üzerindeki duğme kirmizi yaniyor, basiyorum kombi calışır oluyor 5 saniye sonra tekrar kirmizi yanip kombi isitmasa ( yanmasa )bile sesli çalışmaya devam ediyor.saygilarimla

  1. Merhaba Saffet Bey… Baymak Luna 24 Fi model kombilerde ekran vardır. Ekranda genelde bir hata kodu verir. Kırmızı led diyorsanız farklı bir modelden bahsediyor olabilirsiniz. Hangi led kırmızı yanıyor açıklayabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

   1. İyi günler ,Baymak Luna 24 fi kombi, pardon led ifadesi yanlış oldu.(Reset düğmesi. yanıyor) Açtığımda normal ateşleme yapıyor ,yanıyor ve 3-5 saniye sonra sönüp reset duüğmesi kırmızı yanıp gazı kesiyor.Enerji kablosunu ters düz yaptım gene değisen bir şey yok.Saygılarımla

    1. Kombi önce devreye girip birden alevi kesiyor sanırım Saffet Bey. Bu duruma bağlı arızaya geçiyor. Ekranda bir hata kodu belirse söylerdiniz düşüncesiyle birçok parçada sorun olabileceğini belirtmek isteriz. Yani kombide; fan, prosestat, kart, gaz valfi, sensör, elektrotlar dahil birçok parçayı yerinde kontrol etmemiz gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 3. Baymak 240 fı kombıı kullanıyorum.uzun suredır 30 derece ısıgı gunduz sıklıkla yanıp sonuyor.resetlıyorum bellı sure aralıklarla yıne ısık yanıp sonuyo.gece hıcbırsorun olmuyo kombıde . Ne önerırsınız

  1. Merhaba Vildan Hanım… Arıza durumu hakkındaki bilgiler makalemizde detaylı şekilde yazılmıştır. Arıza durumunda servis öncesi yapılması gereken işlemler ve muhtemel arızalı parçalar yine makalemizde yazmaktadır. Önerimiz tavsiye edilenleri uygulamanız, netice alamazsanız servis yardımı almanız yönündedir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak da bu konuda yardım alabilirsiniz.

 4. BAXI LUNA AVANT 240Fİ kombimde geceleri arızaya düşüyor 30 ve 50 derece ledleri yanıp sönüyor açıklamasında gaz bloke olması fan bloke olması gaz geliyor ancak fan konusunda emin değilim hava rüzgarlı olunca mı yapıyor acaba ayrıca çalışma basınç normal olmasına rağmen su akıtıyor alttan

  1. Merhaba Emre Bey… 30 ve 50°C ledi ayrı ayrı yanıp sönüyorsa evet fan yeterli hava akışı sağlayamadığı için alevi kesebilir ve bu sebeple sorun oluşabilir. Rüzgarlı havalarda özellikle de baca rüzgar alan yerdeyse kombi yeterli hava akışı sağlayamaz. Bu duruma bağlı olarak da cihaz devre dışı kalabilir. Tabi bu durumu yerinde incelemeden bilgi sunmak çok zor. Ayrıca kombide su akıtma durumu varsa bu da ayrı bir problemdir. Her iki sorun için de servis yardımı almanızı öneririz.

 5. Baymak kombi Cihazımda 80 derece ışığı surekli yanip sönüyor.Teknik eleman Salyangozda sorun var dedi.Bir önceki servis de pompada sikinti var dedi.Yeni pompayla denedi arıza devam etti.Kombi beni de hasta etti.Bugun gelip Salyangozu degistirecekler

  1. Merhaba Mehmet Bey… 80°C ledi yanıp sönüyorsa kalorifer sensörü, sensör bağlantıları veya anakart arızası karşımıza çıkar. Pompadan ve salyangozdan kaynaklı sorun yok gibi duruyor. Tabi kombinin verdiği hata koduna göre. Ancak harici bir sorun gördülerse bilemeyiz tabi.

 6. Merhabalar baymak luna 240 fi kombi kullanıyorum. Sıcak su ve petekler ısınmıyor. Ve 50 derecesi yanıp sönüyor ne yapmalıyız. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Semra Hanım… 50°C uyarısı makalemizde de belirttiğimiz gibi hava akış sorunudur. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok ancak her ihtimale karşı cihazı birkaç kez resetleyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 7. Merhaba kombi olarak baymak 240 Fi kullanıyorum kombi petekte ısıtıyor ama sıcaksu çeşmesi açınca bir ısıtıyor bir ısıtmıyor sorun ne ola bilir

  1. Merhaba Ahmet Bey… Kombi bir hata kodu vermediği sürece bu tür arızalar hakkında bilgi vermek çok zor. Çünkü kombilerin önceliği sıcak sudur. Sadece ekstra soğuk günlerde ısınmak için petekleri çalıştırırız. Yani kombide bulunan birçok parça sıcak su aksağında görev aldığı için sıcak su arızalarını yerinde incelememiz gerekir. En ufak contadan en büyük eşanjöre kadar problem olabilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  1. Merhaba Duygu Hanım… Makalemizde 50 led uyarısı hakkındaki bilgileri aktarmışız. Cihazınızda atık gaz sorunu var. Yani bu arıza durumu için hava akış problemi diyebiliriz. Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızayı veriyor. Kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Ancak resetleme sonrası da düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Yardım almak için de bize dilerseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 8. Baymak kombi 240 fi kullaniyorum
  2 petek actim kis boyunca ve odedigim en kuçuk fatura 390 tl
  Sirasiyla 457 ve 475 odedim cevremde bu limitlere cikan yok. Simdi petekleri komple kapadim sadece sicak su kullanmak istiyorum
  Fakat kombiyi actigimda duduk gibi otuyo suyu actigimda ses kesiliyo tekrar duduk gibi otuyo
  Konuyla ilgili yardimlarinizi ivedililikle bekliyorum simdiden tesekkur ederim…
  İyi çalismalar…

  1. Merhaba Ramazan Bey… Öncelikle şu konuda bilgi aktaralım. Evet dairede ne kadar az petek kullanılırsa yakıt tüketimi o kadar az olur. Ancak 2 petek yeterli değildir. 2 petek kullanırsanız kombide pompa gibi birçok parçaya zarar vermiş olursunuz. Çünkü kombi kullanılan dairelerde en az 3 petek vanası yaz kış sürekli açık durumda olmalıdır. Kombiyi yaz konumuna alsanız bile petek vanaları mutlaka açık olsun. Kombide şuanda ses yapma durumuna sebep olan pompa, üç yollu vana, fan, gaz valfi gibi parçalar olabilir. Tabi sesin nereden geldiğini yerinde duyup inceleme yapmak gerekir. Sesi duymadan net olarak hangi parçada ne sorunu olduğunu bilemeyiz. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayarak sorununuzu iletebilir ve ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba Ahmet Bey… 60°C de peteklerin iyi bir şekilde ısınması gerekir. 60°C ye kadar ledlerin yanmasına rağmen yine de petekler ısınmıyorsa kombide birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 9. S.A Baymak Baxi Luna 240 Fi model kombimizin üstteki 6 adet derece ışıklarının hiç birisi yanmıyor. alttaki 4 adet ışıklarsa sıkıntı yok ve kombiden ses geliyor ama çalışmıyor. rica etsem nedeni nedir? Kolay Gelsin.

  1. Merhaba Fatih Bey… Baymak Baxi Luna 240 Fi model kombilerin üstünde yer alan ledler yanma durumlarına göre sadece yanarsa cihaz içerisindeki suyun sıcaklığını gösterir ya da yanıp söndüğünde arıza durumunu anlatır. Hiçbir led yanmıyorsa alt kısımda yer alan ledleri kontrol edin. Ledler sabit mi yanıyor yoksa yanıp dönüyor mu? Bu duruma bakmak gerekir. Cihazı resetlemeyi deneyin. Yani kapatıp yeniden açın. Düzelme olmazsa eğer elektronik kartla alakalı bir sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Mahmut Bey… Baymak Luna 240 Fi model kombiler hermetik kombilerdir. Yoğuşmalı değil.

 10. Merhaba,
  Bizim BAXI LUNA 280 i model kombimiz var. Sıcak su kullanımında petekler de ısınıyor. Kombiyi yazlık moda çevirdiğimiz halde bu sorun devam ediyor. Geçici çözüm olarak evdeki bütün peteklerin vanalarını kapattım. Kombinin 3 yollu vanasının değişmesi mi gerekiyor. Bu vana tamir olabilir mi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Emrah Bey… Öncelikle sıcak su kullanımında kaç peteğin ısındığını kontrol edin. Kombiye yakın birkaç petekte ısı oluyorsa bu bir sorun değildir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa eğer üç yollu vana arızası var demektir. Üç yollu vana arızası durumunda tamiri de yapılabilir, değişimi de yapılabilir. Ancak kombi kullanıldığı sürece en az 3 peteğin mutlaka açık olması gerekir. Petek vanalarını kapatırsanız kombi içindeki su kaynama yapar, petek vanaları kapalı olduğu için bu suyu tesisata aktaramaz ve kendi içinde ısıttığı için parçalar aşırı ısınmaya maruz kalarak arızalanabilir. Bu sefer de kombide aşırı ısınma sorunu yaşamış olursunuz. Soruna müdahale etmesi açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Orhan Bey… Kullanmış olduğunuz Baymak Baxi Luna 240 Fi ya da İ model kombiyle eğer bu modellerde ekran bulunmuyor. LED ler bulunuyor ve LED lerin yanıp sönme durumlarına göre arıza durumu değişiyor. Baymak markalı ekranlı kombilerde 303 arızası yoktur. O E03 uyarısı olabilir. Baymak kombilerde E03 uyarısı atık gaz sorunudur. Yani hava akışında bir problem var demektir. Bu gibi durumlarda cihazı birkaç kez resetleyin. Arıza devam ederse net teşhis yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekir.

 11. iyi günler.
  evimde baymak luna 240fi model hermetik kombi kullanıyorum.kombi kış konumunda kullanılırken sıcaklık hangi seviyeye ayarlanırsa ayarlansın o seviyeye geldiğinde ateşlemeyi kesmeyip ısınmaya devam ediyor.göstergede ki sıcaklık 70 lere kadar çıkıyor.baınç göstergesi ile sıcak su ısı ayar düğmesi arasına hafifçe dokunduğumda yanma işlemi sona eriyor.bu olay günde 4-5 defa tekrarlanıyor.her zaman olmuyor.
  ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hasan Bey… Kombide set edilen (ayarlanan) sıcaklık sadece düğmeyi çevirdiğiniz an görünür. Onun dışında görüntülenen sizin ayarladığınız sıcaklık derecesi değil kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Bu yüzden sabit kalmaz. Kombi ayarladığınız sıcaklığın üzerinde ısıtma yapmak zorundadır. Çünkü suyu peteklerde dolaştırırken ısı kaybı olur. Bu ısı kaybını engellemek için yüksek sıcaklıkta ısıtma yapması gerektiğinden görüntülenen sıcaklık değeri daha yüksek olur. Bu normal bir durumdur. Arıza durumu değildir. Kombi panelinin (düğmelerinin) arka kısmında elektronik kart vardır. Dokunduğunuzda yanma işlemi duruyorsa eğer anakartta bir sorun var demektir. Bunun için servis yardımı alabilirsiniz.

   1. Merhaba Murat Bey… Baxi Luna 240 Fi serisinde arıza kodları tek bir led ile belirtilmektedir. Mesela sadece 30°C ledi yanıp söner ya da 50°C ledi yanıp söner. Sadece 30 ve 50°C ledi yanıp sönmez. Sabit yanıyorsa cihaz içindeki suyun sıcaklığı ortalama 50°C diyebiliriz. Ancak sadece bu iki led yanıp sönüyorsa bu bir harici sorundur. Yani kullanım kılavuzunda belirtilmeyen bir arıza durumudur. Cihazı yerinde incelemek gerekir. Ancak o zaman arıza durumu netleşebilir.

Petek Yıkama