Ariston Clas Arıza Kodları

Paylaş:

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas 24 FF / Clas 28 FF / Clas CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 101 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Ekranda bu arıza durumu belirdiğinde kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise ekranın hemen solunda yer alan “reset” düğmesine basın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise birçok parçada sorun olabilir. Mesela; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Net tespit için ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka Ariston Servisi’mi arayın.
 1. 501 Arıza Kodu Alev yok.
 • Çözüm Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda tüketici olarak önce dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edin. Kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Ateşleme sistemi bu sebeple çalışmıyor olabilir. Gaz vanaları açıksa ve kombiye gaz geliyorsa eğer ekranın solundaki “reset” butonuna basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise bu durumda servisi aramalısınız. Anakartın, iyonizasyon ateşleme elektrodunun veya gaz valfinin arızalı olması sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda sorunu yerinde görmek, tespit etmek gerekir. Müdahale için mutlaka servisi arayın.

Ariston Clas Arıza Kodları

 1. 103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz su dolaşımı.
 • Çözüm Bu durumda önce Clas model kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su dolaşımı olmuyorsa eğer basınç düşük olabilmektedir. Panelin solunda bar göstergesi yer alır. 1 in altını gösteriyor ise cihazın suya ihtiyacı vardır ve bu sebeple su dolaşımını yeterli şekilde yapamıyordur. Yani su basma işlemi uygulamanız gerekir. Ariston Clas model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza durumu çözümlenecektir. Fakat düzelme olmaz ise ya da bar değeri normal seviyede ise bu durumda sorun pompa ile alakalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kombi altındaki tesisat vanaları kapalı veya kalorifer vanaları kapalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 601 Arıza Kodu Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Ariston Clas model kombinin çeşidine karşı arıza durumları değişebilen bir hata kodudur. Bu durumda cihaz hermetik mi yoksa bacalı mı sorusunun yanıtı önemlidir. Hermetik Clas model kombilerde; dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir ya da prosestat arızalı olabilir. Bacalı Clas model kombilerde; baca tıkanmış olabilir, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın. Kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın.
 1. 305/306/307 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazın elektronik kartının hasar gördüğünü veya bağlantı kablolarında kısa devre meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz, doğal olarak randıman alamazsınız. Teknik açıdan sorunun çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı alın.

Yorumlar (20 Yorum)

 • iyi günler benim ariston class evo kombim var 3-4 günden beri 3P9 hatası vermektedir bunun çözümü nedir aceba

  • Merhaba Tamer Bey… Ariston Clas Evo model kombilerde 3P9 uyarısı yıllık bakım uyarısıdır. Kombinin bakım zamanının geldiğini belirtir. Kombinize bakım yaptırmadıysanız bakım yaptırmanız gerekiyor. Bakım yeni yapıldıysa eğer kombiye bakım yapıldı bilgisi servis ekiplerince girilmemiş olabilir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

   • Bakımı yapıldı nasıl giderek bilirim 3p9 kodunu

    • Merhaba Nuri Bey… Kombiniz bakımsızlık uyarısı veriyor. Bakımı yapıldıysa eğer işlemi yaptırdığınız firmayla görüşün kombiye bakım yapıldı bilgisi girilsin. Bunu siz yapamazsınız. Bakım yapan firmayla görüşerek yardım almalısınız.

     Kombi Tamircisi

 • iyi günler benim ariston h x 24 yoğuşmalı kombim var 1-2 günden beri sp3 hatası vermektedir bunun çözümü nedir acaba

  • Merhaba Mustafa Bey… sp3 arızası Ariston yoğuşmalı kombilerde karşılaşılan bir arıza kodudur. 3 ateşleme denemesi sonrası gaz yokluğu problemidir. Yani cihazınız 3 kez ateşleme denemesi yapıyor ancak alev oluşmadığı için arızaya geçiyor. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan emin olun. Ocağınız doğalgazlıysa ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Ocak da çalışmıyorsa dairede gaz yok demektir. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak dairenizde gaz olmadığını belirtin. Onlar yardımcı olacaktır. Ocak çalışıyorsa sorun kombide demektir. Kombi yanındaki gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombiyi arka arkaya arıza düzelmediği sürece 3 kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Iyi günler benim ariston premium care evo marka kombi 2 haftadir 501 arizasi veriyor resetledim calisiyor bir sure sonra Yine ayni arizayi veriyor..resetlerdikten sonra devreye girerken bacadan patlama sesi geliyor bir sure yanip tekrar 501 hatasi veriyor.yardimci olursaniz sevinirim iyi çalışmalar

  Mustafa firtina

  • Merhaba Mustafa Bey… Atık gaz yolunda sorun olabilir. Kullandığınız model kombilerde 501 ateşleme ve iyonizasyon sorunudur. Dairenizde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa brülörde yanma olmuyor olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Ariston clas evo marka kombini GP 2 GP 1 yazıyor bu ne anlama geliyor acaba bide sıcak su 1.2 dakika sonra soğutuyor 5 10 dakika sonra ısınıyor ama yine aynısı oluyor nedense acaba

  Hayrullah çulha

  • Merhaba Hayrullah Bey… Clas Evo model kombilerde GP 2 ve GP 1 arıza kodunu görüntüleyemiyoruz. SP1 veya SP2 arıza kodu olabilir mi acaba? SP1 1.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. SP2 2.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. Yani bir nevi ateşleme devresi sorunudur. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, gaz varsa cihazı resetleyin. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • İyi günler Ariston clas kombim var çalışırken belli bir sure sonra comfort ışığı yanmakta ve ateşleme yapmamakta çalışmıyor yani kombi sorun ne olabilir

  • Merhaba Nihat Bey… Kombinizi comfort moduna aldığınız için bu ışık yanıyor. “Comfort” düğmesine basarak comfort ışığının sönmesini sağlayın. Cihazı yeniden deneyin. Yine ateileme yapmıyor ya da sorun yaşanıyorsa servis yardımı almalısınız. Net tespit ve çözüm için ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • merhaba, ariston clas evo kombimde durup dururken 6p1 arızası verdi. sebebi ve çözümü nelerdir yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Ömer Bey… Yaşadığınız sorun atık gaz devresi ile alakalı bir sorundur. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur maalesef. Atık gaz devresinde fan, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • mehraba azerbeijandan yaziyorum size lutfen yardimji olun muskuk acinca su isinmiyor su gej isiniyor,ve kaloriferide ayni anda isiniyor neden olabilir

  • Merhaba Zura… Kombi yaz konumundayken yani sadece sıcak su konumundayken sıcak su vermeyip, kaloriferlerin tümünü ısıtıyorsa eğer üç yollu vanada sorun olabilir. Parça arızalı olduğu için kalorifere kaçırır ve bu yüzden kaloriferleriniz ısınır, musluk suyu ısınmaz. Tabi sorun sadece üç yollu vana ile alakalı değil kombi elektronik kartı ile alakalı da olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda mutlaka uzman yardımı almalı yani servis çağırmalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • iyi gunler. Ben clas x ariston kullaniyorum, su isinmiyor bir gundur. Ekranda F1 LL yazisi cikiyor

  • Merhaba Neimi Bey… Ariston Clas X model kombilerde ateşleme devresi sorunu olabilir. Ancak net teşhis için önce sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

   Kombi Tamircisi

 • Ariston clas kombi atesleme yaparken patlama sesi geliyor her ateslemede boyle

  • Merhaba Salih Bey… Anladığım kadarıyla cihaz ateşleme sırasında patlamalı yanıyor. Patlamalı yanma durumları genelde baca sorunları sebebiyle yaşanır. Öncelikle bacanın kontrol edilmesi gerekir. Bacayla alakalı gereken kontroller yapıldığında sorun tespit edilerek çözümlenecektir. Bacayla alakalı hiçbir sorun yoksa eğer yine yerinde görülmesi gerekir ancak anakart arızası olabilir. Tabi yine de demiş olduğumuz gibi sorunu yerinde görmek gerekir. Uzman bi servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.