Ariston Clas Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Clas Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas 24 FF / Clas 28 FF / Clas CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 101 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Ekranda bu arıza durumu belirdiğinde kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise ekranın hemen solunda yer alan “reset” düğmesine basın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise birçok parçada sorun olabilir. Mesela; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Net tespit için ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka Ariston Servisi’mi aramalısınız.
 1. 501 Arıza Kodu Alev yok.
 • Çözüm Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirtir. Servis öncesi Clas 501 hata kodu çözümü için linki tıklamanızı öneririz. Orada size belirtilen uygulamaları yapın, sorun düzelmezse eğer sayfada belirtilen arıza durumları söz konusu olabileceğinden servis yardımı almanız gerekir.
 1. 103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz su dolaşımı.
 • Çözüm Bu durumda önce Clas model kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su dolaşımı olmuyorsa eğer basınç düşük olabilmektedir. Panelin solunda bar göstergesi yer alır. 1 in altını gösteriyor ise cihazın suya ihtiyacı vardır ve bu sebeple su dolaşımını yeterli şekilde yapamıyordur. Yani su basma işlemi uygulamanız gerekir. Ariston Clas model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza durumu çözümlenecektir. Fakat düzelme olmaz ise ya da bar değeri normal seviyede ise bu durumda sorun pompa ile alakalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kombi altındaki tesisat vanaları kapalı veya kalorifer vanaları kapalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 601 Arıza Kodu Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Ariston Clas model kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişebilen bir hata kodudur. Bu durumda cihaz hermetik mi yoksa bacalı mı sorusunun yanıtı önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi almak üzere Clas kombide 601 arıza kodu linkini tıklayabilirsiniz.
 1. 305/306/307 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazın elektronik kartının hasar gördüğünü veya bağlantı kablolarında kısa devre meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz, doğal olarak randıman alamazsınız. Teknik açıdan sorunun çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (64 Yorum)

  1. Merhaba İzan Tan… Kombiniz hava akışına bağlı bir hata veriyor. Düzelme ihtimali düşüktür ancak yine de kombiyi servis öncesi arka arkaya birkaç kez resetlemek gerekir. Cihaz resetleme sonrası da düzelmiyorsa eğer servis yardımı almak gerekir. Fan, prosestat, kart arızası olabilir.

 1. Ariston clas 6p2 hata verdi müdahale etmeden kendi gitti 10 dakika sonrada d51 hata verdi çalışmaya devam ediyor ama içinde ateş yok tekrar ateşledi yandı ve tekrar söndü bende kapatıp beklemeye aldım. D51 arızası nı bulamadım internette yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Merhaba Naim Bey… Brülör devreye girdiğinde prosestat kapanmadıysa cihaz 6P2 arızasını gösterir. Kısa süreliğine arızaya geçmiş olabilir. Genel olarak cihaz baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızaya geçebilir. Bu durum genelde; fan, prosestat, anakart gibi parçalara bağlıdır. Kısa süreli sorun neticesinde cihazda d51 kodu belirdiyse (bu kod kullanım kılavuzunda yer almıyor ve bizim de daha öncesinde karşılaştığımız bir sorun olmadığı için bilemiyoruz) belirttiğimiz parçalara bağlı bir problem olabilir.

 2. Merhabalar hocam benim ariston clas evo kombim var sıcak suyu açınca bir müddet kombi yanıyor, çeşme den sıcak su tam geliyo sonra 1p2 hatası veriyor sonra tekrar ateşleme yapıyor sıcak su geliyor ve istediğimiz su sıcaklığı na geliyor ılık laşması için çeşme yi biraz soğusun diye çevirince 105 hatası veriyor resetleyince çalışıyor sorun neresinde. Basınç Tamam 1.5 bar da sorun pompa mı eşanjör mü

  1. Merhaba Şükrü Bey… Kombiniz sirkülasyon hatası veriyor. Basınç ölçerde ya da manometrede (bar saatinde) sorun yoksa eğer yani basınç 1,5 bar olarak doğru ölçülüyorsa; dairenizde en az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Son işlem olarak cihazı resetleyin. Arıza durumunda yine değişiklik olmazsa eğer; pompa, eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir veya kalorifer tesisatında da tıkanma durumu olabilir.

 3. merhaba ariston alteas one kombim dün akşamdan beri 5p3 arıza kodu veriyor önce reset atmam gerektiği yazıyordu ekranda sonra ara ara 5p3 yazdı sonra devreye geçiyor ama bir sıkıntı var demekki yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba… Kombiler devreye girdiğinde alev denemesi yapar. Yani aslında şöyledir: cihaz ilk alev denemesini yapar ve başarısız olursa ekranda Sp1 belirir. İkinci alev denemesini yapar ve başarısız olursa ekranda Sp3 belirir. Üçüncü alev denemesini yapar başarısız olursa ekranda Sp3 belirir ve sonrasında cihaz otomatik 501 yani gaz yokluğu arızasına geçer. Bu durumda önce kombiye gaz geldiğinden emin olmak, sonrasında kombiyi resetlemek gerekir. Sorun düzelir ancak çok sık yaşanırsa servis müdahalesi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir.

 4. Merhaba,

  Taşındığım Dairede Ariston Clas Kombi var normal sıcak su geliyor ancak petekleri çalıştırdığımda ilk başta yanıyor yarım saat sonra petekler soğumaya başlıyor devamlı olarak petekler ısın mıyor bu neyden kaynaklanır bilgi verebilir misiniz.

  1. Merhaba Zafer Bey… Petekler devamlı sıcak kalmaz zaten. Brülör bekleme süresi ve ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa göre çalışır/durur. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Bir de kombilerde sıcak suyla ısınma aynı anda olmaz. Sıcak su kullandığınız sürece petekler soğumaya başlar. Bu yüzden de petek sıcaklığı sabit kalmaz.

  1. Merhaba Rabia Hanım… Ariston kombilerde Sp2 arızası cihazın 2 kez alev denemesi yapmasına rağmen alevin oluşmadığını belirtir. Cihaz bu uyarıdan sonra Sp3 yani üçüncü alev denemesini yapar ve alev oluşmazsa cihaz 501 arızasına geçer. Yani gaz yokluğu uyarısı verir. Bu teknik bir problemdir. Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Gaz kesintisi olmadığından emin olun. Cihaz 501 arızasına geçerse kombiyi resetleyin ve arıza devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez tekrarlayın. Yine de bir düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 5. Suyu açınca 40 ışığı yanıp sönüyor kendi kendine derecesi yükseliyor veya kapanıyor ne yapmalıyım arıston egis kombi

  1. Merhaba Canan Hanım… Ariston Egis model kombilerde tek başına 40°C nin yanıp sönmesi bir arıza değildir. Ancak kombi sıcaklığı kendiliğinden yükseltiyorsa aşırı ısınma problemi olabilir. Yani bir sensör, eşanjör, pompa, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat veya filtre tıkalı olabilir. Tabi bunlar muhtemel durumlardır. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

  1. Merhaba Uğur Bey… Gaz valfi veya kart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa başka bir müdahalede bulunmadan servis yardımı alın.

 6. Walla çok tşk ederim çok yardımcı oldunuz.. serwisi aricaktım bu yazıyı görmeseydim ama kendim hallettim tekrar tşkler…

  1. Merhaba Derya Hanım… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

   1. Merhaba usta Clas preminyum var. Oda termossatı istenilen sıcaklığı bulmadan. Kombi. 55 dereceye ayarlı fakat derece birden. c60 olup kombi. Ateşlemeyi. Kesiyor. Üç yolu. Değiştirdim. Pompayı değiştirdim. Isı. Sensörlerini değiştirdim. Tesisatı. Temizledim. Ne. Yaptıysa.m olmuyor konuyla. İlgili. Yardımcı olursanız. Sevinir

    1. Merhaba İbrahim Bey… Oda termostatı kullandığınız için oda termostatını, termostat bağlantılarını ve kombi anakartını kontrol etmek gerekir.

 7. İYİ GÜNLER HOCAM BENİM KOMBİM HERMETİKTER NORMAL DURUMLARDA HİÇBİR SORUNU YOK ANCAK ÇALIŞTIĞI ZAMAN(SANIRIM ATEŞLEME ZAMANINDA) KOMBİNİN EKRANINA EROR YAZISI GELİYOR. BUNUN SEBEBİ NEDİR?

  1. Merhaba Erdal Bey… Kombiniz eror la birlikte ekranda bir hata kodu göstermesi gerekir. Mesela 101 arızası gibi. Bu hata kodunu belirtirseniz arıza hakkında bilgiler aktarabiliriz.

 8. Ariston klas evo kombide sıcak suyu (banyo,mutfak,lavabo) açtığımda kombi devreye giriyor 1,5,10 dakika sonra devreden çıkıyor (devamlılığı yok). Bazen devreye girdiği zaman devamlı sıcak su akıyor.Fakat kaloriferleri açtığımda sorun olmuyor devamlı çalışıyor ve petekleri ısıtıyor. Sorun ve çözüm nedir acaba .Teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombi bir hata kodu veriyor olsa uzaktan bilgi sunulabilir. Ancak belirttiğiniz sıcak su sorununu birçok sebepten yapabilir. Sıcak su sensörü dahil, tribün, kart gibi birçok parçaların kontrol edilmesi gerekir. Yani arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Barış Bey… Kombiler 3 alev denemesi yapar. ilk alev denemesi sonrası alev başarısız olursa sp1, ikinci alev denemesi başarısız olursa sp2, üçüncü alev denemesi başarısız olursa sp3 ve sonrasında yine alev oluşmazsa 501 arızasına geçer. Bu durumda dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz vanalarını kontrol edip açık olduğundan emin olun, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz kesintisi yok ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda bir düzelme olmazsa cihazda ateşleme sorunu olduğu için servis yardımı almanız gerekir.

  1. Merhaba Dursun Bey… Ariston kombilerde 201 arızası kodu, ntc sensörü arızasıdır. Yalnız sadece sensörde değil, sensör bağlantılarında, borularında ayrıca anakartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

 9. Ariston Genus premium evo marka kombim 1 haftadır 3p9 uyarısı veriyor. Bakım kış başında yapılmıştı. Bu yazıyı servis gelmeden kendim nasıl silebilirim.

  1. Merhaba Ayla Hanım… Kombiniz periyodik bakım uyarısı veriyor. Bakım sezon başlangıcında yapıldıysa eğer bakım yapıldı bilgisi girilmemiştir. Bu yüzden bakımsızlık uyarısı veriyordur. Ancak bu işlem parametre ayarlarından girildiği için sizin yapabileceğiniz bir işlem değil maalesef. Bakımını yaptırdığınız firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Ariston Clas 24 FF model kombilerde 201 arızası sensör arızasıdır. 6P1 arızası ise atık gaz sorunudur. Kombiniz iki ayrı arızayı veriyor. 201 arızası için; sensör veya kart arızası denilebilir. 6P1 arızası için; kart, fan ya da prosestat arızası denilebilir. İki ayrı arıza durumunda ortak parça anakarttır ancak direk anakart değişimi ya da tamiri gerekir diyemeyiz. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Net teşhis ancak yerinde yapılabilir.

  1. Merhaba İbrahim Bey… Kombiniz bakım uyarısı veriyor. Bakım zamanı geldiği zaman ekranda bu uyarı kodu belirir. Periyodik bakım işlemi için servis yardımı almalısınız.

 10. Merhaba evimizde ariston cares x hermetik kombi kullanıyoruz ateşlemeye geçmeden önce error ve 607 hatası veriyor çözümü nedir acaba

  1. Merhaba Bilal Bey… Yaşadığınız sorun fan ya da anakarta bağlı olabilir. Bu iki parçanın da arıza durumunda tamiratı yapılabilmektedir. Ancak yine de arızanın ve parçaların yerinde görülmesi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 11. Merhabalar benim kombi arıza veriyor sürekli 5p3 err yazıyor bide 503 yazıyor sorun nerde olabilir acaba

  1. Merhaba Cengiz Bey… Kombinin 3 alev denemesi sonrası ateşleme yapmadığını belirtir. Bu durumda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından, gaz vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetleyin. Maksimum 3 resetleme işleminden sonra arıza hala devam ederse servis çağırmanız gerekir. Anakart, iyon-ateşleme elektrodu veya gaz valfi arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 12. Merthaba Ariston genus marka kombi kullanıyorum. Musluklara giden su ısınıyor. peteklere sıcak su geliyor ancak ısı yetersiz. Kombi ekranında sp3 yazıyor sonra bu görüntü gidiyor ara ara yine sp3 görüntüsü geliyor. bu bir arıza hata kodumu. Teşekkürler

  1. Merhaba Ahmet Bey… Ariston Genus model kombilerde sp3 arıza kodudur. Yani cihazın 3 alev denemesi sonrası başarısız olduğunu belirtir. Cihaz ilk denemede alev algılamıyor, ikinci kez deniyor alev algılamıyor, üçüncü kez denediğinde alev algılamadığı için bu arızaya geçiyor. Bu durum için servis yardımı almanızı öneririz.

 13. Merhaba
  Ariston clas kompim var petekleri actıgımızda yanıp 20 saniye sonra sönüyor ama bu su ısıtmada olmuyor

  1. Merhaba Serkan Bey… Kalorifer konumunda cihaz devreden çıkıyor anladığım kadarıyla. Ancak bu durum birçok sebeple yaşandığı için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Salih Bey… Anladığım kadarıyla cihaz ateşleme sırasında patlamalı yanıyor. Patlamalı yanma durumları genelde baca sorunları sebebiyle yaşanır. Öncelikle bacanın kontrol edilmesi gerekir. Bacayla alakalı gereken kontroller yapıldığında sorun tespit edilerek çözümlenecektir. Bacayla alakalı hiçbir sorun yoksa eğer yine yerinde görülmesi gerekir ancak anakart arızası olabilir. Tabi yine de demiş olduğumuz gibi sorunu yerinde görmek gerekir. Uzman bi servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Neimi Bey… Ariston Clas X model kombilerde ateşleme devresi sorunu olabilir. Ancak net teşhis için önce sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 14. mehraba azerbeijandan yaziyorum size lutfen yardimji olun muskuk acinca su isinmiyor su gej isiniyor,ve kaloriferide ayni anda isiniyor neden olabilir

  1. Merhaba Zura… Kombi yaz konumundayken yani sadece sıcak su konumundayken sıcak su vermeyip, kaloriferlerin tümünü ısıtıyorsa eğer üç yollu vanada sorun olabilir. Parça arızalı olduğu için kalorifere kaçırır ve bu yüzden kaloriferleriniz ısınır, musluk suyu ısınmaz. Tabi sorun sadece üç yollu vana ile alakalı değil kombi elektronik kartı ile alakalı da olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda mutlaka uzman yardımı almalı yani servis çağırmalısınız.

 15. merhaba, ariston clas evo kombimde durup dururken 6p1 arızası verdi. sebebi ve çözümü nelerdir yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Ömer Bey… Yaşadığınız sorun atık gaz devresi ile alakalı bir sorundur. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur maalesef. Atık gaz devresinde fan, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 16. İyi günler Ariston clas kombim var çalışırken belli bir sure sonra comfort ışığı yanmakta ve ateşleme yapmamakta çalışmıyor yani kombi sorun ne olabilir

  1. Merhaba Nihat Bey… Kombinizi comfort moduna aldığınız için bu ışık yanıyor. “Comfort” düğmesine basarak comfort ışığının sönmesini sağlayın. Cihazı yeniden deneyin. Yine ateileme yapmıyor ya da sorun yaşanıyorsa servis yardımı almalısınız. Net tespit ve çözüm için ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.

 17. Ariston clas evo marka kombini GP 2 GP 1 yazıyor bu ne anlama geliyor acaba bide sıcak su 1.2 dakika sonra soğutuyor 5 10 dakika sonra ısınıyor ama yine aynısı oluyor nedense acaba

  1. Merhaba Hayrullah Bey… Clas Evo model kombilerde GP 2 ve GP 1 arıza kodunu görüntüleyemiyoruz. SP1 veya SP2 arıza kodu olabilir mi acaba? SP1 1.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. SP2 2.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. Yani bir nevi ateşleme devresi sorunudur. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, gaz varsa cihazı resetleyin. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 18. Iyi günler benim ariston premium care evo marka kombi 2 haftadir 501 arizasi veriyor resetledim calisiyor bir sure sonra Yine ayni arizayi veriyor..resetlerdikten sonra devreye girerken bacadan patlama sesi geliyor bir sure yanip tekrar 501 hatasi veriyor.yardimci olursaniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Mustafa Bey… Atık gaz yolunda sorun olabilir. Kullandığınız model kombilerde 501 ateşleme ve iyonizasyon sorunudur. Dairenizde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa brülörde yanma olmuyor olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 19. iyi günler benim ariston h x 24 yoğuşmalı kombim var 1-2 günden beri sp3 hatası vermektedir bunun çözümü nedir acaba

  1. Merhaba Mustafa Bey… sp3 arızası Ariston yoğuşmalı kombilerde karşılaşılan bir arıza kodudur. 3 ateşleme denemesi sonrası gaz yokluğu problemidir. Yani cihazınız 3 kez ateşleme denemesi yapıyor ancak alev oluşmadığı için arızaya geçiyor. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan emin olun. Ocağınız doğalgazlıysa ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Ocak da çalışmıyorsa dairede gaz yok demektir. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak dairenizde gaz olmadığını belirtin. Onlar yardımcı olacaktır. Ocak çalışıyorsa sorun kombide demektir. Kombi yanındaki gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombiyi arka arkaya arıza düzelmediği sürece 3 kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 20. iyi günler benim ariston class evo kombim var 3-4 günden beri 3P9 hatası vermektedir bunun çözümü nedir aceba

  1. Merhaba Tamer Bey… Ariston Clas Evo model kombilerde 3P9 uyarısı yıllık bakım uyarısıdır. Kombinin bakım zamanının geldiğini belirtir. Kombinize bakım yaptırmadıysanız bakım yaptırmanız gerekiyor. Bakım yeni yapıldıysa eğer kombiye bakım yapıldı bilgisi servis ekiplerince girilmemiş olabilir. Servis yardımı almalısınız.

    1. Merhaba Nuri Bey… Kombiniz bakımsızlık uyarısı veriyor. Bakımı yapıldıysa eğer işlemi yaptırdığınız firmayla görüşün kombiye bakım yapıldı bilgisi girilsin. Bunu siz yapamazsınız. Bakım yapan firmayla görüşerek yardım almalısınız.

Petek Yıkama