Ariston Clas Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Clas Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas 24 FF / Clas 28 FF / Clas CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 101 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Ekranda bu arıza durumu belirdiğinde kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise ekranın hemen solunda yer alan “reset” düğmesine basın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise birçok parçada sorun olabilir. Mesela; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, kart arızası, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Net tespit için ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka Ariston Servisi’ni aramalısınız.
 1. 501 Arıza Kodu Alev yok.
 • Çözüm Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirtir. Servis öncesi Clas 501 hata kodu çözümü için linki tıklamanızı öneririz. Orada size belirtilen uygulamaları yapın, sorun düzelmezse eğer sayfada belirtilen arıza durumları söz konusu olabileceğinden servis yardımı almanız gerekir.
 1. 103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz su dolaşımı.
 • Çözüm Bu durumda önce Clas model kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su dolaşımı olmuyorsa eğer basınç düşük olabilmektedir. Panelin solunda bar göstergesi yer alır. 1 in altını gösteriyor ise cihazın suya ihtiyacı vardır ve bu sebeple su dolaşımını yeterli şekilde yapamıyordur. Yani su basma işlemi uygulamanız gerekir. Ariston Clas model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza durumu çözümlenecektir. Fakat düzelme olmaz ise ya da bar değeri normal seviyede ise bu durumda sorun pompa ile alakalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kombi altındaki tesisat vanaları kapalı veya kalorifer vanaları kapalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 601 Arıza Kodu Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Ariston Clas model kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişebilen bir hata kodudur. Bu durumda cihaz hermetik mi yoksa bacalı mı sorusunun yanıtı önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi almak üzere Clas kombide 601 arıza kodu linkini tıklayabilirsiniz.
 1. 305/306/307 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazın elektronik kartının hasar gördüğünü veya bağlantı kablolarında kısa devre meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz, doğal olarak randıman alamazsınız. Teknik açıdan sorunun çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (86 Yorum)

 1. BAYRAM YILDIZ dedi ki:

  İYİ GÜNLER.BENİM ARİSTON CLAS KOMBİM VAR.2010 YILINDA TAKTIRMIŞTIM. BUGÜN ÇOCUĞUM BANYOYA GİRDİĞİNDE d 43 Kİ 43 DERECE SU VERİR. GÖSTERGESİ BAZEN H43 OLDU. BURADAKİ BÜYÜK H HARFİNİN ANLAMI NEDİR. KOLAY GELSİN DER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Ariston Clas model kombilerde sıcaklık derecesinin solunda yer alan H harfi sıcak su kullanımı sonrası dolaşımın mevcut olduğunu belirtmektedir. Yani bir arıza kodu değildir. Kısaca anlatmak gerekirse cihaz kullanım suyu modunda ve sıcak suyun sıcaklık derecesi de 43°C demek istiyor.

 2. Sevinç dedi ki:

  6p1 sorunu nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım… Kombi hava akışıyla alakalı bir sorun veriyor. Yani atık gaz devresi-baca sistemi hatası diyebiliriz. Cihazınızın modeline bağlı; fan, prosestat, kart arızası olabilir. Ayrıca bacayı da kontrol etmek gerekir.

 3. Mustafa SEYREK dedi ki:

  Ariston clas kombi 2010 model.Son zamanlarda sıcak su kesiliyor uzun süre gelmiyor kombide 1p2 yazıyor sonra H39 yazıyor..bazen çabuk kendine gelip çalışıyor bazende kombiyi kapatıp açıyorum.Sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi sıcak suda dalgalanma yaşatıyor ancak bu durum birçok sebebe bağlıdır ve sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 4. Murat AKGÜL dedi ki:

  ariston kombide Sıcak suyu açınca soğuksu ile ılıştırdıktan sonra takip ettiğimde su basıncı 1,5-2arasında önce d36 bir müttetet sonra Ip2 hemen sonra 6p2 sonra tekrar d36 yazısı çıkıyor bir dakika kadar sonra da 105 hatası veriyor kırmızı ışığı yanıyor arızaya geçiyor resetlemeden düzelmiyor. hava basıldı eşanjörü temizlendi.ama hala devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Bu durum sadece suyu ılıştırdığınız zaman mı oluyor yoksa her zaman için mi oluyor? Sadece ılıştırdığınızda oluyorsa kombideki sıcak su ayarını kısın. Yani ılıştırmayacak sıcaklıkta akabileceği ısıya getirin. Bu şekilde kullanımı biz kombi servisleri zaten tavsiye ediyoruz. Ayrıca musluk suyunu ılışlamak doğalgaz tüketimi de artırmaktadır. Bu sorun su ılışlanmasa da oluyorsa; eşanjör, üç yollu vana, sensör, kart, pompa gibi parçalarda ayrıca tesisatınızda sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. Mustafa seyrek dedi ki:

  Ariston clas kombi çalışırken ekranda1p2 kodu oluyor ateş kesiliyor sonra ekranda H39 görünüyor.15 20 sn sonra tekrar normale dönüyor.Arıza neden kaynaklı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Yaşadığınız sorun birçok sebebe bağlıdır. Özellikle de devir daim veya hava akış sorunu olabilmektedir. Bu aşamada kombide; pompa, sensör, kart, üç yollu vana dahil birçok parçayı ayrıca tesisatı da kontrol etmek gerekir. Bunun yanı sıra fan, prosestat gibi baca sisteminde görev alan parçalarda da aksaklık görülebilmektedir. Bu sorunu yerinde görüp tespit etmemiz gerekiyor.

 6. Tarık Yılmaz dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar benim ariston genius marka kombimin yaklaşık 1 aydır sıcak su açıldığı zaman çok gürültülü ses yapıyor daha çok banyonun sıcak suyu açılırken çok gürültü yapıyor acaba sorunu nedir bir bilgi verirsen sevinirim kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tarık Bey… Kombinin ses yapması genel olarak birçok sebebe bağlıdır. Baca sistemini kontrol etmek gerekir. Bu durumun yanı sıra kombide; fan, üç yollu vana, gaz valfi, pompa gibi parçalar da ses yapıyor olabilir. Daha net bilgi aktarmak adına sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 7. Zahir AYDIN dedi ki:

  Ariston genus x kombi kullanıyorum sürekli arıza veriyor akış kontrol hatası ve benzerleri servis çağırdık geldi baktı gitti.Arıza devam ediyor birde kombi alev aldığı zaman çok kısa sürüyor alev alma işi o yüzden ev ısınmıyor yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zahir Bey… Kombi akış kontrol hatası veriyorsa baca sistemini kontrol etmek gerekir. Alevin kısa süreli olması yani evin tam ısınmaması kombi parçalarına da bağlı olabilir, tesisata da bağlı olabilir. Sizi uzaktan yönlendirebileceğimiz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz. Teknik açıdan yardım almak isterseniz de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 8. Ahmet ALTUN dedi ki:

  Merhaba kombi m arriston clas, ısıtmada çalışmıyor. Sıcak su açınca çalışıyor bar göstergesi birden 3 bara kadar çıkıyor daha sonra 104 hatası veriyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizde 104 arızası hakkındaki detaylar yazmaktadır. Servis öncesi yapılması gereken işlemler ve arızanın muhtemel sebepleri de açıklanmıştır. Belirtilen uygulamaları yapmalı, kontrolleri sağlamalı, sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Bu konuda yardım almak istiyorsanız 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 9. Raci Yumak dedi ki:

  Merhaba kombim arriston clas 6P1 ve 6P2 arızaları beliriyor ekranda ne arızası bunlar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Raci Bey… Kombiniz hava akışı ile alakalı arıza veriyor. Bir sebeple yeterli hava akışı sağlanamıyor. Cihazın modeline bağlı; fan, prosestat, kart gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekiyor. Kullanıcı olarak cihazı sadece resetlemenizi öneririz. Resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekiyor.

 10. Mehmet dedi ki:

  Ariston genus evo markalı kombimde 5P3 alev kopması uyarısı veriyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ariston kombilerin genel modellerinde alev denemesi sonrası başarısız olunursa SP1, SP2, SP3 şeklinde devam eder. Yani bu durum 3 alev denemesi de başarısız oldu anlamına gelir. Bu durum akabinde cihaz 501 gaz yokluğu arızasına geçer. Dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de bir düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 11. Coşkun Altun dedi ki:

  Peteklerin seviyesi 40 derece olmasına rağmen neden petekler 60 derece gibi sıcaklık veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Coşkun Bey… Sıcaklık düşük olmasına rağmen peteklerde yüksek bir sıcaklık oluyorsa eğer; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 12. İzan tan dedi ki:

  Merhaba kombim 6P1 hata kodu veriyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İzan Tan… Kombiniz hava akışına bağlı bir hata veriyor. Düzelme ihtimali düşüktür ancak yine de kombiyi servis öncesi arka arkaya birkaç kez resetlemek gerekir. Cihaz resetleme sonrası da düzelmiyorsa eğer servis yardımı almak gerekir. Fan, prosestat, kart arızası olabilir.

 13. Naim dedi ki:

  Ariston clas 6p2 hata verdi müdahale etmeden kendi gitti 10 dakika sonrada d51 hata verdi çalışmaya devam ediyor ama içinde ateş yok tekrar ateşledi yandı ve tekrar söndü bende kapatıp beklemeye aldım. D51 arızası nı bulamadım internette yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Naim Bey… Brülör devreye girdiğinde prosestat kapanmadıysa cihaz 6P2 arızasını gösterir. Kısa süreliğine arızaya geçmiş olabilir. Genel olarak cihaz baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızaya geçebilir. Bu durum genelde; fan, prosestat, anakart gibi parçalara bağlıdır. Kısa süreli sorun neticesinde cihazda d51 kodu belirdiyse (bu kod kullanım kılavuzunda yer almıyor ve bizim de daha öncesinde karşılaştığımız bir sorun olmadığı için bilemiyoruz) belirttiğimiz parçalara bağlı bir problem olabilir.

 14. Şükrü Keklikci dedi ki:

  Merhabalar hocam benim ariston clas evo kombim var sıcak suyu açınca bir müddet kombi yanıyor, çeşme den sıcak su tam geliyo sonra 1p2 hatası veriyor sonra tekrar ateşleme yapıyor sıcak su geliyor ve istediğimiz su sıcaklığı na geliyor ılık laşması için çeşme yi biraz soğusun diye çevirince 105 hatası veriyor resetleyince çalışıyor sorun neresinde. Basınç Tamam 1.5 bar da sorun pompa mı eşanjör mü

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey… Kombiniz sirkülasyon hatası veriyor. Basınç ölçerde ya da manometrede (bar saatinde) sorun yoksa eğer yani basınç 1,5 bar olarak doğru ölçülüyorsa; dairenizde en az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olun. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Son işlem olarak cihazı resetleyin. Arıza durumunda yine değişiklik olmazsa eğer; pompa, eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir veya kalorifer tesisatında da tıkanma durumu olabilir.

 15. kavlu dedi ki:

  merhaba ariston alteas one kombim dün akşamdan beri 5p3 arıza kodu veriyor önce reset atmam gerektiği yazıyordu ekranda sonra ara ara 5p3 yazdı sonra devreye geçiyor ama bir sıkıntı var demekki yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombiler devreye girdiğinde alev denemesi yapar. Yani aslında şöyledir: cihaz ilk alev denemesini yapar ve başarısız olursa ekranda Sp1 belirir. İkinci alev denemesini yapar ve başarısız olursa ekranda Sp3 belirir. Üçüncü alev denemesini yapar başarısız olursa ekranda Sp3 belirir ve sonrasında cihaz otomatik 501 yani gaz yokluğu arızasına geçer. Bu durumda önce kombiye gaz geldiğinden emin olmak, sonrasında kombiyi resetlemek gerekir. Sorun düzelir ancak çok sık yaşanırsa servis müdahalesi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir.

 16. Zafer Güneş dedi ki:

  Merhaba,

  Taşındığım Dairede Ariston Clas Kombi var normal sıcak su geliyor ancak petekleri çalıştırdığımda ilk başta yanıyor yarım saat sonra petekler soğumaya başlıyor devamlı olarak petekler ısın mıyor bu neyden kaynaklanır bilgi verebilir misiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Petekler devamlı sıcak kalmaz zaten. Brülör bekleme süresi ve ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa göre çalışır/durur. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Bir de kombilerde sıcak suyla ısınma aynı anda olmaz. Sıcak su kullandığınız sürece petekler soğumaya başlar. Bu yüzden de petek sıcaklığı sabit kalmaz.

   1. Zafer Güneş dedi ki:

    Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Zafer Bey. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 17. Rabia dedi ki:

  Merhaba bizim kombi arıston eror veriyor. Sp2 yazıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rabia Hanım… Ariston kombilerde Sp2 arızası cihazın 2 kez alev denemesi yapmasına rağmen alevin oluşmadığını belirtir. Cihaz bu uyarıdan sonra Sp3 yani üçüncü alev denemesini yapar ve alev oluşmazsa cihaz 501 arızasına geçer. Yani gaz yokluğu uyarısı verir. Bu teknik bir problemdir. Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Gaz kesintisi olmadığından emin olun. Cihaz 501 arızasına geçerse kombiyi resetleyin ve arıza devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez tekrarlayın. Yine de bir düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 18. Caman Koç dedi ki:

  Suyu açınca 40 ışığı yanıp sönüyor kendi kendine derecesi yükseliyor veya kapanıyor ne yapmalıyım arıston egis kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım… Ariston Egis model kombilerde tek başına 40°C nin yanıp sönmesi bir arıza değildir. Ancak kombi sıcaklığı kendiliğinden yükseltiyorsa aşırı ısınma problemi olabilir. Yani bir sensör, eşanjör, pompa, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat veya filtre tıkalı olabilir. Tabi bunlar muhtemel durumlardır. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

 19. Uğur Aslan dedi ki:

  Ariston kombi 309 gaz rolesi kontrol hatasi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Gaz valfi veya kart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa başka bir müdahalede bulunmadan servis yardımı alın.

 20. Derya dedi ki:

  Walla çok tşk ederim çok yardımcı oldunuz.. serwisi aricaktım bu yazıyı görmeseydim ama kendim hallettim tekrar tşkler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

   1. İbrahim kazakı dedi ki:

    Merhaba usta Clas preminyum var. Oda termossatı istenilen sıcaklığı bulmadan. Kombi. 55 dereceye ayarlı fakat derece birden. c60 olup kombi. Ateşlemeyi. Kesiyor. Üç yolu. Değiştirdim. Pompayı değiştirdim. Isı. Sensörlerini değiştirdim. Tesisatı. Temizledim. Ne. Yaptıysa.m olmuyor konuyla. İlgili. Yardımcı olursanız. Sevinir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba İbrahim Bey… Oda termostatı kullandığınız için oda termostatını, termostat bağlantılarını ve kombi anakartını kontrol etmek gerekir.

 21. ERDAL YILDIZ dedi ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM BENİM KOMBİM HERMETİKTER NORMAL DURUMLARDA HİÇBİR SORUNU YOK ANCAK ÇALIŞTIĞI ZAMAN(SANIRIM ATEŞLEME ZAMANINDA) KOMBİNİN EKRANINA EROR YAZISI GELİYOR. BUNUN SEBEBİ NEDİR?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Kombiniz eror la birlikte ekranda bir hata kodu göstermesi gerekir. Mesela 101 arızası gibi. Bu hata kodunu belirtirseniz arıza hakkında bilgiler aktarabiliriz.

 22. Mustafa Çobanoğlu dedi ki:

  Ariston klas evo kombide sıcak suyu (banyo,mutfak,lavabo) açtığımda kombi devreye giriyor 1,5,10 dakika sonra devreden çıkıyor (devamlılığı yok). Bazen devreye girdiği zaman devamlı sıcak su akıyor.Fakat kaloriferleri açtığımda sorun olmuyor devamlı çalışıyor ve petekleri ısıtıyor. Sorun ve çözüm nedir acaba .Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi bir hata kodu veriyor olsa uzaktan bilgi sunulabilir. Ancak belirttiğiniz sıcak su sorununu birçok sebepten yapabilir. Sıcak su sensörü dahil, tribün, kart gibi birçok parçaların kontrol edilmesi gerekir. Yani arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 23. BARIŞ KAYA dedi ki:

  ariston classx modeli kombim var arada bir sp3 hatası veriyor çözümü nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Kombiler 3 alev denemesi yapar. ilk alev denemesi sonrası alev başarısız olursa sp1, ikinci alev denemesi başarısız olursa sp2, üçüncü alev denemesi başarısız olursa sp3 ve sonrasında yine alev oluşmazsa 501 arızasına geçer. Bu durumda dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz vanalarını kontrol edip açık olduğundan emin olun, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz kesintisi yok ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda bir düzelme olmazsa cihazda ateşleme sorunu olduğu için servis yardımı almanız gerekir.

 24. dursun pınar dedi ki:

  İyi günler…
  Kombim 201 arıza kodu veriyor, nedeni ve çözümü nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dursun Bey… Ariston kombilerde 201 arızası kodu, ntc sensörü arızasıdır. Yalnız sadece sensörde değil, sensör bağlantılarında, borularında ayrıca anakartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

 25. Ayla Karadeniz dedi ki:

  Ariston Genus premium evo marka kombim 1 haftadır 3p9 uyarısı veriyor. Bakım kış başında yapılmıştı. Bu yazıyı servis gelmeden kendim nasıl silebilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayla Hanım… Kombiniz periyodik bakım uyarısı veriyor. Bakım sezon başlangıcında yapıldıysa eğer bakım yapıldı bilgisi girilmemiştir. Bu yüzden bakımsızlık uyarısı veriyordur. Ancak bu işlem parametre ayarlarından girildiği için sizin yapabileceğiniz bir işlem değil maalesef. Bakımını yaptırdığınız firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 26. Mustafa soybelli dedi ki:

  Ariston clas 24 FF 201 hatasi ve aynı anda 6P1 hatası veriyor sebebi nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Ariston Clas 24 FF model kombilerde 201 arızası sensör arızasıdır. 6P1 arızası ise atık gaz sorunudur. Kombiniz iki ayrı arızayı veriyor. 201 arızası için; sensör veya kart arızası denilebilir. 6P1 arızası için; kart, fan ya da prosestat arızası denilebilir. İki ayrı arıza durumunda ortak parça anakarttır ancak direk anakart değişimi ya da tamiri gerekir diyemeyiz. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Net teşhis ancak yerinde yapılabilir.

 27. İbrahim Evcan dedi ki:

  Ariston kombi 3P9 arıza gösteriyor nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombiniz bakım uyarısı veriyor. Bakım zamanı geldiği zaman ekranda bu uyarı kodu belirir. Periyodik bakım işlemi için servis yardımı almalısınız.

 28. BİLAL KAZANCI dedi ki:

  Merhaba evimizde ariston cares x hermetik kombi kullanıyoruz ateşlemeye geçmeden önce error ve 607 hatası veriyor çözümü nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilal Bey… Yaşadığınız sorun fan ya da anakarta bağlı olabilir. Bu iki parçanın da arıza durumunda tamiratı yapılabilmektedir. Ancak yine de arızanın ve parçaların yerinde görülmesi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 29. Cengiz aksu dedi ki:

  Merhabalar benim kombi arıza veriyor sürekli 5p3 err yazıyor bide 503 yazıyor sorun nerde olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombinin 3 alev denemesi sonrası ateşleme yapmadığını belirtir. Bu durumda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından, gaz vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetleyin. Maksimum 3 resetleme işleminden sonra arıza hala devam ederse servis çağırmanız gerekir. Anakart, iyon-ateşleme elektrodu veya gaz valfi arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 30. AHMET UCKUN dedi ki:

  Merthaba Ariston genus marka kombi kullanıyorum. Musluklara giden su ısınıyor. peteklere sıcak su geliyor ancak ısı yetersiz. Kombi ekranında sp3 yazıyor sonra bu görüntü gidiyor ara ara yine sp3 görüntüsü geliyor. bu bir arıza hata kodumu. Teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Ariston Genus model kombilerde sp3 arıza kodudur. Yani cihazın 3 alev denemesi sonrası başarısız olduğunu belirtir. Cihaz ilk denemede alev algılamıyor, ikinci kez deniyor alev algılamıyor, üçüncü kez denediğinde alev algılamadığı için bu arızaya geçiyor. Bu durum için servis yardımı almanızı öneririz.

 31. Serkan deryal dedi ki:

  Merhaba
  Ariston clas kompim var petekleri actıgımızda yanıp 20 saniye sonra sönüyor ama bu su ısıtmada olmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kalorifer konumunda cihaz devreden çıkıyor anladığım kadarıyla. Ancak bu durum birçok sebeple yaşandığı için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 32. salih şenol dedi ki:

  Ariston clas kombi atesleme yaparken patlama sesi geliyor her ateslemede boyle

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Anladığım kadarıyla cihaz ateşleme sırasında patlamalı yanıyor. Patlamalı yanma durumları genelde baca sorunları sebebiyle yaşanır. Öncelikle bacanın kontrol edilmesi gerekir. Bacayla alakalı gereken kontroller yapıldığında sorun tespit edilerek çözümlenecektir. Bacayla alakalı hiçbir sorun yoksa eğer yine yerinde görülmesi gerekir ancak anakart arızası olabilir. Tabi yine de demiş olduğumuz gibi sorunu yerinde görmek gerekir. Uzman bi servis yardımı almalısınız.

 33. Neimi dedi ki:

  iyi gunler. Ben clas x ariston kullaniyorum, su isinmiyor bir gundur. Ekranda F1 LL yazisi cikiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Neimi Bey… Ariston Clas X model kombilerde ateşleme devresi sorunu olabilir. Ancak net teşhis için önce sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 34. zura dedi ki:

  mehraba azerbeijandan yaziyorum size lutfen yardimji olun muskuk acinca su isinmiyor su gej isiniyor,ve kaloriferide ayni anda isiniyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zura… Kombi yaz konumundayken yani sadece sıcak su konumundayken sıcak su vermeyip, kaloriferlerin tümünü ısıtıyorsa eğer üç yollu vanada sorun olabilir. Parça arızalı olduğu için kalorifere kaçırır ve bu yüzden kaloriferleriniz ısınır, musluk suyu ısınmaz. Tabi sorun sadece üç yollu vana ile alakalı değil kombi elektronik kartı ile alakalı da olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda mutlaka uzman yardımı almalı yani servis çağırmalısınız.

 35. ömer faruk dedi ki:

  merhaba, ariston clas evo kombimde durup dururken 6p1 arızası verdi. sebebi ve çözümü nelerdir yardımcı olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Yaşadığınız sorun atık gaz devresi ile alakalı bir sorundur. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur maalesef. Atık gaz devresinde fan, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 36. Nihat Saltık dedi ki:

  İyi günler Ariston clas kombim var çalışırken belli bir sure sonra comfort ışığı yanmakta ve ateşleme yapmamakta çalışmıyor yani kombi sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihat Bey… Kombinizi comfort moduna aldığınız için bu ışık yanıyor. “Comfort” düğmesine basarak comfort ışığının sönmesini sağlayın. Cihazı yeniden deneyin. Yine ateileme yapmıyor ya da sorun yaşanıyorsa servis yardımı almalısınız. Net tespit ve çözüm için ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.

 37. Hayrullah çulha dedi ki:

  Ariston clas evo marka kombini GP 2 GP 1 yazıyor bu ne anlama geliyor acaba bide sıcak su 1.2 dakika sonra soğutuyor 5 10 dakika sonra ısınıyor ama yine aynısı oluyor nedense acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hayrullah Bey… Clas Evo model kombilerde GP 2 ve GP 1 arıza kodunu görüntüleyemiyoruz. SP1 veya SP2 arıza kodu olabilir mi acaba? SP1 1.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. SP2 2.ateşleme denemesi sonrası brülörde yanma oluşmadığını belirtir. Yani bir nevi ateşleme devresi sorunudur. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, gaz varsa cihazı resetleyin. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 38. Mustafa firtina dedi ki:

  Iyi günler benim ariston premium care evo marka kombi 2 haftadir 501 arizasi veriyor resetledim calisiyor bir sure sonra Yine ayni arizayi veriyor..resetlerdikten sonra devreye girerken bacadan patlama sesi geliyor bir sure yanip tekrar 501 hatasi veriyor.yardimci olursaniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Atık gaz yolunda sorun olabilir. Kullandığınız model kombilerde 501 ateşleme ve iyonizasyon sorunudur. Dairenizde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa brülörde yanma olmuyor olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 39. Mustafa Kaya dedi ki:

  iyi günler benim ariston h x 24 yoğuşmalı kombim var 1-2 günden beri sp3 hatası vermektedir bunun çözümü nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… sp3 arızası Ariston yoğuşmalı kombilerde karşılaşılan bir arıza kodudur. 3 ateşleme denemesi sonrası gaz yokluğu problemidir. Yani cihazınız 3 kez ateşleme denemesi yapıyor ancak alev oluşmadığı için arızaya geçiyor. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan emin olun. Ocağınız doğalgazlıysa ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Ocak da çalışmıyorsa dairede gaz yok demektir. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak dairenizde gaz olmadığını belirtin. Onlar yardımcı olacaktır. Ocak çalışıyorsa sorun kombide demektir. Kombi yanındaki gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombiyi arka arkaya arıza düzelmediği sürece 3 kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 40. tamer saray dedi ki:

  iyi günler benim ariston class evo kombim var 3-4 günden beri 3P9 hatası vermektedir bunun çözümü nedir aceba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tamer Bey… Ariston Clas Evo model kombilerde 3P9 uyarısı yıllık bakım uyarısıdır. Kombinin bakım zamanının geldiğini belirtir. Kombinize bakım yaptırmadıysanız bakım yaptırmanız gerekiyor. Bakım yeni yapıldıysa eğer kombiye bakım yapıldı bilgisi servis ekiplerince girilmemiş olabilir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Nuri demiral dedi ki:

    Bakımı yapıldı nasıl giderek bilirim 3p9 kodunu

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Nuri Bey… Kombiniz bakımsızlık uyarısı veriyor. Bakımı yapıldıysa eğer işlemi yaptırdığınız firmayla görüşün kombiye bakım yapıldı bilgisi girilsin. Bunu siz yapamazsınız. Bakım yapan firmayla görüşerek yardım almalısınız.

Petek Yıkama