Alarko Seradens Super Plus Kombi Kullanımı

Alarko Seradens Super Plus Kombi Nasıl Kullanılır?

Alarko Seradens Super Plus Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. yaz-kış konum seçme/kapatma/resetleme düğmesi
 3. 2  numaralı düğme
 4. İnfo (bilgilendirme) düğmesi
 5. 3  numaralı düğme
 6. Su sıcaklığını artırma düğmesi
 7. 4  numaralı düğme
 8. Su sıcaklığını azaltma düğmesi
 9. 5  numaralı düğme
 10. Kalorifer sıcaklığını artırma düğmesi
 11. 6  numaralı düğme
 12. Kalorifer sıcaklığını azaltma düğmesi
 13. 7  numaralı gösterim
 14. Sıcaklık, hata kodu ve çalışma durumu LCD gösterge ekranı
 15. 8  numaralı gösterim
 16. Oda termostatı ve dış hava sensörünün harici kablolaması için klemens
 17. 9  numaralı düğme
 18. Eco (ekonomi) konumu açma/kapama düğmesi

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Öncelikle 1 numaralı düğmeye ekranda musluk simgesini görene kadar basın. Bu konumda kombi yalnızda kullanım suyu sistemi için çalışacaktır. Kullanım suyu ihtiyacı olduğunda otomatik ateşleme sistemi yakıcıyı ateşler, yanma odasında alev oluşur. Ekranda ise su damlası simgesi belirir. Sıcak su talebi olduğu sürece ekranda musluk simgesi yanıp söner.

Sıcak su ayarı yapmak için de 3 ve 4 numarası ile gösterdiğimiz musluk simgeli ▲ ve ▼ düğmelerini kullanmalısınız. Ayarı beklentinize göre düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz.

► Kullanım suyu için min. sıcaklık ayarı 30°C max. 60°C dir.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

1 numaralı düğmeye ekranda musluk ve kalorifer resmini görene kadar basın. Bu konumda kombi hem sıcak su için hem de ısınma için çalışacaktır. Sıcak su için musluğu açtığınızda musluk simgesi yanıp söner, su ihtiyacı sonlandığında ise kalorifer simgesi yanıp söner. Bu cihazın sıcak su ya da kalorifer konumunda çalıştığını ifade eder.

Kalorifer ısı ayarı yapmak için 5 ve 6 numaralı düğmeleri kullanabilirsiniz. ▲ ve ▼ düğmeleri ile ayarı kısabilir ya da yükseltebilirsiniz. Ekranda ayarladığınız sıcaklık derecesini görüntüleyebilirsiniz.

► Kalorifer konumu için min. sıcaklık ayarı 30°C max. 85°C dir.

► Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık ayarı min. 30°C max. 45°C dir.

Ekran ışığı söndüğü zaman 5 ya da 6 numaralı düğmelerden birine bir kez basabilirsiniz. Ekran aydınlanacak ve o anki ayar sıcaklığı görüntülenecektir.

Kombiyi Sadece Isıtmada Kullanma

Bunun için 1 numaralı düğmeye ekranda sadece kalorifer sembolü belirene kadar basmalısınız. Ekranda sadece kalorifer simgesi görüntülendiğinde cihaz sadece ısıtma yapar. Sıcak su konumunu kapatır. Kalorifer simgeli ısı ayarlaması düğmelerini kullanarak sadece ısıtma ayarı seçebilirsiniz. Beklentinize bağlı da ayarı düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz.

Oda termostatı kullanmıyorsanız eğer pompa kış ve yalnızca ısıtma konumlarında durmadan döner. Bu sebeple de ekranda kalorifer simgesi sürekli olarak yanıp söner.

İnfo (Bilgilendirme) Düğmesi

İnfo düğmesine basarak bazı temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu menüyü kombi kapalıyken de kullanabilirsiniz.

Kullanıcı bilgilendirmesi olarak adlandırabileceğimiz bu menüye girmek için 2 numaralı düğmeye 2 sn. kadar basılı tutmalısınız. Menü içinde gezmek için de musluk resminin bulunduğu 3 ve 4 numaralı ▲ ve ▼ simgeli düğmeleri kullanabilirsiniz.

İnfo menüsüne girdiğinizde sırası ile şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Kalorifer su basıncı (ana gösterge basınç değerini, ek göstergeler ise -0- gösterir. Bar sembolü yanar)
 • Kalorifer suyu sensör sıcaklığı (ana göstergeler sıcaklık değerini, ek göstergeler ise -1- gösterir. Kalorifer sembolü yanar)
 • Kullanım suyu sensör sıcaklığı (ana göstergeler sıcaklık değerini, ek göstergeler ise -2- gösterir. Musluk sembolü yanar)
 • Dış hava sıcaklığı (dış hava sensörü bağlı ise gösterilir. Ana göstergeler sıcaklık değerini, ek göstergeler ise -3- gösterir. Dış hava sıcaklık sensörü sembolü yani ev yanında derece olan simge yanar)
 • Kullanım suyu ön ısıtma durumu. Ön ısıtma fonksiyonu devrede ise; “Pre Heat Enavled” cümlesinin karşılığı olan “PhE”, devrede değilse “Pre Heat Disabled” cümlesinin karşılığı olan “Phd” harfleri gösterir. Ana gösterge durumu, ek göstergeler -4- gösterir.

Bu menüden çıkmak için yine 2 numaralı İnfo düğmesine 2 sn. kadar basabilirsiniz. Menü üzerinde hiçbir işlem yapmadan 30 sn. kadar beklerseniz yine menüden çıkabilirsiniz.

Eco (Ekonomi) Düğmesi

Eco düğmesine bastığınızda sistem kalorifer suyu sıcaklığını otomatik olarak 50°C ye ayarlamaktadır. Bu değer yoğuşmanın ve oda sıcaklığı konforunun birlikte sağlanabileceği en uygun değer olmaktadır. Cihaz parametreleri eğer yerden ısıtma sistemine göre yapıldı ise; eco konumunda kalorifer suyu sıcaklığı 38°C olur. Kullanım suyu sıcaklığı ise her iki sistemde 45°C ayarlanmaktadır.

Eco konumu devreye alındığı zaman kullanıcı 2 sn. boyunca ekranda “ECO ON” kelimesini görür. Çalışma sırasında başka bir parametre ayarı seçilmediyse eğer ek göstergede basınç değeri ve “ECO” kelimesi art arda gösterilir. Eco konumunu kapatmak için de eco düğmesine bir kez basmalısınız. Kullanım suyu ya da kalorifer suyu sıcaklık ayarı yapılmak istendiğinde de yine eco konumundan çıkışabilir. Bu iki işlemden birini yaptığınızda ekranda “ECO OFF” yazısı görüntülenir. Ek göstergedeki sıralı gösterim de sonlanır.

Seradens Super Plus Kombiyi Resetleme

Alarko Seradens Super Plus Kombi Kullanımı sırasında ekranda bir arıza kodu belirirse eğer 1 numaralı açma-kapama/resetleme düğmesine basarak cihazı kapatabilir birkaç saniye sonra yeniden açabilirsiniz. İşlemi arıza düzelmediği sürece birkaç kez tekrarlamalı, sorunda düzelme olmazsa Alarko Seradens Super Plus Arıza Kodları linkini tıklayarak buradan yaşadığınız sorunu bulabilir, arıza açıklaması ile çözümlerini inceleyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. mustafa koçak dedi ki:

  merhaba kombimi yeni aldım ilk kez yakıyorum ancak ekran ışığı yanmıyor akşamları ekran gözükmüyor bana yardımcı olurmusunuz teşekürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Ekran ışığı kombi kartına bağlıdır. Kombi yeni ise doğrudan bağlantı-kurulumu yapan servisle görüşerek yardım almalısınız.

 2. Mustafa çatal dedi ki:

  Benim kombim Alarko 38 kW seradens süper plus ben bu kombiyi nasıl hangi ayarda kullanırsam az yakar eco modu ideal olan mod mudur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombilerin az yakmasında kullanılan derece kadar binanın ısı yalıtımı, dairenin bulunduğu kat gibi etmenler de önemlidir. Bu yüzden şu derecede, şu ayarda kesin tasarruf yaşanır gibi bir bilgi aktarılamaz. Eco modunda anlattığımız gibi kalorifer sistemi varsa sıcaklık otomatik 50°C olur, yerden ısıtma sisteminde 38°C olur. Kulanım suyu ise her iki sistemde de 45°C olur. Bu sıcaklıklar bize kalırsa ideal ve olması gereken sıcaklıklardır. Ancak dediğimiz gibi dairenizin, binanızın konumu, beklentiniz gibi durumlar ısı derecesini değiştirir. Kendiniz için en ideal sıcaklığı yine kendiniz belirlemelisiniz.

 3. İbrahim Karaca dedi ki:

  Merhaba,
  Bizim ev yerden ısıtmalı ve dubleks bir villa. Isıtma 45 derecede çalışmasına rağmen soğuk havalarda ev serin oluyor. Acaba yerden ısıtmayı 45derecenin üstüne çıkartamıyor muyuz?
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık maksimum 50-55°C civarı ayarlanabilir. Sıcaklığı artırmayı deneyin. Maksimum 45°C oluyorsa parametre ayarı için servis yardımı almanız gerekir.

 4. mehmet salih çidam dedi ki:

  merhaba; kombim seredans super plus , model ssp 28, anma gücü (50/30 ) 27.9kW dir.
  1- Bu kombi 28 lik mi oluyor?
  2-Sıcak su sabit açıkken ara ara ılık akıp sonrasında fazla sıcak akıp sonra tekrar ılık sonra tekrar sıcak akıyor, bu durum normal mi?
  NOT= Kombiyi 2 yıl önce alıp taktık ancak çok kullanmadık, toplamda 500 m3 doğal gaz kullanılmış. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Evet kombiniz 28 kW dır. Sıcak suda yaşanan dalgalanma durumu eğer tek bir muslukta oluyorsa (mesela sadece banyoda oluyor mutfakta olmuyorsa) bu bir tesisat sorunudur. Filtre tıkalı olabilir, tesisatta sorun olabilir ya da musluk-batarya bozuk olabilir. Ancak bu durum mutfak ve banyo olarak tüm musluklarda yaşanıyorsa bu kombiyle alakalı bir sorundur. Bu sorun kombide; üç yollu vana, sensör, tribün, kart, akış şalteri dahil birçok parçadan kaynaklı olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 5. Eren Albayrak dedi ki:

  Demirdöküm kombi kullanıyorum kombinin dolabı var ama kapakları yok ısıtmama gibi bir sıkıntı olurmu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Kombi açık balkondaysa veya bulunduğu ortamdaki sıcaklık çok düşükse donma ihtimali olabilir. Bu durum tabi ki kominin çalışmasını etkiler. Ancak açık balkonda değilse veya soğuk bir ortamda değilse bir sorun olmaz.

Petek Yıkama