Alarko Seradens Super/Super Plus Arıza Kodları

Alarko Seradens Super/Super Plus Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Alarko Seradens Super Plus SSP 20/24/28/36 Premiks ve Alarko Seradens Super SRS 20/24/28/36 model Çift Yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. E01 Arızası Alev yok ya da sahte alev sorunudur.
 • Çözüm Öncelikle gaz vanalarına bakmalı dairenize ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz girişleri açık ve cihazınıza gaz geliyor ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme işlemi sonrasında arıza durumu devam etmekte ise resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar etmelisiniz. Sorun yine de düzelmiyorsa; anakart, elektrotlar veya gaz valfinde sorun olabilir. Teşhis ve çözüm adına mutlak Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. E02 Arızası Limit termostat sorunudur.
 • Çözüm Yüksek sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini belirtir. Bu arıza durumunda cihazınızdaki su basıncını kontrol ederek düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Son olarak cihazı resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyorsa mutlaka uzman yardımı almalısınız. Limit termostat devreye girip kombiyi bloke etti ise bunun sebepleri; devir daim pompasındaki sıkışma, ana eşanjördeki kireçlenme, kalorifer filtresindeki tıkanma, tesisattaki tıkanıklık, sensör sorunu ya da üç yollu vanada oluşan sorundur. Net tespit ve çözüm için mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

 1. E03 Arızası Baca sigortası ya da güvenlik sigortası sorunudur.
 • Çözüm Genelde hava akış sorunu olarak da adlandırılabilir. Atık gaz sisteminde sorun var demektir. Bu anlamda görev alan; fan, anakart ya da prosestat gibi parçalar arızalı olabilir. Baca yerinden çıkmış olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Net tespit için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. E04 Arızası Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Seradens Super Plus kombilerde tesisat su basıncı düşük olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda düşük olan su basıncını yükseltmeniz gerekmektedir. Basıncı yükseltmek için doldurma musluğunu kullanmalısınız. Seradens Super plus model kombinin sol altındaki mavi veya siyah renkteki doldurma musluğu sola doğru çevirmeli LCD ekrandaki bar değeri 1,5 e gelene kadar su basılmalıdır. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı ihmal etmeyin. Sorun düzelecektir. İşlemi yapamaz ya da çok sık yapmak zorunda kalırsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E05 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensör sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensöründe sorun olduğunu belirtir. Sensör dışında kablolarda da sorun olabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E06 Arızası Kullanım suyu sensör sorunudur.
 • Çözüm Sıcak su sensörü ile alakalı bir arıza durumudur. Sensörün yanı sıra kablolarda sorun olduğu zaman da bu durum yaşanabilmektedir. Teknik olarak arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. E15 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensör sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensöründe oluşan arızayı belirtir. Bu gibi durumlarda sorunun her daim yerinde görülmesi gerekmektedir. Sorunun tespiti ve çözümü adına mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. E16 Arızası Fan sorunudur.
 • Çözüm Fan cihazın hava akışına yardımcı olan en önemli parçadır. Teknik olarak fan sorunlarında cihaz ateşleme yapmaz ve çalışmaz. Fan dışında elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E22 Arızası Elektronik kartta mikro işlemci sorunudur.
 • Çözüm Elektronik kartta meydana gelen sorun sebebi ile yaşanan arıza durumudur. Bu durumda elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Elektronik kart bu arıza durumunda tamir de edilir değişimi de yapılır. Bu nedenle uzman yardımı almalısınız.
 1. E31 Arızası Uzaktan kumanda sorunudur.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan servis desteği gerekmektedir.
 1. E32 Arızası Ekran kartı sorunudur.
 • Çözüm Ekran kartında oluşan sorunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Teknik açıdan sorunun düzelmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. E35 Arızası Alev algılama problemidir.
 • Çözüm Cihazın alev algılamadığını ve bu sebeple de yanma durumunda bir aksaklık olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. E46 Arızası Basınç sensör sorunudur.
 • Çözüm Genel olarak tesisat basıncı düştüğünde bu sorun yaşanmaktadır. Öncelikle tabi basıncı görüntülemeniz gerekir. Basıncı görüntülemek için için de “info” düğmesine 2 saniye kadar basılı tutabilirsiniz. Ekranda beliren değer eğer 1 bardan az ise kombi altında monteli olan mavi veya siyah renkteki doldurma musluğu sola doğru çevirin. Su sesi duyuyorsanız ekrandaki bar değerinde artış olur. Bar değeri 1,5 değerine çıkarsa doldurma musluğunu kapatın ve işlemi sonlandırın. İnfo fonksiyonundan çıkmak için bu tuşa yine 2 saniye basılı tutmanız yeterlidir. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak basınç normalse veya işlem sonrası arızada düzelme olmaz, cihaz çalışmazsa servis yardımı almalısınız.
 1. E47 Arızası Yüksek su basınç sorunudur.
 • Çözüm Sistemdeki su basıncını kontrol etmelisiniz. Basıncın yüksek olduğunu göreceksiniz. Basınç değeri muhtemelen 2,5 ya da 3 barı geçmiş durumdadır. Bu gibi durumlarda teknik açıdan yüksek basıncı düşürmeniz gerekir. Yüksek basıncı düşürmek için tahliye musluğunu açabilir ya da kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Basıncı düşürdüğünüzde sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı resetlemelisiniz.
 1. E98 Arızası Ana besleme sorunudur.
 • Çözüm Ana besleme sorunlarında kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden mutlaka servisi aramalısınız.
 1. E99 Arızası Güvenlik sorunudur.
 • Çözüm Ekranda sürekli yanan bir arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeyiniz. Uzman Alarko Servisi yardımı almalısınız.
 1. — Arızası Ana güç kaynağı sorunudur.
 • Çözüm Ekranda sürekli bu simgenin belirdiği durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahale edilmemelidir. Teknik açıdan uzman yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Necat aydin dedi ki:

  Selam sicak suyu kesti ekranda —C derece görunuyor ne yapmamiz lazim tesekur ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   merhabalar Necat Bey,
   Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızanın net tespiti için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Yunus ERTÜRK dedi ki:

  Merhaba, iyi çalışmalar evde kullanmış olduğum seradens super kombide ekranda herhangi bir hata bildirimi olmadığı halde sık sık dııt dııt diye uyarı sesi vermektedir. Zaman zaman kombideki basınç değerlerine baktığımda 1.9 üzerine çıktığını gormedim. Bu sesin nedeni ne olabilir yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Sesi yerinde duymadan veya cihazı yerinde incelemeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Kombi basıncı ideal değerde. Basınç yükselse cihaz su akıtır, basınç düşse cihaz zaten bir uyarı verir. Uyarı kodu olmadığı için maalesef ki bu konuda size net bilgiler aktaramıyoruz. Bi servis yardımı alarak cihazı yerinde kontrol ettirmelisiniz.

 3. hakan dedi ki:

  kolay gelsin yaklaşık 200-220 metre kare 5 cm yalıtım malzemesi kaplı dublex (çatı katı) bir dairede oturuyorum.
  radyatör uzunlugu havlupanlar dahil yaklaşık 16 metre bana
  demirdöküm nitromix 35 kw , baymak duotech 42 kw
  Alarko Seradens Super Plus SSP 36 kw
  kombileri önerdiler sizin öneriniz bunlardan biri mi olur yoksa başka bir öneriniz varmıdır yardımınız için teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Konutunuzun büyüklüğüne bakılırsa ısı ihtiyacı 26.4 kW diyebiliriz. Yani buna göre 30 kW üstü olan tüm yoğuşmalı kombiler daireniz için uygundur. Firma olarak satış yapmıyoruz ancak piyasada çok fazla markada kombi var. Bu yüzden marka model konusunda maalesef sizi yönlendiremiyoruz. Çünkü elektronik cihazlar biraz da şans işidir. Bir modelden birçok kişi memnunsa mutlaka bir memnun kalmayan çıkabiliyor. Biz de buna sebep olmak istemiyoruz. Bu yüzden bizden değil de kombi satışı yapan bayilerden bilgi ve yardımları almanızı öneririz.

Petek Yıkama