Viessmann Vitodens 200 Arıza Kodları

Viessmann Vitodens 200 Hata Kodları

 1. OF Arıza Kodu Bakım ihtiyacı.
 • Çözüm Viessmann Vitodens 200 kazan ekranında bu hata kodu görüldüğünde cihazın bakım zamanı gelmiş demektir. Bakım ihtiyacının karşılanması amacı ile Viessmann Servisi ile görüşmeniz gerekir.
 1. 10/18 Arıza Kodu Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Dış hava sıcaklığının kontrolünü yapan dış hava sensöründe ya kısa devre ya da temassızlık olduğunda kombi ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Sensör değişimi gerekebilir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektrik devresinde sorun olabilir. Bu durumda uzman yardımı alınmalıdır. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.
 1. 20/28 Arıza Kodu Kontrol işleminin gidiş ısı sensöründe sorun var.
 • Çözüm Sensörde, sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 30/38 Arıza Kodu Kazan sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Vitodens 200 kazanının sıcaklık sensöründe ya temassızlık ya da kısa devre olduğunu belirten uyarı kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Sorunun hem teşhisi hem de çözümü için Viessmann Servisi’ni aramalısınız.

 1. 40 Arıza Kodu Isıtma devresinin sıcaklık sensöründe sorun var.
 • Çözüm Isıtma devresi sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör kablolarında sorun olduğunda bu arıza durumu yaşanır. Bu sorunda uzman servis ekipleri tarafından yerinde tespit ve müdahale gerekir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 48 Arıza Kodu Karışım vanalı ısı devresi, gidiş ısı sensöründe sorun.
 • Çözüm Bu arıza durumunda karışım vanalı ısı devresinde gidiş ısı sensöründe ya temassızlık ya da kopma var demektir. Bu durumda sensörün değişimi gerekeceği için sizin direk olarak Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. 50/51/58 Arıza Kodu Sıcaklık, besleme ya da konfor sensöründe sorun.
 • Çözüm Sensörde arıza, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme durumlarında bu arıza durumu yaşanır. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 59 Arıza Kodu Sıcaklık çıkış sensöründe temassızlık.
 • Çözüm Sıcaklık çıkış sensöründe temassızlık yaşanıldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda sensör kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 93/9B Arıza Kodu Sensörlerde kısa devre ya da temassızlık sorunu.
 • Çözüm Kazan içerisinde birçok ısı algılayıcı sensör bulunmaktadır. Sensörlerde kısa devre, temassızlık gibi durumlarda bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. A7 Arıza Kodu Kullanım ünitesinde problem.
 • Çözüm Bu durumda kontrol işletme arızası söz konusudur. Kullanım ünitesinde meydana gelen aksaklık sebebi ile kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemeli mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. B1 Arıza Kodu Brülör işletmesi blokaj sorunu.
 • Çözüm Tüketici böyle bir durumda cihaza müdahale etmemeli Viessmann Servisi’ni aramalıdır.
 1. B7 Arıza Kodu Kazan kodlama fişi takılı değildir.
 • Çözüm Kazan kodlama fişi takılı olmadığında, sorun olduğunda veya yanlış takıldığında bu sorun yaşanır. Çözüm odaklı servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. bA Arıza Kodu Karışım vanası sıcaklık devresi bağlantı setinde iletişim sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan direk servisi arayarak yardım talebinde bulunmalısınız.
 1. Bc/bd Arıza Kodu Oda termostatı ile bağlantı kurulamadığını belirtir.
 • Çözüm Oda termostatı arızalı olabilir, bağlantılarında sorun olabilir veya sorun Vitodens 200 kazan ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. bE Arıza Kodu Oda termostatı bağlantısı yanlış ya da kodlama hatası.
 • Çözüm Oda termostatı montajı sırasında bağlantının yanlış yapıldığını veya kodlamada sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Uzman Viessmann Servisi yardımı almalısınız.
 1. bF/CF Arıza Kodu İletişim modülü bağlantısında sorun.
 • Çözüm İletişim modülünün yanlış bağlandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda doğru bağlantı için servis yardımı almalısınız.
 1. C2 Arıza Kodu Güneş enerjisi sensörü ile iletişim sorunu.
 • Çözüm Güneş enerjisi sensörü ile iletişime geçilemediğini belirten arıza kodudur. Kablolarda veya sensörde sorun olabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. C6/C7 Arıza Kodu Pompa arızası.
 • Çözüm Kazanın devir daim yapmasına yardımcı olan pompanın arızalı olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda parçanın onarımı veya değişimi adına servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. Cd Arıza Kodu Vitocom 100’de bilgi alış verişinin olmadığını belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Vitocom 100; kazanın ısı sitemini internet üzerinden uzaktan denetlemek ve kumanda etmek adına kullanılan iletişim ara birimidir. Bilgi alınamadığını yani iletişim kopukluğu olduğunu belirten bu arıza durumunda mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CE Arıza Kodu Harici ek bağlantı modününde iletişim kopukluğu.
 • Çözüm Harici ek bağlantı modülünden haber alınamadığı zaman iletişimde kopukluk olduğu zaman ekranda bu arıza durumu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.
 1. Da/db Arıza Kodu Oda sıcaklık sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Bu durumda kontrol işletmesi odanın sıcaklığından bağımsız durumda diyebiliriz. Müdahale ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. Dd/de Arıza Kodu Oda sıcaklığından bağımsız olan kontrol devresi sensör sorun.
 • Çözüm Oda sıcaklığından bağımsız durumda olan kontrol devresindeki sıcaklık sensöründe kısa devre ve kopma gibi durumlarda bu sorun yaşanır. Problemin ortadan kalkması için Viessmann Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. E4 Arıza Kodu Besleme gerilim problemi.
 • Çözüm Bu durumda voltajlarla alakalı sorun olabilir. Bir süre kadar beklemenizi öneririz. Cihaz zaten bu durumda otomatik resetlenecektir ve reset atmanıza gerek yoktur. Uzun süre beklediniz fakat sonuç aynı ise bu durumda anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş diyebiliriz. Anakarta müdahale edilip sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir. Anakarta yapılan müdahale sonrasında da önerilen kombi regülatörünü mutlaka kullanmalısınız.
 1. B4/B5/E5/F0/FF Arıza Kodu İç hata sorunu.
 • Çözüm Bu durumda net tespit ve müdahale için servis yardımı alınmalıdır.
 1. F2 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık sınırlayıcısı aşınmış durumda.
 • Çözüm Yani kazan aşırı ısınmaya karşı emniyette değil. Bu durumda tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmaya çalışmamalısınız.
 1. F3 Arıza Kodu Brülör devreye girip çalışıyor fakat cihaz alev sinyali veriyor.
 • Çözüm Bir süre kadar bekleyin, düzelme olmazsa kazanı resetleyin. Sorun hala devam ederse mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesi sonrasında alev yokluğu problemi.
 • Çözüm Önce konut içinde gaz olduğundan emin olun, gaz girişlerine bakın ve kapalı ise açın. Gaz ile alakalı sorun yoksa kazanı resetleyin. Açma-kapama işlemi uygulayın. Arıza durumu yine de devam ediyorsa mutlaka uzman yardımı almalısınız. Anakart, gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir.
 1. F5 Arıza Kodu Prosestat açılmıyor ya da kapanmıyor.
 • Çözüm Brülör devreye girip çalıştığı zaman hava prosestatı açılmıyor ya da ateşleme hızına ulaştığı zaman kapanmıyor ise kombi bu uyarı kodunu vermektedir. Bu sorunun sebebi fan ya da anakart ile alakalı da olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Gaz basınç şalteri açılmıyor veya kapanmıyor.
 • Çözüm Brülörün devreye girip çalışmasından sonra gaz basınç şalterinin açılmaması ya da alev oluştuktan sonra kapanmaması gibi durumlarda Vitodens 200 kazan ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız Viessmann Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.
 1. F8 Arıza Kodu Yakıt vanası geç kapanıyor.
 • Çözüm Böyle bir durumda kazana müdahalede bulunmaksızın mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F9/FA Arıza Kodu Brülörün devreye girmesi ile fan devri düşüyor.
 • Çözüm Fan veya anakart gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Cihaza müdahalede bulunmayın. Servis yardımı almalısınız.
 1. FC Arıza Kodu Modülasyon ventili kumanda sorunu.
 • Çözüm Vitodens 200 kazan ekranında bu hata kodu ile karşılaştığınızda işi uzmanına bırakmalı, servis yardımı almalısınız.
 1. Fd Arıza Kodu Brülör beyninde sorun.
 • Çözüm Böyle bir durumda müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.
 1. FE Arıza Kodu Harici elektrik sorunu.
 • Çözüm Cihaza yakın bir yerde güçlü bir elektromanyetik alanın olduğu, kazanın kodlama fişinde sorun olduğu ya da ana kartın arızalı olduğu durumlarda Vitodens 200 kazan ekranında bu uyarı kodu belirmektedir. Viessmann Servisi’ni arayarak sorunun hem tespitini hem de çözümlenmesi için yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. Fatih çan dedi ki:

  7/13 ve 20/20 3 arıza veriyor servis çözemedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Makalemizde açıkladığımız bilgiler, kullanım kılavuzundaki bilgilerdir. Firma olarak kazan hizmeti vermediğimiz için müdahale etme şansımız bulunmuyor maalesef. Belirttiğiniz uyarılar-arıza kodları hakkında size maalesef ki yardımcı olamıyoruz.

 2. ibrahim doğu dedi ki:

  Kombi: vitodens 222f 35kw.
  Hata: 1 Eb
  Surekli resetleyerek calistiriyorum fakat max 1 saat icinde yeniden ayni hata ile kendini kapatiyor.. bunu sadece sicak su ayarindayken yapmiyor, kalorifer isitmaya gecince yapiyor.. gaz basinci normal.. ioniser degistirildi, yanma basligi gomlegi saglam. Ama arizayi tesbit edemiyor yetkili servis..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Öncelikle belirtmek isteriz ki makalemizde yer alan bilgiler yalnızca bilgi amacı iledir. Firma olarak kazan hizmeti vermediğimiz için arıza durumu konusunda size teknik açıdan yardımcı olamıyoruz. Ancak cihaz çok sık 1 eb uyarısına geçiyorsa ateşleme sistemini kontrol etmek gerekir. Gaz basıncı normal ise, iyon elektrodu değiştiyse; gaz valfi, kart gibi parçalara ayrıca baca ile yoğuşma sistemine de bakmak gerekir.

Petek Yıkama