Vessen VX 24 Fi Kombi Arıza Kodları

Vessen VX 24 Fi Kombi Hata Kodları

Vessen markalı kombiler Baymak tarafından Katre Isı için üretilmiş cihazlardır.

 1. A01 Arızası Gaz yokluğu-ateşleme arızası.
 • Çözüm Gaz yokluğu hatası dairede gaz kesintisi olduğu zaman ya da kombide yanma oluşmadığı zaman meydana gelir. Bu yüzden önce gaz vanalarına bakmalısınız ve vanaların kapalı olmadığından emin olmalısınız. Vanalar açık durumda ise kombiyi resetlemeniz gerekir. Kalorifer simgeli düğmeyi off/reset yazan yere çevirin. Birkaç saniye bekledikten sonra düğmeyi bir önceki konumuna yeniden alın. Sorun düzelmezse işlemi peş peşe 3 kez tekrar edin. Yine de sorun devam ederse servis yardımı almalısınız.
 1. A03 Arızası Emniyet termostat sorunu.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Basınç düşük ise doldurma musluğuyla su basıncını ideal seviyeye alın. Kombi altındaki vanalar ile birlikte kalorifer vanalarını da kontrol edin. Yaz-kış fark etmez en az 3 petek vanası her zaman için açık kalmalıdır. Vanalar kapalı durumda ise mutlaka açın. Son olarak kalorifer simgeli düğmeyi off/reset bölümüne çevirin birkaç saniye sonra bir önceki konumuna yeniden alın. Bu işlemi de birkaç kez daha uygulayın. Yine de çözüm bulamadıysanız servis çağırmanız gerekir.
 1. E03 Arızası Hava basınç anahtarı sorunu.
 • Çözüm Atık gaz yolunda bir sorun olduğunu belirtir. Cihazınız hermetik olduğu için hava akım borusu dışarı doğru uzanır. Cihazın; fan, anakart veya prosestat gibi parçalarında sorun olabilir. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanız gerekir.
 1. E05 Arızası Kalorifer çıkış suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer yani ısıtma sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Tabi sensörün yanı sıra bağlantılarda ya da anakartta da sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.
 1. E06 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kombide sıcak su devresindeki en önemli parçalardan biridir. Anakart sıcak su sensöründe bir sorun tespit ettiğinde ekranda bu arıza kodu belirir. Sensör arızası olabilir, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun olma ihtimali vardır. Bu yüzden teşhis ve çözüm için servis çağırmalısınız.
 1. E10 Arızası Düşük tesisat basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat basıncı yeterli olmadığında yani 1 barın altında olduğunda bu sorun yaşanır. Kombide bar göstergesi kombi altında sağ alt kısımdadır. Baktığınız zaman 1 barın altını gösterdiğini görebilirsiniz. Bu bar göstergesi yani manometrenin soluna doğru bakın yine “kombinin sağ alt kısmında yer alan mavi doldurma musluğu”nu görebileceksiniz. Doldurma musluğunu sola çevirerek açın, bar göstergesini takip edin. Kombiden su sesi gelecek ve varda yükselme olacak. Bar göstergesi 1,5 olunca doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve işlemi sonlandırın. Hata kodu ekrandan silinerek derece belirecektir yani cihaz normale dönecektir. İşlemi yapamazsanız veya işlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız servis yardımı almanız gerekir.
 1. E26 Arızası Pompa blokaj arızası.
 • Çözüm Kombi içindeki su bir sebepten dolayı tesisatta dolaşamadığı için bu su kombi içinde dolaşır ve bu durum aşırı ısınmaya sebep olur. Pompa devir düşürüyor ya da sıkıştıysa eğer bu sorun yaşanır. Yani bu duruma bağlı kombi içerisindeki su tesisatta yeterli şekilde dolaşamayacağı için kendi içinde ısınma olur ve cihaz arızaya geçer. Pompa arızasının yanı sıra tesisat ile alakalı bir durum da olabilir. Bu yüzden bi servis çağırarak kombi ve tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Ramazan dedi ki:

  Banyoda dalgalı.olarak.soguk.su gelmektedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Bu sorunu sadece banyoda yaşıyorsanız tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca musluk-batarya sorunu da olabilir. Bu sorun hem mutfak hem banyoda oluyorsa kombiyi yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Ufuk unlu dedi ki:

  Merhaba bnim sorunun kombi sıcaksu yukselmiyo ama petekler sıcaklık 45dereceden fazla yukselmuyi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Bu durum kombide; sensör, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Ancak yine de arızayı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama