Vessen HRX-24 Kombi Arıza Kodları

Vessen HRX-24 Kombi Hata Kodları

Vessen markalı kombiler Baymak aracılığı ile Katre Isı için üretilmiş ürünlerdir. Makalemizde yer alan bilgiler Vessen HRX-24 model hermetik, Vessen RX-24 model bacalı kombiler hakkındadır.

 1. E01 Arızası Başarısız ateşleme sorunu.
 • Çözüm Kombi birkaç kez alev denemesi yapar. Brülörde yanma olmadığı zaman ateşleme arızasına geçer ve ekranda E01 arıza kodu yanıp söner. Bu durumda öncelikle doğalgaz kesintisi olabilme ihtimali olduğundan gaz kontrolü yapmalısınız. Dairenize gaz geldiğinden ayrıca gaz vanalarının da açık durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Dairenizde gaz kesintisi yok ve tüm gaz vanaları açık durumda ise “R” düğmesine 3 saniye kadar basılı tutun. Kombi bu işlem ile resetlenecektir. Resetlendiğinde sorun düzelebilir. Ancak tek bir resetleme ile sorunda düzelme olmuyorsa bu işlemi birkaç sefer daha yapabilirsiniz. Yine de problem düzelmezse; gaz grubu, elektrotlar ya da anakart arızalı olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.
 1. E02 Arızası Emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Kombilerde aşırı sıcaklığa karşı emniyet termostatı bulunmaktadır. Bu termostat kombi içinde aşırı bir sıcaklık hissettiğinde devreye girerek kombiyi bloke eder. Bu arıza durumu da emniyet termostatının devreye girdiğini cihazı bloke ettiğini belirtir. Emniyet termostatında sorun olabilir, tesisatınızda tıkanıklık olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, kombide pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığından servis yardımı almalısınız.
 1. E03 Arızası Atık gaz devresi sorunu.
 • Çözüm Hermetik cihazlarda bacanın yerinden çıkması, anakart, fan, prosestat gibi parçalarda sorun olması sebebiyle bu sorun yaşanabilir. Bacalı cihazlarda bacanın tıkalı olması, bacanın çekmemesi veya baca sensöründe sorun olması sebebiyle yaşanabilir. Yine de arıza durumunda servis çağırmanız gerekir. Sorunun yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem de bulunmuyor maalesef.
 1. E05 Arızası Çıkış suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kombi anakartı kalorifer çıkış suyu sensöründe sorun algıladığında ekranda bu hata kodu belirir. Kalorifer sensöründe, sensör bağlantı kısımlarında ya da anakartta sorun olabilme ihtimali vardır. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir.
 1. E06 Arızası Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Kombi anakartı sıcak su sensöründe sorun hissettiği zaman bu problem yaşanır. Sıcak su yani kullanım suyu NTC sensöründe arıza olabilir. Ayrıca sensör bağlantılarında ve kombi anakartında da sorun olabileceğinden net bir arıza teşhisi ve müdahalesi için servis çağırmanız gerekir.
 1. E10 Arızası Düşük basınç uyarısı.
 • Çözüm Tesisat basıncı 1 barın altına düştüğü zaman kombi bu hatayı verir. Olması gereken değer 1 ile 2 bar arasıdır. Bu gibi durumlarda tesisat basıncını yükseltmek gerekir. Tesisat basıncı yükseltildiğinde sorun da düzelecektir. İşlem için doldurma musluğunu bulmanız gerekir. Doldurma musluğu kombi alt kısmında monteli durumdadır. Şekil olarak sağa sola çevrilebilir bir musluktur. Renk olarak genelde mavi ya da siyah olur. Bu musluğu bulduğunuzda saat yönünün tersine (sol tarafa) doğru çevirin. Çevirmenizden sonra su sesi duyacaksınız. Bar göstergesini (manometreyi) takip edin, artış olacak. Manometre 1 ile 2 bar ortasına geldiğinde doldurma musluğunu saat yönüne doğru (sağ tarafa) çevirin ve iyice sıkarak kapatın, açık kalmasın. İşlem bitiminde ekrandaki E10 arıza kodu silinerek derece belirecektir. Cihaz normale döner ve çalışmasına kaldığı yerden devam eder. İşlem sonrası sorunda düzelme olmazsa, işlem yapılamazsa veya çok sık yapılmak zorunda kalınıyorsa servis çağırmak gerekir.
 1. E25/E26 Arızası Muhtemel pompa blokaj sorunu.
 • Çözüm Kombi uzun süre kapalı kaldıysa, kombi kullanıma göre aç-kullanıma göre kapa şeklinde kullanılıyorsa, dairede bir iki petek kullanılıyorsa, tesisat temizliği ve kombi bakımı uzun süredir yapılmıyorsa veya uzun süre kullanıma rağmen hiç yapılmadıysa bu sorun yaşanır. Sorun genel anlamda devir daim pompası ile alakalıdır. Pompa sıkışıklığı gibi durumlarda bu hata kodları ekranda belirir. “R” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin, su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun, petek ve tesisat vanalarını açın. Yine de sorun düzelmezse net arıza tespiti için servis müdahalesi gerekir.
 1. E35 Arızası Alev oluşum arızası.
 • Çözüm Brülörde alev oluşmadığı zaman cihaz bu arızaya geçer. Bir nevi ateşleme arızası denilebilir. “R” düğmesine 3 saniye kadar basılı tutarak kombinize reset atın. Resetleme işlemini en fazla 3 kez tekrar edebilirsiniz. Yine de bir düzelme durumu olmazsa servis çağırmanız gerekir. İyon elektrodu, gaz grubu ya da anakart arızası olabilir.
 1. E96 Arızası Düşük voltaj sebebiyle kapanma.
 • Çözüm Kombiye ya da daireye gelen şebeke voltajında düzensizlik olduğunda özellikle de düşük voltaj geldiğinde bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kombi otomatik olarak resetlenir. Bu yüzden bir süre kadar sorunun kendiliğinden düzelmesi için beklemelisiniz. Sorun düzelmez devam ederse anakart düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış veya yanmış olabilir. Bunun için teknik müdahale gerekir. Yani servis çağırmalısınız. Bu sorun bir kez yaşanırsa birkaç kez daha yaşanma olasılığı vardır. Yeniden yaşamamak adına mutlaka kombi regülatörü kullanmanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Cengiz Risvan dedi ki:

  Merhaba kimimde hata vermiyor ama petekler kapılı olduğunda sıcak su açtığımızda petekler de ısınıyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Petekler kapalı olduğu halde sıcak su kullanımında tüm petekler ısınıyorsa; üç yollu vana, sensör veya kart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Kombiye yakın 1-2 petek ısınıyorsa bu durum normaldir.

 2. EMRAH DAĞ dedi ki:

  vessen hrx- 24 kombi var E99 hatası veriyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Kombiyi birkaç kez resetleyin, şalterinden kapatıp açın. Düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. Muhtemelen bir kart arızası olabilir. Yine de tabi yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama