Vaillant Vcw Arıza Kodları

Vaillant Vcw Arıza Kodları

Sıcak Su ve Kalorifer Çalışmıyor

 1. 1-Cihazın şalteri açık ve kırmızı ışık yanmakta mıdır?

Şalter açık ve kırmızı ışık yanıyorsa sorunun yerinde tespit edilmesi gerekir. Görülmeden net bilgi vermek doğru değildir. Şalter kapalı ise açık konuma “1” konumuna çevirmeniz gerekir. Ekrana elektrik gelecek ve çalışma sağlayacaktır.

 1. 2-Pompa çalışıyor mu?
 • Evet ise Bu durumda kombi hem sıcak su verir hem de petekleri ısıtır. (Tabi farklı parçalarda sorun yoksa)
 • Hayır ise Regler kartında, trafosunda, besleme trafosunda, pompasında ya da limit termostatın da sorun meydana gelmiş demektir. Arızanın yerinde görülmesi ve tespitin de yerinde yapılması gerekir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 3-Üç yollu vana hareket halinde mi?
 • Evet ise  Baca kartı, fan motoru ya da ana kartı hasar görmüş olabilir.
 • Hayır ise Kombinin su barını kontrol ediniz. Basınç düşük durumda ise kombiye su basmak gerekir. Su basma işlemini kombi altında bulunan doldurma musluğu ile yapmalısınız. Su basma işlemi sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almanız gerekir. Eğer basınç standart seviyedeyse conta yahut kılcal borular sorunlu olabilir.

Kombi Sadece Sıcak Su Vermiyor

 1. Kombi basıncı normal değerde mi?
 • Hayır ise Kombi basıncını kontrol edin basınç düşük durumda ise basıncı yükseltmeli 1,5 bar kadar kombiye su basmalısınız.
 • Evet ise Vcw model kombilerde sıcak su sağlayan birçok parça vardır. Petekleriniz ısınıyor sadece sıcak su alamıyorsanız sıcak su için görev alan çoğu parçada sorun olabilir. Teknik açıdan tespit ve çözüm için mutlaka derviş yardımı alın.

Su basıncı ideal konumda olup, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, petekler ısınıyor ama kombi sıcak su vermiyor ise; başta tribün olmak üzere, üç yollu vana, pompa, akış şalteri, conta, plaka eşanjör, ntc, ptc gibi parçalarda sorun olabilir.

Kombi Sadece Petekleri Isıtmıyor

 1. 1-Petek vanaları açık mı?
 • Evet ise Kombide sorun vardır. Yerinde tespit edilmesi gerekir.
 • Hayır ise Vanaları açmalı en az 3 peteği kullanır durumda olmalısınız.
 1. 2-Kombi doğru konumda mı?
 • Evet ise Kombi parçalarında sorun vardır, yerinde tespit yapmak gerekir.
 • Hayır ise Doğru konuma yani kış konumuna almanız gerekir. Yaz konumunda yani sıcak su konumunda petekleri ısıtmaması olağan bir durumdur.

Petek vanaları açık, kombi doğru konumda ve su basıncı ideal seviyede olup buna rağmen petekler ısınmıyorsa; kalorifer sensöründe arıza, kalorifer filtresinde tıkanma, ana eşanjörde arıza, pompada sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama