Vaillant turboMAG 12/14 Şofben Arıza Kodları

Vaillant turboMAG 12/14 Şofben Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Vaillant turboMAG 12/14 Hermetik Şofbenlerle alakalıdır.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm NTC sensör su sıcaklığının 85°C den fazla olduğunu tespit ettiğinde ekranda bu arıza kodu belirir. Bu durumda gaz girişi kesilir. Öncelikle cihazı açma-kapama düğmesinden kapatmanız gerekir. Cihazda bulunan emniyet termostatı devreye girip cihazı bloke ettiği için cihaz sıcak su vermez ve bloke konumda kalır. Kapatıp açma işleminden sonra cihazda herhangi bir düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almak gerekir.
 1. F02 Arızası Sıcak su NTC sorunu.
 • Çözüm Şofbende sıcak su algılayıcı özellikte olan NTC sensörde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Cihazı kapatıp yeniden açsanız dahi sorun düzelmeyecektir. NTC sensörün yanı sıra, sensör bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilme ihtimali olduğundan servis yardımı almalısınız.
 1. F04 Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülör ateşlemediği zaman ya da ateşleme çalışma konumunda beklenmeyen şekilde söndüğü zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle konut içerisinde gaz olup olmadığına bakın. Gaz kesintisi gibi durumlar söz konusu olabilir. Konut içerisinde gaz varsa eğer cihazı kapatıp yeniden açın. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.
 1. F05 Arızası Hava basınç sensörü sorunu.
 • Çözüm Bu sorun kombide yanma havası/atık gaz sistemi veya fan arızası olduğunu belirtir. Kullanıcı olarak cihazı sorun düzelmediği sürece birkaç kez kapatıp yeniden açın. İşlem sonrası sorun yine düzelmez de devam ederse eğer servis yardımı almanız gerekir. Cihazın hava basınç sensöründe, fanında veya elektronik kartında sorun olabilir.
 1. F06 Arızası Elektrik gerilimi düşük.
 • Çözüm Konuta veya şofbene gelen elektrik geriliminin 175 V altında olduğunu belirtir. Bu durumda bir süre kadar beklemeniz gerekir. Şebeke voltajı düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Ancak uzun süre bekleme sonrası düzelme olmazsa eğer cihazı birkaç kez kapatıp yeniden çalıştırın. Yine de bir düzelme olmuyorsa eğer şebekeden gelen düşük voltaj sebebiyle elektronik kart arızalanmış olabileceğinden servis yardımı almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz armatörü sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumuyla karşılaştığınızda cihazı kapatıp birkaç saniye sonra yeniden çalıştırın. Sorunun devam etmesi halinde işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa eğer gaz armatörü veya elektronik kart arızası olabileceğinden servis çağırmalısınız.
 1. F09 Arızası Basınç şalterinde kısa devre sorunu.
 • Çözüm Basınç şalteri 15 saniye kadar kapalı kalır çalışmazsa ve fan etkinleştirilmemişse ekranda bu hata kodu belirir. Basınç regleri yeniden açıldığında normal çalışma konumu da otomatik olarak başlatılır. Ancak bunun için önce bir süre kadar beklemek, sorun düzelmezse eğer servis yardımı almak gerekir.
 1. E Arızası Donmaya karşı koruma aktif durumda.
 • Çözüm NTC soğuk su girişinde 5°C altı bir sıcaklık tespit ederse bu sorun yaşanır. Bu durumda brülör 7 saniye kadar minimum gaz ayarı ile çalıştırılır. Sıcaklık 7°C üzeri olduğunda ekrandan bu hata kodu silinir. Yalnız bunun için bir süre kadar beklemek gerekir. Sorun düzelmezse de mutlaka servis yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama