444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Protherm Leopar Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Protherm Leopar Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Protherm Leopar BA 24/ Leopar BA 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. eco Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat devresi gidiş-dönüş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Tesisat suyu sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlendiğinde ya da sensör bağlantılarında sorun olduğunda bu sorun yaşanır. Cihaz kendini emniyete alarak arızaya geçer. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından Protherm Servisi yardımı alınmalıdır.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaz sıcak su sağlamaz. Kullanım suyu sensöründe arıza olabilir, sensör borularında nemlenme ya da sensör bağlantılarında bir problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış anahtarı sorunu.
 • Çözüm Protherm Leopar model kombiler hermetik olduğu için bu arıza durumunda prosestat ile alakalı bir sorun olabileceğini belirtmektedir. Yalnız arıza durumunda sebep sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Fan ya da anakart arızası durumunda, dışarı uzanan borusunun yerinden çıkması ya da olması gerekenden uzun olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Birçok sebep söz konusu olabileceğinden arıza onarımı adına uzman yardımı almalısınız.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise  Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığı 98°C üstünde ise ya da eşanjör bölgesindeki sıcaklık 130°C üstünde ise cihaz bloke konuma geçer ve çalışmasını durdurur. Bu led yanıp söner. Bu arıza durumunda reset butonuna basılarak cihaz resetlenmelidir. Resetleme sonucunda sorun hala devam etmekte ise; ana eşanjörde, sirkülasyon pompasında, üç yollu vanada sorun olabilmektedir. Ayrıca kalorifer filtresinin zaman içinde pislik ile dolarak tıkanması ya da tesisatta tıkanma olması halinde de bu sorun yaşanır diyebiliriz. Bu gibi durumlarda net arıza tespiti ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise İyonizasyon-ateşleme sorunu.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığı zaman ya da alev hissedilmediği zaman bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında gaz giriş vanalarını kontrol ederek kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombinize gaz gelmekte ise sorun kombi parçalarında olabilir. Yine de servis öncesi reset düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sorun düzelebilir, düzelme olmaz ise başka bir işlem uygulamadan servisi aramalı ve yardım almalısınız. Anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilme ihtimali yüksektir. Yine de net arıza tespit ve onarımı için Protherm Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat devresi su basınç hatası.
 • Çözüm Tesisat su basıncının düşük veya yüksek durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce basınç değerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Ledlerin üzerine bakacak olursanız eğer 0,3 bar altından başlayarak 2,5 bar üzerine kadar sıralıdır. Bu değer 1 barın altında ise düşük, 2,5 bar üzerinde ise yüksek demektir. Leopar kombi basıncı düşük ise cihazın sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve ledler üzerindeki değer 1,5 e geldiğinde doldurma musluğunu kapatarak işlemi sonlandırmalısınız. Bu uygulamadan sonra arıza ledi yanıp sönmeyecek yani sorun düzelecek ve cihaz çalışmaya devam edecektir. Leopar kombi basıncı yüksek ise bu durumda cihaza en yakın radyatör havasını alarak basıncı yine 1,5 e gelene kadar düşürebilirsiniz. İşlem sonrası sorun düzelir. Olur da işlemi yapamazsanız, arıza sıklıkla tekrar ediyorsa veya işlemlerden sonra arızada düzelme olmuyor ise mutlaka Protherm Servisi yardımı almalısınız.
 1. 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Sirkülasyon problemi.
 • Çözüm Tesisat gidiş ile dönüş suyu arasında 40°C ısı farkı olduğunda bu ledler yanıp döner. Bu durumda önce kullanıcı olarak kombi altında bulunan tesisat vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ise; pompa arızalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, tesisat tıkalı ya da filtre tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Şebeke gerilimi 165 V altında ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin çünkü reset işlemi otomatik yapılır. Şebeke gerilimi 165 V üzerine çıkar ise sorun kendiliğinden çözümlenir. Bu yüzden bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Bekleme sonucunda sorun devam eder de düzelmez ise anakart voltaj nedeni ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Anakart bu arıza durumunda tamir edilebilir ya da değişimi yapılabilir. Bu konuda uzman yardımı almanız gerekir. Yalnız müdahaleden sonra sorun yeniden yaşanabilir. Bu ihtimali düşünerek Kombi Regülatörü cihazı kullanmanız gerekmektedir.
 1. 50 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor Gaz valfi geri besleme problemi.
 • Çözüm Elektronik kart gaz geri besleme sinyali alamadığı zaman ya da kablolarda sorun olduğu zaman bu problem yaşanabilir. Bu gibi arıza durumlarında cihaza müdahaleniz söz konusu değildir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından Protherm Servisi yardımı almalısınız. Gaz valfinde, kablolarda ya da elektronik kartta sorun olabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

  1. Merhaba. Kombinin basıncı düşük görünüyor. Ama su vanasını açtığımda da birdenbire su boşaltıyor. Ara ara da kendiliğinden damlıyor. Ne yapmam gerekiyor bilemedim?

   1. Merhaba Dilek Hanım… Anlattığınız kadarı ile göstergede ya da basınç sensöründe sorun olabilir. Basıncı doğru ölçemediği veya doğru gösteremediği için su basıncını düşük görüyorsunuz ve su basmak için doldurma musluğunu açtığınızda basınç zaten yüksek olduğu için emniyet ventili devreye giriyor ve kombideki fazla suyu tahliye ediyor. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem yoktur. Parça değişimi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  2. 2 günde 80 arızası veriyor genlesme tankı patlaktı değişti ama hala basınç düşüyor sebebi ne olabilir esanjor mü yoksa 3 yollu vanamı kaçırıyor 3 yollu vana tamir oluyormu yoksa degismesimi lazım teşekkür

   1. Merhaba İbrahim Bey… Öncelikle tesisatta veya kombide su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Gözle görülür bir yerde su kaçağı varsa eğer onarılması gerekir. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi çağırmalısınız. Kombi altındaki tesisat borularında veya peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Bir yerde su kaçağı olmamasına rağmen basınç sürekli düşüyorsa eğer; genleşme tankında sorun olabilir veya ana eşanjörde problem olabilir. Üç yollu vanada sorun olsa kombi su akıtır, üç yollu vana kaçırıyor olsa sıcak su kullanımında tüm petekleriniz ısınır. Yani yaşadığınız sorunun üç yollu vanayla bir alakası yok. Genleşme tankı değişimi yapıldıysa ya eşanjörde sorun olabilir ya da sıva altında su kaçağı olabilir.

  3. Merhaba abi sıcak su vanasını açınca çakmak yanıyor ısıtıyor 4.5 saniye sonra çakmak yanıp sönüyor sonra çakmaklık kapanıyor kendiliğinden yardımcı olurmusunuz

   1. Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz devreden çıkıyor yani ateşleme yapmıyor. Bu durumun birçok sebebi vardır ancak sizin kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için servis desteği almalısınız.

  4. Benim Problemim saat gösterge ışığı sürekli yanıp sönüyor sorun nedir cevap yazarmisiniz lütfen

   1. Merhaba Şaban Bey… Kullandığınız kombi Lepard değil Leopard sanırım. Çünkü Leopard kombilerde saat ışığı vardır. Saat ışığı yeşil olarak yanıp sönüyorsa eğer bir sorun yok demektir. Cihaz açık olduğu sürece de yanması gerekir. Ancak kırmızı yanıyorsa cihaz arızaya geçmiştir. Ekranda hata kodu görüntülenebilir. Cihazı birkaç kez kapatıp açın, sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

     1. Merhaba Esmengül Hanım… Cihaz hava basıncı hatası veriyorsa eğer kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Cihaz fanla hava akışı sağlayamıyor demektir. Yani bu devrede çalışan; fan, anakart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz. Yardım almak için de bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

  5. Merhaba 2 gün önce demirdöküm servisi yıllık bakım için geldi ve bakımı yapıldıktan sonra aksam kombi bozuldu.asiri isinma nedeniyle kombinin sıcak suyunu kullanamıyoruz.bakim yapan insanlardan şüpheleniyorum.. ne yapmam gerek..petek temizligi yapıldı diye kaldırıldim parasının verdim ama yapmadilar..kombi servisine guvenemicekmiyiz

   1. Merhaba Nazan Hanım… İşlemi yaptırdığınız firmayı arayarak çözüm konusunda yardım alabilirsiniz. Bakım işlemi temizlik ve kontrol işlemidir. Parçalara müdahale edilmez. Ancak eksik ya da yanlış bir uygulama yapıldıysa eğer önce işlemi yaptırdığınız firmayla iletişime geçin, sorununuzu ve şikayetinizi aktarın, illaki çözüm yolu bulacaklardır.

  6. merhabalar protherm leopar kombim var kombiyi açtığımda belli bi süre sonra basınç 2 oluyor ve damla işareti olan yer turuncu oluyor ve ses geliyor dolma sesi gibi bu normal mi ? dereceyi yükseltince 1,5 bar iken 1 2 saat sonra bu şekilde oluyor

   1. Merhaba Melike Hanım… Kombiniz basıncı yükselttiği için muhtemelen yüksek basınç arızasına geçiyor. Bu yüzden su damlası ledi yanıyor. Bu durumda cihaza servis müdahalesi gerekir. Yani yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Servis çağırmanızı öneririz.

  7. Leopart kombi sahibiyim sıkıntı şu şekil kombiyi çaliştirinca ateşleme 3 yada 4 yaniyor bu arada ayarlanan dereceye geldinde kombi ekrani sönüyor enerjisini açip kapadıgımda tekrar çalişiyor ama aynı şeyleri tekrar yapıyor sizce sorun nedir teşekkürler

   1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombi ayarlanan dereceye geldiği için dinlenmeye geçiyordur ve ekran bu yüzden sönüyordur. Isıta ya da sıcak suda bir sıkıntı yoksa eğer kombinizde bir problem yok.

  8. Protherm leopar kombimde hem 40 hemde 50 yanıp sönüyor iki sorunmu var acaba yoksa ayrı bir sorunmu

   1. Merhaba Cavit Bey… Protherm Leopar model kombilerde arıza durumu ledlerin yanıp sönmesi ile anlaşılabilir. Her ledin kendine ayrı bir hata kodu açıklaması vardır. Bu yüzden tek bir led uyarısı vermesi gerekir. 40-50 ledi sabit yanıyorsa sıcaklık değeri ortalama 50°C civarı diyebiliriz. Ancak ledlerin ikisi de yanıp sönüyorsa harici bir sorun olabilir. Bu da genelde sensör veya anakarta bağlı arızalar oluyor. Yine de tabi cihazı yerinde incelemek lazım. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

  9. Merhaba. Protherm Leopard marka kombimiz var. Sürekli 80 uyarısı veriyor. Basınç sürekli düşüyor. Servisi aradığımda önce radyatörlerin havasını almam istendi, en yakın radyatörün havasını aldım, 2-3 saat normal çalıştı, sonra basınç gene düştü. Bu arada radyatörden su aktı. Sizce kaçak mı vardır, yoksa eşanjörde mi bir sorun gözüküyor ? Teşekkürler.

   1. Merhaba Emrah Bey… Öncelikle 80°C led uyarısı genelde düşük veya yüksek basınç arızasıdır. Üst kısımda yer alan ledlerin yanma durumuna bağlı basıncın düşük veya yüksek olduğu anlaşılabilir. Basınç düşükse su basmak, fazla ise basıncı düşürmek gerekir. Basınç düşükse eğer size neden en yakın petekten su aldırdılar ki? Tesisatta zaten su yok, petekten su alarak var olan suyu da almış tesisattaki suyu sıfır konumuna düşürmüş oluyorsunuz. Basınç düşük değil, yüksek olduğu zaman en yakın petekten su alınarak basınç düşürülebilir. Petekten su akıtıyorsa eğer basıncın da düşmesine sebep budur. Öncelikle bi tesisatçı çağırarak peteğin su akıtma durumunu çözümletin. Petekteki su akıntısı kesilmesine rağmen yine de basınç sürekli düşüyorsa; genleşme tankının havası eksik olabilir, tank delik olabilir. Çok düşük ihtimalle eşanjörde kireçlenme olabilir. Eşanjör çoğu zaman basınç düşme değil yükselme arızalarında karşımıza çıkar. Net teşhis ancak yerinde yapılabileceği için servis yardımı almanızı öneririz.

    1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben zannedersem servise telefonda derdimi anlatamadım yada onlar anlamadı. Sorunumuz kesinlikle basınç düşüşünde. Dediginiz gibi ben işlemi yaptıktan sonra radyatorde su kalmadı tekrar vanadan açarak 1,5 bara getirmiştim. Radyatorde ki akıntıyı da ondan sonra farkettim zaten…

     1. Rica ederiz Emrah Bey… Radyatördeki su akıntısı sorunu giderilsin muhtemelen kombideki basınç düşme sorunu da giderilecektir. Yine de sorun yaşanırsa bize yeniden yazabilir ya da direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.