Eca Proteus Plus Kombi Kullanımı

Eca Proteus Plus Kombi Nasıl Kullanılır?

Eca Proteus Plus Kombi Kullanımı

 1. Soldaki düğme
 2. Kullanım suyu sıcaklığını ayarlama düğmesi
 3. Ortadaki düğme
 4. Kalorifer sıcaklığını ayarlama düğmesi
 5. Sağdaki düğme
 6. Açma/Kapama/Konum seçimi ve reset düğmesi
 7. En sağdaki gösterge
 8. Manometre (bar göstergesi)

Proteus Plus Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Açma/kapama/konum seçme düğmesini sağ tarafta bulunan “güneş simgesi” konumuna çevirin. Kombiyi yaz konumuna almış olursunuz. Solda bulunan musluk simgeli düğmeyi sağ tarafa doğru çevirerek sıcak su ayarı belirleyin. Düğmeyi sağa çevirdiğiniz sürece ısı ayarı artar, sola çevirdiğinizde ısı ayarı düşer. Ekranda ayarlayacağınız ısı derecesini görebilirsiniz. Ayrıca ekranda sadece musluk simgesi belirecektir.

► Sıcak su ayarı 35 ile 64°C arasıdır.

Proteus Plus Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Öncelikle en sağda yer alan açma/kapama/konum seçme düğmesini sol tarafta yer alan “kar simgesi” ne doğru çevirmelisiniz. Bu şekilde kombiyi kış moduna almış olursunuz. Sonrasında kaloriferlerin sıcaklık derecesini belirlemeniz gerekir. Bunun için de ortada yer alan petek sembollü düğmeyi sağa doğru çevirmelisiniz. Düğmeyi sağa çevirdiğiniz süre zarfında ısı ayarı artar, sola çevirdiğinizde ısı ayarı düşer. Ekranda ayarladığınız dereceyi görebilirsiniz. Ekranda aynı zamanda musluk ve petek simgesi belirecektir.

► Kalorifer ısı ayarı 40 ile 80°C arasıdır.

Proteus Plus Kombiyi Resetleme/h3>
Eca Proteus Plus Kombi Kullanımı sırasında ekranda arıza kodu ile birlikte reset yazısı belirirse en sağda bulunan açma/kapama/reset düğmesini “OFF-Reset” yazan konuma getirmeli birkaç dk. sonra yeniden mevcut konuma (yaz ya da kış konumu) çevirmelisiniz. Arıza devam ederse işlemi toplamda 3 kez daha tekrar edebilirsiniz. Arızanın düzelmemesi halinde servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (83 Yorum)

 1. Ali Bak dedi ki:

  Yaz moduna aldığımda kobiden çalıştığına dair bir ses duyamıyorum ve sular ısınmıyor. Kaç dereceye çıkartırsam çıkartayım kısa sürede 26 dereceye dönüyor. Kış mldunda şse sorun yok ve sular da ısınıyor. Sorun ne olabilir. (Bu arada geçici olarak tesisattaki su debisi düşük. Sebep bu olabilir mi?)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Su debisinin düşük olmasına bağlı bir durum olabilir. Ancak net olarak direk bu duruma bağlı denilemez. Kullanıcı olarak sizi bu aşamada yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 2. Muhammed YAVUZ dedi ki:

  Merhaba,petekler isinmiyor. Sebebini nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Direk olarak https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linkini tıklayabilirseniz burada sorun hakkındaki tüm detaylar ve yapılması gereken işlemler yazmaktadır.

 3. Tavus abdyyeva dedi ki:

  Calismiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi bir uyarı kodu-hata kodu veriyorsa bize belirtin yardımcı olmaya çalışalım. Hiçbir uyarı vermeden çalışmıyorsa; kombi basıncını, dairenize gelen gazı kontrol edin. Her şey olması gerektiği gibiyse ve buna rağmen kombide çalışma yoksa servis yardımı almalısınız.

 4. TAHA AYDIN dedi ki:

  ECA PROTEUS PLUS KOMBİM KENDİ KENDİNE KAPANIYOR NEDEN OLABILIR?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taha Bey… Kombi birçok sebeple devre dışı kalabilir. Bu durum bir sensör, kart arızası olabilir, harici bir durum olabilir. Kombi bir hata kodu veriyor olsaydı eğer daha ayrıntılı bilgi aktarabilirdik. Ancak bir hata kodu vermediği için bu konuda direk servis yardımı almanız gerekir.

 5. murat akin dedi ki:

  Merhaba kombim f8 arızası veriyo erteledik gaz kesintisize yok yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Eca Proteus Plus model kombilerde F8 arızası düşük voltaj sorunudur. Bir süre kadar cihaza müdahale etmeden bekleyin. Voltajlar düzeldiğinde cihaz da düzelebilir. Ancak uzun süre beklemeye rağmen düzelme olmazsa; elektrik bağlantılarının ve kombi elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Yani bu konuda bi servis yardımı almanız gerekir.

 6. ayhan aras dedi ki:

  atesleme var gaz valfine voltajlar geliyor 24 v. 220 v. alev almıyor .reset işe yaramıyor.bacadaki sensör saglam elektronik kart saglam bazen yanıyordu hiç bir sey yapmadan şimdi hiç ateşlemiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiye müdahale olarak sadece resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işlemi sonrası düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 7. Seher aydin dedi ki:

  Merhabalar benim kombimde eca plus dunden beri kombimiz sicak su vermiyo ve 2 saat bekliyoruz tekrar aciyorum bu sefer tekrar sicak su geliyo tekrar. Soguyo ayaralnima baktik bi sorun yok bar seviyesi 1 bucukda kombidr ariza yazizida yok simside tesekkurlr

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım… Kombinin önceliği sıcak sudur. Bu yüzden kombide bulunan hemen her parça sıcak su devresinde çalışır. Yani kombi bir hata kodu vermediği sürece sorunu yerinde görmeden net bilgi aktaramıyoruz. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 8. Hakkı Şensoy dedi ki:

  eca proteus plus kombi off konumunda kapalı halde iken yazlık konuma alıp sıcak suyu çalıştırdığımizda f7 arızası veriyor. Neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakkı Bey… Sanırım kalorifer konumunu kapatıyorsunuz, kombi yaz konumundayken sıcak su kullanıldığında kombi F7 yani düşük basınç arızasına geçiyor. Kombi altında bulunan tesisat vanaları kapalı olabilir, vanaların açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar açık olmasına karşın bu durum yaşanıyorsa hem tesisatı hem de kombiyi kontrol etmek gerekir.

 9. Yaren Erdoğan dedi ki:

  Merhaba. Ben kombiyi kış modunda 45 dereceye ayarlıyorum ama bir kaç dakika sonra F4 sorunu veriyor. Ayrıca ısıtma devrede simgesi yandığı halde petekler ısınmıyor. Peteklerde açık.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaren Hanım… Kombi gaz yokluğu-ateşleme arızası veriyor. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz vanaları açıksa, kesinti olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bu kontrolleri yapmanıza rağmen yine de sorun devam ediyorsa kombiyi resetleyebilirsiniz. Birkaç resetleme işlemi sonrası da düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu; kart, gaz valfi, elektrotlar gibi birçok parçaya bağlı olabilir.

 10. Fevzi agraligil dedi ki:

  Eca protein plus blue kırmızı ışık yaniyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fevzi Bey… Eca Proteus Plus Blue model kombilerin ekranı vardır. Bir arıza durumu varsa eğer genelde ekranda “F” harfi ile başlayan bir hata kodu belirir. Kırmızı ışık uyarısı kapsamlı bir sorun olduğu için ekranda beliren hata kodunu bilmeden size yardımcı olamıyoruz. Bu hata kodunun açıklamasına https://kombitamircisi.com.tr/eca/proteus-plus-blue-ariza-kodlari/ linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz direk bize buradan hata kodunu yazabilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışırız.

 11. Zeynep kocademirci dedi ki:

  Merhaba, bu modelde kombimin basinci 1e dustu ama nasil yukseltecegimi bilmiyorum yardimci olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Kombiye monteli durumda mavi renkte bir musluk olması gerekir. Bu parçayı sola doğru yavaşça çevirin, su sesi duyduktan sonra basıncı takip edin, 1.5 bara geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmayın.

 12. Isa karakaş dedi ki:

  Banyo yaparken su ısınıp hemen soğuyor ısınıp soğuyor petekler çalışıyor 10 sn bir bu sorun tekrarlıyor neden olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Kullanım suyunun bir ısınıp bir soğuması durumu sadece banyoda oluyorsa; banyo musluğu bozuk olabilir, tesisat sorunu olabilir veya filtre tıkalı olabilir. Ancak bu durum mutfakta da oluyorsa sorun kombidedir. Kombi bir hata kodu veya uyarı vermediği için sorunu yerinde incelemek gerekir.

 13. tamer sarsılmaz dedi ki:

  2 dakikada 90 c oluyor 1 dakikada 30 c düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tamer Bey… Belirttiğiniz aralıklarda uçurum farkı var. Kombi kısa sürede 90°C kadar yüksek sıcaklığa çıkıyor akabinde 1 dakika kadar kısa sürede 30°C ye kadar düşüyorsa; bir sensör, kart arızası veya üç yollu vana arızası olabilir. Sorunu yine de yerinde incelememiz gerekiyor. Bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 14. Hudayi Akgül dedi ki:

  Kombi 40derecede 1 dakika çalışıyor 2 dakika dinlenmeye geçiyor bu çalışma normalmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hudayi Bey… Kombide en düşük sıcaklık 40°C dir. Kombi düşük derecelerde çok sık çalışır. Ancak 1 dakikalık çalışma süresi çok kısadır. Dereceyi deneme amaçlı 50-55°C ye kadar çıkarın. Yine bu kadar kısa süreli bir çalışma sistemi varsa servis yardımı almanız gerekir.

 15. Filiz Çil dedi ki:

  Benim de eca proteus plus kombiden var.Bu model kombi yogusmali kombi sınıfına giriyor mu?Çünkü ödediğim fatura aldığım hizmetin çok çok üstünde. Başkalarının ödediği faturanın iki katını ödüyorum minimum da kullaniyorken üstelik. Faturanın bu kadar yüklü gelmemesi için ne yapabilirim?

 16. MUSTAFA SALİH KUZU dedi ki:

  45-50-55-60 DERECEDE KAÇ M2 DOĞALGAZ YAKAR. NASIL HESAPLAYABİLİRİM.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombiler sadece petek kullanımında değil, sıcak su kullanımında ve ocak doğalgazlı ise ocak kullanımında da doğalgaz tüketimi yapar. Bu yüzden tek bir ayarlama ve derece ile doğalgaz faturası hesaplanamaz. Günlük yakılan m3 cinsinden hesap yapılır. Ancak bu hesabı yapan doğalgaz firmasıdır. Yani biz kombi servisi veya kombi firması değil. Doğalgaz firmasıyla (bilgi aktarırlarsa tabi) görüşerek bilgi alabilirsiniz.

 17. salim varol dedi ki:

  kombimde suyu nolmal değerde veriyorum en düşük seviyede çakışırken manometre bir yükseliyor 2,5 seviyesine geliyor kombi kapatılınca 1,5 seviyesine iniyor tahliye hortumundan devamlı damlatıyor. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salim Bey… Genleşme tankıyla alakalı bir sorun olabilir. Kombiye uzun zamandır bakım yaptırmadıysanız bir bakım gerekebilir ama parça arızası da olabilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

  2. salim varol dedi ki:

   ilgi ve alakanız için teşekkürler iyi çalışmalar

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Rica Ederiz Salim Bey. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 18. Osman altıner dedi ki:

  İyi günler eca proteus plus kombım var kıs konumuna getirdim 42 43 derece calısıyor bir kac dk icinde arıza kodu veriyor reset konuma getirip biraz bekledikten sonra acıyorum ve yüne aynı sekilde arıza veriyor ve sadece kıs konumunda yapıyor sıcak su da yapmıyor peteklerde veriyor bu arızayı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombi ne arızası veriyor? Arıza kodunu da belirtebilirseniz muhtemel sebepler ve yapılabilecekler konusunda bilgi aktararak yardımcı olmaya çalışabiliriz.

   1. Osman altıner dedi ki:

    F4 arıza konuma geciyor bazı zamanlar 2 3 saat calısıyor f4 geciyor sonra kapanıyor

    1. Osman altıner dedi ki:

     Birde tek petek kullanıyorum digerleri kapalı ondan da yapıyor olabıkırmı

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Tek petek kullanmak kombide aşırı ısınma sorununa neden olur. Yani pompa sıkışıklığı gibi bir arızaya. Bu da tabi ekstra bir masraftır. Dairede en az 3 peteği mutlaka kullanın. Daha doğrusu kullansanız da kullanmasanız da petek vanası mutlaka açık olsun. F4 arızasının tek petek kullanımı ile bir alakası yok maalesef. Bu harici bir problemdir. Yani gaz yokluğu sorunudur. Kombide bir sebeple alev oluşmuyor ya da alev kesiliyor diyebiliriz.

    2. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Osman Bey… F4 gaz yokluğu hatasıdır. Kombide alev oluşmadığı zaman ya da alev kesildiği zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kombiyi resetlemeyi deneyin. Sorun muhtemelen düzelir. Ancak sorun düzelmez veya çok sık bu sorunla karşılaşırsanız servis yardımı almanız gerekir.

 19. AYHAN KURNAZ dedi ki:

  Ustam bu kombiden bende var. ekonomik kullanım için ayrı bir düğmesi var mı? ben göremiyorum. ekonomik kullanım için nasıl bir ayar yapmak gerekiyor. bilgi verebilir misiniz. teşekkürler
  bendeki kombi; Eca Proteus Plus Kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Kombinizin modeline göre ekonomik kullanım ayarı bulunmuyor maalesef. Dairede en az 3 petek vanası açık olsun, geri kalan petek vanalarını odaları da kullanmıyorsanız eğer kapatabilirsiniz. Sıcak su ayarını musluktan değil kombiden yapın. Yani musluktan su ılıştırmak zorunda kalmayın. Su çok sıcak akıyorsa kombideki ayarı kısın. Kombinize tam kış gelmeden bi bakım yaptırın. Kombiyi kışın çok sık aç-kapa şeklinde kullanmayın. Sabit bir sıcaklıkta çalışması daha sağlıklı ve ekonomiktir. Yani bu şekilde fatura tutarını düşürebilirsiniz.

  2. Hanife kıyar dedi ki:

   Kombımin bar basıncı 2 de bu normalmi deyılse ne yapmalıyım

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Hanife Hanım… Kombi basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir zaten. Basınç ideal seviyede.

 20. Ercan gedik dedi ki:

  60 a ayarlarım peteklere giden sıcaklığı 70 ı görüyor vu normal ama düşünce 39 a kadar düşüyor nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Kombinin devreye girdiğinde ayarlanan sıcaklık üstüne çıkması ve dinlenmeye geçince ayarlanan sıcaklığın altına düşmesi normaldir. Ancak 60°C ye ayarlı bir kombi 39°C ye düşüyorsa bu bir sorun olabilir. Ancak bu durum sensör, kart gibi parçalara bağlı olabilir, filtre tıkanıklığı olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 21. Kaya gezici dedi ki:

  Merhabalar ECA proteus plus kombim var kendi kendine ısı yüksel tiyor düğmeye elim deyse dahil değişiyor ayarı ne yapmam lazım teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kaya Bey… Kombiler ekranda genelde ntc sensör tarafından ölçülen sıcaklığı gösterir. Düğmelere dokununca ekranda beliren sizin ayarladığınız sıcaklık olur. Yani ekrandaki ayarı sabitleme diye bir şey olmaz. Sürekli değişir. Ancak sizin bahsettiğiniz ısı yükselmeleri baya fazla oluyorsa; mesela 40°C ye ayarlı bir kombi devreye girdiğinde 70°C lere kadar yükseliyorsa bu bir problemdir. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almalısınız.

 22. Adem aktan dedi ki:

  Duş yaparken petekler aşırı derecede ısınıyor ve dijital ekranda yaz modundayken petek sinyali yanıp sönüyor teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kombilerde üç yollu vana vardır. Bu parça sıcak su talebi olduğunda kalorifer devresini kapatır, sıcak su talebi sona erdiğinde kalorifer devresini yeniden açar. Bu işlemleri otomatik yapar. Eğer duş sırasında kombi yaz konumunda olsun kış konumunda olsun fark etmez, peteklerde aşırı ısınma durumu oluyorsa duşta da istediğiniz sıcaklığı bulamazsınız. Bu bir sorundur. Bu sorun başta söylediğimiz üç yollu vanaya bağlı olabilir, elektronik karta bağlı olabilir ya da bir sensör arızası olabilir. Tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 23. Hüdayi akgul dedi ki:

  Eca proteus plus kombi kullanıyorum kombi randımanlı çalıştığı halde f6 hatası veriyor kambiyi açıp kapattığım zaman dis hava sensoru devrede( oc) işareti beliriyor hata ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüdayi Bey… Dış hava sensörü hatası veriyor kombiniz. Aslında bu parçalar kombilerde prosestat olarak bilinir. Kombi kısacası yeterli hava akışı sağlayamazsa bu hatayı verir. Bu gibi durumlarda sadece prosestat değil, fan veya kart arızası da olabiliyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 24. Binali coskun dedi ki:

  Selamlar hocam cevapladiginiz icin tesekkurler benim sorunum duş esnasinda sıcak su gelirken 4-5 dakika sonra birden bire soguk su gelmeye başlıyor. ne muslukla ne kombi ile en ufak bir oynama yokken yaşaniyor bu sorun. Sonrasinda tekrar sıcak su gelmesi icin iki defa en sicak ayarda acip kapatiyorum sicak su gekmeye basliyor. Bu seferde 8-10 dk sonra tekrar kendi kendine soguyor. Ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Binali Bey… Öncelikle bu durumu mutfakta da denemelisiniz. Mutfak musluğunda da yine aynı şikâyetiniz olursa bu durum kombiyle alakalı diyebiliriz. Ancak cihaz bir hata kodu da vermediği için sorunu yerinde tespit etmemiz gerekir. Ancak mutfakta böyle bir sorun yaşanmıyor, sıcak su kesintisiz geliyorsa o halde; banyo musluğu-bataryası bozuk olabilir, musluk-batarya filtresinde tıkanıklık olabilir, banyoya gelen sıcak su tesisatınızda sorun ya da tıkanıklık olabilir. Bu durumda bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 25. Ali yilmaz dedi ki:

  Sıcak su problem yaşıyorum. Sıcak su 50 dereceye gelince otomatik olarak atıyor ve 40 a kadar düşüyor tekrardan ısıtmaya başlıyor 50 görünce yine atıyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiyi düşük bir ayarda çalıştırıyorsanız ntc sensör maksimum 50°C yi ölçüyor olabilir. Ancak bu durumda bile suyun soğumaması gerekir. Yani sıcak su musluğu açık olduğu sürece suda bi dalgalanma olmaması gerekir. Su en fazla 50°C yi görüyor sonrasında sıcaklık değerinde dalgalanmalar oluyorsa bu durum ntc sensör, üç yollu vana, elektronik kart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 26. Ramazan Güngör dedi ki:

  Merhaba.
  eca proteus plus kombim var.ben bu kombiye wifi uyumlu oda termostati takabilirmiyim.
  Marka model farkeder mi

  Takilmiyorsa günlük haftalık programlanabilir kablosuz oda termostati takabilirmiyim.

  Onerebileceginiz marka model varmı?

  Teşekürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Firma olarak oda termostatı hizmeti vermediğimiz için maalesef ki bu konuda bilgi sahibi değiliz. Oda termostatı hizmeti sunan veya oda termostatı satışı yapan firma-bayilerden yardım alabilirsiniz.

 27. Erdoğan ATİLLA dedi ki:

  ECA proteus plus kombimin bar ayari 3-4 arasina yükseldi, düşmüyor, alttaki muslugu aciyorum ve ayni anda lavabodaki sicak muslugu aciyorum bar biraz dusiyor hemen geri yukseliyor ve tahliyeden sicak su akıyor. Bari düşmüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdoğan Bey… Kombinizde yüksek basınç arızası var. Kombi basıncı kendi kendine yükseliyorsa eğer bu duruma engel olamazsınız. Basıncı düşürseniz bile basınç yine kendiliğinden yükselmeye devam eder. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz. Kombi basıncı kullanmadığınız halde yükseliyorsa eğer eşanjör, doldurma musluğu arızası olabilir. Mutlaka servis yardımı almalısınız.

 28. Sadık Dereköy dedi ki:

  Merhaba,
  Komdideki led ekrandaki derece sürekli 77 dereceyi gösteriyor. Sıcaklık ayarlarına değiştirsemde 2 sn sonra 77 dereceyi gösteriyor. Sıcak su gelmiyor. Sebebi ne olabilir? Kombi markam ECA Proteus Plus

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sadık Bey… Kombinizde anladığım kadarıyla aşırı ısınma sorunu var ve cihaz bloke olduğu için sıcak su alamıyorsunuz. Bu durumda kombi basıncına bakın, basınç 1 barın altındaysa eğer kombiye su basın, basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombi altındaki vanalar kapalıysa açın. Petek vanaları kapalıysa açın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Bu durum; kalorifer filtresi ve tesisat tıkanıklığı, eşanjör, üç yollu vana, anakart, pompa, kalorifer sensörü gibi sorunlar sebebiyle yaşanabilir. Bi servis çağırarak sorun yardım almanızı öneririz.

 29. remzı cakar dedi ki:

  slm . eca preteus plus ,azamı en dusuk mınumumda derecede calıstğında sıcaklık rakamları bazen 47 . bazen 45 ten gerı donuyor servıse sorduğumda sıkıntı olmaz dendı bu normalmıdır sımdıden tsklr..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Remzi Bey… Kombiler genelde sadece ayar yapıldığı anda ekranda ayarlanan dereceyi kısa süreliğine gösterir. Yani birkaç saniye diyebiliriz. Birkaç saniye sonra ekranda görüntülenen kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Bu yüzden ayarladığınız sıcaklığı yalnızca ayar yaptığınız esnada görebilirsiniz. Kombi içindeki suyun sıcaklığı da hiçbir zaman sabit kalmaz. Musluğu açın ve kombiye bakın. Su ısındıkça ekrandaki derece yükselecek. Musluğu kapatın ve kombiye bakın. Ekrandaki derece düşecektir. Bu durum normal ve her kombinin çalışma sistemidir.

 30. Batuhan Ziyad dedi ki:

  Sağdaki açma kapama düğmesi kırıldı sanırsam bu konuda ne yapılabilir.Kombiyi kullanamıyorum…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Batuhan Bey… Açma-kapama düğmesi aynı zamanda konum seçme düğmesi de olduğu için cihazda bir konum ayarlaması yapamazsınız. Parça kırıldı elinizde kaldıysa değişimi gerekir. Değişimi için de servis yardımı almanız gerekir.

 31. Aytaç dedi ki:

  Kombim ece preteus plas kombiyi en düşükte 40 derecede çalıştırıyorum ev yinede sıcak oluyor fakat faturamız yüksek geliyor ne yspabilirim

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytaç Bey… En düşük derecede peteklerde aşırı ısınma oluyorsa eğer anakart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Yani üç yollu vana sıcak suyu kalorifere kaçırıyor olabilir ya da anakart potans kısmında sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

   1. Zeynep altinbas dedi ki:

    Kalorifer i kapatıp sadece sıcak su kullanabilirmiyim kullanırsan nasıl yapayim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Zeynep Hanım… Tabi ki kombide kalorifer konumunu kapatabilir yalnızca sıcak suda kullanım sağlayabilirsiniz. Bunun için en sağda yer alan açma-kapama düğmesini sağdaki güneş sembolüne getirmeniz yeterlidir. Başka bir ayar yapmanıza gerek yok. Kaloriferleri yeniden kullanmak istediğinizde de aynı düğmesi soldaki kar sembolüne getirmeniz gerekir.

 32. bahar çevik dedi ki:

  merhaba kombide sıkıntı gözükmüyor fakat fazla yüksek ayarda olmamasına rağmen ücret çok fazla geliyor ve fazla ısıtmıyor acaba kombide sıkıntımı vardır kombiyle ilgili herhangi bir arıza hattı var mıdır bu durumda nereye başvurmalıyız. hem ekonomik olması açısından hemde orta ayarda ısı sağlamak için kaç derecede kombi çalıştırmalıyız idealı kaçtır? teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahar Hanım… Kombinizde kalorifer ayarı 40-80°C arasıdır. Tasarruf için ortalama 45-48°C civarında sabit çalıştırmanız gerekir. Yani çok fazla aç-kapa işlemi yapmayın. Dairenizde en az 3 petek açık olsun. Kullanmadığınız odalarınız varsa eğer petek vanalarını ve odaların kapılarını kapatabilirsiniz. Cihaz uzun zamandır kullanılıyor ve hiç bakım yapılmadıysa bir de bakım işlemi yaptırmanız gerekir. Kaloriferleriniz yeterince ısınmıyorsa bu da ısı kaybına ve dolayısıyla yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Kalorifer temizliği işlemini de yaptırmanızı öneririz.

 33. Aytaç KAYIN dedi ki:

  Eca Proteus Plus kullanıyorum fakat kış modunda ben sadece kalorifer kısmını kullanmak istiyorum ama sıcak suyu kapatma gibi bir seçenek yok. Dolayısıyla kombi 35 derecede suyu kombi açık olduğu sürece tutuyor. Yani boşuna doğal gaz harcıyorum. Bunu istediğim zaman açıp istediğim zaman kapatabileceğim bir yolu yokmu?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytaç Bey… Dediğiniz özellik bazı kombilerde mevcut ancak Eca Proteus Plus model kombilerde sıcak suyu tamamen kapatma gibi bir özellik yok maalesef. Minimum değere getirseniz bile musluğu açtığınızda cihaz sıcak su verecektir.

 34. Turker keskin dedi ki:

  Eca proteus plus kombime kablosuz oda termostatı taktırdım kombi ısı derecesi kaçta olması gerekiyor..

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Türker Bey… Oda termostatı kullanımında kombideki ayarın maksimum yani en yüksek seviyede olması gerekir. Oda termostatı üzerinden de 20-23°C arası bir ayar yapabilirsiniz.

 35. BURHAN YILMAZ dedi ki:

  Merhaba
  Menometre ayarı nasıl yapılır. Bilgi alabilir miyim

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Manometre ayarı derken? Manometre 1 barın altını gösteriyorsa kombi altında monteli doldurma musluğu vardır onu sola çevirerek basıncı yükseltebilir 1,5 bara getirebilirsiniz. Manometre 2,5 barın üzerine kendi kendine çıkmışsa servis yardımı almalısınız. Siz fazla su bastıysanız kombiye en yakın peteğin üst yan kısmını açarak su almalısınız. Siz su aldıkça kombi basıncı düşecektir.

 36. Bayram blk dedi ki:

  Merhaba benim eca proteus plus kimim 49 `C nin altında işitmiyor ama 50 de gayet güzel yanıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Eca Proteus Plus model kombilerde en düşük kalorifer ayarı 40°C dir. Cihaz bu yüzden ısıtmayı yapamıyor olabilir. 50°C kullanım açısından ideal bir derecedir. Ancak yine de yeterli verim alamıyorum ve yakıt tüketimi fazla oluyor diyorsanız uzman yardımı alabilirsiniz. Yani bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 37. Selahattin yavuz dedi ki:

  Eca proteus plas kombim kış konumunda 5 veya 6 saat sonra f4 arızası veriyor. Resetliyorum aynı şekilde 5.6 saat sonra arıza veriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selahattin Bey… Eca Proteus Plus model kombilerde F4 uyarısı ateşleme başarısızlığı sorunudur. Bu gibi durumlarda alev devresinde sorun olur. Resetlenmesine rağmen arıza durumu devam ederse; elektrotlarda, elektronik kartta veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.

Petek Yıkama