Maktek Ruby LCD Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Maktek Ruby LCD Hata Kodları

 1. E1 Arıza Kodu Baca arızası demektir.
 • Çözüm Bacalı modellerde baca çekişi kontrol edilmelidir. Baca tıkalı ise ya da çekmiyorsa temizliği yapılmalıdır. Baca sensörü arızası olabileceğinden parça kontrol edilmeli sorun varsa eğer parçanın değişimi yapılmalıdır. Hermetik modellerde ise fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabileceğinden parçalar kontrol edilmeli, arızalı parçalar değiştirilmelidir. Bu konuda mutlaka uzman yardımı almanız gerekir.
 1. E2 Arıza Kodu Isıtma derecesini tespit eden devrede sorun var.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe problem olabileceğini belirtir. Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servis çağırmalısınız.

Maktek Ruby LCD Arıza Kodları

 1. E3 Arıza Kodu Sıcak su derecesini tespit eden devrede sorun var.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe problem olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E4 Arıza Kodu Sıcaklık yüksek.
 • Çözüm Kombide aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda ısıtma valfi kontrol edilmelidir. Tıkalı ise müdahale edilmelidir. Kombi kış konumunda ise kalorifer vanaları açık olmalıdır. Kombi altındaki vanalar da açık olmalıdır. Buna rağmen sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. E6 Arıza Kodu Ateşleme gerçekleşmiyor.
 • Çözüm Öncelikle gaz kontrolü yapın. Kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz geliyorsa ve gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi kombinizi resetleyin. Arıza düzelmezse resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arızada yine bir düzelme durumu olmaz ise gaz valfinde, elektronik kartta ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın çözümlenmesi açısından servis çağırmanız gerekmektedir.
 1. E7/Eb Arıza Kodu Gaz borusu sorunu.
 • Çözüm Sistemin düzenli ateşleme sinyali tespit edemediğini belirtir. Bu gibi durumlarda ateşleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşemez ve alev söner. Servis öncesi kombiye birkaç reset atın. Resetleme sonrasında arızada düzelme olmazsa eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EP Arıza Kodu Isıtma borusu arızası.
 • Çözüm Isıtma borusu kontrol edilmelidir. Arızanın hem tespiti hem de çözümü için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Zuhal Uludag dedi ki:

  MAKTEK ruby LCD kombi normal calisiyorken atesleme yapmamaya basladi …gaz kesik degil..ocaklarda yanma sorunu yok…Ekranda E1 ariza kodu belirdi …bu konuda yardiminizi bekliyoruz… iyi gunler dileriz…..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Zuhal Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/atesleme/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 2. Murat b dedi ki:

  Merhaba, genellikle duşta sıcak su kullanırken sürekli e 4 hatası ile karşılaşıyoruz. Öncelikle takır takır traktör gibi bir ses çıkartıp 80 derecelere kadar anlık yükselme oluyor. Sonra e 4 hatası verip ötüyor. Su girişini kesiyor olabilir diye düşünüyorum, çünkü ardından su akma sesi geliyor ısı düşüyor 2 dk sonra yine aynı şeyi yapıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer E4 uyarısı aşırı ısınma-yüksek sıcaklık sorunudur. Bu durum tesisat-filtre tıkanıklığı, sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçaya bağlı olabilmektedir. Kombi su basıncı ideal değerdeyse, tesisat ve petek vanaları açıksa, kombiyi birkaç kez resetlemenize karşın düzelme olmuyorsa teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Yavuz Tuna dedi ki:

  Maktek Rubiy elc kombim yaz kış düğmesi çalışmıyor basıldığında ısı yükselip azalıyor sebebini rıca edebilirmıyim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Ya tuş takımında ya da kartta bir sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama