Maktek Ruby LCD Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Maktek Ruby LCD Hata Kodları

 1. E1 Arıza Kodu Baca arızası demektir.
 • Çözüm Bacalı modellerde baca çekişi kontrol edilmelidir. Baca tıkalı ise ya da çekmiyorsa temizliği yapılmalıdır. Baca sensörü arızası olabileceğinden parça kontrol edilmeli sorun varsa eğer parçanın değişimi yapılmalıdır. Hermetik modellerde ise fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabileceğinden parçalar kontrol edilmeli, arızalı parçalar değiştirilmelidir. Bu konuda mutlaka uzman yardımı almanız gerekir.
 1. E2 Arıza Kodu Isıtma derecesini tespit eden devrede sorun var.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe problem olabileceğini belirtir. Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servis çağırmalısınız.

Maktek Ruby LCD Arıza Kodları

 1. E3 Arıza Kodu Sıcak su derecesini tespit eden devrede sorun var.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe problem olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E4 Arıza Kodu Sıcaklık yüksek.
 • Çözüm Kombide aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda ısıtma valfi kontrol edilmelidir. Tıkalı ise müdahale edilmelidir. Kombi kış konumunda ise kalorifer vanaları açık olmalıdır. Kombi altındaki vanalar da açık olmalıdır. Buna rağmen sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. E6 Arıza Kodu Ateşleme gerçekleşmiyor.
 • Çözüm Öncelikle gaz kontrolü yapın. Kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz geliyorsa ve gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi kombinizi resetleyin. Arıza düzelmezse resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arızada yine bir düzelme durumu olmaz ise gaz valfinde, elektronik kartta ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın çözümlenmesi açısından servis çağırmanız gerekmektedir.
 1. E7/Eb Arıza Kodu Gaz borusu sorunu.
 • Çözüm Sistemin düzenli ateşleme sinyali tespit edemediğini belirtir. Bu gibi durumlarda ateşleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşemez ve alev söner. Servis öncesi kombiye birkaç reset atın. Resetleme sonrasında arızada düzelme olmazsa eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EP Arıza Kodu Isıtma borusu arızası.
 • Çözüm Isıtma borusu kontrol edilmelidir. Arızanın hem tespiti hem de çözümü için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Alaattin yilmaz dedi ki:

  Maktek kombi e04 arıza veriyor sıcak su var petekelre şu vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alaattin Bey… E04 veya E4 arıza kodları aynıdır. Kombi aşırı ısınma sebebiyle devre dışı kalmış. Bu yüzden sıcak su da vermez, petekleri de ısıtmaz. Petek ve tesisat vanaları kapalıysa açın. Kombi basıncı düşük ise su basma işlemi uygulayın. Kombiyi arızadan çıkarmak için resetleme işlemi deneyin. Bu işlemlere rağmen arıza devam etmekte ise; tesisat veya filtrede tıkanıklık olabilir. Bu durumların yanı sıra; eşanjör, kart, sensör, pompa, üç yollu vana gibi parçalara da bakılması gerekir.

 2. Salih Semerci dedi ki:

  Merhaba Kolay Gelsin,
  Maktek Ruby LCD kombin bulunuyor. Basınç 0 düşüyor. Musluğunu açıp 1.5-2 bara kadar getiriyorum musluğu kaptıyorum. Sonra çalışıyor. Fakat bi yarım saat içinde bar yükselip bir miktar suyu boşaltıp basıncı tekrardan 2 seviyesine düşürüyor. Daha sonra 3-4 saat içerisinde ise basınç tamamen 0 oluyor ve Ep uyarısında kalıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Kombi basıncının bu kadar kısa sürede düşmesi normal değildir. Gözle görülür petek ya da tesisatta su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Kombide su kaçağı varsa kombi servisinden yardım almalısınız. Ancak gözle görülür bir su kaçağı yoksa sıva altı kaçağı olabilir. Bize kalırsa bu durum için öncelikle uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız. Sıva altı kaçağı görülmezse veya tesisat kaçağı görülmezse, kombi servisi çağırmalısınız.

 3. Uğur Yılmaz dedi ki:

  Kombi çalışırken biranda herşeyi gitti ekranda hiç bişey yazmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Muhtemelen kart arızası var gibi görünüyor. Ancak yine de sorunu yerinde incelememiz lazım.

 4. Ayşen Çaktuğ dedi ki:

  Maktek kombime bu kış başı bakım yaptırdım. Yaklaşık bir aydır aradabir iki gündür çok sıklıkla E1 kodu veriyor. Servisini aradım anakart değişecek ve 1500 tl dedi doğrumudur.
  .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşen Hanım… Maktek kombilerde E1 arıza kodu baca sistemi ile alakalıdır. Fan, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Anakart arızası tespit edilmiş ve muhtemelen size değişim ücreti sunulmuş. Ancak çok yüksek bir fiyat bilgisi aktarılmış. Anakart değişimleri bu kadar pahalı değildir. Bu fiyatın yarısının da yarı ücretine tamirat işlemleri yapılabiliyor. Ortalama fiyat bilgisi ve bu konuda yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  2. Rıdvan dedi ki:

   Merhaba maktek marka kombi iki kere e1 hatası versi daha sonrasında EP hatası verdi ve çalışmıyor basınç sıfırda gösteriyor resetleme de herhangi bir işlem olmuyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Rıdvan Bey… Arıza kodları öncesi kombi basıncı sıfırda olduğu için basıncı yükseltmeniz gerekiyor. Kombi altında monteli durumda olan mavi veya siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek açın. Su sesi duyduktan sonra basıncı kontrol edin. 1,5 bara gelince çevirdiğiniz doldurma musluğunu kapatın. Bu sorun giderildiğinde diğer problemler de çözümlenebilir. Ancak olur da sorunlar devam ederse; cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 5. Emin Vəliyev dedi ki:

  EP nə demək? Sistemdə borularda 1.5 bar movcud

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emin Bey… Makalemizde de belirtmiş olduğumuz gibi maktek kombilerde ep arızası ısıtma borusu sorunudur. Kalorifer tesisat basıncı normal seviyede. Arızanın net teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama