Maktek Epsilon Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Maktek Epsilon Arıza Kodları

 1. E01 Arıza Kodu Alevin oluşmaması.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz ateşlemeyi başarılı bir şekilde tamamlayamıyor demektir. Bu gibi arıza durumlar kombiye gaz gelmezse veya parçalarda sorun olursa yaşanır. Öncelikle kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Kombinize gaz geliyorsa ve bu durumdan eminseniz eğer cihaza reset atabilirsiniz. Sağdaki düğmeyi reset yazan yere getirin ve birkaç saniye sonra yeniden bir önceki mevcut konumuna getirin. Bu uygulamayı arıza devam ettiği sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra sorun düzelebilir. Ancak arıza durumunda hiçbir düzelme olmuyor ise; anakartta, gaz valfinde ya da elektrotlarda sorun olabilmektedir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunun tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E02 Arıza Kodu Limit termostat problemi.
 • Çözüm Aşırı ısı emniyet termostatı aşırı yüksek sıcaklık sebebi ile devreye girmiş diyebiliriz. Kombi içindeki su birçok sebeple maksimum değeri aşabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an yapmanız gereken ilk uygulama cihazı resetlemek olsun. Daha sonra kombi altında yer alan tesisat vanalarını ve kaloriferlerin yanında bulunan vanaları kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık olmalıdır. Kapalı ise açın. Özellikle de kış döneminde iseniz kalorifer vanalarının en az 3 tanesi açık olmalıdır. Yani en az 3 kalorifer kullanılır durumda olmalıdır. Kontrol ve uygulamalardan sonra da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer birçok parçada sorun olabilir. Ana eşanjör, üç yollu vana, pompa arızalı olabilir. Kalorifer tesisatının tıkalı olması, tesisatta hava olması veya kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabileceği için net teşhis ve onarım adına mutlaka servisi aramalısınız.

Maktek Epsilon Arıza Kodları

 1. E03 Arıza Kodu Baca termostatı sorunu.
 • Çözüm Teknik açıdan atık gaz sisteminde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. Arıza durumu yerinde görülür, tespit yapılır ve arızaya uzman servis ekipleri gereken müdahaleyi yapar.
 1. E04 Arıza Kodu Düşük ya da yüksek su basınç sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce basınç değerini kontrol etmeniz gerekir. Basınç düşük (1 bar altı) ya da yüksek (2,5 bar üstü) olabilir. Epsilon model kombide basıncı görüntülemek için en sağdaki düğmeyi yaz konumuna (musluk simgesine) getirmelisiniz. Ekranda bar değeri görüntülenecektir. Ekranda görüntülenen bar değerine göre işlem yapabilirsiniz. Basınç düşükse eğer kombi altındaki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Basınç yüksek ise kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Bu işlemlerden sonra basınç düşecek ve arıza durumu düzelecektir. Düzelme olmaz ise yine sağdaki düğmeyi reset yazan bölüme getirebilir sonrasında mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) tekrardan getirebilirsiniz. Arızanın düzelmediği, sıkça yaşandığı veya işlemlerin yapılamadığı durumlarda servis yardımı alabilirsiniz.
 1. E05 Arıza Kodu Merkezi sistem sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızası diyebiliriz. Arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilir. sensörün yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da sorun olabilmektedir. Teknik açıdan arızanın teşhis edilmesi ve onarılması açısından uzman desteği almanız şarttır.
 1. E06/E12 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu yani sıcak su sensöründe sorun olabilir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir, ayrıca sensör borularında nem, sensör kablolarında kısa devre veya kopma olabilir. Arızanın onarılması açısından uzman yardımı almanız şarttır.
 1. E35 Arıza Kodu Yanıltıcı alev sorunu.
 • Çözüm Sahte alev olarak da adlandırabiliriz. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alevin hala algılandığını belirtir. Cihaza önce birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer; anakart, iyonizasyon elektrodu veya gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.
 1. E37 Arıza Kodu Pompa sorunu.
 • Çözüm Cihazda devir daim sorunu olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz herhangi bir müdahale bulunmamaktadır. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman desteği almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. Feyyaz Temoyev dedi ki:

  Selam,Maktek Espilon kombi 8.8.8 arızası veriyor,sebep ne olur?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyyaz Bey… Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Kart arızası olabilir.

 2. Ali Omar dedi ki:

  Merhaba. Üzür dilerim, ben düz sözü yazmadım. Ben qaz vanasını yok, qaz musluğunu azaltıram. Böylə olanda kombi gec-gec durur ve daha iyi çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Gaz musluğu dediğiniz durumu da anlayamadık ancak bize kalırsa uzman bir servisten teknik yardım almalısınız.

 3. Ali Omar dedi ki:

  Merhaba. E1 sorunu qaz azaltandan sonra olur. Azaltmasam kombi çok tez sıcaklığı yığır və durur. Kombinin her dakika arzında çalışıb durmağı normal bir şeydimi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Gaz vanasını kısmak tehlikelidir ayrıca yapılmaması gereken bir işlemdir. Ancak daha öncesinde de belirtmiştik gaz vanasını kısmadan cihaz normal çalışmıyor, gaz vanasını kısınca da arızaya geçiyorsa doğalgaz firmasını arayarak teknik yardım almalısınız. Gaz ile alakalı bir sorun görülmezse bu durumda kombi servisi çağırmanız gerekiyor. Uzaktan size yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef.

Petek Yıkama