Maktek Epsilon Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Maktek Epsilon Arıza Kodları

 1. E01 Arıza Kodu Alevin oluşmaması.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz ateşlemeyi başarılı bir şekilde tamamlayamıyor demektir. Bu gibi arıza durumlar kombiye gaz gelmezse veya parçalarda sorun olursa yaşanır. Öncelikle kombinize gaz gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Kombinize gaz geliyorsa ve bu durumdan eminseniz eğer cihaza reset atabilirsiniz. Sağdaki düğmeyi reset yazan yere getirin ve birkaç saniye sonra yeniden bir önceki mevcut konumuna getirin. Bu uygulamayı arıza devam ettiği sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra sorun düzelebilir. Ancak arıza durumunda hiçbir düzelme olmuyor ise; anakartta, gaz valfinde ya da elektrotlarda sorun olabilmektedir. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunun tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E02 Arıza Kodu Limit termostat problemi.
 • Çözüm Aşırı ısı emniyet termostatı aşırı yüksek sıcaklık sebebi ile devreye girmiş diyebiliriz. Kombi içindeki su birçok sebeple maksimum değeri aşabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an yapmanız gereken ilk uygulama cihazı resetlemek olsun. Daha sonra kombi altında yer alan tesisat vanalarını ve kaloriferlerin yanında bulunan vanaları kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık olmalıdır. Kapalı ise açın. Özellikle de kış döneminde iseniz kalorifer vanalarının en az 3 tanesi açık olmalıdır. Yani en az 3 kalorifer kullanılır durumda olmalıdır. Kontrol ve uygulamalardan sonra da arıza durumunda düzelme olmazsa eğer birçok parçada sorun olabilir. Ana eşanjör, üç yollu vana, pompa arızalı olabilir. Kalorifer tesisatının tıkalı olması, tesisatta hava olması veya kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabileceği için net teşhis ve onarım adına mutlaka servisi aramalısınız.

Maktek Epsilon Arıza Kodları

 1. E03 Arıza Kodu Baca termostatı sorunu.
 • Çözüm Teknik açıdan atık gaz sisteminde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. Arıza durumu yerinde görülür, tespit yapılır ve arızaya uzman servis ekipleri gereken müdahaleyi yapar.
 1. E04 Arıza Kodu Düşük ya da yüksek su basınç sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce basınç değerini kontrol etmeniz gerekir. Basınç düşük (1 bar altı) ya da yüksek (2,5 bar üstü) olabilir. Epsilon model kombide basıncı görüntülemek için en sağdaki düğmeyi yaz konumuna (musluk simgesine) getirmelisiniz. Ekranda bar değeri görüntülenecektir. Ekranda görüntülenen bar değerine göre işlem yapabilirsiniz. Basınç düşükse eğer kombi altındaki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Basınç yüksek ise kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Bu işlemlerden sonra basınç düşecek ve arıza durumu düzelecektir. Düzelme olmaz ise yine sağdaki düğmeyi reset yazan bölüme getirebilir sonrasında mevcut konuma (yaz veya kış konumuna) tekrardan getirebilirsiniz. Arızanın düzelmediği, sıkça yaşandığı veya işlemlerin yapılamadığı durumlarda servis yardımı alabilirsiniz.
 1. E05 Arıza Kodu Merkezi sistem sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızası diyebiliriz. Arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilir. sensörün yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da sorun olabilmektedir. Teknik açıdan arızanın teşhis edilmesi ve onarılması açısından uzman desteği almanız şarttır.
 1. E06/E12 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu yani sıcak su sensöründe sorun olabilir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir, ayrıca sensör borularında nem, sensör kablolarında kısa devre veya kopma olabilir. Arızanın onarılması açısından uzman yardımı almanız şarttır.
 1. E35 Arıza Kodu Yanıltıcı alev sorunu.
 • Çözüm Sahte alev olarak da adlandırabiliriz. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alevin hala algılandığını belirtir. Cihaza önce birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer; anakart, iyonizasyon elektrodu veya gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.
 1. E37 Arıza Kodu Pompa sorunu.
 • Çözüm Cihazda devir daim sorunu olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz herhangi bir müdahale bulunmamaktadır. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bunun için de mutlaka uzman desteği almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Süleyman Duruş dedi ki:

  Merhaba iyi günler, SANICA Supercombo s 24 HE marka modelinde bir kombi var LCD ekranında 8.8.8 reset bar yazmakta fakat bu modelde reset tuşu bulunmuyor şartelden reset atmaya çalıştığımda ise gene aynı şeyleri tekrarlıyor herhangi bir çözüme ulaşamadım. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombiniz elektriksel bir hata veriyor. Yani elektrik bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor, elektronik karta bakılması gerekiyor. Teknik bir durum olduğu için servis yardımı almanızı öneririz.

 2. Perviz dedi ki:

  Salam mende maktek epsilon dur…bugun ekranda 888 yazildi ve su qizmadi,bu ne demekdir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba…. Arıza durumunda cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemi işe yaramazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombinizde muhtemel anakart arızası olabilir.

 3. mehmet ali erdogan dedi ki:

  maktek kombi işledirem.. kombim de 888 işaresi çıkıyor. sebebi ne olabiler?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Kombinizde muhtemel anakart arızası var. Yaşadığınız sorun anakart arızasını gösteriyor. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 4. Elşan Muradov dedi ki:

  salamaleykum.. Maktek Epsilon LCD 40 kvv kullanırım ekranda 888 coklu miqdarda rakamlar ve RESET yazılır.. neden ola bilir.. Ben Bakudenim (Azerbaijan) ….

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elşan Mauradov… Kombinizde muhtemelen elektronik kart yani anakart arızası var. Kombinizde Reset veya R harfli bir düğme varsa düğmeye basarak cihazı birkaç kez resetleyin. Ancak maksimum 3 resetleme işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 5. Oktay karamikoglu dedi ki:

  Maktek epsilon kombi sıcak su vermiyor.gösterene reset diye 8.8.8 bar yazıyor. Nasıl faal duruma getiririm.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Yaşadığınız sorun anakartla alakalı bir sorun. Cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arızada düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.

 6. süleyman solmaz dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Süleyman Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

Petek Yıkama