Petek Simgesi Yanıp Sönüyor

Kalorifer Sembolü Yanıp Sönüyor

Kombi ekranında petek simgesinin yanıp sönmesi cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenen sıcaklığa ulaştığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Kalorifer Sembolü Neden Yanıp Söner?

Bu durumda brülörde alev söner, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam eder ve bu sebeple yakıt tüketimi de durur.

Ancak;

Kombi ekranında petek simgesi yanıp söndüğü halde veya sabit yandığı halde peteklerde ısı olmuyorsa bu bir arıza durumudur. Bu durumda servis öncesi yapılması gereken işlemler;

 1. Öncelikle kombi tesisat basıncı kontrol edilmeli.

Tesisat basıncı yani bar olarak adlandırdığımız gösterge eğer 1 barın altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basılmalıdır. Basınç değeri doldurma musluğu ile 1,5 bara getirilmelidir.

 1. Kombi altındaki tesisat vanaları kontrol edilmeli.

Kombi altında kalorifer sistemi için ayrı sıcak su sistemi için ayrı tesisat boruları vardır. Bu borulardan 2 sinin üzerinde vanalar vardır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı içindir ve bu vanaların açık yani boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana boruyla aynı hizada değilse aynı hizaya getirilmelidir.

 1. Petek vanaları kontrol edilmeli.

Peteklerin sağ ve solunda giriş ve çıkış vanaları vardır. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Petek vanalarını kontrol ederek “+” yöne doğru çevirmelisiniz. Bazı petek vanalarında “+,-“ yönleri yerine “A (Açık), K (Kapalı) şeklinde de belirtilebilir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

İşlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde hiçbir ısı olmuyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (42 Yorum)

 1. Merhabalar protherm kombimizin sürekli suyu bitiyor ve petekler sönüyor. Kombiye 1.5 a kadar su verip tekrar açıyorum. 4-5 günde bu tekrarlanıyor. Peteklerin yan tarafında ki küçük delikten sularını aldım bu sefer kombi aynı derecede olmasına rağmen, daha az ısınmaya başladı. Durum ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Beril Hanım… Kombinizin basıncı düşüyorsa bir yerde kaçak olabilir ya da kombide sorun olabilir. Kombi basıncı genelde yüksek olduğunda petekten su alınır, basınç düşük olduğunda değil. Kombi basıncının düşmesi de genel olarak; genleşme tankı, ana eşanjör, gözle görülür su kaçakları veya sıva altı kaçaklarına bağlıdır. Ancak hem tesisatı hem de kombiyi yerinde incelemek gerekir.

 2. Merhabalar. Vaillant kombim petekleri ısıtıyor fakat sıcak su gelmiyor. Ve petek işareti yanıp sönüyor. Ne yapmam gerekir ? Şimdiden tşk ederim

  1. Merhaba Maşide Hanım… Sıcak su sorunlarında kombi bir hata kodu vermediği sürece kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Hatta bizim buradan yani uzaktan bu şekilde bilgi aktarmamız da zor. Çünkü kombide birçok parça sıcak su aksağında görev alır. Yani birçok parçada sorun olabilir. Petek sembolünün yanıp sönmesi de makalemizde anlattığımız gibi normal bir durumdur, arıza değildir.

 3. Merhabalar, baymak eco kombimiz, çeşmeye sıcak suyumuz geliyor, fakat petekleri çalıştıramıyorum, ekranda petek resmi yanıp sönüyor, vanaları kontrol ettim, havalarını aldım, kombi derecesini yükselttim biraz yanıyor sonra ısıtmış derecesini bulmuş gibi durağana geçiyor, petek su girişi ısınıyor çıkışı da ısınıyor petekler ısınmıyor vanalarda açık bu neden kaynaklanıyor olabilir ilginç bir duum değil mi

  1. Merhaba Uğur Bey… Kalorifer dönüşü sıcaksa eğer peteklerin her şekilde ısınması gerekir. Tesisatınızda bir sorun olabilir. Bize kalırsa bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatta sorun görülmezse eğer servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Sedat Bey… Kombinizin modelini bilmiyoruz ancak bar ledi yanıp sönüyorsa basınç düşük veya yüksek olabilir. Kombinin yuvarlak bar saatini kontrol edin. 1 barın altındaysa kombiye su basmak gerekir, 2.5 barın üstündeyse fazla suyu petekten tahliye etmek gerekir.

 4. İyi günler wanhausr marka kombi kullanıyorum derece ayar düğmesini milim un az üstünde getiriyorum fakat derecesi kendi kendine yükseliyor 50 lere çıkıyor petekler çok ısınıyor neden böyle olur birde petek işareti yanıp yanıp sönüyor

  1. Merhaba Ahmet Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi petek sembolünün yanıp sönmesi kombinin petek konumunda çalıştığını gösterir ve bir sorun değildir. Diğer bir duruma gelecek olursak; kombi en düşük derecelerde bile sıcaklığı 50°C ye çıkarıyor ve peteklerde aşırı ısınma durumu oluyorsa; sensör, anakart gibi parçalara bakmak gerekir. Yani bu durum için bi servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Demir dükün nepton model kombimin servis bakımını yeni yaptım ancak musluklara sıcak su ılık ısınma olmuyor sebebini ivedi şekilde öğrenebilir miyiz size zahmet

    1. Merhaba Alihan Bey… Su tam olarak ısınmıyor veya beklediğiniz şekilde ısınmıyorsa filtre tıkalı olabilir. Filtre temizliği gerekebilir veya kombi parçalarını kontrol etmek gerekebilir. Ancak kullanıcı olarak size sadece servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz. Kombi can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edeceği için buradan yani uzaktan bilgi aktaramıyoruz maalesef.

    2. Merhabalar demir döküm atron kombi kullanıyorum ve hiç memnun değilim akşam saatlerinde özellikle petekler bir anda soğuyor bir süre sonra kendine geliyor benim bütün peteklerim açık değil 4 tanesi aktif durum da geri kalan 5 peteğim kapalı alev sembolü bazen yanıyor sönüyor petek işaretinde bir sorun gözükmüyor her hangi bir ariza kodu da yanmıyor yakın zaman da tribün ve ntc değişti ekrandaki ısı gösterge rakamları devamlı değişiyor petekler soğuyunca 30 lu rakamlara düşüyor normal de 45 50 arası gösteriyor sıcakken teşekkür ederim şimdiden

     1. Merhaba Hasan Bey… Dairenizde toplam 9 petek varsa daireniz büyük demektir. Büyük olan bir dairede Atron hermetik kombi yetersiz kalıyor olabilir. Ancak öyle olsa bile 4 petek kullandığınız için bu durumun önüne geçmiş olursunuz. Kombi ısıtmaya geçince ekranda 45-50°C leri gösteriyorsa ortalama 40°C ye ayarlı demektir. Atron kombilerde kalorifer sıcaklığı zaten 38°C den başlıyor. Yani kombiyi düşük derecede kullandığınız için kombi sık sık devreye girip çıkıyor ve bu yüzden sürekli bir soğuma durumu oluyor. Kombiyi en düşük 45°C de çalıştırmanızı öneririz. Yine peteklerdeki verim düşük olursa bi servis yardımı alabilirsiniz.

 5. bosh marka kombi kullanıyorum yoğuşmalı petekler açık kullanıyoruz suyu ihtiyaç olunca açıyoruz normalde su ısıtma düğmesi kapalı olduğu halde ve musluklardan su akmadığı halde göstergede yanıp sönüyor ve arada cızırtı geliyor sebebi ne olabilir bu bir arıza mıdır ? teşekkürler.

  1. Merhaba Nihat Bey… Kombi kış konumunda musluk açık olmadığı sürece ekranda sadece petek sembolü olması gerekir. Yani bir musluk açılırsa sıcak su talebine yanıt verdiğini ifade etmek adına ekranda musluk sembolü belirir. Fakat musluk açık olmadığı sürece ekrana musluk sembolü yansıyorsa eğer kombi geçiş yapıyordur. Bu durum; üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalara bağlı olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Sesi de yerinde duymamız lazım.

 6. abi selamlar buderus marka kombi bağlı mutfakta ancak ne sıcak su veriyor ne de kombiler çalışıyor yalnızca led penal de 40 dereceye denk olan kare çizgi yanıp sönmekte. yardımcı olur musun acaba sorun nedir? önemli bir problem midir? tesekkür ederim simdiden

  1. Merhaba Soner Bey… Kombinizin tam olarak modelini belirtmemişsiniz ancak Buderus markalı kombilerin genel modellerinde 40 led uyarısı varsa düşük basınç ya da aşırı ısınma sorunudur. Panel üzerinde yer alan bar saatine bakın. 1 barın aşağısını gösteriyorsa; kombinizin altında monteli durumda olan “mavi veya siyah” doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesi duymanız gerekir. Su sesi duyduktan sonra bar saatini takip edin, ilerleme olacaktır. Bar saati 1,5 bara gelince doldurma musluğunu kapatın. Sorunun düzelmesi gerekir. Sorun düzelmezse cihazı resetleyin. Yine düzelme olmaz veya bahsettiğimiz işlemi yapamazsanız servis çağırmanız gerekir. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

 7. Merhabalar
  Bizim kombimiz yeni takıldı nitromix yerden ısıtma sistemi mevcut yeni çalıştırdık bar düştükçe havasını alıp 2.2 lere yükselttik bi kaç kez tekrarlayın dediler sonra 2.4 de çıktı ve mavi ışık yanıp sönüp üzerinde çarpı işaretli damla çıktı . Sonra 2.1 düştü 4-5 saattir kullanıyoruz 2.1 de havasının bi kaç günde geçeceği söylendi bu durum normal mi yada bi müdahale yapılması gerekiyor mu

  1. Merhaba Esra Hanım… Sistem havasıyla kombi basıncının bir alakası yok ki. Kombi tesisat basıncını sürekli takipte kalmayın. Basıncın ideal seviyesi 1,5 bardır. 1 bar aşağısı düşük 2,5 bar yukarısı yüksektir. Basınç düşük veya yüksek olmadığı sürece bir işlem yapmanıza gerek yok. Ayrıca kombi zaten basınç düşük veya yüksek olduğu zaman size uyarı verir ve çalışmaz. Hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.

 8. Kombi 1 dakika içinde 60 dereceye çıkıp 28 dereceye düşüyor ve bu devamlı oluyor petek ısınmıyor

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombide ani derece düşüş ve yükselişleri genelde sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Cihaz bu yüzden tam anlamıyla devreye giremiyor olabilir. Bu teknik bir sorundur. Servis yardımı almanızı öneririz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

 9. Merhaba , vaillant marka kombim petek düğmesi kapalı konumda olmasına rağmen petek simgesi sürekli yanıp sönüyor ve ses yapıyor . Sıcak su ısınıyor petek düğmesini çevirince örneklerinde ısınıyor . Bu kapalı konumda aldığım ses normal mi tesk

  1. Merhaba… Petek konumu kapalı olduğu halde petek sembolü yanıp sönüyor ve peteklerinizin hepsi ısınıyorsa bu bir sorundur. Bu sorun; anakart, sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Ancak vaillant markalı her kombide üç yollu vana olmaz. Yani arızayı net teşhis etmek için sorunu yerince incelememiz gerekiyor.

   1. İlginize teşekkür ederim .yaz konumunda petekler ısınmıyor. Sadece ses yapıyor ve Petek simgesi yanıp sönüyor, bu bir arızamı ? Kış konumunda sorun yok

    1. Yaz konumunda ekranda petek simgesinin olmaması gerekir. Petek simgesi belirirse petekler devreye girdi ve ısınıyor demektir. Isınma olmasa bile bu bir sorundur.

 10. Merhaba . Atron kulanıcisıyım. Peteklerde isınma var fakat ara ara bi soğuma olup tekrar ısınıyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Ali Bey… Peteklerin ısısı sabit kalmaz. Kombi dinlenmeye geçtiğinde, sıcak su musluğu ihtiyaç için açıldığında petekler soğuyabilir. Bu her kombi her sistem için geçerli bir durumdur. Peteklerin sürekli sıcak kalmasını beklemeyin yani. Ancak çok uzun süre soğuk kalıyor, yani geç devreye girme gibi durumlar oluyorsa servis çağırıp cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 11. Eca kronos sıfır kombi sıcak su gelıyor fakat petek işareti yanıp sonuyor ekranda ama peteklere ısı gelmıyor

  1. Merhaba İlker Bey… Petek sembolünün yanıp sönmesi; makalemizde de belirttiğimiz gibi petekler devreye girdiği zaman yani ısıtma olduğu zaman olur. Petekler ısınmıyorsa; petek vanaları kapalı olabilir. Vanalar kapalıysa açın, kombi altındaki tesisat vanaları kapalıysa açın. Yine de peteklerinizde ısı olmazsa servisini arayın. Kombi garantili olduğu için garantiden gelip kontrol ederler.

 12. Eca kombi kullanıyorum kış moduna aldım fakat kalorifer işareti yanıp sönüyor peteklerde ısı var ama konuya pek hakim olmadığım için bu bir arızamıdır diye sormak istedim teşekkür ederim

  1. Merhaba Uğur Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi kombinin talebi hangi yönde ise o yöne ait sembol yanıp söner. Şu anda petekler aktif çalışmada olduğu için petek sembolü ekranda yanıp söner. Sıcak su musluğunu açık bırakarak kombinin yanına gidip ekrana bakın. Bu sefer de musluk simgesi yanıp söner. Bu bir arıza değildir. Kombi hangi beklentiye yanıt veriyorsa o beklentiye ait sembol ekranda yanıp söner.

   1. Merhaba Ayşegül Hanım… Petek sembolünün yanıp sönmesi cihazın petek konumunda çalıştığını belirtir. Ancak petekler ısınmıyorsa bu bir sorundur. Petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar açıksa eğer buna rağmen petekler ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 13. Merhaba.baymak novadens extra kombimin petek işareti yanıp sönüyor.su basıncını 1.5 ile 2 arasına getirdim yinede olmadı ne yapmalıyım.

  1. Merhaba Sedat Bey… Petek sembolü yanıp sönüyorsa kombi petek konumunda aktif demektir. Yani kombiyi petek konumuna almışsınız. Petekler hemen ısınmayabilir. Yani tesisat soğuk olduğu için ısıtmak biraz zaman alabilir. Bir süre kadar bekleyin. Petek vanalarının açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Buna rağmen yine de petekleriniz ısınmazsa servis yardımı almanız gerekir.

  1. Merhaba İbrahim Bey… Ekranda petek sembolü görünmüyorsa kombi yaz konumunda demektir. Yani kombiyi kış konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin tam olarak modelini belirtin ki sizi yönlendirelim. Model bilmeden şunları yapın gibi bir bilgi de aktaramıyoruz. Dilerseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu da arayabilirsiniz.

 14. muslyğu açtığımızda sıcak su geliyor kombi normal bir şekilde çalışıyor ama
  peteklere sıcak su gelmiyor kombi çalışır gibi olup duruyor

  1. Merhaba Abdullah Bey… Sıcak su geliyor kaloriferler ısınmıyorsa kombide kalorifer devresinde çalışan parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Bu parçalar; pompa, kalorifer sensörü, anakart gibi parçalardır. Tabi yine de arızayı net olarak teşhis etmek adına yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama