444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Petek Simgesi Yanıp Sönüyorslogan
down
Paylaş:

Kalorifer Sembolü Yanıp Sönüyor

Havaların soğuması ile birlikte kombi kullanımı da başlıyor ve tüketiciler kombilerini kış konumuna alarak evlerinin ısınmasını sağlıyor. Kombilerde her durum olmasa da bazı durumlar normal olabiliyor. Bu durumlardan biri de kombi kış konumuna alındığında ekranda petek simgesinin yanıp sönmesidir. Bu durumla daha önce karşılaşmayan veya dikkat etmeyen tüketiciler petek simgesinin yanıp sönmesi durumunu bir sorun mu var acaba diye düşünebiliyor ve servisleri arayarak bilgi almak istiyor. Bu yüzden makalemizde bu durum hakkında merak edilen bilgileri açıklıyor olacağız.

Petek Simgesi Neden Yanıp Söner?

Kombi ekranında petek simgesinin yanıp sönmesi cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenen sıcaklığa ulaştığını belirtir.

Bu durumda brülörde alev söner, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam eder ve bu sebeple yakıt tüketimi de durur.

Bu bir arıza durumu değildir ve arıza olarak adlandırılamaz.

Ancak;

Kombi ekranında petek simgesi yanıp söndüğü halde veya sabit yandığı halde peteklerde ısı olmuyorsa bu bir arıza durumudur. Bu durumda servis öncesi yapılması gereken işlemler;

 1. Öncelikle kombi tesisat basıncı kontrol edilmeli.

Tesisat basıncı yani bar olarak adlandırdığımız gösterge eğer 1 barın altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basılmalıdır. Basınç değeri doldurma musluğu ile 1,5 bara getirilmelidir.

 1. Kombi altındaki tesisat vanaları kontrol edilmeli.

Kombi altında kalorifer sistemi için ayrı sıcak su sistemi için ayrı tesisat boruları vardır. Bu borulardan 2 sinin üzerinde vanalar vardır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı içindir ve bu vanaların açık yani boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana boruyla aynı hizada değilse aynı hizaya getirilmelidir.

 1. Petek vanaları kontrol edilmeli.

Peteklerin sağ ve solunda giriş ve çıkış vanaları vardır. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Petek vanalarını kontrol ederek “+” yöne doğru çevirmelisiniz. Bazı petek vanalarında “+,-“ yönleri yerine “A (Açık), K (Kapalı) şeklinde de belirtilebilir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

İşlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde hiçbir ısı olmuyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

  1. muslyğu açtığımızda sıcak su geliyor kombi normal bir şekilde çalışıyor ama
   peteklere sıcak su gelmiyor kombi çalışır gibi olup duruyor

   1. Merhaba Abdullah Bey… Sıcak su geliyor kaloriferler ısınmıyorsa kombide kalorifer devresinde çalışan parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Bu parçalar; pompa, kalorifer sensörü, anakart gibi parçalardır. Tabi yine de arızayı net olarak teşhis etmek adına yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Merhaba İbrahim Bey… Ekranda petek sembolü görünmüyorsa kombi yaz konumunda demektir. Yani kombiyi kış konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin tam olarak modelini belirtin ki sizi yönlendirelim. Model bilmeden şunları yapın gibi bir bilgi de aktaramıyoruz. Dilerseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu da arayabilirsiniz.

  2. Merhaba.baymak novadens extra kombimin petek işareti yanıp sönüyor.su basıncını 1.5 ile 2 arasına getirdim yinede olmadı ne yapmalıyım.

   1. Merhaba Sedat Bey… Petek sembolü yanıp sönüyorsa kombi petek konumunda aktif demektir. Yani kombiyi petek konumuna almışsınız. Petekler hemen ısınmayabilir. Yani tesisat soğuk olduğu için ısıtmak biraz zaman alabilir. Bir süre kadar bekleyin. Petek vanalarının açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Buna rağmen yine de petekleriniz ısınmazsa servis yardımı almanız gerekir.

Diğer Yorumlar