Petek Simgesi Yanıp Sönüyor

Kalorifer Sembolü Yanıp Sönüyor

Kombi ekranında petek simgesinin yanıp sönmesi cihazın ısıtma talebini gerçekleştirip istenen sıcaklığa ulaştığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Kalorifer Sembolü Neden Yanıp Söner?

Bu durumda brülörde alev söner, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam eder ve bu sebeple yakıt tüketimi de durur.

Ancak;

Kombi ekranında petek simgesi yanıp söndüğü halde veya sabit yandığı halde peteklerde ısı olmuyorsa bu bir arıza durumudur. Bu durumda servis öncesi yapılması gereken işlemler;

 1. Öncelikle kombi tesisat basıncı kontrol edilmeli.

Tesisat basıncı yani bar olarak adlandırdığımız gösterge eğer 1 barın altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basılmalıdır. Basınç değeri doldurma musluğu ile 1,5 bara getirilmelidir.

 1. Kombi altındaki tesisat vanaları kontrol edilmeli.

Kombi altında kalorifer sistemi için ayrı sıcak su sistemi için ayrı tesisat boruları vardır. Bu borulardan 2 sinin üzerinde vanalar vardır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı içindir ve bu vanaların açık yani boru ile aynı hizada olması gerekir. Vana boruyla aynı hizada değilse aynı hizaya getirilmelidir.

 1. Petek vanaları kontrol edilmeli.

Peteklerin sağ ve solunda giriş ve çıkış vanaları vardır. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Petek vanalarını kontrol ederek “+” yöne doğru çevirmelisiniz. Bazı petek vanalarında “+,-“ yönleri yerine “A (Açık), K (Kapalı) şeklinde de belirtilebilir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

İşlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde hiçbir ısı olmuyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. abi selamlar buderus marka kombi bağlı mutfakta ancak ne sıcak su veriyor ne de kombiler çalışıyor yalnızca led penal de 40 dereceye denk olan kare çizgi yanıp sönmekte. yardımcı olur musun acaba sorun nedir? önemli bir problem midir? tesekkür ederim simdiden

  1. Merhaba Soner Bey… Kombinizin tam olarak modelini belirtmemişsiniz ancak Buderus markalı kombilerin genel modellerinde 40 led uyarısı varsa düşük basınç ya da aşırı ısınma sorunudur. Panel üzerinde yer alan bar saatine bakın. 1 barın aşağısını gösteriyorsa; kombinizin altında monteli durumda olan “mavi veya siyah” doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesi duymanız gerekir. Su sesi duyduktan sonra bar saatini takip edin, ilerleme olacaktır. Bar saati 1,5 bara gelince doldurma musluğunu kapatın. Sorunun düzelmesi gerekir. Sorun düzelmezse cihazı resetleyin. Yine düzelme olmaz veya bahsettiğimiz işlemi yapamazsanız servis çağırmanız gerekir. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

 2. Merhabalar
  Bizim kombimiz yeni takıldı nitromix yerden ısıtma sistemi mevcut yeni çalıştırdık bar düştükçe havasını alıp 2.2 lere yükselttik bi kaç kez tekrarlayın dediler sonra 2.4 de çıktı ve mavi ışık yanıp sönüp üzerinde çarpı işaretli damla çıktı . Sonra 2.1 düştü 4-5 saattir kullanıyoruz 2.1 de havasının bi kaç günde geçeceği söylendi bu durum normal mi yada bi müdahale yapılması gerekiyor mu

  1. Merhaba Esra Hanım… Sistem havasıyla kombi basıncının bir alakası yok ki. Kombi tesisat basıncını sürekli takipte kalmayın. Basıncın ideal seviyesi 1,5 bardır. 1 bar aşağısı düşük 2,5 bar yukarısı yüksektir. Basınç düşük veya yüksek olmadığı sürece bir işlem yapmanıza gerek yok. Ayrıca kombi zaten basınç düşük veya yüksek olduğu zaman size uyarı verir ve çalışmaz. Hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.

 3. Kombi 1 dakika içinde 60 dereceye çıkıp 28 dereceye düşüyor ve bu devamlı oluyor petek ısınmıyor

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombide ani derece düşüş ve yükselişleri genelde sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Cihaz bu yüzden tam anlamıyla devreye giremiyor olabilir. Bu teknik bir sorundur. Servis yardımı almanızı öneririz. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

 4. Merhaba , vaillant marka kombim petek düğmesi kapalı konumda olmasına rağmen petek simgesi sürekli yanıp sönüyor ve ses yapıyor . Sıcak su ısınıyor petek düğmesini çevirince örneklerinde ısınıyor . Bu kapalı konumda aldığım ses normal mi tesk

  1. Merhaba… Petek konumu kapalı olduğu halde petek sembolü yanıp sönüyor ve peteklerinizin hepsi ısınıyorsa bu bir sorundur. Bu sorun; anakart, sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Ancak vaillant markalı her kombide üç yollu vana olmaz. Yani arızayı net teşhis etmek için sorunu yerince incelememiz gerekiyor.

   1. İlginize teşekkür ederim .yaz konumunda petekler ısınmıyor. Sadece ses yapıyor ve Petek simgesi yanıp sönüyor, bu bir arızamı ? Kış konumunda sorun yok

    1. Yaz konumunda ekranda petek simgesinin olmaması gerekir. Petek simgesi belirirse petekler devreye girdi ve ısınıyor demektir. Isınma olmasa bile bu bir sorundur.

 5. Merhaba . Atron kulanıcisıyım. Peteklerde isınma var fakat ara ara bi soğuma olup tekrar ısınıyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Ali Bey… Peteklerin ısısı sabit kalmaz. Kombi dinlenmeye geçtiğinde, sıcak su musluğu ihtiyaç için açıldığında petekler soğuyabilir. Bu her kombi her sistem için geçerli bir durumdur. Peteklerin sürekli sıcak kalmasını beklemeyin yani. Ancak çok uzun süre soğuk kalıyor, yani geç devreye girme gibi durumlar oluyorsa servis çağırıp cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 6. Eca kronos sıfır kombi sıcak su gelıyor fakat petek işareti yanıp sonuyor ekranda ama peteklere ısı gelmıyor

  1. Merhaba İlker Bey… Petek sembolünün yanıp sönmesi; makalemizde de belirttiğimiz gibi petekler devreye girdiği zaman yani ısıtma olduğu zaman olur. Petekler ısınmıyorsa; petek vanaları kapalı olabilir. Vanalar kapalıysa açın, kombi altındaki tesisat vanaları kapalıysa açın. Yine de peteklerinizde ısı olmazsa servisini arayın. Kombi garantili olduğu için garantiden gelip kontrol ederler.

 7. Eca kombi kullanıyorum kış moduna aldım fakat kalorifer işareti yanıp sönüyor peteklerde ısı var ama konuya pek hakim olmadığım için bu bir arızamıdır diye sormak istedim teşekkür ederim

  1. Merhaba Uğur Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi kombinin talebi hangi yönde ise o yöne ait sembol yanıp söner. Şu anda petekler aktif çalışmada olduğu için petek sembolü ekranda yanıp söner. Sıcak su musluğunu açık bırakarak kombinin yanına gidip ekrana bakın. Bu sefer de musluk simgesi yanıp söner. Bu bir arıza değildir. Kombi hangi beklentiye yanıt veriyorsa o beklentiye ait sembol ekranda yanıp söner.

   1. Merhaba Ayşegül Hanım… Petek sembolünün yanıp sönmesi cihazın petek konumunda çalıştığını belirtir. Ancak petekler ısınmıyorsa bu bir sorundur. Petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar açıksa eğer buna rağmen petekler ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 8. Merhaba.baymak novadens extra kombimin petek işareti yanıp sönüyor.su basıncını 1.5 ile 2 arasına getirdim yinede olmadı ne yapmalıyım.

  1. Merhaba Sedat Bey… Petek sembolü yanıp sönüyorsa kombi petek konumunda aktif demektir. Yani kombiyi petek konumuna almışsınız. Petekler hemen ısınmayabilir. Yani tesisat soğuk olduğu için ısıtmak biraz zaman alabilir. Bir süre kadar bekleyin. Petek vanalarının açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Buna rağmen yine de petekleriniz ısınmazsa servis yardımı almanız gerekir.

  1. Merhaba İbrahim Bey… Ekranda petek sembolü görünmüyorsa kombi yaz konumunda demektir. Yani kombiyi kış konumuna alamamış olabilirsiniz. Kombinizin tam olarak modelini belirtin ki sizi yönlendirelim. Model bilmeden şunları yapın gibi bir bilgi de aktaramıyoruz. Dilerseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu da arayabilirsiniz.

 9. muslyğu açtığımızda sıcak su geliyor kombi normal bir şekilde çalışıyor ama
  peteklere sıcak su gelmiyor kombi çalışır gibi olup duruyor

  1. Merhaba Abdullah Bey… Sıcak su geliyor kaloriferler ısınmıyorsa kombide kalorifer devresinde çalışan parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Bu parçalar; pompa, kalorifer sensörü, anakart gibi parçalardır. Tabi yine de arızayı net olarak teşhis etmek adına yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama