Kombi Ömrü

Kombi Ömrü Kaç Senedir?

Sanayi Bakanlığı tarafından belirtilen kombi kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Fakat günümüzde kombiler 15 yıldan kısa sürede kullanım ömrünü tamamlayabileceği gibi 15 yıldan daha uzun süre de kullanılabilmektedir.

Kombi Ömrü Neye Göre Değişir?

Kombi Ömrü marka modeline göre değişir düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Kombilerin kullanım süreleri kullanım şekillerine göre ve kombilere olan ilgi alakaya göre değişir. Bu uğurda dikkat edilmesi gereken doğru kullanım kadar, gerekli işlemlerin vaktinde yapılmasıdır.

Kombiyi Uzun Süre Kullanma Yöntemleri

Mevcut kombinizi olması gereken sürenin de üstünde kullanmak ister misiniz? O halde sunacağımız bilgileri inceleyebilir ve önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

 • Kombinizin Yıllık Bakımını Mutlaka Yaptırmalısınız. Kombiler yılda bir kez bakıma ihtiyaç duyar. Bakımı düzenli olarak yapılan kombiler her zaman beklentiye yanıt verir. Daha tasarruflu kullanım sağlar, uzun süre çalışır, kolay arızalanmaz, en ufak arızası büyümeden tespit edilerek büyük masrafların önüne geçilir. Bu denli önemli bir uygulamayı yılda bir kez vakti geldiğinde ve özellikle de kış öncesinde yaptırırsanız eğer emin olabilirsiniz ki kombiniz daha uzun süre kullanım sağlamanıza yardımcı olacak. Bakımı uzun yıllardır yapılmayan bir kombi ile bakımı her yıl düzenli olarak yapılan kombi arasında yaklaşık 4-5 yıl kadar kullanım ömrü farkı bulunur. Bu düşünce ile mutlaka kombi bakımı işlemini uzmanına yaptırın.
 • Kombinizde Oluşan En Ufak Arızayı Önemsemelisiniz. Kombiniz arızalandığında arızasının büyüklüğüne küçüklüğüne bakmayın. Kombi arızaya geçti ise veya ters giden bir şeyler var ise mutlaka servis yardımı alın. Bu sorun önceden tespit edilir ise müdahale gecikmez ise masraf düşer. Ayrıca kombinizin ömrü de kısalmamış olur. Bu öneriyi dikkate alarak ufak-büyük fark etmeksizin her arıza durumunda servis yardımı alın.
 • Kombi Arızalarında Mutlaka Uzman Yardımı Almalısınız. Piyasada Kombi Servisi olarak görev alan birçok firma ve kuruluş var. Yalnız işini en iyi şekilde yapanı ve en güvenilir şekilde yapanını bulmak zor. Bu düşünceyi mutlaka önemseyin ve kombinizde oluşan arıza durumu ne olursa olsun kendiniz müdahale etmeyin ya da işten az buçuk anlıyorum diyenlerden yardım talep etmeyin. Her işin uzmanı olduğunu unutmayın ve kombi arızalarında uzman yardımı alın. Uzman müdahalesi ile hem sorun kısa sürede çözümlenir hem de kombi zarar görmeyerek uzun ömürlü olmuş olur. Tüm kombi arızalarında önerimiz uzun süre kullanım için işi uzmanına yaptırmanızdır.

Kombi Ömrü
Sunulan bu bilgilerden özellikle de bakımı önemseyin. Düzenli bakım yapılan kombilerden alacağınız randıman da çok iyi olur, kullanım süresi de uzun olur. Bu önerileri dikkate alır uygularsanız kombinizi 15 yılın üzerinde kullanabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Merhaba, 2004 yılından beri Ferroli marka dijital kombi kullanmaktayım. Kombim hala problemsiz ve beklentimi karşılayacak düzeyde çalışmaktadır. Ancak bu hafta bir gaz kokusu soludum. Gaz kokusununun nereden geldiğini araştırdığımda kokuyu yayanın kombi olduğunu tespit ettim. Kombiyi incelediğimde ise alt tarafının özellikle boru girişleri ve çevrelerinin çürüdüğünü gördüm. Sözkonusu çürüyen kısım ellendiğinde kum gibi dökülmektedir. Bu durumda, yeni bir kombi mi almalıyım? Teşekkürler…

  1. Merhaba Savaş Bey… Tesisatınız da kombiniz gibi eski ise ve kombide bir sorun yoksa tesisata müdahale edilmesi gerekir. Belirttiğiniz yer bağlantılar olabilir. Ancak kombide gaz kokusuna sebep olabilecek birkaç durum vardır. Bu durumlar; ya gaz flexi (sarı plastik hortum) deliktir veya bağlantı problemi vardır ve değişimi gerekir ya da kombide gaz valfi arızası olabilir. Kombi altındaki borular tesisat borularıdır. Yani soğuk su giriş-sıcak su çıkış, kalorifer gidiş ve dönüş… Bu bağlantılarda sorun olsa bile bu durum gaz kokusuna neden olmaz. Gaz kaçağı durumları tehlikelidir ve beklemeye de gelmez. Bu yüzden önce doğalgaz firmasından yardım almalısınız. sorun görülmezse kombi servisinden yardım almanızı öneririz.

  1. Merhaba Serdar Bey… Kombi marka modeline göre değil genel olarak Sanayi Bakanlığı tarafından tespit edilen kombi kullanım ömrü makalemizde de belirttiğimiz gibi 15 yıldır. Ancak bu süre kombiye yapılan bakım işlemlerine göre değişmektedir. Yani kombiye düzenli bakım yapılırsa daha uzun süre kullanılabilir, düzenli bakım yapılmadan kullanılırsa daha kısa sürede kullanım ömrünü yitirebilir.

 2. En az ses çıkaran kombi hangisi? Ferroli marka kombimizi 2006’dan beri kullanıyoruz. Daha kaç yıl verimli bir şekilde kullanabiliriz?

  1. Merhaba Fevzi Bey… En az ses çıkaran kombi diye bir şey yok maalesef. Kombiler ateşleme yaptığı sırada her zaman için ses çıkarır. Tabi bu durum dışında daha sessiz çalışmasını isterseniz bakımlarını düzenli şekilde (yılda 1 defa) yaptırmanız gerekir. Kombilerin ortalama kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Ancak düzenli şekilde bakımı yapılan ve çok sık arızalanmayan kombiler 20 yıl hatta daha uzun süre de kullanılabiliyor. Kombilerin kullanım ömrünü uzatan en önemli faktör düzenli bakımdır. Uzun süre sağlıklı verim almak isterseniz kombinizin bakımını ihmal etmeden düzenli olarak yaptırın.

 3. İlgilendiğiniz için teşekkürler. Ben Kayseri’de ikamet ediyorum. Gönderebileceğiniz ya da önerebileceğiniz bir servis var mı?..

  1. Yeniden Merhaba İrfan Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize… Maalesef ki Kayseri iline hizmetimiz mevcut değil, bölgenize en yakın servis araştırması yapmanız gerekiyor.

 4. Benim kombim 12 yıllık. Markası Beretta. Uzun zamandır A1 ateşleme arızası veriyordu. Servis yetkilisi aç kapa yapın dedi.. Şimdiye kadar idare ettik. Ama artık yaktıktan sonra hemen sönüyor ve suyu ısıtmıyor. Servis yetkilisi bunun ömrü 10 yıl, değiştirmenizi tavsiye ederim dedi. Ya da anakart değişecek dedi. Ne yapmamız lazım?

  1. Merhaba İrfan Bey… Kombilerin ortalama kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Bu Sanayi Bakanlığı tarafından tespit edilmiş belirtilmiştir. Kombiniz çok çok eskiyse bu zamana kadar hiç bakım yapılmadıysa elbette ki yeni kombi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü müdahale edilerek sorun düzeltilebilir ancak kısa zaman sonra farklı sorunlar da çıkarabilir. Yaşadığınız soruna gelecek olursak eğer direk kart arızası demek mümkün değil. Kombi ateşleme yapmıyorsa eğer elektronik kart, gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Anakart arızası olsa bile parçanın direk değişimi değil tamiri de yapılabiliyor. Bu sayede çıkacak masraf da neredeyse yarı yarıya düşüyor. Farklı bir servis çağırarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama