Kombi Ömrü

Kombi Ömrü Kaç Senedir?

Sanayi Bakanlığı tarafından belirtilen kombi kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Fakat günümüzde kombiler 15 yıldan kısa sürede kullanım ömrünü tamamlayabileceği gibi 15 yıldan daha uzun süre de kullanılabilmektedir.

Kombi Ömrü Neye Göre Değişir?

Kombi Ömrü marka modeline göre değişir düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Kombilerin kullanım süreleri kullanım şekillerine göre ve kombilere olan ilgi alakaya göre değişir. Bu uğurda dikkat edilmesi gereken doğru kullanım kadar, gerekli işlemlerin vaktinde yapılmasıdır.

Kombiyi Uzun Süre Kullanma Yöntemleri

Mevcut kombinizi olması gereken sürenin de üstünde kullanmak ister misiniz? O halde sunacağımız bilgileri inceleyebilir ve önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

 • Kombinizin Yıllık Bakımını Mutlaka Yaptırmalısınız. Kombiler yılda bir kez bakıma ihtiyaç duyar. Bakımı düzenli olarak yapılan kombiler her zaman beklentiye yanıt verir. Daha tasarruflu kullanım sağlar, uzun süre çalışır, kolay arızalanmaz, en ufak arızası büyümeden tespit edilerek büyük masrafların önüne geçilir. Bu denli önemli bir uygulamayı yılda bir kez vakti geldiğinde ve özellikle de kış öncesinde yaptırırsanız eğer emin olabilirsiniz ki kombiniz daha uzun süre kullanım sağlamanıza yardımcı olacak. Bakımı uzun yıllardır yapılmayan bir kombi ile bakımı her yıl düzenli olarak yapılan kombi arasında yaklaşık 4-5 yıl kadar kullanım ömrü farkı bulunur. Bu düşünce ile mutlaka kombi bakımı işlemini uzmanına yaptırın.
 • Kombinizde Oluşan En Ufak Arızayı Önemsemelisiniz. Kombiniz arızalandığında arızasının büyüklüğüne küçüklüğüne bakmayın. Kombi arızaya geçti ise veya ters giden bir şeyler var ise mutlaka servis yardımı alın. Bu sorun önceden tespit edilir ise müdahale gecikmez ise masraf düşer. Ayrıca kombinizin ömrü de kısalmamış olur. Bu öneriyi dikkate alarak ufak-büyük fark etmeksizin her arıza durumunda servis yardımı alın.
 • Kombi Arızalarında Mutlaka Uzman Yardımı Almalısınız. Piyasada Kombi Servisi olarak görev alan birçok firma ve kuruluş var. Yalnız işini en iyi şekilde yapanı ve en güvenilir şekilde yapanını bulmak zor. Bu düşünceyi mutlaka önemseyin ve kombinizde oluşan arıza durumu ne olursa olsun kendiniz müdahale etmeyin ya da işten az buçuk anlıyorum diyenlerden yardım talep etmeyin. Her işin uzmanı olduğunu unutmayın ve kombi arızalarında uzman yardımı alın. Uzman müdahalesi ile hem sorun kısa sürede çözümlenir hem de kombi zarar görmeyerek uzun ömürlü olmuş olur. Tüm kombi arızalarında önerimiz uzun süre kullanım için işi uzmanına yaptırmanızdır.

Kombi Ömrü
Sunulan bu bilgilerden özellikle de bakımı önemseyin. Düzenli bakım yapılan kombilerden alacağınız randıman da çok iyi olur, kullanım süresi de uzun olur. Bu önerileri dikkate alır uygularsanız kombinizi 15 yılın üzerinde kullanabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Burhan sevinc dedi ki:

  Sa bu sene içerisinde 1 kez ana kart tamiri ve 1 kez ana kart değişimi gerçekleştirdiğim kombim 4. Arızasını verdi , su ısıtmıyor dzce kombiyi yenlemeli miyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Burhan Bey,
   Bu durumda kombinizi kesinlikle yenilemelisiniz.
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı heaplama yapabilir, kombi tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

 2. Hamdi kuşak dedi ki:

  Ekran gidip gelıyor reset tuşu reset atmıyor ekran gidip gelıyor terimler silinik oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamdi Bey… Kombilerde ekrana enerjiyi veren karttır. Kartta sorun var gibi duruyor ancak yine de cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 3. Sevinç ünal dedi ki:

  Kalorifer çalışıyor ancak sıcak su çalışmıyor su ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım… Kombinizde sıcak su sorunu var ancak anladığımız kadarıyla kombi bir hata kodu da vermiyor. Bir hata kodu olmadan uzaktan özellikle de sıcak su sorunları hakkında bilgi aktaramıyoruz. Çünkü arıza durumu birçok sebebe bağlıdır. Bu açıdan sadece servis yardımı almalısınız.

 4. serpil çağlar dedi ki:

  demirdöküm titanyum şofbenimiz arızalandı. Servis ana kartın yandığı söyledi. Ana kart 800 ile 1100 arasında fiyat. dediler. Acaba ana kart hangi sebebten yanar. Niye bu kadar pahalı. Şofbenin yenisi zaten 1000 ile 1500 arasında .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serpil Hanım… Demirdöküm titanyum şofben dediğiniz sanırım termosifon. Yani elektrikli su ısıtıcı cihaz. Biz firma olarak termosifon veya elektrikli su ısıtıcı cihazlara bakmadığımız için detayı bilemeyiz. Ancak maliyet açısından size pahalı geldi ise yeni bir cihaz satın alabilirsiniz. Burada seçim elbette ki size aittir.

 5. Gül Ateş dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler
  geçen hafta kombim arıza yaptı Ekranda hata kodu olmaksızın 00 gösteriyordu Kapalı konumda dahi çalışır durumdaki sesler geliyordu Servis elemanları elektronik kartının arızalandığını değişmesi gerektiğini söylediler( 5 yılık kombi) Ne gerekiyorsa yapalım diye fiyat aldım ve ev sahibimi aradım, anlaşamadık Bu arada servis elemanları bendeki çaresizliği görüp cihazla tekrar ilgilendiler Ne yaptıklarını anlamadım ama cihazı çalışır durumda bırakıp bu sizi bi süre idare eder Gene aynı hatayı yaşayabilirsiniz Kartın değişmesi lazım deyip gittiler Benim sorum arızalı, değişmesi gereken bir kartın 2 dakikada düzeltilmesi mümkünmüdür Nası bir işlem yapılmış olabilir? Bir kaç gündür çalışıyor (Çok uzattım kusura bakmayın )
  İyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım… Arızanın kesin olarak karttan kaynaklı olup olmadığını belirtmek çok zor. Ayrıca kartı teste almadan ne sorunu var onu da uzaktan takdir edersiniz ki bilemeyiz. Ancak kartta ufak bir sorun görüldüyse yerinde müdahale edilmiş olabilir. Cihaza vurup sorunu düzeltmiş de olabilirler. Dilerseniz bu sorunu işlemi yapan firma ekibine sorun. Daha net yanıt alabilirsiniz.

Petek Yıkama