Mevcut Kombinin Değiştirilmesi

Kombi Değişiminde Gereken İşlemler

Doğalgaz projesi gerektiren kadar doğalgaz projesi gerektirmeyen kombi değişimleri de söz konusudur.

Doğalgaz Projesi Gerektirmeyen Kombi Değişim İşlemleri

Aşağıda sunulan uygulamalar doğalgaz projesi gerektirmemektedir.

Hermetik Kombiyi Yine Hermetik Kombi ile Değiştirme

Bu değişimde öncelikle eski hermetik kombi sökülür, yeni hermetik kombi yerine monte edilir. Doğalgaz online sistemden müşterinin bilgileri, eski kombinin marka modeli, kominin monte edileceği yer gibi önemli bilgilerin mevcut olduğu değişim formu doldurulur. Doğalgaz firmasına bu form sunulur. Doğalgaz proje mühendisleri formu inceler sonrasında onar verir. Onay belgesi tüketiciye teslim edilir. Müşteri tarafından ilgili kombi servisi çağırılır. Gelen uzman servis elemanı doğalgaz firmasından alınan onaylı kombi değişim formunu inceler, gerekli ayarlamaları yapar, kombi açılışını yapar ve cihazı kullanıma açar.

Bacalı Kombiyi Yine Bacalı Kombi ile Değiştirme

Öncelikle baca uygunluk belgesi alınır. İtfaiye yetkilileri tarafından baca uygunluğu kontrol edilir, onay belgesi alınır. Sonrasında ilgili kombi servisi ekibi eski bacalı kombiyi yerinden söker, yeni bacalı kombiyi yerine takar.  Bacalı kombi değişim formu doldurulur, tüketiciye teslim edilir. Kullanıcı baca raporu, kombi değişim formu ile doğalgaz firmasına gider ve tüm belgeleri doğalgaz firmasına sunar. Doğalgaz firmasında çalışan ekipler montaj yapılan konuta gider gereken kontrolleri yapar doğalgaz onay belgesini tüketiciye teslim eder. Kullanıcı sonradan montajı yapılan kombinin ilgili firmasını arayarak garanti başlangıcı için randevu alır. Ekipler adrese geldiğinde doğalgaz firmasından alınan onay ve kombi değişim formunu inceler. Bir sorun görmez ise kombinin gerekli ayarlamalarını yapar, kombiyi çalışır duruma getirir ve garantiyi onaylar.

Yoğuşmalı Kombiyi Yine Yoğuşmalı Kombi ile Değiştirme

Öncelikle eski yoğuşmalı kombi yerinden sökülür yerine yenisi takılır. Yoğuşmalı kombi montajında önemli olan konu yoğuşma gider hattıdır. Hattın düzgün sağlanması önemlidir. Montaj sonrasında doğalgazın online sisteminden müşteri bilgileri, eski kombinin marka modeli, kombinin montaj yeri gibi önemli bilgilerin bulunduğu kombi değişim formu doldurulur. Ve doğalgaz firmasına gönderilir.  Doğalgaz proje mühendisleri formu inceler bir sorun görmez ise onaylar. Kombi değişim onay belgesi tüketiciye teslim edilir. Sonrasında tüketici ilgili kombi servisini arar ve yeni kombi açılışı için randevu alır. Kombi servis ekipleri garanti başlangıcı için adrese geldiğinde önce doğalgaz firması tarafından onaylanan kombi değişim formunu inceler, yapılması gereken ayarları yapar, garantiyi onaylar ve yoğuşmalı kombiyi çalıştırarak teslim eder. Tüm bu uygulamalar aynı gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Hermetik Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş

Bu durumda önemli olan önce yoğuşmalı kombinin eski hermetik kombi kullanılan konuta uygun olup olmadığıdır. Hermetik kombiler 160 m2 altı olan konutlarda, yoğuşmalı kombiler ise 160 m2 olan konutlarda uygundur. Bu konuda mutlaka bilinçli olun ve ona göre tercih yapın. Doğru tercih sonrasında mevcut eski hermetik kombi yerinden sökülür yerine yeni yoğuşmalı kombi monte edilir. Montaj işlemi yeni kombiyi satın aldığınız bayi tarafından gerçekleştirilir. Yoğuşmalı kombiler hermetik kombiler ile aynı özellikte değildir. Yoğuşmalı kombilerin alt kısmında klimadan buhar sonrası çıkan su gibi su akar. Bu kapalı gidere bağlanmalıdır. Yeni yoğuşmalı kombi mutfağa monte edildi ise lavabonın altına kadar gider hattı çekilir, balkona monte edildi ise balkonun süzgecine tesisat çekilir. Uygulama sonrasında doğalgaz online sistemden müşteri bilgileri, eski kombinin marka modeli ve monte edileceği yer hakkında bilgilerin bulunduğu kombi değişim formu doldurulur. Sonrasında doğalgaz firmasına gönderilir. Doğalgaz proje mühendisleri tarafından bilgileri incelenir bir sorun görülmez ise onaylanır. Kombi değişimi onay belgesi de kullanıcıya teslim edilir. Kullanıcı sonrasında ilgili kombi bayisini arayarak kombi açılışı için randevu alır. Ekipler açılış için adrese gelir, doğalgaz firmasından alınan onay ve kombi değişim formunu kontrol eder, bir sorun görmez ise kombinin gereken ayarlarını yapar, garantiyi başlatır ve kombiyi çalıştırarak kullanıcısına teslim eder. Bu uygulamaların hepsi aynı gün içerisinde olabilmektedir.

Doğalgaz Projesi Gerektiren Kombi Değişim İşlemleri

Aşağıda sunulan işlemler doğalgaz projesi gerektiren işlemlerdir.

Bacalı Kombiden Hermetik Kombiye Geçiş

Eski kombiniz bacalı ve hermetik kombiye geçiş yapmak istiyorsanız eğer doğalgaz projesi çizdirmeniz şarttır. Bu durumda öncelikle yeni doğalgaz tesisatının doğalgaz tadilat projesi çizilir. Doğalgaz firmasından proje onayı alınır, gereken kontrollerin yapılması amacı ile randevu alınır. Doğalgaz tesisatının yeni olan projeye göre eksikleri var ise mesela; ocak flexi, sızdırmazlık testi vs. gibi mutlaka giderilir. Eksiklerin giderilmesinden sonra eski olan bacalı kombi sökülür yerine yeni olan hermetik kombi takılır. Doğalgaz firmasının mühendisi proje ve tesisat kontrollerini yapar uygun gördüğü taktirde uygunluk belgesini kullanıcıya teslim eder. Daha sonrasında yeni kombi açılışı ve garanti başlangıcı için ilgili kombi servisinden randevu alınır. Ekipler geldiğinde onay belgesini ve montaj işlemini kontrol eder. Bir sıkıntı görmez ise gereken ayarlamaları yapar, garantiyi başlatır, cihazı çalıştırarak kullanıcıya teslim eder.

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş

Eski kombiniz bacalı ve yoğuşmalı kombiye geçiş yapmak istiyorsanız eğer bu durumda önce konutunuzun yoğuşmalı kombiye uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun. Yoğuşmalı kombiler daha çok 160 m2 üstünde olan konutlarda ideal kullanım sunabilir. Aksi halde beklentinize fazla gelebilir. Öncelikle bu önemli bilgiyi göz önünde bulundurarak tercihte bulunun. Tercih sonrasında yeni doğalgaz tesisatı doğalgaz tadilat projesi çizilmesi gerekir. Çizim sonrasında doğalgaz ekiplerinden proje onayı alınır, kontrollerin yapılması için de randevu alınır. Doğalgaz tesisatının yeni projesinde eksikler olur ise mesela; ocak flexi, kombi flexi, sızdırmazlık testi vs. mevcut eksikler giderilir. Eski olan bacalı kombi yerinden sökülür yerine uzman ekip tarafından yeni yoğuşmalı kombi monte edilir. Yoğuşmalı kombilerin gider hortumu monte edildiği yere göre bağlanır. Daha sonrasında yeni yoğuşmalı kombinin ilgili kombi servisini arayarak garantili açılışı için randevu alınmalıdır. Kısa zamanda adresinize gelen kombi servisi uzman ekibi doğalgaz onay belgesini kontrol eder, montaj kurallarına aykırı olan durumlar hakkında sizleri bilinçlendirir, uygun görür ise garanti başlangıcı yapar, cihazı çalıştırır ve sizlere çalışır durumda teslim eder.

Kombinizin tadilat sebebi ile yer değişikliğine ihtiyacı olduğunda (Örneğin; mutfaktan balkona, balkondan mutfağa gibi…) bu durumda taşıma işlemi için yeniden proje çizilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kombi çeşidi aynı olsa bile kapasite farklı olduğunda yine doğalgaz projesi gerekmektedir. Eski kombinizin markası ile yeni kombinizin markası farklı ise yeni kombi markasına ait ilgili firmadan; montaj, kurulum, garanti başlangıcı ve açılış işlemleri ile alakalı gereken yardımları almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Benim eski 9 yıllık kombim var yeni yoguşmalı kombiyle degiştirmek istiyom Benimki vailant kombi yeni vailant la

  1. Merhaba Mustafa Bey… Firmamızda kombi satışı yok maalesef. Bu yüzden kombi satışı yapan servis veya bayilerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

 2. merhaba eski hermetik kombimi söktürüp yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorum. ne yapmam gerek

  1. Merhaba Mustafa Bey… Eski hermetik kombinizi satmak isterseniz alabiliriz veya yoğuşmalı olarak sıfır değil 2.el bir kombi düşünürseniz bu konuda da yardımcı olabiliriz. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 3. Eski tip bacalı kombimi yoğuşmalı kombi ile değiştirmek istiyorum.bacalı kombimin takulı olduğu duvarın arkası apartman bacası.yoğuşmalı kombimi aynı duvara takabilirmiyim.

  1. Merhaba Ali Bey… Bacalı kombiler bina bacasına bağlı olarak çalışırlar, yoğuşmalı ve hermetik kombilerde baca yani hava akım borusu dışarıya doğru uzanmak zorundadır. Yani bacanın dış ortama açık yerde olması şarttır. Yoğuşmalı kombi çalışmak için gereken havayı fan ile dışarı uzanan hava akım borusundan içeri alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı da yine aynı şekilde dışarı gönderir. Bacası pencereden ya da balkondan dışarı uzanmazsa, hava akışı sağlanamayacağı için cihaz çalışmaz. Zaten böyle bir montaj işlemi sonrası ne doğalgaz firması ne de kombi firması cihazın kullanıma onay vermez.

 4. Ankara iç Cebeci’de mevcut hermetik kombimizi eskidiğinden değiştirmek istiyoruz ev 120 m2 ne yapabiliriz

  1. Merhaba Bülent Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre yine hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Aklınızda bir marka model varsa markaya ait merkezi arayarak bu konudaki bilgileri net olarak alabilirsiniz.

Petek Yıkama