Mevcut Kombinin Değiştirilmesi

Kombi Değişiminde Gereken İşlemler

Doğalgaz projesi gerektiren kadar doğalgaz projesi gerektirmeyen kombi değişimleri de söz konusudur.

Doğalgaz Projesi Gerektirmeyen Kombi Değişim İşlemleri

Aşağıda sunulan uygulamalar doğalgaz projesi gerektirmemektedir.

Hermetik Kombiyi Yine Hermetik Kombi ile Değiştirme

Bu değişimde öncelikle eski hermetik kombi sökülür, yeni hermetik kombi yerine monte edilir. Doğalgaz online sistemden müşterinin bilgileri, eski kombinin marka modeli, kominin monte edileceği yer gibi önemli bilgilerin mevcut olduğu değişim formu doldurulur. Doğalgaz firmasına bu form sunulur. Doğalgaz proje mühendisleri formu inceler sonrasında onar verir. Onay belgesi tüketiciye teslim edilir. Müşteri tarafından ilgili kombi servisi çağırılır. Gelen uzman servis elemanı doğalgaz firmasından alınan onaylı kombi değişim formunu inceler, gerekli ayarlamaları yapar, kombi açılışını yapar ve cihazı kullanıma açar.

Bacalı Kombiyi Yine Bacalı Kombi ile Değiştirme

Öncelikle baca uygunluk belgesi alınır. İtfaiye yetkilileri tarafından baca uygunluğu kontrol edilir, onay belgesi alınır. Sonrasında ilgili kombi servisi ekibi eski bacalı kombiyi yerinden söker, yeni bacalı kombiyi yerine takar.  Bacalı kombi değişim formu doldurulur, tüketiciye teslim edilir. Kullanıcı baca raporu, kombi değişim formu ile doğalgaz firmasına gider ve tüm belgeleri doğalgaz firmasına sunar. Doğalgaz firmasında çalışan ekipler montaj yapılan konuta gider gereken kontrolleri yapar doğalgaz onay belgesini tüketiciye teslim eder. Kullanıcı sonradan montajı yapılan kombinin ilgili firmasını arayarak garanti başlangıcı için randevu alır. Ekipler adrese geldiğinde doğalgaz firmasından alınan onay ve kombi değişim formunu inceler. Bir sorun görmez ise kombinin gerekli ayarlamalarını yapar, kombiyi çalışır duruma getirir ve garantiyi onaylar.

Yoğuşmalı Kombiyi Yine Yoğuşmalı Kombi ile Değiştirme

Öncelikle eski yoğuşmalı kombi yerinden sökülür yerine yenisi takılır. Yoğuşmalı kombi montajında önemli olan konu yoğuşma gider hattıdır. Hattın düzgün sağlanması önemlidir. Montaj sonrasında doğalgazın online sisteminden müşteri bilgileri, eski kombinin marka modeli, kombinin montaj yeri gibi önemli bilgilerin bulunduğu kombi değişim formu doldurulur. Ve doğalgaz firmasına gönderilir.  Doğalgaz proje mühendisleri formu inceler bir sorun görmez ise onaylar. Kombi değişim onay belgesi tüketiciye teslim edilir. Sonrasında tüketici ilgili kombi servisini arar ve yeni kombi açılışı için randevu alır. Kombi servis ekipleri garanti başlangıcı için adrese geldiğinde önce doğalgaz firması tarafından onaylanan kombi değişim formunu inceler, yapılması gereken ayarları yapar, garantiyi onaylar ve yoğuşmalı kombiyi çalıştırarak teslim eder. Tüm bu uygulamalar aynı gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Hermetik Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş

Bu durumda önemli olan önce yoğuşmalı kombinin eski hermetik kombi kullanılan konuta uygun olup olmadığıdır. Hermetik kombiler 160 m2 altı olan konutlarda, yoğuşmalı kombiler ise 160 m2 olan konutlarda uygundur. Bu konuda mutlaka bilinçli olun ve ona göre tercih yapın. Doğru tercih sonrasında mevcut eski hermetik kombi yerinden sökülür yerine yeni yoğuşmalı kombi monte edilir. Montaj işlemi yeni kombiyi satın aldığınız bayi tarafından gerçekleştirilir. Yoğuşmalı kombiler hermetik kombiler ile aynı özellikte değildir. Yoğuşmalı kombilerin alt kısmında klimadan buhar sonrası çıkan su gibi su akar. Bu kapalı gidere bağlanmalıdır. Yeni yoğuşmalı kombi mutfağa monte edildi ise lavabonın altına kadar gider hattı çekilir, balkona monte edildi ise balkonun süzgecine tesisat çekilir. Uygulama sonrasında doğalgaz online sistemden müşteri bilgileri, eski kombinin marka modeli ve monte edileceği yer hakkında bilgilerin bulunduğu kombi değişim formu doldurulur. Sonrasında doğalgaz firmasına gönderilir. Doğalgaz proje mühendisleri tarafından bilgileri incelenir bir sorun görülmez ise onaylanır. Kombi değişimi onay belgesi de kullanıcıya teslim edilir. Kullanıcı sonrasında ilgili kombi bayisini arayarak kombi açılışı için randevu alır. Ekipler açılış için adrese gelir, doğalgaz firmasından alınan onay ve kombi değişim formunu kontrol eder, bir sorun görmez ise kombinin gereken ayarlarını yapar, garantiyi başlatır ve kombiyi çalıştırarak kullanıcısına teslim eder. Bu uygulamaların hepsi aynı gün içerisinde olabilmektedir.

Doğalgaz Projesi Gerektiren Kombi Değişim İşlemleri

Aşağıda sunulan işlemler doğalgaz projesi gerektiren işlemlerdir.

Bacalı Kombiden Hermetik Kombiye Geçiş

Eski kombiniz bacalı ve hermetik kombiye geçiş yapmak istiyorsanız eğer doğalgaz projesi çizdirmeniz şarttır. Bu durumda öncelikle yeni doğalgaz tesisatının doğalgaz tadilat projesi çizilir. Doğalgaz firmasından proje onayı alınır, gereken kontrollerin yapılması amacı ile randevu alınır. Doğalgaz tesisatının yeni olan projeye göre eksikleri var ise mesela; ocak flexi, sızdırmazlık testi vs. gibi mutlaka giderilir. Eksiklerin giderilmesinden sonra eski olan bacalı kombi sökülür yerine yeni olan hermetik kombi takılır. Doğalgaz firmasının mühendisi proje ve tesisat kontrollerini yapar uygun gördüğü taktirde uygunluk belgesini kullanıcıya teslim eder. Daha sonrasında yeni kombi açılışı ve garanti başlangıcı için ilgili kombi servisinden randevu alınır. Ekipler geldiğinde onay belgesini ve montaj işlemini kontrol eder. Bir sıkıntı görmez ise gereken ayarlamaları yapar, garantiyi başlatır, cihazı çalıştırarak kullanıcıya teslim eder.

Bacalı Kombiden Yoğuşmalı Kombiye Geçiş

Eski kombiniz bacalı ve yoğuşmalı kombiye geçiş yapmak istiyorsanız eğer bu durumda önce konutunuzun yoğuşmalı kombiye uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun. Yoğuşmalı kombiler daha çok 160 m2 üstünde olan konutlarda ideal kullanım sunabilir. Aksi halde beklentinize fazla gelebilir. Öncelikle bu önemli bilgiyi göz önünde bulundurarak tercihte bulunun. Tercih sonrasında yeni doğalgaz tesisatı doğalgaz tadilat projesi çizilmesi gerekir. Çizim sonrasında doğalgaz ekiplerinden proje onayı alınır, kontrollerin yapılması için de randevu alınır. Doğalgaz tesisatının yeni projesinde eksikler olur ise mesela; ocak flexi, kombi flexi, sızdırmazlık testi vs. mevcut eksikler giderilir. Eski olan bacalı kombi yerinden sökülür yerine uzman ekip tarafından yeni yoğuşmalı kombi monte edilir. Yoğuşmalı kombilerin gider hortumu monte edildiği yere göre bağlanır. Daha sonrasında yeni yoğuşmalı kombinin ilgili kombi servisini arayarak garantili açılışı için randevu alınmalıdır. Kısa zamanda adresinize gelen kombi servisi uzman ekibi doğalgaz onay belgesini kontrol eder, montaj kurallarına aykırı olan durumlar hakkında sizleri bilinçlendirir, uygun görür ise garanti başlangıcı yapar, cihazı çalıştırır ve sizlere çalışır durumda teslim eder.

Kombinizin tadilat sebebi ile yer değişikliğine ihtiyacı olduğunda (Örneğin; mutfaktan balkona, balkondan mutfağa gibi…) bu durumda taşıma işlemi için yeniden proje çizilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kombi çeşidi aynı olsa bile kapasite farklı olduğunda yine doğalgaz projesi gerekmektedir. Eski kombinizin markası ile yeni kombinizin markası farklı ise yeni kombi markasına ait ilgili firmadan; montaj, kurulum, garanti başlangıcı ve açılış işlemleri ile alakalı gereken yardımları almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (44 Yorum)

 1. Sabri Ateş dedi ki:

  Çıkma kombilerde baska bir yere takarken kombi ömrünün 7 seneden fazla olması proje onayına engelmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sabri Bey… Proje işlemlerini yapmadığımız için bu konuda detaylı bilgiye sahip değiliz maalesef. Sizi yanlış yönlendirmek de istemeyiz. Proje çizimi yapan mühendislik firmalarından daha net bilgiler alabilirsiniz.

 2. Yasin Çelik dedi ki:

  Merhaba merkezi sistemli bir sitedeyim, şu anda şofben yok giden kişi götürmüş anlaşılan. Şofben alacağım yer ve tesisat değişikliği olmayacak. Firmaya gidip şofben almak istediğimi söylediğimde proje onayı olmadan şofbenin garanti dışı kalacağını bunun için onay olmadan sıkıntı olacağını söylediler. Yer değişikliği ve tesisat değişikliği yok benden önce projesi çizilmiş ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Şofben kapasitesi ve çeşidi aynı ise normalde proje çizimi yapılmaması gerekir. Ancak firmamızda satış ve satış sonrası hizmet olmadığı için tam detayları da bilemiyoruz. Yani yanlış bilgi aktarmış olmayalım. Farklı satış bayileri ile görüşerek bu konuda bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 3. Metehan Küçüktaş dedi ki:

  Merhaba dairemde Hermetik şofben var arıza verdi daxom plus marka. Onun yerine Demirdöküm hermetik şofben alıp aynı yerine taksam, proje gerekir mi? Gerekmez ise yapmam gerekenler nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metehan Bey… Şofben çeşitleri aynı, kapasite aynı ise proje gerektirmez. Ancak firma olarak satış ve satış sonrası hizmeti sunmadığımız için tam olarak detaylı bilgiye de sahip değiliz. Bu aşamada satış bayilerinden bilgi ve yardım almanız gerekiyor.

 4. FAHRİYE dedi ki:

  Kombi çok eski 20 yıllık var bende airfell kombi aldım tam yogusmali kombi markası değişiyor proje çizimi mi gerekiyor kombi için mi proje gerekiyor bilgi verebilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fahriye Hanım… Bacalı kombiden farklı çeşit kombiye geçiş yapılacaksa ve kombi kapasite farklılığı olacaksa doğalgaz projesi gerektirir. Bu durumlar dışında doğalgaz projesi gerekmemektedir.

 5. hilal yünkül dedi ki:

  Evdeki mevcut kombi ECA Proteus hermetik ve arıza verdi çalışmıyor. İnternette bu model için 23,3 kw kapasite yazıyor. Almak istediğim kombi yoğuşmalı 24 kw kapasitede. Proje gerekir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım… Kombi kapasitesi aynı olduğu için doğalgaz projesi gerekmez. Ancak kombi çeşidi farklı olduğu için kombi proje çizimi gerekir.

 6. GÜZEL ŞANLI dedi ki:

  MERHABALAR ŞUAN KİRACI OLARAK BİR EVE TAŞINACAĞIM FAKAT EV SAHİBİ HERMETİK KOMBİSİNİ SÖKÜP GÖTÜRÜYOR.. BENİM AYNI HERMETİK KOMBİDEN ALIP TAKMAM LAZIM…KW KAPASİTESİNE DİKKAT EDEREK.. ANLADIĞIM KADARI İLE AYNI KOMBİ KAPASİTESİNDEN TAKINCA PROJE GEREKMİYOR…. ABONELİK EV SAHİBİ ÜZERİNE KOMBİYİ DEĞİŞTİRDİĞİNE DAİR DOĞALGAZ ŞİRKETİNE YASAL BİLDİRİMİ KENDİSİNİN YAPMASI GEREKİYOR DEMİ? SON OLARAK BU DEĞİŞİM BELGESİ ALMADA BİR ÖDEME VAR MI ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Güzel Bey… Kapasite aynı ise ve cihaz aynı yere monte edilecek ise doğalgaz projesi gerekmiyor. Abonelik ev sahibinin üzerine ise bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketine giderek aboneliği iptal ettirmesi gerekir, sizin de aboneliği üstünüze almanız gerekir. Ancak ev sahibi adına abonelik devam edecekse bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak durumu siz izah edebilir oradan bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Alacağınız cihaz sıfır ise bir sorun olmaz. Ancak ikinci el bir cihaz alacaksanız ekstra çalışabilir raporu da almanız şarttır.

 7. Selçuk demirci dedi ki:

  Merhaba, satın alacağım 20 yaşında ki evde eski tip bacalı kombi var. Evi aldığımda doğalgazı açtırabilmem için yeni tip kombi taktırma zorunluluğum var mı, mevcut kombimi kullanabilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey… Eski tip bina bacasına bağlı bir kombi ise doğalgaz firması gaz onayı vermeyebilir. Bu durumu doğalgaz firması ile görüşürseniz daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

 8. Deniz Eren dedi ki:

  Merhaba,
  Vitodens 100 26kw yoğuşmalı kombim yerine bosch 2500 24kw kombi taktırmak istesem proje gerekir mi (kw yükselirse gerekir demişsiniz düşünce ne olur?)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Eren… Evet kapasite yükselmediği için doğalgaz projesi gerekmez. Mevcut kombi sökülerek yeni kombi aynı yere takılabilir. Yalnız montaj sonrası mutlaka doğalgaz firmasıyla görüşerek durumu izah edin. Bilgi aktarımı gerekiyor.

 9. BİROLKÖKSAL dedi ki:

  FARKLI BİR KOMBİ MARKASI İLE DEĞİŞİM YAPILIRSA YİNE DE MASRAF ÇIKIYOR MU?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Birol Bey… Kapasite aynı olursa extra masraf çıkmaz. Ancak kapasite farkı olursa her şekilde doğalgaz projesi gerekir. Burada önemli olan marka modelden ziyade önceki kombi ile yeni kombinin veya monte edilecek kombinin kapasitesidir.

 10. Kübra Taş dedi ki:

  Merhaba kombimizi balkona taşımak istiyoruz fakat evimizde iskan yok iskan sırasındayız yakında gelecek şuan balkona geçirsek uygun olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kübra Hanım… Montaj açısından uygun görülürse tabi ki monte edilebilir. Monte edildikten sonra, iskan da alındıktan sonra doğalgaz firmasını çağırarak açılışı yaptırabilir, sonrasında kombi servisini arayarak kombi 2.el ise uygunluk belgesi alabilir, kombi 0 (sıfır) ise garanti başlangıcı yaptırabilirsiniz.

 11. mesut yatımlar dedi ki:

  6-70 m 22+1 daire için kcal lik bir kombi gerekir önerin.(markalı olabilir.)
  yer Zeytinburnu ters daire ona göre. teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… 6-70 m dediğiniz tam olarak nedir anlayamadık? 22+1 de oda sayısı sanırım. Daireniz 670 m2 ve oda sayısı 22+1 olarak düşündük. Doğru anladıysak eğer daireniz çok büyük. Büyük olduğu için kombiden ziyade kazan sistemi gerekebilir. Bu yüzden bize kalırsa bir proje çizdirmeniz daha sağlıklı olur. Aksi halde bu şekilde araştırmayla yanlış seçim yapabilirsiniz ve seçim yaptığınız cihaz dairenizi ısıtmada yeterli olmayabilir. Marka olarak maalesef ki bir öneride bulunamıyoruz.

 12. Murat ateş dedi ki:

  Bacalı kombiden germedik kombiye geçmenin ne kadar masrafı olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Montaj yeri değişikliği olacağı için öncelikle doğalgaz projesi gerekir. Akabinde kombi satın alma, monte ettirme ve açılış gibi işlemler gerekir. Ancak firma olarak bu işlemleri biz yapmadığımız için detaylı bilgiye sahip değiliz maalesef. Bölgenizin doğalgaz firmasını arayarak proje fiyatı konusunda bilgi alabilirsiniz. Bazı sıfır kombi satışı yapan yerler doğalgaz projesi dahil ücret de sunabiliyor. Bu konuda iyi araştırma yapmanızı öneririz.

 13. necat korkmaz dedi ki:

  ne kadar detaylı anlatmışşınız kombi yenilemeyı de gaz firmalarının bu işlemde aldığı 1000 tl lik haraç parasından hiç bahsetmemişsiniz demek ki evde lamba değiştirsek elektrik firmasına batarya değiştirsek su firmasına para ödememiz gerekiyor kombi değişimide tüketiciyle ürünü aldığı firma arasında bir ticari ilişkidir gaz firmaları bundan nemalan dırılmamalıdır yazık millete ülkenin sosyal ve ekonomik durumundaki zorluklarda bu maddiyatın ne kadar yük getirdiğini bir düşüğnün lütfen

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Necat Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Bizim amacımız kullanıcıları kombi konusunda bilinçlendirmek, bir arıza durumu varsa elimizden geldiğince hem uzaktan hem de adreslere giderek yardımcı olmaktır. Kombi kullanıcılarına sadece yardımcı olabilecek bilgileri aktardık ve aktarıyoruz. Çünkü bu konuda bize çok fazla soru geliyor. Müşterilerimizi kombi konusunda bilinçlendirmek bizim görevimiz. İşlemleri (doğalgaz projesi, kombi projesi gibi) biz yapmadığımız için detayları da bilemeyiz ücretleri de bilemeyiz. Sizi çok iyi anlıyoruz fakat bu konuda bir şikayetiniz varsa doğalgaz firmasına aktarmanız daha sağlıklı olur.

 14. erol bekkaya dedi ki:

  kombi montajı yapıyormusunuz

  Ferroli 28 000 kcal kombi yerine aynı marka 30 000 kcal değişimi olacak

  anladığım kadarıyla proje gerekmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Marka, model çeşit aynı olsa bile kapasite farkı olduğu için yani mevcut 28 kW kombi yerine 30 kW monte edileceği için doğalgaz projesi gerekmektedir.

 15. Hatice POLAT dedi ki:

  Merhaba benim evim merkezi sistemli sadece ocak ve sıcak su kullanıyorum. Doğal gaz ile çalışan şohbenim bozuldu yeni bir doğalgazlı şohben almak istiyorum bunun için proje mi cizdirmem gerekiyor yine? Aynı şohbeni alsam fark olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Aynı yere monte edilecekce ve aynı çeşit ürün olacaksa proje gerektirmez. Ancak yine de doğalgazlı olduğu için doğalgaz firmasına değişiklik hakkında bilgi aktarmanız gerekir.

 16. MURAT YILMAZ dedi ki:

  Merhaba Hayırlı işler
  Yeni yapılan tesisatlarda yoğuşmalı kombi kullanılması zorunlumu oldu.Halen hermetik kombiler satılıyor.Bunlara İgdaş onay veriyormu.
  Diğer bir sorum :Daha önceki evimden çıkan sorunsuz 24.000 kcal ECA Confeo Plus kombim var.Bunu yazlık evime bağlatamazmıyım.Yeni yapılan tesisatta İkinci el kombi kullanılacaksa Buda yoğuşmalımı olmak zorundadır.
  İlginize ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Hermetik kombiler üretim açısından durdu, kullanım açısından değil. Üretimi yapılmış hali hazırda bulunan kombiler kullanım ömrünü yitirene kadar ve piyasada stoklar bitene kadar satışı ve kullanımı devam edecek. Bu yüzden İGDAŞ cihaz çok çok eski olmadığı sürece ve montajında bir sorun görmediği sürece onay vermektedir. Kombiyi bir yerden alıp diğer bir yere ya da başka bir yere montajını yaptırabilirsiniz. Ancak makalemizde de bahsettiğimiz gibi bir önce kullanılan kombinin kapasitesi düşük, yeni takılacak kombinin kapasitesi büyükse doğalgaz projesi de gerekebilir.

   1. murat yılmaz dedi ki:

    Değerli bilgilendirmelerinizden dolayı çok teşekkür ederim.Çok sağolun.
    Hayırlı İşler Dilerim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Murat Bey. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 17. Hatice ozasik dedi ki:

  Eski evimizde ki yeni kombimizi yeni ciktigimiz evdeki eski kombiyle degistirmek istiyorum iki kombinin markasi faklidir bunun icin gerekli bilgileri ogenebilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Önemli olan cihazın kapasitesi ve çeşididir. Montajı yapılacak olan kombi, mevcut monteli kombiden kapasite açısından büyükse (mesela mevcut kombi 24 kW, monte edilecek yeni kombi 28 kW ise) bu durumda proje gerekir. Doğalgaz projesi çizdirmeniz gerekir. Bölgenizdeki doğalgaz firmasıyla görüşerek prosedür işleyişi hakkında daha net bilgiler alabilirsiniz. Bunun dışında kombinin çeşitleriyle alakalı değişim işlemlerindeki bilgiler makalemizde detaylı yazmaktadır.

 18. Mustafa kale dedi ki:

  Benim eski 9 yıllık kombim var yeni yoguşmalı kombiyle degiştirmek istiyom Benimki vailant kombi yeni vailant la

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Firmamızda kombi satışı yok maalesef. Bu yüzden kombi satışı yapan servis veya bayilerden bu konuda yardım alabilirsiniz.

 19. mustafa özyön dedi ki:

  merhaba eski hermetik kombimi söktürüp yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorum. ne yapmam gerek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Eski hermetik kombinizi satmak isterseniz alabiliriz veya yoğuşmalı olarak sıfır değil 2.el bir kombi düşünürseniz bu konuda da yardımcı olabiliriz. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 20. Ali erdoğan dedi ki:

  Eski tip bacalı kombimi yoğuşmalı kombi ile değiştirmek istiyorum.bacalı kombimin takulı olduğu duvarın arkası apartman bacası.yoğuşmalı kombimi aynı duvara takabilirmiyim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Bacalı kombiler bina bacasına bağlı olarak çalışırlar, yoğuşmalı ve hermetik kombilerde baca yani hava akım borusu dışarıya doğru uzanmak zorundadır. Yani bacanın dış ortama açık yerde olması şarttır. Yoğuşmalı kombi çalışmak için gereken havayı fan ile dışarı uzanan hava akım borusundan içeri alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı da yine aynı şekilde dışarı gönderir. Bacası pencereden ya da balkondan dışarı uzanmazsa, hava akışı sağlanamayacağı için cihaz çalışmaz. Zaten böyle bir montaj işlemi sonrası ne doğalgaz firması ne de kombi firması cihazın kullanıma onay vermez.

 21. Bülent kara dedi ki:

  Ankara iç Cebeci’de mevcut hermetik kombimizi eskidiğinden değiştirmek istiyoruz ev 120 m2 ne yapabiliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre yine hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Aklınızda bir marka model varsa markaya ait merkezi arayarak bu konudaki bilgileri net olarak alabilirsiniz.

Petek Yıkama