Kombi Kullanım Ayarı

Kombi Hangi Ayarda Kullanılmalı?

Kombilerde hem sıcak su derecesi hem de kalorifer ısı derecesi bulunur. Bu sebeple de her iki ısıya da kullanıcı kendi karar vermelidir. Çok soğuk havalarda olmaksızın kombinizin minimum ısı derecesinin 10-15° üstünü ayarlarsanız beklediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Havaların çok soğuk olduğu dönemlerde ise ısı ayarının biraz daha yüksek olması gerekmektedir. Aksi halde kombi ortamı değil yalnızda kendini ısıtacaktır. Kombi Kullanım Ayarı her kombide maksimum minimum değer açısından farklıdır.

 1. Kullanıcı beklentisine göre değişir.
 • Her bir kullanıcının cihazından beklentisi farklıdır. Kimi sıcak bir ortam ile aşırı sıcak su talep ediyorken kimi daha ılık bir ortam ya da daha ılık bir su talep edebilir. Bu sebeple de kombilerde ısı derecesi kullanıcının talebine göre değişmekte ve farklı olmaktadır diyebiliriz.
 1. Kombinin marka modeline ve çeşidine göre değişir.
 • Günümüzde birçok markada kombi bulunur. Markaların kendi içlerinde daire büyüklüğüne göre çeşitleri vardır ve modelleri de bulunmaktadır. Her markada minimum sıcak su ayarı ve kalorifer ayarı, maksimum sıcak su ayarı ve kalorifer ayarı değişmektedir. Bu nedenle de cihazın marka modelini ve çeşidini bilmeden minimum, maksimum ısı ayarı hakkında bilgi sahibi olmadan net bilgiler vermek doğru olmaz.
 1. Kombinin kullanıldığı daire büyüklüğüne göre değişir.
 • Kombinin kullanıldığı daire büyük olursa kalorifer ısı ayarının her daim daha yüksek olması gerekmektedir. Büyük olan daireleri ısıtmak her daim güç bir durumdur. Küçük daireleri ısıtmak ise daha kolaydır. Küçük dairelerde en düşük sıcaklıklarda bile iyi ısı elde edilebilir. Daire büyük ise ısı ayarı her daim daha yüksek olmalıdır. Ancak bu şekilde daha iyi sonuçlar alınabilir.
 1. Dairenin bulunduğunu kata göre değişir.
 • Ara katlarda kullanılan kombi her daim kısık bir ayarda bile beklentinize yanıt verir. Çünkü üst ve alt kattan gelen sıcaklık ile daireniz ılık olur. Düşük derecede iyi sonucu elde edebilirsiniz. Fakat daireniz zemin katta, tavan katta ya da dükkan üstünde olursa bu durumda kombinizin ayarı iyi şekilde ısınabilmeniz açısından daha yüksek olur. Bu durum sebebi ile de önerimiz aslında ara katlardan daire seçmenizdir. Bu mümkün olmuyorsa kombinizi iyi verim alamasanız da yüksek derecede çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz.
 1. Binanın izolasyonuna göre değişir.
 • İzolasyon kombilerin ısı derecesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Binanızda izolasyon yoksa eğer kombi kalorifer ayarını en yükseğe alsanız da çok iyi sonuçlar elde edemezsiniz. Özellikle de kış dönemlerinde izolasyonsuz bir bina ısıyı direk geçirir. Bu sayede soğuk hava dairenize direk temas etmiş olur. Bu duruma engel olmak adına ve tasarrufu da yaşamak adına binanıza izolasyon yaptırmalısınız. İzolasyon olan binalarda mevcut kombi ısı ayarları ise her daim daha düşük oluyorken beklentiye yanıt daha yüksek olur. Dilerseniz daha iyi sonuç için dairenize bile izolasyon yaptırabilirsiniz.

Kombi Kullanım Ayarı’nı detaylı olarak anlattığımız videomuzu izleyerek de sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kombi Ayarı Kaçta Olmalı?

ÖNERİMİZ Kombi Kullanım Ayarı yaparken; panelinde yer alan sıcak su ve kalorifer düğmesi ile kendiniz ayarlamalısınız. Bazı kombilerde doğrudan sıcak su ve kalorifer ayar düğmesi bulunmaz +,- ile ayarlama yaparsınız. Bu şekilde kendi beklentinize göre, evin ısısına göre ve suyun sıcaklığına göre bir ayar belirlemelisiniz. Bu ayarın düşük olduğu durumda biraz yükseltmeli, yüksek olduğu durumda düşürmelisiniz. Sabit bir ayarda kullanırsanız ve ısı ayarı ile sürekli oynamazsanız daha iyi sonuç elde edersiniz ve beklentinize de yanıt alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Mehmet Çalışkan dedi ki:

  Eski kombim Ferroli idi petek ısısını 20 dereceye kadar kontrol edebiliyordum. Yeni taşındığım evde Demirdöküm kombi var ve 30 dereceden aşağı düşmüyor o da ılık havalarda çok sıcak oluyor. Eski kombim gibi çalışan hangi marka kombi vardır.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombilerde marka model ve çeşide bağlı olarak en düşük en yüksek sıcaklıklar değişir. Çoğu kombide en düşük sıcaklık genel olarak 30-35°C civarıdır. Minimum 20°C sıcaklığı olan markalar genel olarak Baymak markalarıdır ancak yine de satış yapan bayilerden daha net bilgiler alabilirsiniz. Bize kalırsa kullanım açısından 40-45°C civarı ideal sıcaklıktır. Yine de siz bilirsiniz.

Petek Yıkama