444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Klima Su Akıtıyorslogan
down
Paylaş:

Klima Neden Su Akıtır?

Klima Su Akıtıyor durumu bazen iç ünitede bazen de dış ünitede olabilmektedir.

Klima Dış Üniteden Su Akıtıyor

Klimaların iç ünitesinde var olan nem, gider borusu ile dışarıya gönderilmektedir. Dış ünite montajı doğru yapıldı ise su akması durumu normaldir. Montajında bir sorun var ise ve dış üniteden su gelmiyorsa bu durumda doğru montaj için servis yardımı alınmalıdır.

 • Klima soğutma modunda ise bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki neme bağlı yoğuşmadan kaynaklı su akıntısı olabilmektedir. Klima ısıtma modunda ise çalışırken ya da klima otomatik buz çözme yani defrost işlemi sırasında dış üniteden su akıtabilmektedir. Bu normal bir durumdur. defrost modunda ise buz çözme işlemi bittikten sonra su akıntısı kesilecektir.

Klimaların dış ünitesinden gelen suyun normal olduğunu bu açıklama ile belirtebiliriz. Önemli olan dış ünitesinden değil iç ünitesinden su geliyor olmasıdır. Dış üniteden su geliyor ise bu durumu normal olarak kabul ediyoruz ve cihazınızı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Klima İç Üniteden Su Akıtıyor

Klima iç üniteden su akıtıyor ise bu normal bir durum değildir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri sıralamak gerekirse eğer;

 • Klima gazı eksik olabilir
 • Klima gazı fazla olabilir
 • İç ünite dengede olmayabilir
 • İç ünite peteği kirlenmiş olabilir
 • Drenaj hortumu tıkanmış olabilir
 • Drenaj hortumu delik olabilir
 • İç ünite su tası tıkanmış olabilir
 • İç ünite tası delik olabilir
 • İç ünite plastik gövdesinde çatlama olabilir
 • Drenaj hortumu aşağı meyilli olmayabilir
 • İç ünite fanında sorun olabilir
 • İç ünite buzlanma yapmış olabilir

Normalde iç üniteden giden su boşaltma yani drenaj hortumunun ucu açık ve yönü aşağı doğru olmalıdır. Bunu kullanıcı olarak takip etmeniz gerekir. Hortumun ucu tıkalı ise ya da aşağı doğru değilse düzeltme yapabilirsiniz. Hortumun ucu damacana ya da pet şişe içerisine bırakılmışsa damacana ya da pet şişenin içi dolmuştur ve bu sebeple drenaj hortumunun ucu kapanmıştır. Su tahliyesini engelliyor olabilir. Bu durumda da tahliye işlemi olmayacağından suyu iç üniteye veriyor olabilir. Bu kontrolleri servis öncesinde yapmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

  1. kilima dama montalıdır ve altta sürekli su geliyor sıcak modunda çalışılırken dam hep su oluyor

   1. Merhaba Resul Bey… Klimanın dış üniteden su akıtması normaldir ancak iç üniteden su akıtıyorsa bir sorun vardır. Sorunun net teşhis edilmesi açısından yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  2. kilima su akıtıyor. hortumdan su akmıyor.dışardan unitenin altından damlatıyor.balkonda takılı olduğundan balkon su içinde. ne yapmalıyım.kullanabilirmiyim beni aydınlatırsanız memnun olurum tşk.

   1. Merhaba Mahir Bey… Dış ünite drenaj hortumundan su akıtsa normal diyebiliriz. Ancak direk dış ünitenin altından geliyorsa bir sorun vardır. Net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu cihaza elbette ki zarar verebilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

  3. Merhaba,bizim arcelik klimamiz var.Dis unitenin altinda su borusu var,ordan su akiyor mu bilmiyorum ama dis unitenin altinda 0.5 cm lik bir delik var,isitma modunda calistirirken o delikten su damliyor.Ne yapmak lazim?

   1. Merhaba Levent Bey… Klima ısıtma modundayken su akıtması normaldir. Cihazınızda herhangi bir sorun yok.

   1. Merhaba Abdullah Bey… Klima iç ünitede oluşan buharı drenaj hortumu ile dışarı gönderir. Yani dış üniteden su gelir. Bu drenaj hortumu dış üniteye bağlanır. Bağlantısı yapılmadıysa ya da drenaj hortumunun bulunduğu yerde bir tıkanıklık, dolma durumu varsa klimanın iç üniteden su akıtması gerekir. Böyle bir şikayetiniz varsa servis talep etmeniz gerekir. Drenaj hortumunun mutlaka takılması gerekir. Böyle bir şikayetiniz yoksa da dış üniteyi kontrol edin, mutlaka drenaj hortumu takılmıştır. Yine de drenaj hortumu yok diyorsanız montajı yapan firmayla görüşerek yardım isteyebilirsiniz.

  4. Iyi gunler, bizim yatak odamizda onceki ev sahibinin taktirdigi klima var, ve bu kis klimayi calistirmadigimiz durumda bile yagmur yagdigi gunlerde ic uniteden su akti. Dis unite catiya monte edilmis durumda. Dis unitenin icine giren suyun ic uniteye gelip evin icine akmasi durumu normal midir?

   1. Merhaba Kerim Bey… İç üniteden su gelmesi normal değildir. Ancak dış ünite gider drenaj hortumu tıkalıysa veya yoksa suyu iç üniteye veriyor olabilir. Yani montajla alakalı bir sıkıntı olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Dış ünite yer değişikliği gerekebilir.

  5. ustam kilimamız arçelik 10 ay oldu aldım 1 haftada 2 kez hava üfleme bolümünde zamanla su damlatıyor hafif nedendir

   1. Merhaba Abdullah Bey… Klima montajı ile alakalı bir durum olabilir. Dış üniteye uzanan drenaj hortumunun ağzı tıkalı olabilir, iç ünitede hortum katlanmış olabilir. Yani bu durumun birçok sebebi vardır. Klimanız henüz çok yeni. Montajını yaptırdığınız firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.