Klima Su Akıtıyor

Klima Neden Su Akıtır?

Klima birçok sebeple su akıtabilmektedir. Ancak günümüz klimaları iç ve dış üniteden oluştuğu için bu sorunu her iki üniteyi de ele alarak açıklamak gerekir. Aşağıda tüm detaylar sunulmuştur.

Klima Dış Üniteden Su Akıtıyor

Klimaların iç ünitesinde var olan nem, gider borusu ile dışarıya gönderilmektedir. Dış ünite montajı doğru yapıldı ise su akması durumu normaldir. Montajında bir sorun var ise ve dış üniteden su gelmiyorsa bu durumda doğru montaj için servis yardımı alınmalıdır.

 • Klima soğutma modunda ise bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki neme bağlı yoğuşmadan kaynaklı su akıntısı olabilmektedir. Klima ısıtma modunda ise çalışırken ya da klima otomatik buz çözme yani defrost işlemi sırasında dış üniteden su akıtabilmektedir. Bu normal bir durumdur. defrost modunda ise buz çözme işlemi bittikten sonra su akıntısı kesilecektir.

Klimaların dış ünitesinden gelen suyun normal olduğunu bu açıklama ile belirtebiliriz. Önemli olan dış ünitesinden değil iç ünitesinden su geliyor olmasıdır. Dış üniteden su geliyor ise bu durumu normal olarak kabul ediyoruz ve cihazınızı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Klima İç Üniteden Su Akıtıyor

Klima iç üniteden su akıtıyor ise bu normal bir durum değildir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri sıralamak gerekirse eğer;

 • Klima gazı eksik olabilir
 • Klima gazı fazla olabilir
 • İç ünite dengede olmayabilir
 • İç ünite peteği kirlenmiş olabilir
 • Drenaj hortumu tıkanmış olabilir
 • Drenaj hortumu delik olabilir
 • İç ünite su tası tıkanmış olabilir
 • İç ünite tası delik olabilir
 • İç ünite plastik gövdesinde çatlama olabilir
 • Drenaj hortumu aşağı meyilli olmayabilir
 • İç ünite fanında sorun olabilir
 • İç ünite buzlanma yapmış olabilir

DİP NOT: Normalde iç üniteden giden su boşaltma yani drenaj hortumunun ucu açık ve yönü aşağı doğru olmalıdır. Bunu kullanıcı olarak takip etmeniz gerekir. Hortumun ucu tıkalı ise ya da aşağı doğru değilse düzeltme yapabilirsiniz. Hortumun ucu damacana ya da pet şişe içerisine bırakılmışsa damacana ya da pet şişenin içi dolmuştur ve bu sebeple drenaj hortumunun ucu kapanmıştır. Su tahliyesini engelliyor olabilir. Bu durumda da tahliye işlemi olmayacağından suyu iç üniteye veriyor olabilir. Bu kontrolleri servis öncesinde yapmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. Merhaba Salih Bey… Klimanın iç üniteden su akıtması normal bir durum değildir. Parçalar bu durumdan zarar görebilir, bu durum dışında bir tehlikesi yoktur. Ancak acil olarak servis müdahalesi gerektiren bir durumdur.

 1. Sayın hocam kuaför dükkanına daykın yan ürünü olan daylux marka Kilima taktırdım montajını yapıp açma kapama ilgili bilgi verdiler 4,5 gün sonra içeriye su damlamaya başladı sonrasinda servisi cağirdım kontrol etiler cihazın çalışma esnasında kapıların kapalı olması gerektiğini sıcak hava ile soğuk havanın birleşmesinden buhar oluştuğunu cihazın bu yüzden icerisinde karlanma yaptığını sistemi buzlanmadan dolayı çalışmadığını eriyen buzun içeriye aktığını dolayısıyla cihaz çalıştığında mutlaka kapıların kapalı olması gerektiğini söyledıler bana inandırıcı gelmedi çünkü müşteriler sürekli girip cikımadan dolayı sürekli kapalı olmasına imkan yok böyle bir gerekçe olabilirmi sizlerin derin tecrübenizin bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum saygılar iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba Ali Haydar Bey… Klimaların kullanıldığı odaların kapıları genel olarak tasarruf ve verim amacı ile kapatılır. Yani bu sebeple tavsiye edilir. Hem daha iyi serinlik-sıcaklık elde edilmiş olur hem tasarruf elde edilmiş olur hem de cihazlar çok sık çalışmadığı için uzun ömürlü olur. Ancak bu durum bazı ortamlarda geçerli olmayabilir. Yani müşteriler demişsiniz, bir mağaza, lokanta gibi bir yerden bahsediyoruz. Kısacası insan giriş-çıkışlarının fazla olduğu bir ortam. Bu ortamda kapıların sürekli kapalı kalması gibi bir seçenek yoktur. Dolayısıyla iç ünite neden buzlanma ve akabinde su akıntısı olur? Kısaca özetleyelim. Bu durum gaz eksikliğine bağlı olabilir. Klimanın ortama uygun olmamasından yani kapasite olarak yetersiz (düşük) olmasından kaynaklı olabilir. Klimanın soğutma derecesi yüksek fan hızı düşük şekilde kullanılıyorsa bundan kaynaklı olabilir yani klima oluşturduğu soğuk havayı iç ortama atamadığından dolayı petek ve kanatlarda buzlanmaya sebep oluyor ve buna bağlı bir su akıntısı oluyor olabilir. Klima hem ortam için yetersiz hem de kapatılmadan sürekli çalışmak zorunda kalıyorsa bu yüzden de karlanma ve sonrası su akıntısı olabilir. Klima fan hızı yüksek, iç ünitedeki nem miktarı fazlaysa bu yüzden de karlanma olabilir. Vakumlama işlemi de gerekebilir. Bunlar muhtemel sebeplerdir tabi. Sorunu yerinde görmediğimiz için ayrıca ortam büyüklüğü ve klima kapasitesini de bilmediğimiz için asıl sebebi de bilemeyiz. Sorunu yerinde görüp detaylı şekilde incelemek gerekir.

 2. ustam kilimamız arçelik 10 ay oldu aldım 1 haftada 2 kez hava üfleme bolümünde zamanla su damlatıyor hafif nedendir

  1. Merhaba Abdullah Bey… Klima montajı ile alakalı bir durum olabilir. Dış üniteye uzanan drenaj hortumunun ağzı tıkalı olabilir, iç ünitede hortum katlanmış olabilir. Yani bu durumun birçok sebebi vardır. Klimanız henüz çok yeni. Montajını yaptırdığınız firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

   1. Merhaba Hüseyin Bey… Klima drenaj hortumu tıkalıysa bu yüzden iç üniteye suyu veriyor ve doğal olarak bu iç üniteden su geliyor olabilir. Yine tıkanıklığa bağlı iç ünitede karlanma da yapıyor olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Kullanıcı olarak maalesef ki bu sorunda yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

 3. Iyi gunler, bizim yatak odamizda onceki ev sahibinin taktirdigi klima var, ve bu kis klimayi calistirmadigimiz durumda bile yagmur yagdigi gunlerde ic uniteden su akti. Dis unite catiya monte edilmis durumda. Dis unitenin icine giren suyun ic uniteye gelip evin icine akmasi durumu normal midir?

  1. Merhaba Kerim Bey… İç üniteden su gelmesi normal değildir. Ancak dış ünite gider drenaj hortumu tıkalıysa veya yoksa suyu iç üniteye veriyor olabilir. Yani montajla alakalı bir sıkıntı olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Dış ünite yer değişikliği gerekebilir.

  1. Merhaba Abdullah Bey… Klima iç ünitede oluşan buharı drenaj hortumu ile dışarı gönderir. Yani dış üniteden su gelir. Bu drenaj hortumu dış üniteye bağlanır. Bağlantısı yapılmadıysa ya da drenaj hortumunun bulunduğu yerde bir tıkanıklık, dolma durumu varsa klimanın iç üniteden su akıtması gerekir. Böyle bir şikayetiniz varsa servis talep etmeniz gerekir. Drenaj hortumunun mutlaka takılması gerekir. Böyle bir şikayetiniz yoksa da dış üniteyi kontrol edin, mutlaka drenaj hortumu takılmıştır. Yine de drenaj hortumu yok diyorsanız montajı yapan firmayla görüşerek yardım isteyebilirsiniz.

 4. Merhaba,bizim arcelik klimamiz var.Dis unitenin altinda su borusu var,ordan su akiyor mu bilmiyorum ama dis unitenin altinda 0.5 cm lik bir delik var,isitma modunda calistirirken o delikten su damliyor.Ne yapmak lazim?

  1. Merhaba Levent Bey… Klima ısıtma modundayken su akıtması normaldir. Cihazınızda herhangi bir sorun yok.

 5. kilima su akıtıyor. hortumdan su akmıyor.dışardan unitenin altından damlatıyor.balkonda takılı olduğundan balkon su içinde. ne yapmalıyım.kullanabilirmiyim beni aydınlatırsanız memnun olurum tşk.

  1. Merhaba Mahir Bey… Dış ünite drenaj hortumundan su akıtsa normal diyebiliriz. Ancak direk dış ünitenin altından geliyorsa bir sorun vardır. Net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu cihaza elbette ki zarar verebilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 6. kilima dama montalıdır ve altta sürekli su geliyor sıcak modunda çalışılırken dam hep su oluyor

  1. Merhaba Resul Bey… Klimanın dış üniteden su akıtması normaldir ancak iç üniteden su akıtıyorsa bir sorun vardır. Sorunun net teşhis edilmesi açısından yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama