Ferroli Fereasy Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ferroli Fereasy Hata Kodları

Makalemizde Ferroli Fer FEReasy F 24 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları, açıklamaları ve çözümleri sunulmuştur.

 1. Kırmızı Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil ve Sarı Yanmıyor Gaz yokluğu sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaza gaz gelmiyor demektir yani kombi ateşleme yapmıyor. Gaz kontrolü sağlamanız gerekmektedir. Gaz girişleri normal ise yani gaz vanaları açık olup konut içinde gaz var ise cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Reset sonrasında da eğer düzelme durumu olmaz ise servis talep etmeniz gerekmektedir. Cihazın elektrotların kablolarında, gaz valfinde ya da ana kartında sorun olabilir. Fereasy Kombi Servisi ekipleri tespit sonrası çözüm sağlayacaktır.

 1. Kırmızı Işık Yanıyor, Yeşil-Sarı Yanmıyor Aşırı ısınma koruması.
 • Çözüm Öncelikle kombi tesisatında su olduğundan emin olun. Kombi kış konumunda iken bu sorun yaşandı ise petek vanalarına bakın, kapalı ise açın. Kombi altındaki tesisat vanaları kapalı ise mutlaka açın. Sonrasında resetleme işlemi yapın Sorun hala devam etmekte ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireçlenme olması veya tıkanması, üç yollu vanada sorun olması, pompanın çalışma sırasında sıkışması, sensör arızası, kart arızası, tesisatın tıkalı olması veya kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı alırsanız net tespit ve müdahale yerinde yapılacaktır.
 1. Yeşil Işık Yanıyor, Sarı-Kırmızı Yanmıyor Brülör kapalı ancak alev var.
 • Çözüm Bu durumda cihazın elektrotları ya da kartı arızalı olabilmektedir. Veya gaz armatöründe de sorun olabilir. Öncelikle cihaza birkaç reset uygulaması yapın. Resetleme sonrasında düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. Yeşil Hızlı Yanıp Sönüyor, Sarı-Kırmızı Yanmıyor Prosestat kapanmıyor.
 • Çözüm Bu sorun prosestat kontak kapatmadığında veya arızalı olduğunda, elektronik kart ya da fanda sorun olduğunda yaşanır. Net tespit ve çözüm için yerinde görmek ve müdahale etmek gerekir.
 1. Sarı Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil-Kırmızı Yanmıyor Tesisat basıncı yetersiz.
 • Çözüm Tesisattaki su basıncının sıfırlandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisata yeteri kadar su basmanız gerekmektedir. Fereasy model kombilerin sağ alt kısmında mavi uzun bir parça göreceksiniz. Parça sağa çevrildiğinde açılır! Kombiden su sesi duyarsınız basınç değeri 1,5 a geldiği zaman işlemi sonlandırın, sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı durumda resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamadıysanız veya yapmanıza rağmen sorun devam ediyor ise bu durumda mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. Sarı Yanıyor, Kırmızı Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil Yanmıyor Gidiş ntc sorunu.
 • Çözüm Bu durumda kalorifer sensör arızalı olabilir, kablolarda bir kopma durumu ya da kablolarda kısa devre sorunu yaşanıyor olabilir. Ayrıca kalorifer ntc borularında nemlenme olabilir. Bu durum karşısında servisi aramanız kesin çözüm sağlayacaktır.
 1. Yeşil Yanıyor, Sarı Hızlı Yanıp Sönüyor, Kırmızı Yanmıyor Sıcak su ntc sorunu.
 • Çözüm Kombide bulunan sıcak su sensöründe sorun olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda diyebiliriz ki cihazın sensörü arızalı olabilir. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma ya da kısa devre sorunu yaşanıyor da olabilir. Ve bunun yanı sıra sensör borularında nemlenme de olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. Sarı ve Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor Değiştirme ünitesi koruma müdahalesi.
 • Çözüm Tesisatta suyun dolaşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisatta hava olabilir ya da cihazın sirkülasyon pompası arızalı olabilir. Arızasının kesin tespiti aynı zamanda çözümü için mutlaka Ferroli Servisi’ni arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Levent Oğuz dedi ki:

  Sadece yeşil ışık yanıp sönüyor normal mi bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Levent Bey… Cihazın çalışmasını etkilemiyorsa bir arıza değildir.

 2. Mutlu Kaya dedi ki:

  Merhaba sorulan sorulara detaylı cevap verdiğiniz için teşekkürler ferolli fer marka kombi petekler açıkken hiç bir sıkıntı olmadan çalışıyor fakat musluğu açtığım zaman ateşleme yapıp kesiyor 1-2dk ateşleme yapıyor sonra kesiyor ve tekrar ateşleme yapıyor ve yine kesiyor. Ntc ve şu akış tribünü değiştirdim ve üzerinden çıkanlardan sağlam sorunu çözemedim konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. İyi calismalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Kaya… Kombinizde sıcak su sorunu var yani kombi sıcak su musluğu açıldığında bir aksaklık sebebiyle suyu ısıtamıyor ve soğutuyor. Bu durum cihaz bir hata kodu vermediği sürece uzaktan tahmin edilemez. Kombi ateşleme sisteminde, sıcak su sisteminde veya baca sisteminde bir sorun olabilir. Yani birçok arıza durumu söz konusu olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama