Ferroli Fereasy Arıza Kodları

Paylaş:

Makalemizde Ferroli Fer FEReasy F 24 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları, açıklamaları ve çözümleri sunulmuştur.

 1. Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil ve Sarı Işık Yanmıyor Gaz yokluğu sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaza gaz gelmiyor demektir yani kombi ateşleme yapmıyor. Gaz kontrolü sağlamanız gerekmektedir. Gaz girişleri normal ise yani gaz vanaları açık olup konut içinde gaz var ise cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Reset sonrasında da eğer düzelme durumu olmaz ise servis talep etmeniz gerekmektedir. Cihazın elektrotların kablolarında, gaz valfinde ya da ana kartında sorun olabilir. Fereasy Kombi Servisi ekipleri tespit sonrası çözüm sağlayacaktır.

Ferroli Fereasy Arıza Kodları

 1. Kırmızı Işık Yanıyor, Yeşil ve Sarı Işık Yanmıyor Aşırı ısınma koruması.
 • Çözüm Öncelikle kombi tesisatında su olduğundan emin olun. Kombi kış konumunda iken bu sorun yaşandı ise petek vanalarına bakın, kapalı ise açın. Kombi altındaki tesisat vanaları kapalı ise mutlaka açın. Sonrasında resetleme işlemi yapın Sorun hala devam etmekte ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireçlenme olması veya tıkanması, üç yollu vanada sorun olması, pompanın çalışma sırasında sıkışması, tesisatın tıkalı olması veya kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı alırsanız net tespit ve müdahale yerinde yapılacaktır.
 1. Sadece Yeşil Işık Yanıyor, Sarı ve Kırmızı Işık Yanmıyor Brülör kapalı olmasına karşın alev devam ediyor.
 • Çözüm Bu durumda cihazın elektrotları ya da kartı arızalı olabilmektedir. Veya gaz armatöründe de sorun olabilir. Öncelikle cihaza birkaç reset uygulaması yapın. Resetleme sonrasında düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı alın.
 1. Yeşil Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Sarı ve Kırmızı Işık Yanmıyor Hava basınç düzenleyici kapanmıyor.
 • Çözüm Bu sorun prosestat kontak kapatmadığında veya arızalı olduğunda, elektronik kart ya da fanda sorun olduğunda yaşanır. Net tespit ve çözüm için yerinde görmek ve müdahale etmek gerekir.
 1. Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil ve Kırmızı Işık Yanmıyor Tesisat su basıncı yetersiz.
 • Çözüm Tesisattaki su basıncının sıfırlandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisata yeteri kadar su basmanız gerekmektedir. Fereasy model kombilerin sağ alt kısmında mavi uzun bir parça göreceksiniz. Parça sağa çevrildiğinde açılır! Kombiden su sesi duyarsınız basınç değeri 1,5 a geldiği zaman işlemi sonlandırın, sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı durumda resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamadıysanız veya yapmanıza rağmen sorun devam ediyor ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın.
 1. Sarı Işık Yanıyor, Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Yeşil Işık Yanmıyor Gidiş sensör sorunu.
 • Çözüm Bu durumda kalorifer sensör arızalı olabilir, kablolarda bir kopma durumu ya da kablolarda kısa devre sorunu yaşanıyor olabilir. Ayrıca kalorifer ntc borularında nemlenme olabilir. Bu durum karşısında servisi aramanız kesin çözüm sağlayacaktır.
 1. Yeşil Işık Yanıyor, Sarı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor, Kırmızı Işık Yanmıyor Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Kombide bulunan sıcak su sensöründe sorun olduğu anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda diyebiliriz ki cihazın sensörü arızalı olabilir. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma ya da kısa devre sorunu yaşanıyor da olabilir. Ve bunun yanı sıra sensör borularında nemlenme de olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayınız.
 1. Sarı ve Kırmızı Işık Hızlı Yanıp Sönüyor (ışıklar sırası ile yanar) Değiştirme ünitesi koruma müdahalesidir.
 • Çözüm Tesisatta suyun dolaşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda tesisatta hava olabilir ya da cihazın sirkülasyon pompası arızalı olabilir. Arızasının kesin tespiti aynı zamanda çözümü için mutlaka Ferroli Servisi’ni arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.