Eca White Plus Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Eca White Plus Hata Kodları

 1. C1/A4/80°C Prosestat işletme sırasında açıyor.
 • Çözüm Bu sorunda fanın devir hızını sağlayamadığını anlayabiliriz. Prosestat işletme sırasında açılır ve bu nedenle ekranda bu arıza kodu belirir. Prosestat, fan ya da anakart arızası olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. C6/A4/70°C Prosestat devreye girmiyor ya da devreyi kapatmıyor.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yaptığı esnada prosestatın devreye girmemesi ya da devreyi kapatmaması sonucunda oluşan arıza durumudur. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Prosestat arızası söz konusu olabilir ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Eca White Plus Arıza Kodları

 1. E9/40°C Emniyet termostatı devreye girmiş.
 • Çözüm Aşırı ısı emniyet termostatı devreye girmiş. Yani cihazda aşırı ısınma sorunu var. Cihazın içindeki suyun sıcaklığı en yüksek seviyeyi de aşmış durumda. Bu sorunla karşılaşırsanız eğer cihaza önce reset atın. Resetleme işleminden sonra arızanın devam etmesi halinde; kalorifer vanalarının açık olduğundan ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Kaloriferlerden özellikle de 3 tanesini mutlaka kullanın. Yani vanalar açık olsun. Kombi basıncı düşük ise su basma işlemi uygulayarak basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Buna rağmen arızada düzelme olmuyor ise; pompa, üç yollu vana, sensör, kart ya da ana eşanjör ile alakalı bir sorun olabilir. Tesisat tıkalı, filtre tıkalı ya da tesisatta hava olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi ve çözümlenmesi için Eca Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E2/40°C-50°C Gidiş suyu sensör problemi.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensöründe bir aksaklık olduğunu belirtir. Sensör arızasının yanı sıra sorun kablo grubunda ya da borularda olabilmektedir. Arızanın teşhis edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. EA/50°C Brülörde alev algılanmıyor.
 • Çözüm Brülörde alev algılanmadığı zaman ekranda belirir. Cihaz ateşleme yapmaz. Ateşleme yapmadığı için de randıman alamazsınız. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer ilk yapmanız gereken gaz giriş kontrolü olsun. Vanalara bakın, gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Kombiye gelen gaz vanası açık olsun. Gaz vanaları açık ve kombinize gaz gelmekte ise kombinize son olarak reset atabilirsiniz. Yine de sorunun devam ettiğini görürseniz eğer başka bir uygulama yapmadan Eca Servisi yardımı alın. Bu gibi arıza durumlarında genelde; elektrotlarda, anakartta ya da gaz armatöründe sorun olabilmektedir. Teşhis ve onarım işleminde uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.
 1. B1/50°C-60°C Seçim şalteri hatası.
 • Çözüm Seçim şalteri pozisyonunda bir sorun olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmemeli, tespit ve onarım konusunda mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. A7/60°C-70°C Sıcak su sensörü montajı yanlış ya da sensör arızalı.
 • Çözüm Sıcak su yani kullanım suyu sensörü arızalı ise, bağlantılarında ya da kablolarında sorun varsa veya daha önceden müdahale edilip montajı doğru yapılmadıysa bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak cihaza bir müdahalede bulunmadan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.
 1. CE/40°C-50°C-60°C-70°C Isıtma devresi sıcaklık artış hızı yüksek.
 • Çözüm Kalorifer devresindeki sıcaklık artış hızı olması gerekenden yüksek ise bu sorun yaşanır. Bu durumda tesisatta tıkanma ya da hava olabilir. Pompa sıkışmış olabilir. Ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Kalorifer pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir. Sensör-kart gibi parçalarda sorun olabilir. Arıza durumunda öncelikle kombi basıncını, petek ve tesisat vanalarını kontrol etmeli, her şey normal ise kombiyi resetlemelisiniz. Yine de düzelme olmuyorsa arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Haydar Belge dedi ki:

  Eca white plus kombi termostat kablosu nereye bağlanır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haydar Bey… Ürünü tedarik ettiğiniz firmayla görüşürseniz daha sağlıklı olur. Biz firma olarak oda termostatı hizmeti vermiyoruz maalesef. Bu sebeple size bu konuda yardımcı olamıyoruz.

 2. İsmail Kurt dedi ki:

  Merhabalar
  ECA white plus kombim var yaz aylarında petek ler kapalı petek düğmesi kapalı ve sıcak su da açık değilken Kombi kendi kendine çalışıp derecesi 60 lar a kadar çıkıyor bu neden olabilir acaba?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Anakart, sensör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de tabi cihazın yerinde görülmesi, arızanın yerinde tespit edilmesi gerekiyor.

 3. Selçuk Baykan dedi ki:

  Banyo yaparken sıcak suyu kesiyor. A 4 uyarısı veriyor.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey… Eca White Plus model kombilerde A4 genel olarak prosestat arızasıdır. Ancak yine de sorunun yerinde görülmesi gerekir. Fan veya anakart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 4. Yüksel Horuz dedi ki:

  Merhabalar,
  Whiteplus kombim var ve çalışırken, özellikle sıcak su musluğu açıldığı zaman, çok yüksek seste ve rahatsız edici bir şekilde çalışıyor. Ne sorunu olabilir acaba kombimin, yardımcı olursanız sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler,

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yüksel Bey… Kombinin ses yapması birçok parçaya bağlıdır. Yani bu durumda fan, üç yollu vana, devir daim pompası, gaz valfi gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Ancak bu durum için servis yardımı almalısınız. Maalesef ki bu arıza durumunda sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur.

 5. Teklif Gelsin dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler cok faydalı teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler…

Petek Yıkama