Eca Scot Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Eca Scot Hata Kodları

 1. Er 03 Arızası Baca gazı aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.
 • Çözüm  Baca çekişi yetersiz olabilir, su akışı olmayabilir, baca sensörü işletme değerinin üstüne çıkmış (105°C üzerinde) olabilir. Baca bağlantıları kontrol edilmelidir. Su devresi kontrol edilmeli su basıncı düşük ise su basılmalıdır. Kalorifer vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Cihaz resetlenmelidir. Bu uygulamalardan sonra sorun yine de devam ederse servis yardımı almak gerekir.
 1. Er 04 Arızası Donma sorunudur.
 • Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığının 1°C altında olduğunu ve sistemin bu sebeple bloke olduğunu belirtir. Suyun sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem bloke şekilde kalacaktır. Servis yardımı almalısınız.

 1. Er 05 Arızası Sensör konum sorunudur.
 • Çözüm  Kalorifer giriş su sıcaklığı, çıkış suyu sıcaklığından yüksek olduğu zaman sistem bloke olmaktadır. Bu durumda mutlaka servis yardımı almanız gerekir.
 1. Er 07 Arızası Aşırı sıcaklık uyarısıdır.
 • Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığı 95°C nin üstüne çıktığında sistem otomatik bloke olacaktır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorun devam ederse mutlaka servis yardımı almalısınız. Servis çağırmakta gecikir ya da bu arızayı fark etmezseniz cihaz direk kilitlenme moduna geçer ve ekranda Er 08-Er 09 arıza kodları belirir.
 1. Er 08-Er 09 Arızası Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.
 • Çözüm  Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır. Bu durumda kullanıcı olarak su basıncı düşük ise su basın. Kalorifer vanalarına bakın kapalı ise açın ve son olarak cihazı resetleyin. Sorun yine de devam ederse mutlaka Eca Servisi ile görüşerek yardım alın. Bu gibi durumlarda; ana eşanjörde problem olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde ya da tesisatında tıkanma olabilir. Tespit ve onarım için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. Er 11 Arızası Yanlış alev sinyalidir.
 • Çözüm  Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde yine de alevin algılandığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servisi arayarak yardımları almalısınız.
 1. Er 12-Er 14-Er 16 Arızası Yanma sırasında alev kaybı anlamına gelir.
 • Çözüm Scot model kombinin çalışması sırasında brülörde alev kaybı var demektir. Bu durumda kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında otomatik ateşleme durumundan bir sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.
 1. Er 13 Arızası Alev sinyalinin olmadığını belirtir.
 • Çözüm Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra yanmanın olmadığını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, kombiyi resetleyin. Sonuç alamıyorsanız eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz valfi arızalı olabilir. Tespit ve kesin çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. Er 15 Arızası Alev oluşumunun olmadığını belirtir.
 • Çözüm  Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra alev oluşumunun gözlemlenmediğini belirtir. Bu sorunda kombiyi resetlemeniz gerekmektedir. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon sorunu olarak da adlandırılabilen bu arıza durumunda; gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve onarım için uzman yardımı almalısınız.
 1. Er 17 Arızası Gaz valfi devre sorunudur.
 • Çözüm  Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin algılandığını belirtir. Bu durumda mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. Er 18 Arızası Gaz valfi akım sorunudur.
 • Çözüm  Gaz valfine gönderilen akım tolerans dışında olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Cihazı resetlemelisiniz. 3 resetleme sonrasında sorun devam ederse mutlaka servisi arayın ve yardım almalısınız.
 1. Er 19-Er 20 Arızası Fan hızı sorunudur.
 • Çözüm  Fan hızı çalışma limitlerine talep edilen sürede ulaşılmadığında ya da limitlerin dışına çıktığında ekranda beliren bir hata kodudur. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.
 1. Er 21 Arızası Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm  Bu durumda sistem bloke olur ve cihaz çalışmaz. Su basınç değerinin 1 barın altında olduğunu ifade eder. Bu durumda cihaza su basmanız gerekir. Eca Scot model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirip basınç 1.5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi ile sorun çözümlenir. Çözümlenmezse resetleme işlemi uygulayın ya da işlemi yapamıyorsanız servis yardımı almalısınız.
 1. Er 22 Arızası Yüksek su basınç sorunudur.
 • Çözüm  Scot model kombide ideal su basıncının yüksek değerde olduğunu belirtir. Yani bar değerinin 3 değeri üzerinde olduğunu gösterir. Bu durumda cihaz yüksek basınç sebebi ile kendini bloke eder. Tahliye vanasından su alarak ya da kalorifer hava alma kısmından su alarak basıncı düşürmelisiniz. Basıncı ideal (1,5 bara) seviyeye getirirseniz sorun düzelecektir.
 1. Er 23 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensörü sorunudur.
 • Çözüm  Kalorifer gidiş suyu sensörünün arızalı olması, bağlantılarda kopma veya kısa devde olma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. Er 24 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensör sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda, bağlantılarda kopma, kısa devre olduğunda bu sorun yaşanmaktadır. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.
 1. Er 25 Arızası Baca gazı sensör sorunudur.
 • Çözüm  Kablolarda kopma, kısa devre, yerinden çıkma ya da birbirine temas durumu söz konusu olabilir. Çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. Er 26 Arızası Boyler sensör sorunudur.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda kablolarda sorun olabilir. Kabloların kopması, bağlantı yerinden çıkmış olması, kabloların birbirine temas etmesi gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir.
 1. Er 27 Arızası Dış hava sensör sorunudur.
 • Çözüm Çok nadir karşımıza çıkan arızalardandır. Her cihazda dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü Scot model kombileri dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü var ise sorun olabilir. Yoksa elektrik sisteminde sorun olabilir. Bu nedenle de uzman yardımı alınmalıdır.
 1. Er 28 Arızası Su basınç anahtarı sorunudur.
 • Çözüm  Su basınç anahtarı arızasında su basınç seviyesi manometrede olması gerektiği gibi göstermez. Düşük ya da yüksek su basınç durumları tam olarak gösterilmediği için de sorun yaşanır. Bu durumda Eca Servisi arayarak parça değişimi konusunda yardım almalısınız.
 1. Er 40 Arızası Akış gradyanı sorunudur.
 • Çözüm  Su sıcaklığı artma hızının parametrelerde belirtilmiş olan değerin üstünde olduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazınıza reset atmalısınız. Resetleme ardından sorun düzelmez ise mutlaka servisi aramalısınız.
 1. Er 41 Arızası Gidiş-dönüş sıcaklık farkı sorunudur.
 • Çözüm  Kalorifer devresi gidiş-dönüş su sıcaklığının farkının parametrelerde belirtilen değerde olmadığını belirtir. Bu durumda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. Er 61 Arızası İyon kontrol sapması sorunudur.
 • Çözüm İyonun kontrolden çıktığını belirtir. Cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. Er 62 Arızası Scot aktuators sorunudur.
 • Çözüm Cihazı bu sorunda resetlemelisiniz. Reset sonrasında düzelme durumu olmaz ise servisi aramalısınız.
 1. Er 63 Arızası Scot sistem sorunudur.
 • Çözüm  Resetleme işlemi yapmalısınız. Reset ardından sorun devam ediyor ise servisi aramalısınız.
 1. Er 64- Er 65- Er 66- Er 74 Arızası Kalibrasyon sorunudur.
 • Çözüm  Kullanıcı olarak cihazı resetlemenizi öneririz. Maksimum 3 resetleme uygulaması sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. Er 67 Arızası Geçersiz iyon bazı anlamına gelmektedir.
 • Çözüm Resetleme işlemi yapmalı sorunun düzelmediği durumlarda servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. Er 30- Er 31 Arızası CkC parametre sorunudur.
 • Çözüm  Reset butonuna basmalısınız. Düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’ni aramalısınız.
 1. Er 32 Arızası 230V şebeke voltaj sorunudur.
 • Çözüm  Şebeke voltajının 170 Vac ile 255 Vac aralığının dışında olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda bloke şekilde kalır ve kullanıcı talebini karşılamaz. Bir süre bekledikten sonra sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Anakart düşük ya da yüksek voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Anakarta müdahale edilip sorun çözümlenir. Fakat sorun yeniden yaşanılabileceği için kombi regülatörü mutlaka kullanılmalıdır. Bu durumda Eca Servisi’nden yardım alabilirsiniz.
 1. Er 36 Arızası EK üretim sorunudur.
 • Çözüm  Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. Er 95 Arızası Programlama modu demektir.
 • Çözüm  Sistem programlama modunda olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda cihaz resetlenmelidir. Resetleme işlemi sonuç vermiyor ise servis yardımı alınmalıdır.
 1. Er 96 Arızası Reset denetimi demektir.
 • Çözüm  Kısa sürede sürekli reset butonuna basıldığında ekranda beliren hata kodudur. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Düzelme olmaz ise servisten yardım almalısınız.
 1. Er 97 Arızası Bilinmeyen sorundur.
 • Çözüm  Çok nadir karşılaşılan arıza durumlarındandır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmaz ise ancak yerinde görülerek tespit yapılması gerekir. Bu nedenle de uzman servis yardımı almalısınız.
 1. Er 88-Er 98-Er 99 Arızası Diğer scot sorunlarıdır.
 • Çözüm  Bu gibi arıza durumlarında cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. Er 34 Arızası Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığını belirtir.
 • Çözüm  Bu durumda BCC uyumlu olmayabilir ya da yanlış takılmış olabilir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. Er 35 Arızası Boiler Chip Card takılı değil.
 • Çözüm  BCC nin takılmadığını ya da çıkarıldığını belirtir. Bu durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın. Uzman Eca Servisi yardımı alın.
 1. Er 37 Arızası Boiler Chip Card güncelleme sorunudur.
 • Çözüm  Herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servisi aramalı yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Hakan aykan dedi ki:

  Eca scot kombim devamli olarak calisiyor 50derece ayarladimda ayarladim dereceye geliyor ve 50de kaliyor alev isareti hic sonmuyor yardimci olursaniz sevinirin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombiye gaz ayarı gerekebilir. Ancak harici olarak parça sorunu da olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef.

 2. Erginm dedi ki:

  ECA scot kombi fabrika ayarlarıyla oynanmış istediğimiz sıcaklık la arada 15 derece fark var kombi devamlı çalışıyor kart ve gaz valfi değişmesi lazım yrd olabilirmisin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ergin Bey… Teknik yardım için; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Alaattin Yaşar dedi ki:

  ECA kombi su ısıtıyor sonra alev görüntüsü gidiyor er yazıyor su soğuk akıyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alaattin Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer Eca Scot model kombilerde Er sonrası ekranda bir rakam veya sayı belirmesi gerekir. Bu rakam ve sayıyı da belirtebilirseniz arıza kodu açıklamasına göre size uzaktan bilgi sunarak yardımcı olmaya çalışırız.

 4. İsmail AĞAR dedi ki:

  Eca yoğuşmalı scot kombim var soğuk havalarda petekler devrede iken sıcak kullanım suyu bir müddet sonra ılık hale geliyor bazen tekrar ısınıyor sorun ne olabilir.Kombi 1.5 senelik yardımlarınız için şimdiden teşekkür.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Anlattığınız kadarıyla sıcak su sensörü, anakart ya da üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durum mutfak ve banyo her iki tarafta da aynı oluyorsa bu gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Cihazınız yeni olduğu için merkezi arayarak servis talep edebilir ve cihazın kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

 5. Ali koyuncu dedi ki:

  ECA yoğuşmalı scot modeli kombim var5 ay oldu alalı ekranda derece ayarı sabit kalıyor kombi ne yükseliyor ne düşüyor yardım teşekkür

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombide sizin ayarladığınız derece ekranda kısa süreliğine belirir. Daha sonra ekranda beliren kombi içindeki suyun sıcaklık değeridir. Sabit kalmaması gerekir. Yani mesela sıcak suyu açtığınız zaman ekrandaki değerin yükselmesi, musluğu kapattığınızda ekrandaki değerin düşmesi gerekir. Hiçbir değişiklik yoksa cihazda sorun olabilir. Bunun için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama