Eca Kronos Kombi F07 Arızası

Eca Kronos Kombide F07 Arızası Nedir?

Düşük tesisat basıncı sorunu.

Arıza Çözümü

Düşük tesisat basıncı sorunu demek; kombi tesisatında ölçülen su basıncının 1 bardan az olduğu anlamına gelmektedir. Bu aşamada yeterli basınç olmadığı için kombi geçici süreliğine devre dışı kalır ve çalışmaz. Cihazın çalışması için tesisatta yeterli basınçta su olması gerekir. Bu basınç değeri de 1 ile 2 bar arasıdır. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınızı açıklayalım.

Kombilerde tesisat basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmek veya tesisata su basmak için doldurma muslukları vardır. Doldurma muslukları kombi marka modeline veya çeşidine bağlı olarak; renk ve şekil olarak farklılık gösterebilmektedir.

  • Eca Kronos model kombilerin sağ alt kısmına doğru bakarsanız, kombiye monteli durumda mavi renkte bir musluk göreceksiniz. Bu musluk, doldurma musluğudur. Su dolum vanası olarak da bilinmektedir. Bu parçayı saat yönünün tersine (kendi solunuza) doğru çevirirseniz parça açılır ve parçanın açılması ile birlikte cihazdan su sesi gelir. Su sesi duyduğunuzda işlem başarılı bir şekilde yapılıyor demektir. Bu aşamada kombi ekranına bakarak basıncı takip etmeli ve basınç 1.5 bar değerine geldiğinde mavi doldurma musluğunu kapatmalısınız.

Bu işlemde en önemli şey doldurma musluğunu açık unutmamaktır. Çünkü açık kalırsa kombi basıncı yükselmeye devam eder ve 3 barı geçtiğinde kombi su akıtmaya başlar. Su akıntısı kimi zaman doldurma musluğu kapatıldığında dururken kimi zaman durmaz ve kombideki suyu tamamen boşaltır. Yani ekstra masraf çıkarır. Bu yüzden işlem bitiminde mutlaka doldurma musluğunu kapatmalısınız.

İşlem Yapılamazsa Ne Olur?

İşlem çoğu zaman yapılır ancak yapılamadığı aksaklıkların yaşandığı durumlar da söz konusu olabilir.

  1. Doldurma musluğunu açtınız ancak su sesi gelmiyor.

Bu durumda önce dairenizde su kesintisi olmadığından, tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar açık ve dairede su kesintisi yoksa, doğru parçayı çevirdiğinizden eminseniz parça bozuktur, boşa dönüyordur ve değişimi gerekir.

  1. Su sesi geliyor ancak basınçta yükselme olmuyor.

Bu durumda basınç sondası veya devir daim pompası gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

  1. Basınç yükseldi ancak arıza devam ediyor.

Arızanın devam etmesi halinde öncelikle kombiyi resetlemeniz yani arızadan çıkarmanız gerekir. Tek bir resetleme işlemi bir işe yaramıyorsa birkaç reset işlemi de uygulayabilirsiniz. Yine de arıza devam ediyorsa 2. Bölümde belirtilen arıza durumları söz konusu olabilir.

  1. Bu sorun çok sık yaşanıyor.

Bu durumda ya kombide ya da tesisatta bir kaçak var demektir. Gözle görülür kombide bir su kaçağı yoksa ve kombi bakımı düzenli şekilde yapılıyorsa sorun tesisatta demektir. Gözle görülür bir su kaçağı varsa (duvarlarda nem, peteklerde veya tesisat borularında su damlaları veya su akıntısı gibi), bu kaçak giderilmeden su sorun çözümlenemez. Ancak gözle görülür su kaçağı hiçbir yerde yoksa sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bu durum için de uzman bir tesisatçıdan yardım almak gerekir.

DİP NOT: İşlem yapılamadığında muhtemel arıza durumları yalnızca bilinçlenmeniz amacı ile belirtilmiştir. Can ve m al güvenliğinizi düşünerek cihaza kendi çabalarınızla müdahalede bulunmamalı, mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama