Doğalgaz Saatindeki Mühür Açılabilir mi?

Doğalgaz Saatindeki Mühür Kullanıcı Tarafından Açılabilir mi?

Doğalgaz saatine mühür takılmasındaki tek sebep gazın kesilmesidir. Gaz da ancak doğalgaz faturası ödenmediğinde veya gecikmeye uğradığında kesilir. Bu gibi durumlarda mühürü açmamak gerekir. Ne kullanıcı olarak siz açmaya kalkın ne de başkasına açtırın. Çünkü bu uygulamanın parasal açıdan büyük cezası bulunuyor. Kullanım sağlayayım derken cezaya maruz kalmayın.

Onay alınmaksızın yapılan sayaç değişimleri ve kurum tarafından kapatılmış durumda olan sayaçların onay alınmadan açılması halinde kullanıcılar kaçak veya usulsüz doğalgaz kullanımı yapmış sayılmaktadır. Kaçak doğalgaz kullanımı durumunda %200, bu durumun tekrarı halinde %300 ceza yansıtılmaktadır. Usulsüz doğalgaz kullanımı sağlanır ise sayaç açma-kapama bedelinin 3 katı kadar ceza uygulanır.

Fatura ödemediyseniz ve bu sebeple gazınız mühürlendi ise faturayı ödemek için bir çaba içerisinde olun. Aksi halde büyük cezaları ödemek zorunda kalırsınız. Tabi cezalar da yapılan uygulamanın usulsüzlüğüne bağlı olarak değişebilmektedir.

Fırsatçılara Fırsat Vermeyin!

Doğalgaz faturasını ödemede zorlanan aboneler çoğu zaman kaçak kullanma konusunda fırsatçılar tarafından kolay ikna edilebiliyor. Belirli bir bedel ödeyerek sayaçlar ile oynanılıyor ve tüketimi düşük tutmanın yanı sıra doğalgaz kesintisinden sonra yeniden açma gibi usulsüz yollar izleniyor. Ancak mühür kesilerek yapılan bu uygulama sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilebiliyor. Bu durumda da aboneler hakkında cezai işlem başlatılıyor.

Bilmenizi İsteriz: Doğalgaz saati üzerinde yer alan mühre müdahale edildiğinde mührün kesilerek sökülmesi gerekir. Sökülmüş durumda olan mühür yeniden yerine takılamaz. Mührün üzerinde seri numarası ve kurum adı yazmaktadır. Yeniden yerine yenisinin takılması da mümkün olmayan bir durumdur. Bu mühür de yalnızca bölgedeki gaz dağıtım şirketinin görevlilerinde yer alıyor. Bazıları söktükleri mührün kesilen tellerini yapıştırıyor ve bu şekilde sayaca yerleştiriyor. Tabi bu durum da yine sayacı okumaya gelen ekipler tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor, bu durum sonrasında yine cezai uygulamalar yapılabiliyor.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. bugun aboneyi muhurlemisler yanliz bi kac saat disari ciktim ve geldim muhuru kirmislar kimin yaptigi belli degil.direk gidip kombiyi kapattim.cezai islem ne dir ve ne yapmaliyim

  1. Merhaba Yusuf Bey… Bu bilgiye doğalgaz firmasıyla görüşerek ulaşabilirsiniz. Biz kombi servisi olduğumuz için net bilemiyoruz. Kombi kullanıcılarının böyle bir uygulamanın var olduğunu bilmeleri için bu makalemizi paylaştık.

 2. İyi günler biz 3 günlük kiracıyız bizim doğalgaz aboneliğiyle ilgili genel bi ihmalkarlık oldu …şöyle ki biz abonelerin açık olduğunuzannederek doğal gazı 3. Gün olarak kullanmaktayız öğrendik ki abonelikler kapalı bizlerde bugün bayiliğe gidip abonelikleri açtıracaz…
  Ne yapmamız gerek bizim doğal gazı açtırmadığımızı söylersek kullandığımız sistemden görünür mü
  Cezaya düşermiyiz…

  1. Merhaba Abdullah Bey… Aboneliği üstünüze almadıysanız 3 günlük fatura bir önceki abonelik kimin üstüneyse onun adına gelir. Sanırım o kişi de doğalgazı kapattırmadığı için doğalgaz hala kullanılır durumda. Yani bize kalırsa bir cezası olmaz. Sonuçta doğalgaz mühürlü değil ve siz mührü açarak kullanım sağlamıyorsunuz. Sadece kullanım bir önceki aboneliğe yansır. Yine de doğalgaz firması olmadığımız için sizi yanlış bilgilendirmeyelim. 187 ile görüşerek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Ocağım bağlı olmadığı için dogalgazım açılmadı bende kombiyi çalıştırdım gelen faturaları da ödedim takılan mühürü takılı kırıp sökmeden gaz geliyordu kullanılabiliniyordu kullandım

  1. Merhaba Ramazan Bey… Kırmızı mühür varsa eğer normalde gazın kesik olması yani kullanılmaması gerekirdi. Faturalar ödendi borç kalmadıysa mührü doğalgaz firması açar. Direk 187 ile görüşerek bu konuda bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 4. Dogalgaz faturasını gec yatırdım ve mühürlendi hemen yatırdım faturayı ancak 4. 5 saat oldu halen acılmadı ne yapabilirim

  1. Merhaba Cansu Hanım… Doğalgaz açılışını ve kapanışını doğalgaz dağıtım şirketleri yapmaktadır. Bu konuda bizim bilgimiz bulunmaz maalesef. Bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini yani faturanızda yer alan numarayı arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

  1. Merhabalar… Gaz açma işlemlerini biz değil doğalgaz dağıtım şirketleri yapıyor. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayın (doğalgaz faturası arkasında numara yazar) oradan bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 5. Trabzon da dairemize doğalgaz tesisatı yaptırdık, Aksa elemanı baca uzatma borusu Orjinal değil diyip gazı açmadı, kombim viessman, Orjinal borusunda dahi logo olmamasına rağmen böyle bir hakkı var mı

  1. Merhaba Emre Bey… Orijinal dışı borularda tehlikeli durumlar olabileceği için doğalgaz kullanımına izin vermezler. Bu yüzden açılış işlemini yapmamışlardır. Kombi açılışı da öyledir. Eksik ya da yanlış bir işlem görülürse kullanımına izin vermezler. Bu tamamen sağlığınız içindir. Onay verilse ve tehlikeli bir durum olsa bu mesuliyeti kimse kabul edemez. Kombiniz sıfır yani yeniyse eğer kombiyle birlikte gelen orijinal baca kullanılmalıdır. Montajı için ek bir baca gerekiyorsa eğer yine bayilikten tedarik etmeniz gerekir.

 6. Ben yeni kiraciyim ve çocuğum hasta iki gündür kimse gelip gaz ımı açmıyor. Ve ben aparatı kırıp doğal gazı kullanmak istiyorum. Yoksa çocuğum hasta olacak. Boyle bir durumda ceza yazarlar mı .. bu konuda gaz firmalarının anlayışını bekliyorum

  1. Merhaba Yakup Bey… Geçmiş olsun sizi gayet iyi anlayabiliyoruz ancak doğalgaz saatindeki mührü açmanın cezası vardır. Makalemizde de aslında detayları aktardık. Açma-kapama bedelinin 3 katını ödemek zorunda kalıyorsunuz ekstra cezai uygulamaları da bulunuyor. Doğalgaz firmasını arayarak durumu ısrarla belirtin, gelip biran önce mührü açsınlar ki siz de sorun yaşamayın. Maddi açısından zor durumda kalmayın.

 7. bizim aboneliğimiz yokmuş ev sahibinin ihmalkarlığı biraz da bu sanırım. ve abonelik aylar önce iptal edilmiş ama doğalgazcılar cihazı sökmeye gelmemiş. neyse kestiler biz ödedik bir hafta uğraşlar sonucunda. ama şimdi kırmızı mühürü sökmeye gelmediler. önümüz hafta sonu ve biz artık donuyoruz. ne yapabilirim ?

  1. Merhaba Zeynep hanım… Gaz dağıtım firması ile iletişime geçin hızlandırmaları için maalesef başka yapacağınız bir şey yok.

 8. Setüstü ocak bağlantı yerinde doğalgaz kaçağı nedeniyle mühürlenen doğalgazocakvanasını açtırmak için ne yapmalı

  1. Merhaba Nurettin Bey… Ocak bağlantı yerinde doğalgaz kaçağı varsa eğer önce tespiti yapılarak kaçak giderilmelidir. Kaçak giderildikten sonra doğalgaz firmasıyla görüşerek tespit için ekip çağırmalısınız. Kaçak giderildiğinde mührü doğalgaz firması açabilir. Siz mühre herhangi bir müdahalede bulunmayın.

  1. Merhaba Esma Hanım… Mühürlenen sayacın açılıp açılmadığını biz göremeyiz. Biz kombi servisiyiz. Bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Petek Yıkama