Doğalgaz Saatindeki Mühür Açılabilir mi?

Doğalgaz Saatindeki Mühür Kullanıcı Tarafından Açılabilir mi?

Doğalgaz saatine mühür takılmasındaki tek sebep gazın kesilmesidir. Gaz da ancak doğalgaz faturası ödenmediğinde veya gecikmeye uğradığında kesilir. Bu gibi durumlarda mühürü açmamak gerekir. Ne kullanıcı olarak siz açmaya kalkın ne de başkasına açtırın. Çünkü bu uygulamanın parasal açıdan büyük cezası bulunuyor. Kullanım sağlayayım derken cezaya maruz kalmayın.

Onay alınmaksızın yapılan sayaç değişimleri ve kurum tarafından kapatılmış durumda olan sayaçların onay alınmadan açılması halinde kullanıcılar kaçak veya usulsüz doğalgaz kullanımı yapmış sayılmaktadır. Kaçak doğalgaz kullanımı durumunda %200, bu durumun tekrarı halinde %300 ceza yansıtılmaktadır. Usulsüz doğalgaz kullanımı sağlanır ise sayaç açma-kapama bedelinin 3 katı kadar ceza uygulanır.

Fatura ödemediyseniz ve bu sebeple gazınız mühürlendi ise faturayı ödemek için bir çaba içerisinde olun. Aksi halde büyük cezaları ödemek zorunda kalırsınız. Tabi cezalar da yapılan uygulamanın usulsüzlüğüne bağlı olarak değişebilmektedir.

Fırsatçılara Fırsat Vermeyin!

Doğalgaz faturasını ödemede zorlanan aboneler çoğu zaman kaçak kullanma konusunda fırsatçılar tarafından kolay ikna edilebiliyor. Belirli bir bedel ödeyerek sayaçlar ile oynanılıyor ve tüketimi düşük tutmanın yanı sıra doğalgaz kesintisinden sonra yeniden açma gibi usulsüz yollar izleniyor. Ancak mühür kesilerek yapılan bu uygulama sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilebiliyor. Bu durumda da aboneler hakkında cezai işlem başlatılıyor.

Bilmenizi İsteriz: Doğalgaz saati üzerinde yer alan mühre müdahale edildiğinde mührün kesilerek sökülmesi gerekir. Sökülmüş durumda olan mühür yeniden yerine takılamaz. Mührün üzerinde seri numarası ve kurum adı yazmaktadır. Yeniden yerine yenisinin takılması da mümkün olmayan bir durumdur. Bu mühür de yalnızca bölgedeki gaz dağıtım şirketinin görevlilerinde yer alıyor. Bazıları söktükleri mührün kesilen tellerini yapıştırıyor ve bu şekilde sayaca yerleştiriyor. Tabi bu durum da yine sayacı okumaya gelen ekipler tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor, bu durum sonrasında yine cezai uygulamalar yapılabiliyor.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. Murat bodur dedi ki:

  İgdaş sözde sayaca müdale edilimiş diyor kurşun yok falan kardeşimin sayacı 2018 2019 yıları arasında. İgdaş labartora gitmiş orda oynamış diyorlar 21 yıl fatura ödedik sayaca geçen sayac ses geliyordu igdaş elemenı geldi yaptı gitti peşinden 4170 tl ceza 230 hizmet bedeli geldi kardeşimi engeli diyaliz hastası kendis giresunda ikamet ediyor doğru dürsü istanbula gelmiyor babamın evin sayacı onu üstüne her türlü hakkımız arayacaz igdaş yalan söylüyor kaç gaz kulanılmış diye evin kapısı 21 yılda 5 yıl açık kalmadı duran yok olsada senede .2.veya 3 ayptır burada bence başka bir oyun var apartman içideki mühürü abonmen nasıl koruyacak evin içnide değilki adam kapsını kştleyip işe tatile gidiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Biz kombi servisi olduğumuz için yani doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ ile bir bağlantımız olmadığı için size bu konuda maalesef ki yardımcı olamıyoruz. Bir şikayetiniz varsa İGDAŞ ile görüşebilir, onlara mail atabilir veya hakkınızı farklı yollarla arayabilirsiniz.

 2. Zilfi yeniay dedi ki:

  Dogalgaz borcumu oduyemiyoru beni bir ongun idare edin cok zordayim bu sogukta musluman olan herhalde kemez

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zilfi Yeniay… Biz doğalgaz firması değiliz, kombi servisiyiz. Doğrudan 187 ile görüşerek durumu izah edebilirsiniz. Taksitlendirme seçenekleri varsa taksitlendirme yapabilirsiniz.

 3. Çağatay Uzun dedi ki:

  Doğalgaz mühürünü hafiften ittirdim çıktı kırıldı bu böyle kolay çıkan bişey mi ceza mı yicez şimdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağatay Bey… Doğalgaz mührünü doğrudan doğalgaz firması takar. Kolay çıkıp çıkmamasından ziyade müdahale edilip edilmediği önemlidir. Kırıldıysa müdahale edildiği her şekilde anlaşılır ve cezai uygulama sağlanır. Yine de tabi doğalgaz firmasıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Petek Yıkama