ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Doğalgaz Saatindeki Mühür Açılabilir mi?slogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Doğalgaz Saatindeki Mühür Kullanıcı Tarafından Açılabilir mi?

Doğalgaz saatine mühür takılmasındaki tek sebep gazın kesilmesidir. Gaz da ancak doğalgaz faturası ödenmediğinde veya gecikmeye uğradığında kesilir. Bu gibi durumlarda mühürü açmamak gerekir. Ne kullanıcı olarak siz açmaya kalkın ne de başkasına açtırın. Çünkü bu uygulamanın parasal açıdan büyük cezası bulunuyor. Kullanım sağlayayım derken cezaya maruz kalmayın.

 • Onay alınmaksızın yapılan sayaç değişimleri ve kurum tarafından kapatılmış durumda olan sayaçların onay alınmadan açılması halinde kullanıcılar kaçak veya usulsüz doğalgaz kullanımı yapmış sayılmaktadır. Kaçak doğalgaz kullanımı durumunda %200, bu durumun tekrarı halinde %300 ceza yansıtılmaktadır. Usulsüz doğalgaz kullanımı sağlanır ise sayaç açma-kapama bedelinin 3 katı kadar ceza uygulanıyor!

Fatura ödemediyseniz ve bu sebeple gazınız mühürlendi ise faturayı ödemek için bir çaba içerisinde olun. Aksi halde büyük cezaları ödemek zorunda kalırsınız. Tabi cezalar da yapılan uygulamanın usulsüzlüğüne bağlı olarak değişebilmektedir.

Doğalgaz Saatindeki Mühür Açılabilir mi?

Fırsatçılara Fırsat Vermeyin!

Doğalgaz faturasını ödemede zorlanan aboneler çoğu zaman kaçak kullanma konusunda fırsatçılar tarafından kolay ikna edilebiliyor. Belirli bir bedel ödeyerek sayaçlar ile oynanılıyor ve tüketimi düşük tutmanın yanı sıra doğalgaz kesintisinden sonra yeniden açma gibi usulsüz yollar izleniyor. Ancak mühür kesilerek yapılan bu uygulama sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilebiliyor. Bu durumda da aboneler hakkında cezai işlem başlatılıyor.

 • Doğalgaz saati üzerinde yer alan mühre müdahale edildiğinde mührün kesilerek sökülmesi gerekir. Sökülmüş durumda olan mühür yeniden yerine takılamaz. Mührün üzerinde seri numarası ve kurum adı yazmaktadır. Yeniden yerine yenisinin takılması da mümkün olmayan bir durumdur. Bu mühür de yalnızda bölgedeki gaz dağıtım şirketinin görevlilerinde yer alıyor. Bazıları söktükleri mührü kesilen tellerini yapıştırıyor ve bu şekilde sayaca yerleştiriyor. Tabi bu durum da yine sayacı okumaya gelen ekipler tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor, bu durum sonrasında yine cezai uygulamalar yapılabiliyor.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 • Esma Aydın

  Muhurlenmis sayacim acilmismi öğrenmek istiyorum

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Esma Hanım… Mühürlenen sayacın açılıp açılmadığını biz göremeyiz. Biz kombi servisiyiz. Bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını arayarak öğrenebilirsiniz.

 • Nürettin alanlar

  Setüstü ocak bağlantı yerinde doğalgaz kaçağı nedeniyle mühürlenen doğalgazocakvanasını açtırmak için ne yapmalı

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Nurettin Bey… Ocak bağlantı yerinde doğalgaz kaçağı varsa eğer önce tespiti yapılarak kaçak giderilmelidir. Kaçak giderildikten sonra doğalgaz firmasıyla görüşerek tespit için ekip çağırmalısınız. Kaçak giderildiğinde mührü doğalgaz firması açabilir. Siz mühre herhangi bir müdahalede bulunmayın.

 • zeynep keyfli

  bizim aboneliğimiz yokmuş ev sahibinin ihmalkarlığı biraz da bu sanırım. ve abonelik aylar önce iptal edilmiş ama doğalgazcılar cihazı sökmeye gelmemiş. neyse kestiler biz ödedik bir hafta uğraşlar sonucunda. ama şimdi kırmızı mühürü sökmeye gelmediler. önümüz hafta sonu ve biz artık donuyoruz. ne yapabilirim ?

  • Merhaba Zeynep hanım… Gaz dağıtım firması ile iletişime geçin hızlandırmaları için maalesef başka yapacağınız bir şey yok.