Demirdöküm Solaris Arıza Kodları

Demirdöküm Solaris Hata Kodları

Demirdöküm Solaris model kombilerin kendi içinde Basic (ledli) ve Digital (ekranlı) kombileri bulunur. Aşağıda modele göre ayrıntılı arıza kodları ve anlamları, arıza ledleri ve anlamları belirtilmiştir.

Solaris Basic Kombi Arıza Kodları

 1. 30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında nemlenme veya sensör kablolarında kopukluk-kısa devre olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Gereken müdahale yerinde sağlanacak ve sorun tespit edildikten sonra çözümlenecektir.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensör arızası olarak adlandırabiliriz. Bu durumda sensör arızalı olabilir, sensör kablolarında kopma-kısa devre olabilir veya sensör borularında nemlenme olabilir. Tespit ve sorunun çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Dış ortam sıcaklığına göre Solaris kombiyi çalıştıran sensörde sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü varsa eğer arızalı olduğunu veya bağlantılarında sorun olduğunu belirtir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağında problem olabilmektedir. Bu nedenle de net tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekir.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük basınç problemi.
 • Çözüm Solaris Basic model kombinin tesisat su basıncının düşük durumda olduğunu belirtir. Panel üzerindeki yuvarlak göstergeye bakarsanız eğer 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Solaris Basic model kombiye su basmak için sol alt tarafta bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirmelisiniz. Su sesi duyduğunuzda su basma işlemi başlar ve göstergede artış olur. 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Sorun çözümlenecektir. İşlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış problemi.
 • Çözüm Solaris Basic model kombilerin çeşitlerine göre arızalı parçaların değişebildiği arıza durumudur. Solaris Basic model hermetik kombilerde hava akışı fan yardımı ile gerçekleşir. Bu arıza durumunda fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir. Solaris Basic model bacalı kombilerde hava akışı baca yardımı ile gerçekleşir. Bu arıza durumunda baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı veya çekmiyor olabilir. Net teşhis yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Tesisat suyunun maksimum seviye üstüne çıktığını belirten arıza durumudur. Bu durumda önce cihaz petek konumunda çalışıyor ise kaloriferlerin açık olup olmadığına bakın. Yani kalorifer vanaları kapalı ise açın. Minimum 3 kalorifer mutlaka kullanılır vaziyette olsun. Yine de sorun devam ederse cihazı kapatıp yeniden açın. Arıza durumu bu uygulamalar ile çözümlenmiyorsa eğer servisi arayarak yardım almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış olabilir, sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Teşhis ve çözüm uzman Demirdöküm Servisi ekiplerince yapılacaktır. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 90 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yokluğu (ateşleme sorunu).
 • Çözüm Başarısız ateşleme olarak bilinen bu arıza durumunda cihaz bloke durumdadır. Hiçbir konumda çalışma yapmaz. Öncelikle dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenizde gaz varsa eğer Solaris Basic model kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına yanında bulunan gaz vanasını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları açık ve dairede gaz var ise Solaris Basic model kombiyi resetlemeli yani kapatıp açma işlemi uygulamalısınız. Bu uygulama sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise servisi aramalısınız. Anakart, ateşleme ve iyonizasyon elektrodu aynı zamanda gaz valfinde sorun olabilir. Demirdöküm Servisi ekipleri tarafından sorun yerinde görüldüğünde net tespit yapılacak ve problem çözümlenecektir.

Demirdöküm Solaris Basic model ledli kombilerde ledler sadece yanıyor ise bu bir arıza durumu değildir. Mesela 50 ledine kadar kırmızı yanıyor ise bu cihaz içindeki suyun sıcaklığının 50°C civarında olduğunu belirtir. Sıcaklık ayarlaması yaptığınızda önce ayarladığınız dereceye göre led yanar, daha sonrasında derece su ısındıkça yükselir, su soğudukça düşer. Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza demektir.

Solaris Digital Kombi Arıza Kodları

 1. F0 Arıza Kodu Tesisat su basınç problemi.
 • Çözüm Tesisat su basıncının 1 bar altında veya 3 bar üstünde olduğunu belirten arıza kodudur. Panel üzerinde yer alan yuvarlak bar göstergesine bakarak basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilir ona göre işlem yapabilirsiniz. Arızanın servis çağrılmadan çözümlenmesini istiyorsanız Solaris kombiye su basma veya yüksek basıncı düşürme linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Limit termostat sorunu olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda tesisat su sıcaklığı maksimum seviyeyi aşmış demektir. Bu durumda cihazınız eğer kalorifer konumunda çalışıyor ise kalorifer vanalarına bakın. Açık durumda olması gerekir. Kaloriferlerin en az 3 tanesi açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise kombiyi kapatıp yeniden açın. Sorun hala devam etmekte ise servis yardımı almanızın vakti gelmiş demektir. Üç yollu vana arızalı olduğunda, pompada sıkışma olduğunda, kalorifer filtresi tıkandığında, kalorifer tesisatı tıkandığında, ana eşanjörde tıkanma veya kireçlenme olduğunda, sensör ya da kart arızası olduğunda bu sorun yaşanabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka Demirdöküm Servisini aramalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensörü olarak adlandırabileceğimiz ntc de problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörün yanı sıra sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olduğunda, borularda nemlenme olduğunda sorun yaşanır. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu Gaz yokluğu sorunu.
 • Çözüm Yani daireye veya kombiye gaz gelmediğini belirten arıza kodudur. Böyle bir arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır, kontrol edin kapalı ise açın. Gaz var ise Solaris kombiyi resetleyin, yani kapatıp-açma işlemi uygulayın. Sorun düzelmiyorsa bu işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumu yine de düzelmiyorsa eğer; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodu veya gaz grubunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın giderilmesi için Demirdöküm Servisini aramalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Hava akış sorunu.
 • Çözüm Solaris kombilerin bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Hava akışı bu iki çeşitte ayrı olduğu için arızalı parçalar da değişir. Solaris hermetik kombilerde hava akışı fan ile olur. Fan, prosestat veya anakart arızalarında bu sorun yaşanabilir. Solaris bacalı kombilerde ise hava akışı baca ile olur. Bacanın tıkalı olması, bacanın çekmemesi veya baca sensöründe arıza olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Her iki çeşit kombide de bu sorun yaşanmakta ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı servis yardımı almalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Solaris kombilerin her birinde dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü monte edildikten sonra dış ortamın sıcaklığına bağlı kombiyi çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü olan Solaris kombilerde dış hava sensöründe sorun olduğunu belirtir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektrik aksağında sorun olduğunu belirtir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 • OC Arıza Kodu Solaris kombide dış hava sensörünün devreye girdiğini ifade eder. Arıza değildir, bir süre beklediğinizde düzelir.
 • CC Arıza Kodu Solaris kombide dış hava sensörünün devreye girmediğini ifade eder. Arıza değildir, bir süre beklediğinizde düzelme olacaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Onur ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhaba solaris model kombimde musluklardan sıcak su kısmını açtığımda su ısınmıyor kombi ekranına bakıyorum sıcaklık 80 derece gösteriyor sorun ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Ekranda görülen sıcaklık kalorifer devresine ait sıcaklık olabilir veya kombide aşırı ısınma problemi olabilir. Yani; sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçaları ayrıca tesisatı kontrol etmek gerekiyor.

Petek Yıkama