Demirdöküm İsomix F.028 Arızası

Demirdöküm İsomix F.028 Arızası Nedir?

Alev sinyalinin algılanamadığını belirtir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

  1. Öncelikle doğalgaz kontrolü yapmalıdır. Dairede doğalgazlı ocak gibi cihazlar varsa çalıştırmayı denemeli, gaz kesintisi olup olmadığına bakmalıdır. Doğalgaz vanaları kapalıysa veya bir doğalgaz kesintisi söz konusuysa ocak da yanmayacaktır. Bu durumda gaz vanaları kapalıysa açmalı yine de ocak ve kombi çalışmıyorsa 187 doğalgaz hattı aranmalıdır. Gaz vanaları açık ve ocak yanıyorsa o halde problem kombide denilebilir.
  2. Kombiyi arızadan çıkarmak için reset atmalıdır. Resetleme işlemi çoğu zaman arıza çözümlemede işe yaramaktadır. Ancak her arıza durumu da resetle çözümlenemeyebilir. Bu gibi arıza durumlarında gaz kontrolü sonrası mutlaka cihaz resetlenmelidir. Hatta tek bir reset ile arızada düzelme olmuyorsa işlem peş peşe maksimum 3 kez daha uygulanabilir.

Yapılan kontrol ve müdahaleler neticesinde yine de sorunda bir düzelme-değişiklik yoksa bu aşamada mutlaka teknik servis yardımı alınmalıdır.

Arızanın Muhtemel Sebepleri

  • Anakart arızalı olabilir,
  • Gaz valfi arızalı olabilir,
  • İyon-ateşleme çubuğu arızalı veya tıkalı olabilir.

Bu durumların yanı sıra bazen kombi fan ile yeterli hava akışı sağlayamazsa yani baca sisteminde bir aksaklık olursa brülörde oluşan alev kesilebilir ve cihaz bu arızaya geçebilir. Aynı zamanda kombi yoğuşmalı olduğu için yoğuşma hortumu bir gidere bağlı değilse, açık ortamda ise kış dönemlerinde donma yaptığında da bu sorun yaşanabilmektedir.

Arızanın net olarak teşhis edilmesi ve müdahale edilerek giderilmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama