Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Hata Kodları

Sayfamızdaki bilgiler Demirdöküm C 275 F / C 350 F model Fanlı Hermetik Şofbenlerle alakalıdır.

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısı limit termostatın açık durumda olduğunu belirtir. Yani cihaz içindeki sıcaklık maksimum seviyeyi aşmış durumda. Rekor içerisinde yer alan filtre kontrol edilmelidir. Tıkanma varsa temizlenmelidir. Ardından cihaz resetlenmeli yani kapatılıp yeniden açılmalıdır. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu NTC sorunu.
 • Çözüm Şofbenin sıcak su NTC sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantılarda veya kablolarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Cihaz bu durumda sıcak su vermeyecektir. Net arıza tespiti yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Cihazda ateşleme sorunu olarak tabir edilir. Öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarını kontrol edebilirsiniz. Cihaza gaz geliyorsa eğer birkaç kez cihazı kapatıp açmalısınız. İşlemlerden sonra yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; gaz valfi veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Prosestat açık devre problemi.
 • Çözüm Cihazın atık gaz yolunda sorun olduğunu belirtir. Yani prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F6 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.
 • Çözüm Şofbene gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Elektrikçi çağırarak önce konutunuzun voltajını ölçtürün. Düşük çıkarsa eğer elektrikçi size bu konuda yardımcı olur. Voltaj normal değerde çıkarsa şofben düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış olabilir. Bu durumda genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart tamiri veya değişimi için servis yardımı almalısınız. Anakarta yapılan müdahale neticesinde sorun düzelir, ancak arızanın tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden regülatör kullanmanızı öneririz.
 1. F7 Arıza Kodu Gaz valfi geri bildirim arızası.
 • Çözüm Gaz valfinde veya cihazın anakartında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce cihazı birkaç kez kapatıp açın. Bu bir nevi cihazı resetlemek demektir. Resetleme sonrası sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. F9 Arıza Kodu Prosestat kısa devre sorunu.
 • Çözüm Atık gaz yolunda sorun olabileceğini bildiren arıza kodudur. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra; fan, elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (155 Yorum)

 1. Halil ibrahim efe dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.Demirdokum hermetik şofben kullanıyorum ve yanarken birden dönüyor,daha sonra yeniden yanıyor randıman alamıyorum. Şu girişi temiz,baca sıkıntısı yok,sıcak ve soğuk su sensörleri sağlam,başlangıçta alevlerdin yarısı yanıyor sonra tamamı yanıyor,sorun çözümü yönünde bilgilendirme yaparsanız sevinirim.Amator olarak buzdolabı,çamaşır makinesi, ocak vb.tanirati yapıyorum ve bu sorunu henüz tespit edememek beni yoruyor.Selamlar.

 2. Olcay Demir dedi ki:

  İyi günler 3 yıldır demirdöküm kombi aldık,3 seferdir F9 arızası veriyor,serfis geliyor,hortuma su girmiş diyor,boşaltıp gidiyor,bunun bir çözümü yokmu,sürekli her sene bu F9 arızasını çekecekmiyiz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Olcay Hanım… Makalemizde okuduğunuz üzere, atık gaz yolunda sorun olabileceğini bildiren arıza kodunu alıyorsunuz. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra; fan, elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.

 3. Bilal Karakelle dedi ki:

  Merhaba Demirdöküm canlı hermatik şofbenim var devamlı F1arızası veriyor cihazı açıp kapatiyorum cihaz kendisi çalışıp yine F1 arızası veriyor. Musluk filitreleri kontrol diyor arızanını çözümünde bunu nasıl yapmam gerektiğini açıklar iseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilal Bey… Dediğimiz filtre rekor içerisindedir ve tıkanma ihtimali çok zordur. Sadece seçenekler arasında yer aldığı için bilgi sunmak durumunda kaldık. Kullanıcı olarak rekora müdahale edemeyeceğiniz için bu sorunda servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama