444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Hata Kodları

Önemli Bilgi: Sayfamızda Demirdöküm C 275 F / C 350 F model Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları ve anlamları açıklanmıştır.

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısı limit termostatın açık durumda olduğunu belirtir. Yani cihaz içindeki sıcaklık maksimum seviyeyi aşmış durumda. Musluk filtreleri kontrol edilmelidir. Tıkanma varsa temizlenmelidir. Cihazın su basıncı kontrol edilerek, basınç düşükse cihaza su basılmalıdır. Ardından cihaz resetlenmeli yani kapatılıp yeniden açılmalıdır. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa servis yardımı almak gerekir.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu NTC sorunu.
 • Çözüm Şofbenin sıcak su NTC sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantılarda veya kablolarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Cihaz bu durumda sıcak su vermeyecektir. Net arıza tespiti yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Cihazda ateşleme sorunu olarak tabir edilir. Öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarını kontrol edebilirsiniz. Cihaza gaz geliyorsa eğer birkaç kez cihazı kapatıp açmalısınız. İşlemlerden sonra yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; gaz valfi veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Prosestat açık devre problemi.
 • Çözüm Cihazın atık gaz yolunda sorun olduğunu belirtir. Yani prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F6 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.
 • Çözüm Şofbene gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Elektrikçi çağırarak önce konutunuzun voltajını ölçtürün. Düşük çıkarsa eğer elektrikçi size bu konuda yardımcı olur. Voltaj normal değerde çıkarsa şofben düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış olabilir. Bu durumda genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart tamiri veya değişimi için servis yardımı almalısınız. Anakarta yapılan müdahale neticesinde sorun düzelir, ancak arızanın tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden regülatör kullanmanızı öneririz.
 1. F7 Arıza Kodu Gaz valfi geri bildirim arızası.
 • Çözüm Gaz valfinde veya cihazın anakartında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce cihazı birkaç kez kapatıp açın. Bu bir nevi cihazı resetlemek demektir. Resetleme sonrası sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. F9 Arıza Kodu Prosestat kısa devre sorunu.
 • Çözüm Atık gaz yolunda sorun olabileceğini bildiren arıza kodudur. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra; fan, elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (42 Yorum)

  1. C275F FANLI HERMETİK ŞOFBEN (COMPACT MODEL)
   ŞOFBENDE İKİ FARKILI SORUN MEVCUT
   1. SORUN: BANYO YAPARKEN ŞOFBEN DEVREYE GİREREK SICAK SU ALINABİLİYORKEN BANYO, TUVALET VE MUTFAK LAVABOSUNU AÇINCA ŞOFBEN DEVREYE GİRMİYOR. BATARYA UCUNDAKİ FİLTRELERİN TIKANMIŞ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE HEPSİNİ YENİSİYLE DEĞİŞTİRMEME RAĞMEN DEĞİŞEN OLMADI. FİLTRELERİ ÇIKARIP DENEDİĞİMDE ŞOFBEN DEVREYE GİRİYOR.
   2. SORUN: MAKSİMUM 60 DERECEYE AYARLANABİLEN SU SICAKLIĞINDA, 60 DERECEYE AYARLADIĞIMDA, SU SICAKLIĞI MAKSİMUM 40 DERECEYE ÇIKIYOR DAHA ÜSTÜNE ÇIKMIYOR.

   1. Merhaba Muzaffer Bey… Öncelikle şofben bir bölüme sıcak su veriyor diğer bölümlere vermiyorsa tesisat sorunu olabilir. Çünkü bataryaları değiştirdiğinizde düzelme olmamış. Sıcak su gelmeyen bölümlerdeki tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Şofben ayarlanan 60°C de ısıtma yapması gerekirken 40°C de ısıtma yapıyorsa bu sıcaklığı ya sensör algılamıyor ya da anakarttan voltaj gitmiyor. Yani anakart veya sensör arızası olabilir. Yine de sorunları gelip yerinde incelemek gerekir. Bunun için de bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

  2. Ocak ve banyo için copa hermetik şohpen kullanmaktayım. Kimse suyu kullanmadığı halde ikaz sesi geldi ve ekranda fd yazısı çıktı. şalteri kapattım, gaz ve su girişini kapattım bir süre sonra açtım yine aynı harf çıkıyor ve çalışmıyor.

   1. Merhaba Numan Bey… Kullanım kılavuzunu incelediğimizde böyle bir hata kodu çıkmıyor. Harici bir durum olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek lazım. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

  3. 275F demirdöküm kombimize sıcak su gelmiyor f4 uyarısı veriyo birkaç kez cihazı açıp kapattım su isinmiyor

   1. Merhaba İbrahim Bey… Demirdöküm şofbenlerde F4 uyarısı gaz yokluğu hatasıdır. Dairede gaz olmayabilir veya olmasına karşın cihaz gazı algılamıyor olabilir. Bu yüzden önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve şofbeninize gaz geldiğinden emin olun. Gazla alakalı bir sorun yoksa ve şofbeni birkaç kez resetlenmesine (açma kapama işlemine) rağmen sorunda düzelme olmuyorsa eğer; anakart, gaz valfi, iyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bu yüzden bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

  4. Merhaba .Şofben suyu ısıtmıyor. Sıcaklık derecesinin yanında musluk simgesi yanıp sönüyor .bu sorunu nasıl çözebilirim ?

   1. Merhaba Serkan Bey… Şofben sıcak su devresinde çalışıyor gösterdiği için musluk sembolü yanıp sönüyor. Ancak suda ısınma durumu yok. Anladığım kadarıyla cihaz bir arıza kodu da vermiyor. Arıza durumu hakkında yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için çözüm adına servis yardımı almanız gerekiyor. Bunun için de bizi arayabilirsiniz.

  5. demirdöküm hermatik şofpen çakmak çakıyo ancak bitürlü gaz gelmediyi için yanmıyo fan çalışıyoyo hepsi normal sadece gaz olmadığı için yanmıyo neden olabilir acaba

   1. Merhaba Nurettin Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından eminseniz arıza durumu; anakart, gaz valfi ve elektrot gibi parçalara bağlı olabilir. Sorunu yerinde görmeden direk tek bir parçadan bahsedemiyoruz maalesef. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Diğer Yorumlar