Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Hata Kodları

Sayfamızdaki bilgiler Demirdöküm C 275 F / C 350 F model Fanlı Hermetik Şofbenlerle alakalıdır.

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısı limit termostatın açık durumda olduğunu belirtir. Yani cihaz içindeki sıcaklık maksimum seviyeyi aşmış durumda. Musluk filtreleri kontrol edilmelidir. Tıkanma varsa temizlenmelidir. Cihazın su basıncı kontrol edilerek, basınç düşükse cihaza su basılmalıdır. Ardından cihaz resetlenmeli yani kapatılıp yeniden açılmalıdır. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu NTC sorunu.
 • Çözüm Şofbenin sıcak su NTC sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantılarda veya kablolarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Cihaz bu durumda sıcak su vermeyecektir. Net arıza tespiti yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Cihazda ateşleme sorunu olarak tabir edilir. Öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarını kontrol edebilirsiniz. Cihaza gaz geliyorsa eğer birkaç kez cihazı kapatıp açmalısınız. İşlemlerden sonra yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; gaz valfi veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Prosestat açık devre problemi.
 • Çözüm Cihazın atık gaz yolunda sorun olduğunu belirtir. Yani prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F6 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.
 • Çözüm Şofbene gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Elektrikçi çağırarak önce konutunuzun voltajını ölçtürün. Düşük çıkarsa eğer elektrikçi size bu konuda yardımcı olur. Voltaj normal değerde çıkarsa şofben düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış olabilir. Bu durumda genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart tamiri veya değişimi için servis yardımı almalısınız. Anakarta yapılan müdahale neticesinde sorun düzelir, ancak arızanın tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden regülatör kullanmanızı öneririz.
 1. F7 Arıza Kodu Gaz valfi geri bildirim arızası.
 • Çözüm Gaz valfinde veya cihazın anakartında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce cihazı birkaç kez kapatıp açın. Bu bir nevi cihazı resetlemek demektir. Resetleme sonrası sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. F9 Arıza Kodu Prosestat kısa devre sorunu.
 • Çözüm Atık gaz yolunda sorun olabileceğini bildiren arıza kodudur. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra; fan, elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (106 Yorum)

 1. Dinçer uysal dedi ki:

  Merhaba efendim. Demirdöküm şofbenim ısınmaya geçmiyor. İçinden su geçiyor sesi geliyor ama ısınmaya geçtiğinde her zaman sol üstte görünen damla sembolü görünmüyor. Bazen oluyor bazen olmuyor ancak çok sık yaşamaya başladık. Yardımcı olabilirseniz efendim, minnettar olurum. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dinçer Bey… Öncelikle güzel temennileriniz için çok teşekkür ederiz. Arızaya gelecek olursak eğer; muhtemelen cihazda alev oluşmadığı için alev sembolü ekrana yansımıyor ve cihaz bu duruma bağlı suyu ısıtmıyor. Ancak bu şofben ekranda bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak zordur. Çünkü şofbenin temel kullanım sebebi sıcak su içindir. Bu yüzden sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu durum hem mutfak hem de banyoda oluyorsa sorun şofbendedir ancak tek bir tarafta (mesela sadece banyoda) oluyorsa; batarya-musluk bozuk olabilir, filtrede tıkanma olabilir, tesisatta sorun olabilir. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.

 2. Sami topcu dedi ki:

  Demirdöküm dogalgaz hermetik şofben 5 dakika sicak su geliyor sonra soğuyor sonra 1 dakika sonra sicak su tekrar geliyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sami Bey… Cihazın amacı zaten sıcak su olduğu için bu durum cihaz içinde yer alan hemen her parçaya bağlı olabilir. Ancak bu durumu tüm musluklarda denemelisiniz. Tüm musluklarda aynı şekilde oluyorsa şofbende sorun vardır ve bu konuda servis yardımı almanız gerekir. Tek bir muslukta oluyorsa; filtre tıkalı olabilir, musluk-batarya bozuk olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir.

 3. Cuma culfa dedi ki:

  Mrb Şohpende E işareti var ve ateşleme yapmıyor sorun ne olabilir acaba teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cuma Bey… Demirdöküm şofbenden bahsediyorsak eğer ekranda F ile başlayan bir hata kodu olması gerekir. E harfi ile başlıyorsa yanında mutlaka bir rakam veya sayı olması gerekir. Bu bilgiyi bize net olarak ulaştırabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 4. ZİYA AKOL dedi ki:

  DemirDöküm C275 F fanli hermetik şofben geç ateşleme yapıyor , ancak çok yüksek debide açılıyor. Su , normal şiddette ise ateşleme yapmıyor. Lütfen çözümü nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ziya Bey… Tesisatınızda bir sorun yoksa eğer sensör-tribün gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ancak bu muhtemel bir sebeptir. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 5. Hüseyin cinifir dedi ki:

  DemirDöküm C275 F fanli hermetik şofben (11lt) sıcak su ısı dalgalanması sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Bu durumu tüm musluklarda deneyin. Eğer tüm musluklarda aynı şikayetiniz olursa servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde görmeden bu konuda tahmini de olsa bilgi vermek zordur. Ancak bu durum tek bir muslukta oluyorsa (mesela mutfakta olmuyor sadece banyoda oluyorsa) batarya-musluk bozuk olabilir, filtrede tıkanıklık olabilir ya da tesisatınızda sorun olabilir.

 6. Nuri Özmen dedi ki:

  Demirdöküm fanli hermetik şofben var ve f4 hatası veriyor. Talimatları yerine getirince maalesef çakışmadi. Yağmur ücreti ne kadar alıyorsunuz acaba. Lütfen olası parça fiyatlarını da yazın

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey… Cihaz gaz yokluğu hatası veriyor. Dairede gaz kesintisi yok ve şofbene gaz geliyorsa şofbeni birkaç kez kapatıp yeniden açmanız gerekir. Ancak bu işlemlere rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Bu aşamada elektrotları, gaz valfini ve kartı kontrol etmek gerekiyor. Arızayı yerinde görüp tespit yapmadan tahmini de olsa bilgi sunamıyoruz maalesef. Servis talebiniz olursa bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 7. Recep iriş dedi ki:

  Hermatik şofben calışmazken ekran ışığı yanıp belli bir süre sonra sönüyor bu bir arızamı acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Şofbenlerde bir ayarlama yapılırsa eğer ekran ışığının yanması gerekir. Bir talep olmadığı halde ışık yanıyorsa bu bir kart arızası olabilir. Yine de tabi cihazı yerinde incelemek gerekir.

 8. Gürcan Cavlak dedi ki:

  Merhaba,

  Demirdöküm C275F model kombi kullanıyorum. Dün “E” arıza kodu verdi. Bu sorun neden kaynaklanır ve nasıl giderilir acaba? Ayrıca, bazen “F1” kodu veriyor ve ben kombiyi açıp kapatınca “F1” sorunu düzeliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi günler dilerim.

  Gürcan Cavlak

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürcan Bey… Belirttiğiniz model şofbenlerde E ile başlayan bir hata kodu yok ancak F1 makalemizde de açıkladığımız gibi aşırı ısınma sorunudur. Bu sorun çok sık yaşanırsa; sensör, kart, limit termostat gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 9. serkan ozturk dedi ki:

  Ekranda 46-47 derece takılmış gibi sürekli degişiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombide; kart, sensör gibi parçaları incelemek gerekir. Problem olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 10. Fatih simsek dedi ki:

  Merhaba demirdöküm c275f/ c 350 f şohbenim var.ilk zamanlar devamlı f 1 hatası veriyordu resetliyip tekrar normale dönüyordu.fakat bugun hiç elektrik yok ekranda hiç birşey yok dışı çekip tekrar taktım ekran geldi 15 yazısı cıktı tekrar görüntü gitti ekranda sanki elektrik yok bunun nedeni nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Bölgenizde veya binanızda elektrik sorunu yoksa eğer şofben elektrik bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumu yerinde incelememiz gerekiyor.

 11. Yasin Duymaz dedi ki:

  Merhaba şofbenden durup dururken su akmaya başladı ve F9 bazende F7 arızası veriyor sorun nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Belirttiğiniz hata kodlarını makalemizde incelediyseniz eğer F9 ve F7 arıza kodları birbirinden farklıdır. Teknik açıdan ortak parça anakart olsa da şofbenler anakart sebebiyle su akıtmaz. Yani cihazınızda harici durumlar söz konusu diyebiliriz. F7 gaz valfi besleme sorunu yani ateşleme devresi sorunu, F9 ise hava akış yani baca sistemi sorunudur. Ve bu sorunlara yol açan parçalar ve durumlar sebebiyle şofben su akıtmaz. Arızayı sadece yerinde görerek tespit edebiliriz.

 12. Halil Kaya Öztaş dedi ki:

  Demirdöküm 1 lambası yanıyor 2 lambası actiktan 5 dk sonra yanup sönüyor suyu isitmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halit Bey… Kullandığınız Demirdöküm cihaz şofben makalemizde bahsettiğimiz gibi bir şofbense, Demirdöküm şofbenlerde led yoktur, ekran vardır. Hata kodları da genelde F harfi ile başlar ve ekrana yansır. Ancak kullandığınız cihaz Demirdöküm şofben değil de kombiyse bize modelini belirtmeniz gerekiyor. 1. ve 2. lambalar hangileri onları kontrol ederek size bilgi aktarabiliriz.

 13. Vahap OKUTAN dedi ki:

  Merhaba , Demirdöküm C275F, mavi ışık sürekli yanıyor ve derece kaça ayarlarsam ayarlayayım bir yukarı bir aşağı sürekli oynuyor. Örneğin şuan ekranda yarım saniye 44, yarım saniye 45 sürekli yazı değişiyor. Sebebi nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vahap Bey… Muhtemelen kart arızası var gibi duruyor. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 14. Bayram kaya dedi ki:

  Merhaba demirdöküm C 350 f, f9 ekranda yanıp sönüyor acaba ne yapmam gerekir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Şofbeniniz makalemizde de belirttiğimiz gibi baca sistemine bağlı bir hata veriyor. Baca sisteminde görev alan; prosestat, fan, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kullanıcı olarak cihazı birkaç kez kapatıp yeniden açın, düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

 15. Halil İbrahim YILMAZ dedi ki:

  Demirdöküm kombide dereceyi kaça verirsem vereyem 17 ye düşüyor kendi kendine sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim Bey… Kombide bir talep yoksa eğer (sıcak su musluğunun açık olması gibi) ekrana yansıyan sıcaklık kombi içerisinde bulunan, tesisatta dolaşan sıcaklıktır. Bu sıcaklık bir talep olmadığı sürece düşük olabilir. Önemli olan sıcak su musluğu açıldığında suyun ısınması ve ekrandaki sıcaklığın yükselmesidir. Ekrandaki sıcaklık bu aşamada yükselirse su da ısınır zaten. Sıcak su musluğunu açmanıza rağmen su ısınmıyor ve ekrandaki sıcaklık 17°C de sabitlenmişse; sensör, kart gibi parçaları incelemek gerekir. Yani bi servis yardımı almanız gerekir.

 16. Öner özalp dedi ki:

  Merhaba. Şofbenimin sıcaklığını kaça ayarlarsam ayarlayalım, 33 dereceyi geçmiyor. Neden olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Öner Bey… Sensör veya kart arızası olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden yine de net bilgi aktarmamız çok zor maalesef.

 17. Mehmet Erdi dedi ki:

  C 275 F
  Sıcaklık gösterge lambası
  devamlı yanıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Cihaz ekranda bir hata kodu vermesi gerekir. F ile başlayan bir hata kodu veriyorsa bize yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki şofben arızalarında kullanıcıların yapabileceği tek işlem cihazı resetlemektir. Resetleme işlemi sonrası düzelme olmazsa her şekilde servis yardımı almanız gerekir.

 18. Abdullah Burak dedi ki:

  Merhaba, demirdöküm sofbenimin mavi led gösterge ışığı devamlı yanıyor. Sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Normalde sıcaklık ayarı yaptığınızda yanması gerekir. Sürekli yanıyorsa eğer bir kart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 19. musa ozcan dedi ki:

  Merhaba bir bilgi öğrenebilir miyim demirdöküm şofben su ısıtıcısı komple binamizda var komşu kış aylarinda lazim oldugunda açıyorumuş arizalanmis 150 tl masraf çıkmış demek istediğim şu kış aylarinda başka il dışında olacağımız için fişi mi çekelim. Düğmesini mi kapatalim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Uzun süre kullanılmayacaksa mecburen cihazı kapatmak gerekir. Cihaz doğalgazlıysa doğalgaz vanasından ve şalter-fişinden kapatmak gerekir. Cihaz elektrikliyse direk elektriğinden kapatmak gerekir. Bu durum dışında evde birileri olacaksa cihazı kapatmanın bir mantığı da olmaz. Çünkü cihaz sıcak su kullanılmadığı sürece tüketim de yapmaz. Yani size bir zararı da olmaz. Cihazı çok sık aç-kapa şeklinde kullanmak yani kullanılacağı zaman açmak, kullanılmayacağı zaman kapatmak cihaza daha çok zarar vermektedir.

 20. musa ozcan dedi ki:

  Merhaba demirdöküm şofben. Sicak su isiticisi var hiç bir musluğu açmadan sanki açmış gibi şofben çalışıyor bunu arabir yapiyor neden bir hata kodu E yaziyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Genelde E değil F ile başlayan bir hata kodu vermesi gerekir. Ancak dediğiniz şekilde bir sorun varsa; sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 21. İsa tengiç dedi ki:

  Banyo yaparken sıcak su sürekli 5 dk arayla gidip gelmekte, 5 dk sıcak su geliyor 5 dk soğuk su geliyor bu durum sürekli tekrar ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Sıcak suyu bir de mutfakta deneyin. Mutfakta da aynı durum olursa eğer; şofbeninizde bir sorun vardır ve bu sorunu yerinde görüp incelememiz gerekir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa; banyo musluğu-bataryası bozuk olabilir, tesisatta bir sorun olabilir veya filtrede tıkanıklık olabilir.

 22. Eray tümen dedi ki:

  Demirdöküm c350 f9 arızası veriyor fan çalışıyor ama sıcak su vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eray Bey… Şofben baca sistemine bağlı bir hata veriyor. Fan çalışıyorsa; prosestat, kart gibi parçaları da kontrol etmek gerekir. Cihazı birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekiyor.

 23. Bekir köse dedi ki:

  Demir döküm compact şofbenim var bazen yanıyor bazen yanmıyor yanarken aniden sönüyor su soguyor musluk işareti çıkıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey… Kombinin devreden çıkması birçok sebebe bağlıdır. Yani ara sıra yanıp ara sıra durması tek bir sebebe bağlı değildir. Şofbenler sadece sıcak su cihazı olduğu için içinde bulunan tüm parçalar sıcak suda çalışır. Bu yüzden arızayı yerinde görmeden net bilgi vermek çok zordur. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 24. Ali Dogan dedi ki:

  Demirdokum hermetik şofben ateşliyor sönüyor bu durum 8-10 kez bazen daha fazla oluyor sonunda yanıyor ve sıcaksu veriyor kapatmadigin sürece sıcak su aliyorsun butun mudluklarda ayni sorun var herhangi bir hata koduda yok. İyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Anladığım kadarıyla kombide geç yanma durumu var. Yani geç ateşleme diyebiliriz. Bu durum; gaz valfi, kart, elektrot gibi parçalara bağlı olabilir. Tabi proestat, fan gibi parçalara da bi bakmak gerekiyor. Şofben bir hata kodu veriyor olsaydı daha net bilgi aktarılabilirdi ancak bir uyarı olmadığı için sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Bu şekilde daha net teşhis yapılabilir ve çözüm sağlanabilir.

 25. Refika Aytok dedi ki:

  Demirdöküm Hermatik şofbenim banyo kyllanımında çalışıyor mutfak sıcaksuyunu açınca ateşlemiyor yani mutfak musluğunda şofben çalışmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Refika Hanım… Şofben banyoya sıcak su veriyor mutfak musluğuna sıcak su vermiyorsa; mutfak musluğu bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Şofbende sorun olsa hiçbir musluktan sıcak su alamazsınız.

 26. ERHAN EKEMEN dedi ki:

  Merhaba, Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben kullanmaktayım cihazı açtığımda sürekli F1 hatası vermekte muslukların filtrelerini ve Şofben giriş filtrelerini temizledim. Şofben kapalıyken musluğu açıp, sonrasında Şofbeni açınca sıcak su kullanıyorum arıza vermiyor musluğu kapatınca Şofben F1 hatası vermeye devam ediyor. Akış şalteri arızalandığı söylendi doğru mudur. Arızanın çözümü nedir.
  Kolay gelsin İyi çalışmalar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Şofbeniniz aşırı ısınma hatası veriyor. Yani yüksek sıcaklık sebebiyle cihaz bloke konuma geçiyor. Bu sorun akış şalterine bağlı değildir. Limit termostat adını verdiğimiz bir sensöre bağlıdır. Bu sensörün, ana eşanjörün, kullanım suyu sensörünün ve anakartın kontrol edilmesi gerekiyor.

 27. Emre Gürcan dedi ki:

  Demir döküm c275f 11lt şofben ime sıcak su gelmiyor musluğu sıcak su konumunda açtığımda sıcaklık 25 dereceye kadar çıkıp 10 dereceye düşüyor gaz vanası sıcak soğuk su vanalari açık konumda ekranda herhangi bir arıza koduda yazmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Ekranda bir hata kodu olsa uzaktan da olsa bilgi aktarılabilir. Ancak kombi bir hata kodu vermediği için her şekilde bi servis yardımı almalısınız.

 28. Erdal dedi ki:

  Demirdöküm hermetik şofbenimi açıyorum ekran geliyor 5 saniye sonra kapanıyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Ekran tamamen sönüyor yani hiçbir gösterim olmuyorsa bu bir kart arızasıdır. Servis yardımı almalısınız.

   1. Hamdi eskikent dedi ki:

    Son zamanlarda herzamanki gibi su acilinca devreye girmiyor bekliyorum bir sure suyu kapatip tekrar aciyorum bunu cogu zaman 3veya4kere yapiyorum sonra devreye giriyor sorun nedir acaba

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Hamdi Bey… Yaşadığınız durum sensörden kaynaklı da olabilir, prosestat, kart arızası da olabilir. Yani cihaz bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 29. nurettin iskender dedi ki:

  demirdöküm hermatik şofpen çakmak çakıyo ancak bitürlü gaz gelmediyi için yanmıyo fan çalışıyoyo hepsi normal sadece gaz olmadığı için yanmıyo neden olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurettin Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından eminseniz arıza durumu; anakart, gaz valfi ve elektrot gibi parçalara bağlı olabilir. Sorunu yerinde görmeden direk tek bir parçadan bahsedemiyoruz maalesef. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  2. Seda korkmaz dedi ki:

   Elektrik gitti geldi şofbenim hiç çalışmıyor ekran yok . Ne yapmalıyım?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Seda Hanım… Şofbene elektrik gelmiyorsa muhtemelen kart arızası vardır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Servis yardımı almalısınız.

 30. Serkan altn dedi ki:

  Merhaba .Şofben suyu ısıtmıyor. Sıcaklık derecesinin yanında musluk simgesi yanıp sönüyor .bu sorunu nasıl çözebilirim ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Şofben sıcak su devresinde çalışıyor gösterdiği için musluk sembolü yanıp sönüyor. Ancak suda ısınma durumu yok. Anladığım kadarıyla cihaz bir arıza kodu da vermiyor. Arıza durumu hakkında yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için çözüm adına servis yardımı almanız gerekiyor. Bunun için de bizi arayabilirsiniz.

 31. Ibrahim Kuşcu dedi ki:

  275F demirdöküm kombimize sıcak su gelmiyor f4 uyarısı veriyo birkaç kez cihazı açıp kapattım su isinmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Demirdöküm şofbenlerde F4 uyarısı gaz yokluğu hatasıdır. Dairede gaz olmayabilir veya olmasına karşın cihaz gazı algılamıyor olabilir. Bu yüzden önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve şofbeninize gaz geldiğinden emin olun. Gazla alakalı bir sorun yoksa ve şofbeni birkaç kez resetlenmesine (açma kapama işlemine) rağmen sorunda düzelme olmuyorsa eğer; anakart, gaz valfi, iyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bu yüzden bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

 32. numan basboga dedi ki:

  Ocak ve banyo için copa hermetik şohpen kullanmaktayım. Kimse suyu kullanmadığı halde ikaz sesi geldi ve ekranda fd yazısı çıktı. şalteri kapattım, gaz ve su girişini kapattım bir süre sonra açtım yine aynı harf çıkıyor ve çalışmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Numan Bey… Kullanım kılavuzunu incelediğimizde böyle bir hata kodu çıkmıyor. Harici bir durum olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek lazım. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

   1. Hhasan feyzi konuk dedi ki:

    Demirdöküm hermatik şov benim çalışırken şu sıcaklığı düşüyor yükseliyor sorum şu normal şofmenler gibi diaframvarmı yorumları okudum filtre temizliği yaptım düzelir gibi oldu ama banyo bir sorun oldu sorum diaframvarmı arıza ondan olurmu.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Hasan Bey… Şofbende bir arıza kodu olmadığı sürece uzaktan bilgi sunmak çok zor. Zaten amaç sıcak su olduğu için her parça sıcak su için çalışır. Yani direk diyafram, conta demek çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız. Sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi gerekiyor.

     1. ibrahim demir dedi ki:

      275 f şohbenimiz herhangi çeşme açık olmadığı halde 3 veya 4 saatte bir kendi kendine fani açıyor 30 sn sonra duruyor tavsiye üzerine şu saati giriş emniyet valfi değiştirdim şohben girişine çek valf taktım ama sorun çözülmedi sorduğum yetkili servis böyle bir arızayla karşılaşmadık dedi fan devreye girdiğinde şohben yanmıyor sadece fan çalışıp duruyor yardımcı ol anız diöeyiyle

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba İbrahim Bey… Bir talep olmadan cihaz devreye giriyorsa bu durumda sensör ve kartı da kontrol etmek gerekebilir. Yani sorunu yerinde görüp incelemeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Servis yardımı almalısınız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 33. MUZAFFER GÖKÇE dedi ki:

  C275F FANLI HERMETİK ŞOFBEN (COMPACT MODEL)
  ŞOFBENDE İKİ FARKILI SORUN MEVCUT
  1. SORUN: BANYO YAPARKEN ŞOFBEN DEVREYE GİREREK SICAK SU ALINABİLİYORKEN BANYO, TUVALET VE MUTFAK LAVABOSUNU AÇINCA ŞOFBEN DEVREYE GİRMİYOR. BATARYA UCUNDAKİ FİLTRELERİN TIKANMIŞ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE HEPSİNİ YENİSİYLE DEĞİŞTİRMEME RAĞMEN DEĞİŞEN OLMADI. FİLTRELERİ ÇIKARIP DENEDİĞİMDE ŞOFBEN DEVREYE GİRİYOR.
  2. SORUN: MAKSİMUM 60 DERECEYE AYARLANABİLEN SU SICAKLIĞINDA, 60 DERECEYE AYARLADIĞIMDA, SU SICAKLIĞI MAKSİMUM 40 DERECEYE ÇIKIYOR DAHA ÜSTÜNE ÇIKMIYOR.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Öncelikle şofben bir bölüme sıcak su veriyor diğer bölümlere vermiyorsa tesisat sorunu olabilir. Çünkü bataryaları değiştirdiğinizde düzelme olmamış. Sıcak su gelmeyen bölümlerdeki tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Şofben ayarlanan 60°C de ısıtma yapması gerekirken 40°C de ısıtma yapıyorsa bu sıcaklığı ya sensör algılamıyor ya da anakarttan voltaj gitmiyor. Yani anakart veya sensör arızası olabilir. Yine de sorunları gelip yerinde incelemek gerekir. Bunun için de bi servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

 34. halis gürsoy dedi ki:

  sıcak su ısıtmıyor ateşleme yapmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halis Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Tüm gaz vanaları açık durumda olsun. Kombi basıncına bakın 1 bar altında ise kombiye su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombi arıza kodu veriyorsa birkaç reset işlemi uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 35. Nurhan şentürk dedi ki:

  Demirdöküm şöfbenim var sıcak su gelmiyor derece 6 ya düşüyor sıcak suyu açtığım zaman hiç bir çalışma yok sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurhan Hanım… Demirdöküm şofbeninizde sıcak su arızası var. Cihaz suyu ısıtmadığı için 6°C ye kadar düşüyor. Bu durumda sıcak su sensörü, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Net arıza teşhisi için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 36. Sefa dedi ki:

  Demirdöküm C275 F kullanıyorum. Sabah uyandığımda kombi arızasız bir şekilde çalışıyordu ancak 2 saat sonra aniden kombi çalışmayı durdurdu. Her hangi bir arıza kodu vermiyor. Kendi ekranındaki led dahil her hangi bir çalışma durumu yok. Fişinin takıp çıkardım her hangi bir farklılık olmadı. Sorun nedir sizce ? İyi çalışmalar dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sefa Bey… Demirdöküm şofbene ışık gelmiyor ledler yanmıyorsa bunun sebebi anakart arızasıdır. Anakart daireye gelen düzensiz voltaj sebebiyle yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Yine de bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 37. Tevfik dedi ki:

  Dereceyi 12 den fazla yükseltemiyorum. Şuan en sonda gözüküyor fakat hala 12