Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Hata Kodları

Sayfamızdaki bilgiler Demirdöküm C 275 F / C 350 F model Fanlı Hermetik Şofbenlerle alakalıdır.

Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben Arıza Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısı limit termostatın açık durumda olduğunu belirtir. Yani cihaz içindeki sıcaklık maksimum seviyeyi aşmış durumda. Musluk filtreleri kontrol edilmelidir. Tıkanma varsa temizlenmelidir. Ardından cihaz resetlenmeli yani kapatılıp yeniden açılmalıdır. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu NTC sorunu.
 • Çözüm Şofbenin sıcak su NTC sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantılarda veya kablolarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Cihaz bu durumda sıcak su vermeyecektir. Net arıza tespiti yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu İyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Cihazda ateşleme sorunu olarak tabir edilir. Öncelikle cihaza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için gaz vanalarını kontrol edebilirsiniz. Cihaza gaz geliyorsa eğer birkaç kez cihazı kapatıp açmalısınız. İşlemlerden sonra yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; gaz valfi veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Prosestat açık devre problemi.
 • Çözüm Cihazın atık gaz yolunda sorun olduğunu belirtir. Yani prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapılması ve arızanın giderilmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F6 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.
 • Çözüm Şofbene gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Elektrikçi çağırarak önce konutunuzun voltajını ölçtürün. Düşük çıkarsa eğer elektrikçi size bu konuda yardımcı olur. Voltaj normal değerde çıkarsa şofben düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış olabilir. Bu durumda genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart tamiri veya değişimi için servis yardımı almalısınız. Anakarta yapılan müdahale neticesinde sorun düzelir, ancak arızanın tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden regülatör kullanmanızı öneririz.
 1. F7 Arıza Kodu Gaz valfi geri bildirim arızası.
 • Çözüm Gaz valfinde veya cihazın anakartında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak önce cihazı birkaç kez kapatıp açın. Bu bir nevi cihazı resetlemek demektir. Resetleme sonrası sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. F9 Arıza Kodu Prosestat kısa devre sorunu.
 • Çözüm Atık gaz yolunda sorun olabileceğini bildiren arıza kodudur. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra; fan, elektronik kart gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (134 Yorum)

 1. Mehmet kaya dedi ki:

  11 lt hermatik şofben kullanıyorum yukardaki görselin aynısı ekranda 22_ 21 derece gösteriyor ama mavi ışık hiç sönmüyor muslukları kapattım belki kaçırıyordur die alakası yokmuş suda istediğim sıcaklıkta zamanda geliyor çalışma bakımından bir eksiği yok ekranda farklı bir durumda yok ama ekran mavi ışık sönmüyor neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey,
   Cihazı resetleyin 3 kez, sorun devam ederse uzman teknik servis çağırmanızı öneririz.

 2. Şebnem altuntas dedi ki:

  Musluğu sıcak su tarafına çevirdiğimiz zaman kombiden ses gelmiyor suyu isitmiyor. Mavi ekranda musluk işareti yanıp sönüyor. Ne yapmamız gerekir. Sorun ve cozumu nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şebnem Hanım… Şofbenlerin tek amacı kullanım suyunu ısıtmaktır. Sizin yaşadığınız sorun da cihazın suyu ısıtmaması. Ancak ekrandaki görüntü normal, herhangi bir hata kodu da yok. Bu yüzden maalesef size yaptırabileceğimiz bir işlem bulunmuyor. Bu konuda tahmini de olsa bilgi de aktaramıyoruz. Cihazı yine de her ihtimale karşı birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Düzelme olmazsa teknik servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama