Daikin Kombi HJ-09 Arızası

Daikin Kombide HJ-09 Arızası Nedir?

Düşük basınç problemidir. Kombi tesisat basıncı 1 barın altına düştüğü zaman bu sorun yaşanır. Genellikle; Daikin Premix NDJ ve Daikin Premix VZ model kombilerde karşımıza çıkar.

Arıza Çözümü

Arıza durumu kombi tesisatına su basılarak çözümlenebilir. Bu işlem için servis çağırmanıza gerek yoktur. Aşağıda sunacağımız bilgileri okuyup uygulayarak sorunu servis çağırmadan kendiniz de çözümleyebilirsiniz.

 • Kombinin sol altına doğru eğilerek baktığınızda “mavi doldurma musluğu” göreceksiniz. Bu parçayı kendi solunuza doğru yavaşça çevirdiğinizde su sesi geldiğini duyarsınız. Basınç değerine bakın, yavaş yavaş artış olur. Basınç değeri 1.5 bara geldiğinde veya ekrandan bu hata kodu silindiğinde mavi renkteki doldurma musluğunu sağa doğru çevirip kapatın ve iyice sıkın. İşlem bitiminde sorun düzelmiş olacaktır.

Tabi işlem yapılırken bazı aksaklıklar yaşanabilir. Yani parça dönmeyebilir, kırılabilir, dönmesine rağmen su sesi gelmeyebilir, su basma işlemine rağmen sorun düzelmeyebilir, bu sorun çok sık yaşanabilir…

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman mutlaka servis yardımı almak gerekir. Kombiyi açmak, kendi çabalarınızla müdahalede bulunmak can ve mal güvenliğiniz açısından tehlike arz etmektedir. Bu yüzden mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Ali Güneş dedi ki:

  Daikin err hj 09 cikiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiniz düşük basınç uyarısı veriyor ve makalemizde işlemin yapılışı ve çözüm konusunda bilgiler yer almaktadır. Yazımızı okuyarak ve işlemi uygulayarak sorunu çözümleyebilirsiniz. İşlemi yapamadığınız bir durum olursa veya sorun devam ederse bu aşamada teknik servis yardımı almanız gerekir.

 2. Soner bobuş dedi ki:

  Muslugu açıp doldurdum içerden fazla su aktı fakat kombi yine aynı hatayı verdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey… Kombi su basıncı ideal değerde (1 ile 2 bar arasında) olduğu halde cihaz yine de düşük basınç uyarısı veriyorsa; basınç sensörü, pompa gibi parçaların servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Ancak cihaz su akıttığı için basıncı düşürdüyse cihaza yeniden su basmalı, su akıtma durumu devam ediyorsa servis yardımı almalısınız.

 3. Mustafa sert dedi ki:

  H j arızası var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide HJ dışında makalemizde açıkladığımız gibi 09 şeklinde bir sayı ya da rakam olması gerekir. Bu şekilde bize belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. Bu uyarı HJ-09 kodu ise zaten tüm bilgiler makalemizde yazmaktadır.

Petek Yıkama