Daikin Condense Kombi Arıza Kodları

Daikin Condense Kombi Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Daikin Condense D2CSC024AATR model Duvar Tipi yoğuşmalı kombilerde karşılaşılan arızalar ve çözüm bilgileridir.

 1. LP Arızası Düşük basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı yetersiz (1 barın altı) olduğu zaman kombi ekranında bu uyarı kodu belirir. Bu durumda tesisat basıncını yükseltmek gerekir. Kombi altında bulunan “mavi ya da siyah renkteki” doldurma musluğunu sola doğru çevirin. Bu musluğu çevirdiğinizde su sesi duyarsınız, aynı anda kombi basıncını da takip edin, yükselme olacaktır. Basınç 1,5 bara çıktığında doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. Bu durum çok sık yaşanırsa, işlemi yapamazsanız servis yardımı almalısınız.
 1. HL Arızası Limit devreye girmiş.
 • Çözüm Kombilerde yüksek sıcaklığa karşı cihazı emniyete alan limit sensör vardır. Bu parça yüksek sıcaklık algıladığında devreye girip, cihazı bloke eder. Bu arıza kodu limit sensörün devreye girip cihazı bloke ettiğini belirtir. Bu durum ısıtma suyu gidiş sensörü sıcaklık değeri 90°C yi aştığında oluşur. Tesisat basıncına bakın, düşükse basıncı 1,5 bara kadar çıkarın. Petek ve kombi altındaki vanalara bakın, kapalıysa vanaları açın. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Ntc sensör, üç yollu vana, pompa, eşanjör, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Ayrıca tesisatta veya kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir. Sorunu yerinde inceleyerek doğru bir tespit yapmak gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.
 1. AF Arızası Prosestat devrede değil.
 • Çözüm Kombide hava akışında yani baca sisteminde bir sorun olduğu zaman cihaz bu arızayı verir. Bu gibi durumlarda kombiye hiçbir müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekir. Prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir, baca ebatı uygun olmayabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Servis çağırmanız gerekir.
 1. Hb Arızası CH dönüş suyu NTC sensör sorunu.
 • Çözüm kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre olduğunda, sensör arızalı olduğunda veya cihazın elektronik kartında problem olduğunda bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden direk servis yardımı almalısınız.
 1. db Arızası Kullanım suyu NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Kombinin kullanım suyu yani sıcak su NTC sensöründe kısa devre durumu, sensör arızası veya anakart arızası olabilir. Kombiye müdahale etmeden servis çağırmalısınız.
 1. bC Arızası Ateşleme sorunu ya da brülör kontrol sorunu.
 • Çözüm Öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olmalısınız. Kombiniz doğalgazlı ise gaz kesintisi olabilir veya vanalar kapalı olabilir. Kombi LPG li ise tüp bitmiş olabilir. Kontrollerden sonra gaz kesintisi veya tüpte bitme gibi durumlar söz konusu değilse kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra da arızanın tekrar etmesi halinde cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekir.
 1. CI Arızası Gaz valfi modülasyon sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu aynı zamanda GI olarak da benzetilebilir. Kombi bu arıza durumunda en düşük kapasitede yanmaya devam edebilir. Arıza halinde kombiyi birkaç kez resetlemek gerekir. Resetleme neticesinde sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almak gerekir. Gaz valfinde sorun olabilir, bağlantı sorunu veya anakart arızası olabilir. Arızayı yerinde görerek bir teşhis yapmak gerekir.
 1. A5 Arızası Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık sorunu.
 • Çözüm Fan çalışmadığı halde prosestat kontağı 15 saniye kadar kapalı olursa ekranda bu hata kodu belirir. Prosestat kontağı açıldığı zaman sorun düzelir. Bu durumda önce kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin, yine de sorunda düzelme olmazsa yardım almak için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. Fr Arızası donma durumu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu gidiş sıcaklık değeri 1°C nin altına düşerse bu sorun yaşanır. Sıcaklık 1°C nin üstüne çıkarsa sorun otomatik düzelir, kombi çalışmasına kaldığı yerden devam eder. Kombi açık balkonda olurda eğer genelde bu gibi durumlar çok sık yaşanabilir. Kombi açık balkondaysa bu sorunu yaşamamak için mutlaka kombiyi ve altındaki tesisat borularını dolap içine alın. Özellikle de balkonu mutlaka kapattırmanız tavsiye edilir. Sorunun düzelmediği durumlar için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. HP Arızası Yüksek basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı olması gereken değeri (2,5-3 barın) üstüne çıktığı zaman bu sorun yaşanır. Basınç eğer kendi kendine yükseldi ve cihaz bu arızaya geçtiyse kombide yüksek basınç arızası sebebiyle servis yardımı almalısınız. Ancak kombiye siz fazla su bastıysanız kombiye en yakın petekten hava alarak basıncı düşürmelisiniz. Sorun bu şekilde düzelecektir.
 1. Ht Arızası CH gidiş suyu NTC sensör aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu gidiş suyu sensörü sıcaklık değeri eğer 88°C yi aşarsa bu sorun yaşanır. Sıcaklık 75°C nin altına düşerse sorun düzelir. Bu durumda; ntc sensör, anakart, pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Ayrıca tesisatta veya filtrede tıkanıklık olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. FL Arızası Baca gazı NTC sensör aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığı eğer 100°C yi aşarsa bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemek gerekir. Resetleme işlemi sonrası sorunda düzelme olmazsa eğer uzman yardımı almanız gerekir.
 1. CL Arızası Reküperatör yoğuşma suyu arıza tespiti.
 • Çözüm Reküperatör yoğuşma suyu seviyesi sensörü, yoğuşma suyu algıladığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda yoğuşma sifonu ve yoğuşma suyu hortumu kontrol edilmelidir. Hortum tıkalı, yırdık veya ezik olabilir. Görülen aksaklıklar düzeltilmelidir. Sorun düzelmez veya yapılan işlemlere rağmen çok sık yaşanırsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. FE Arızası Fan encoder sinyali sorunu.
 • Çözüm Fan modülasyon sinyali 5 saniye süresince istenen aralığın dışındaysa, fan çalışıyor olsa dahi bu sorun yaşanabilir. İşlem fan modülasyonu olmadan devam eder. Sinyal istenen aralığa geldiği zaman uyarı otomatik olarak ekrandan silinir ve cihaz düzelir. Ancak bu durumda fan, anakart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Parçalara müdahale gerekebilir. Bu yüzden uzman bir servis yardımı almalısınız.
 1. rb Arızası CH dönüş NTC sensör sorunu.
 • Çözüm Merkezi ısıtma suyu dönüş sensöründe kısa devre varsa, sensör arızalıysa veya kartta bir problem varsa bu sorun yaşanabilir. Arıza durumunda cihazı resetlemek çözüm getirmez. Direk servis çağırmanız gerekir.
 1. Fb Arızası Baca gazı NTC prob sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensöründe kısa devre durumu, sensörde arıza veya kartta sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. b2 Arızası İyonizasyon bileşen sorunu.
 • Çözüm Alev sinyali 15 saniye boyunca algılanmazsa eğer bu sorun yaşanır. Alev sinyali genelde 2 saniye içinde algılanır. Bu durum gerçekleşmediği zaman bu problemle karşılaşılır. Bu durumda cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemek gerekir. Resetleme neticesinde sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis yardımı almak gerekir. İyon elektrodunda, gaz valfinde, anakartta sorun olabilir. Yine de cihazı yerinde görüntüleyerek incelemek gerekir.
 1. b3 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu.
 • Çözüm Gaz valfi vanası tahriki ayrıca geri besleme kontrol devresi ile alakalı bir sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihazı resetlemek gerekir Tek bir resetleme ile sorunda düzelme olmazsa resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlamak gerekir. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.
 1. b4 Arızası Beklenmeyen iyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Brülör kapalı durumdayken en az 20 saniye kadar sahte alev tespit edildiyse bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı resetlemek gerekir. Tek bir resetleme ile arızada değişiklik olmazsa resetleme işlemi birkaç kez daha uygulanmalıdır. Yine de sorunda düzelme olmazsa direk servis çağırmalısınız.
 1. b5 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu 2.
 • Çözüm Gaz valfi vanası tahriki ayrıca geri besleme devresinde sorun olursa bu durum yaşanır. Bu arıza durumunda kombiyi resetlemek gerekir. Sorun tek bir resetleme ile düzelmezse işlem birkaç kez tekrarlanmalıdır. Yine de sorunda değişiklik olmazsa eğer servis çağırmalısınız.
 1. b6 Arızası Beklenmeyen gaz valfi geri besleme problemi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonucunda sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi dahil olmak üzere anakart gibi parçalarda da sorun olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir.
 1. LE Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Besleme voltajı 170 V altında düşerse eğer bu sorun yaşanır. Voltaj 180 V un üstüne çıkarsa sorun düzelir. Bu durumda öncelikle cihaza müdahale etmeden beklemek gerekir. Şebeke voltajı düzelirse sorun da düzelebilir. Ancak uzun süre bekleme sonucunda, dairedeki voltaj ölçüldüğünde normal değerde olmasına karşın yine de sorunda düzelme olmuyorsa kombi anakartında sorun meydana gelmiş olabilir. Karta müdahale edilmesi için servis yardımı almalısınız. Ancak sorunun yeniden tekrar etme olasılığı olduğu için bu durumun önüne geçmek için “kombi regülatörü” kullanmalısınız.
 1. Fh Arızası Yüksek baca gazı sıcaklık uyarısı.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığı 95°C yi geçerse bu sorun yaşanır. Cihaz bloke konuma geçer ve çalışmaz. Bu durumda anti-fast cycle time aktif olur. Baca gazı sıcaklığı 85°C nin altına düşerse sorun düzelir, cihaz çalışmasına kaldığı yerden devam eder. Ancak arızanın düzelmesi ve cihazın normale dönmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (15 Yorum)

 1. Gülay Turan dedi ki:

  Err hl arızası veriyor kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım… Makalemizde HL uyarısı hakkındaki tüm bilgiler aktarılmıştır. Size önerilen işlemleri uygulamalı, harici durumda teknik servis için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu aramalısınız.

 2. Leyla köse dedi ki:

  Kombiden sıcak su gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Leyla Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  2. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Leyla Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulşabilirsiniz.

Petek Yıkama