Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodları

Chaffoteaux ALIXIA Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Chaffoteaux ALIXIA 24 FF model hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodları, ayrıntılı açıklamaları, arızalı parçalar ve servis öncesi yapılması gereken müdahale bilgileridir. Ledler yanıp sönüyorsa arıza demektir. Chaffoteaux MTS OVERSEAS SRL (FRANCE) tarafından üretilmekte, AİRFEL markası tarafından ithalatı yapılmaktadır.

Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodları

 1. 90 LED i Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan LED de kırmızı şekilde sabit yanar. Öncelikle tesisat ve petek vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Daha sonra kombiyi R düğmesine bir kez basarak resetleyin. Arıza düzelmiyorsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Aşırı sıcaklık sorunlarında; ana eşanjör, üç yollu vana, devir daim motoru gibi parçalarda sorun olabileceği gibi kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Bu yüzden teşhis ve müdahale için servis çağırmanız gerekir.
 1. 40-50 LED leri (Uyarı) Yetersiz devirdaim.
 • Çözüm Baca simgeli sarı LED de yanıp söner. Kombi tesisatındaki suyun yetersiz olduğunu belirtir. Kombi altında yer alan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak işlemi yapamazsanız, sorun düzelmezse veya bu işlemi çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız mutlaka servis çağırmanız gerekir.
 1. 40-50 LED leri (Kilit) Yetersiz basınç sebebiyle kapanma.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Sistem suyunun minimum değere geldiğini ya da tamamen boşaldığını belirtir. Cihaz kendini kapanır ve emniyete alır. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basma işlemi uygulayın, işlem sonrası doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelir. Bu sorunu çok sık yaşadığınızda, işlemleri yapamadığınızda veya işlem sonrası sorun düzelmediğinde mutlaka servisi aramanız gerekir.
 1. 80 LED i Ana PCB sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Bu arıza durumu anakart yani kombi elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Kombi bu durumda kendini kilitler ve hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın onarılması amacıyla servis çağırmalısınız.
 1. Kırmızı LED Yanıyor Ateşleme arızası.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığını belirtir. Öncelikle konutunuzda gaz kesintisi olup olmadığına bakın veya gaz vanalarını kontrol edin. Konut içinde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa R düğmesine uzun süre basılı tutarak kombiye reset atın. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Uygulamalar neticesinde yine de bir sonuç alamıyorsanız parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir. Bu sorunda muhtemel arıza durumları; elektrotlar, gaz valfi ya da anakarttır. Yine de ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.
 1. Baca Simgeli Sarı LED Yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu model kombiler hermetik olduğundan bu sorun yaşandığında kombi ya atık gazı dışarı tahliye edemiyordur ya da çalışmak için gereken temiz havayı alamıyordur. Hermetik kombiler fanla çalışır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrası atık gazı dışarı gönderir. Bu arıza durumu yaşanıyorsa eğer; fan, fanın bekçisi olan prosestat veya parçaların çalışmak için voltaj aldığı elektronik kart arızalı olabilir. Baca ebatı uygun değilse (mesela uzatma işlemi yapıldıysa) veya baca yerinden çıktıysa yine bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Serhan Ağkuş dedi ki:

  Merhaba
  Chaffoteaux marka kombinin 5 ay önce kartını değiştirdik son 5 gündür de sp1 ilk ateşleme sonrası alev kopması hatası veriyor 3 kombici geldi eve kimse çözüm bulamıyor problem ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhan Bey… Kombi ilk alev denemesi yaptığında başarılı olmadığı için SP1 uyarısı veriyor. Bu durum baca sistemine bağlı olabilir, ateşleme devresine bağlı olabilir veya kombi içinde kaçak durumu olabilir. Tabi müdahale edilen kartı da yeniden kontrol etmekte fayda vardır. Sorunu net olarak teşhis etmek için yerinde görmemiz gerekiyor.

 2. Mustafa oruç dedi ki:

  Chaffoteaux Alıxıa 24ff
  Kombim boşatma musluğu sürekli damlatma yapıyor neden olabilir veya ne yapmam gerekiyor iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi basıncı yüksek olduğu için de tahliyeden suyu atıyor olabilir, tahliye musluğu bozuk olduğu için de. Ancak bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 3. Mübarek Bayram dedi ki:

  Alixia marka kombim var. Herhangi bir arıza kodu yok ancak 600 TL fstira ödememe rağmen peteklerim hiç bir zaman sıcak olmuyor hep ılık.Petek temizleme yaptırdim ama değişim olmadı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mübarek Bey… Faturanız çok yüksek gelmiş. Kombiyi hangi sıcaklıkta kullanıyorsunuz? Binanızda ısı yalıtımı var mı? Daireniz ara katta mı? Üst katınız veya alt katınız dolu mu? ya da bu katlarda ısıtıcı cihaz kullanılıyor mu? Tüm bu durumlar tüketimin farklı olmasına nedendir. Sadece petek temizleme işlemi ile tasarruf olmuyor maalesef. Cihazda sorun da olabilir, cihaza gaz ayarı da gerekebilir. Yani teknik durumlar olduğu için hem tesisatı hem de kombiyi yerince görüp incelememiz gerekiyor.

 4. Ahmet Can İlhan dedi ki:

  Merhabalar. Kombim sıcak su konusunda biraz sıkıntılı. Duş alırken ya da bulaşık yıkarken kullandığımız sıcak suda 15-20 saniye sıcak su, 15-20 saniye soğuk su geliyor. Kombiyi dinlediğimde her 30-35 saniyede bir yeniden ateşleme yapıyor. Nedi çözümü naısl yardımcı olabilirsiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombide bir ntc sensör arızası olabilir ancak bu muhtemel bir sebeptir. Net teşhis yerinde yapılmalıdır. Bu durum tek bir muslukta olsaydı eğer musluk veya tesisat sorunu diyebilirdik. Ancak tüm musluklarda olduğu için kombiye bakmak gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama