Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodları

Chaffoteaux ALIXIA Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Chaffoteaux ALIXIA 24 FF model hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodları, ayrıntılı açıklamaları, arızalı parçalar ve servis öncesi yapılması gereken müdahale bilgileridir. Ledler yanıp sönüyorsa arıza demektir. Chaffoteaux MTS OVERSEAS SRL (FRANCE) tarafından üretilmekte, AİRFEL markası tarafından ithalatı yapılmaktadır.

Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodları

 1. 90 LED i Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan LED de kırmızı şekilde sabit yanar. Öncelikle tesisat ve petek vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Daha sonra kombiyi R düğmesine bir kez basarak resetleyin. Arıza düzelmiyorsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Aşırı sıcaklık sorunlarında; ana eşanjör, üç yollu vana, devir daim motoru gibi parçalarda sorun olabileceği gibi kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Bu yüzden teşhis ve müdahale için servis çağırmanız gerekir.
 1. 40-50 LED leri (Uyarı) Yetersiz devirdaim.
 • Çözüm Baca simgeli sarı LED de yanıp söner. Kombi tesisatındaki suyun yetersiz olduğunu belirtir. Kombi altında yer alan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak işlemi yapamazsanız, sorun düzelmezse veya bu işlemi çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız mutlaka servis çağırmanız gerekir.
 1. 40-50 LED leri (Kilit) Yetersiz basınç sebebiyle kapanma.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Sistem suyunun minimum değere geldiğini ya da tamamen boşaldığını belirtir. Cihaz kendini kapanır ve emniyete alır. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basma işlemi uygulayın, işlem sonrası doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelir. Bu sorunu çok sık yaşadığınızda, işlemleri yapamadığınızda veya işlem sonrası sorun düzelmediğinde mutlaka servisi aramanız gerekir.
 1. 80 LED i Ana PCB sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Bu arıza durumu anakart yani kombi elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Kombi bu durumda kendini kilitler ve hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın onarılması amacıyla servis çağırmalısınız.
 1. Kırmızı LED Yanıyor Ateşleme arızası.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığını belirtir. Öncelikle konutunuzda gaz kesintisi olup olmadığına bakın veya gaz vanalarını kontrol edin. Konut içinde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa R düğmesine uzun süre basılı tutarak kombiye reset atın. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Uygulamalar neticesinde yine de bir sonuç alamıyorsanız parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir. Bu sorunda muhtemel arıza durumları; elektrotlar, gaz valfi ya da anakarttır. Yine de ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.
 1. Baca Simgeli Sarı LED Yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu model kombiler hermetik olduğundan bu sorun yaşandığında kombi ya atık gazı dışarı tahliye edemiyordur ya da çalışmak için gereken temiz havayı alamıyordur. Hermetik kombiler fanla çalışır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrası atık gazı dışarı gönderir. Bu arıza durumu yaşanıyorsa eğer; fan, fanın bekçisi olan prosestat veya parçaların çalışmak için voltaj aldığı elektronik kart arızalı olabilir. Baca ebatı uygun değilse (mesela uzatma işlemi yapıldıysa) veya baca yerinden çıktıysa yine bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. mustafa klc dedi ki:

  kombi acildiktan 10 saniye sonra (kirmizi led yaniyor. r tusunun hemen yanindaki. )cihaz duruyor atesleme yapiyor sonra duruyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombinin çalışması bloke olmuş. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombi su basıncı 1 ile 2 bar arasındaysa kombiye reset atmayı deneyin. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa servis kontrol ve müdahalesi gerekiyor.

 2. Kahraman Çiğdem dedi ki:

  Kombiyi ısınmak için açtığımda petekler geç ısınıyor. Ayrıca ara ara matkap kullanır gibi ses çıkarıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kahraman Bey… Tesisatta-filtrede tıkanma veya harici olarak kombide; pompa, sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör gibi birçok parçada sorun olabilir. Harici olarak çıkardığı sesi yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. TEOMAN ÖZTATAR dedi ki:

  Merhabalar . Benim kombim patlamalı yanıyor ve çok ses yapıyor kaç kere swervis çağırdıysam kimse sorunu çözemedi sıkıntı nedir acaba, bazen ürkitücü şekilde patlama yapıyor ve endişe ediyoruzz… TEŞŞEKKÜRLERR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Teoman Bey,
   sorun gaz ayarlarında, gaz valfinde veya elektironik kartta da olabilir, görmeden kesin bir şey söylemek yanlış olur. Uzman servis ekiplerimizden yardım almanızı öneririz.

 4. Mustafa Özkan dedi ki:

  Kombim alt musluktan sürekli su danlatiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Doldurma musluğunu kontrol edeniz.Açık kalmışsa kapatınız. Musluk açık ise basınç daima yükselir ve kombi su akıtır. Musluk kapalı iken basınç yükseliyorsa doldurma musluğu bozulmuş olabilir. Genleşme takının havası bitmiş, bu sebeple de basınç yükseliyor olabilir.Basınç yükselmeden kombi su akıtıyor ise tesisat bağlantıları kaçırıyor olabilir.Kombinin içindeki bir parçalardan birinde delinme olabilir. Sorunun kesin tespiti için uzman servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 5. Fayih dedi ki:

  Termostat bağlantısı nasıl yapılır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Firma olarak oda termostatı hizmeti vermiyoruz maalesef. Oda termostatını tedarik ettiğiniz firmadan veya oda termostatı hizmeti sunan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama