444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Chaffoteaux ALIXIA Hata Kodları

Önemli Bilgi: Makalemizde yer alan bilgiler Chaffoteaux ALIXIA 24 FF model hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodları, ayrıntılı açıklamaları, arızalı parçalar ve servis öncesi yapılması gereken müdahale bilgileridir.

Bilmenizi İsteriz: Chaffoteaux MTS OVERSEAS SRL (FRANCE) tarafından üretilmekte, AİRFEL markası tarafından ithalatı yapılmaktadır.

Chaffoteaux ALIXIA 24 FF model kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları LED lerin yanma durumlarına göre değişmektedir. Aşağıda detaylı bilgi anlatılmıştır.

Chaffoteaux ALIXIA Arıza Kodları

 1. 90 LED i Yanıyor Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan LED de kırmızı şekilde sabit yanar. Öncelikle tesisat ve petek vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Daha sonra kombiyi R düğmesine bir kez basarak resetleyin. Arıza düzelmiyorsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Aşırı sıcaklık sorunlarında; ana eşanjör, üç yollu vana, devir daim motoru gibi parçalarda sorun olabileceği gibi kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma durumları da olabilir. Bu yüzden teşhis ve müdahale için servis çağırmanız gerekir.
 1. 40-50 LED leri Yanıp Sönüyor (Uyarı) Yetersiz su devirdaim sorunu.
 • Çözüm Baca simgeli sarı LED de yanıp söner. Kombi tesisatındaki suyun yetersiz olduğunu belirtir. Kombi altında yer alan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak işlemi yapamazsanız, sorun düzelmezse veya bu işlemi çok sık yapmak durumunda kalıyorsanız mutlaka servis çağırın.
 1. 40-50 LED leri Yanıp Sönüyor (Kapanma) Yetersiz su basıncı sebebiyle emniyet sistemi kapanması.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Sistem suyunun minimum değere geldiğini ya da tamamen boşaldığını belirtir. Cihaz kendini kapanır ve emniyete alır. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğu ile kombiye 1,5 bara kadar su basma işlemi uygulayın, işlem sonrası doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelir. Bu sorunu çok sık yaşadığınızda, işlemleri yapamadığınızda veya işlem sonrası sorun düzelmediğinde mutlaka servisi arayın.
 1. 80 LED i Yanıp Sönüyor Ana PCB sorunu.
 • Çözüm Alev üzerine X işareti olan kırmızı LED sabit yanar. Bu arıza durumu anakart yani kombi elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Kombi bu durumda kendini kilitler ve hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın onarılması amacıyla servis çağırmalısınız.
 1. Alev Üzerine X İşareti Olan Kırmızı LED Yanıyor Ateşleme arızası.
 • Çözüm Brülörde yanma olmadığını belirtir. Öncelikle konutunuzda gaz kesintisi olup olmadığına bakın veya gaz vanalarını kontrol edin. Konut içinde gaz varsa ve kombiye gaz geliyorsa R düğmesine uzun süre basılı tutarak kombiye reset atın. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Uygulamalar neticesinde yine de bir sonuç alamıyorsanız parçalarda sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir. Bu sorunda muhtemel arıza durumları; elektrotlar, gaz valfi ya da anakarttır. Yine de ekiplerin sorunu yerinde görmesi gerekir.
 1. Baca Simgeli Sarı LED Yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu model kombiler hermetik olduğundan bu sorun yaşandığında kombi ya atık gazı dışarı tahliye edemiyordur ya da çalışmak için gereken temiz havayı alamıyordur. Hermetik kombiler fanla çalışır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrası atık gazı dışarı gönderir. Bu arıza durumu yaşanıyorsa eğer; fan, fanın bekçisi olan prosestat veya parçaların çalışmak için voltaj aldığı elektronik kart arızalı olabilir. Baca ebatı uygun değilse (mesela uzatma işlemi yapıldıysa) veya baca yerinden çıktıysa yine bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.