Buderus Logamax U042 Arıza Kodları

Buderus Logamax U042 Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler Buderus Logamax U042-24 K model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarıdır. Logamax U042 model kombilerde arıza kodları yoktur. Arıza durumu ise yanıp sönen LED ler ile belirtilmektedir.

 1. 40°C LED i Yanıp Sönüyor Düşük su basıncı veya aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Öncelikle su basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altını gösteriyor ise tesisata kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu ile su basmalısınız. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Kombiye su basmanıza karşın arızada düzelme olmazsa veya su basıncı ideal seviyedeyse kombide aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda cihaz petek konumunda ise en az 3 petek vanası açık olmalıdır. Kombi altındaki borular üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa uzman yardımı almak gerekir. Ana eşanjör, pompa, üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı tıkalı ve kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir.
 1. 50°C LED i Yanıp Sönüyor Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce konutunuza gaz geldiğinden kesin emin olmanız gerekmektedir. Yani ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Ocak çalışır durumda ise dairede gaz vardır ve sorun kombi ile alakalıdır. Ocak da çalışmıyor durumda ise gaz sorunu olabilir. Gaz vanalarına bakın kapalı ise açın. Açıksa yine de ocak ve kombide sorun yaşanıyorsa doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alın. Ocak çalışıyorsa kombi yanındaki gaz vanasına bakın. Kapalı ise açın. Kombiye birkaç defa reset atın. Hala bir sonuç elde edemiyorsanız Buderus Servisi’ni arayın. Anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için arızanın yerinde görülmesi şarttır.
 1. 60°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat işletme sırasında açılıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri ya da hava akış kontrol sensörü olarak bilinen prosestatın işletim sırasında açıldığını belirten bir arıza durumudur. Prosestat veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için servis çağırmanız gerekir.
 1. 70°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat ateşleme sırasında devrede değil.
 • Çözüm Ateşleme devresinde yani sıcak su talebi olduğunda prosestatın çalışması gerektiği yerde çalışmadığını yani devreye girmediğini belirtir. Bu durumda sorun prosestat, fan veya elektronik kartta olabilir. Baca sorunu da olabilir. Servis müdahalesi gerekeceği için uzman desteği almalısınız.
 1. 80°C LED i Yanıp Sönüyor Fan motoru devir hızını sağlayamıyor.
 • Çözüm Devirli fan hızında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Fan arızalı olabilir, elektronik kartta problem olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (66 Yorum)

 1. Muhammed Alan dedi ki:

  Merhabalar. Kombi iki gece 80° arızası verdi resetleyince düzeldi, şimdide ışıklar kayarak yanıyor yine resetledim tekrar düzeldi sorun nedir acaba 🤔

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer 80°C led uyarısı hakkındaki detaylar yazmaktadır. Özellikle de akşam ve gece saatlerinde hava sıcaklıkları düştüğü için kombiler yeterli hava akışı sağlayamadığından arızaya geçebiliyor. Muhtemelen bu sebeple arızaya geçip reset işlemi sonrası düzelmiş olabilir. Yani bu aşamada makalemizde de belirttiğimiz gibi fan, kart gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir.

 2. Ilker comba dedi ki:

  Merhaba 40 ve 50 derece işığı ayni anda yanıyor petekler cok sıcak ve su basinci 2.5 oluyor sebeni ne olabilir tşk ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Ledlerin sabit bir şekilde yanması bir sorun değildir. Makalemizde açıkladığımız gibi tek bir ledin yanıp sönüyor olması lazım ki bir sorun var denilebilsin veya o sorunun açıklaması olabilsin. 40 ve 50°C ledi sabit yanıyorsa tesisatta ölçülen suyun sıcaklığı ortalama 50°C civarı demektir. Bu bir arıza belirtisi değildir. Ancak peteklerde aşırı sıcaklık durumu varsa bu durum; sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Ayrıca tesisata da bağlı bir sorun olabileceğinden teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama