Buderus Logamax U012-24 Arıza Kodları

Buderus Logamax U012-24 Hata Kodları

Buderus Logamax U012-24/24 K/28 K ve Buderus Logamax U014-24/24 K serili kombilerin kalorifer ve sıcak su ayar düğmelerinin altında bulunan 4 ledden son 3 led baz alınarak arıza kodları sunulmuştur. En başta yer alan ledin her zaman yeşil yanması gerekmektedir. İlk ledin görevi işletmedir. Brülör elektrik şebekesine bağlandığında yanmaktadır. Geriye kalan 3 led sırası ile E, F ve G harfleri ile adlandırılarak arıza durumları anlatılmaya çalışılmıştır.

 1. E ve F ledi yanmıyor G ledi yanıyor ise  Limit termostat sorunudur.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombi su basıncının düşük olmadığından emin olmalı, basınç düşükse ise su basma işlemi uygulamalısınız. Ardından petek ve tesisat vanalarını kontrol etmeli, vanalar kapalı ise açmalısınız. Son işlem olarak kombiyi resetlemelisiniz. İşlemlere rağmen sorunda düzelme olmuyorsa; eşanjör, pompa, kart, sensör gibi parçalarda arıza olabilir. Ayrıca tesisat filtresinde veya tesisatta tıkanıklık olabilir.

 1. E ve F ledi yanmıyor G ledi yanıp sönüyor ise Düşük su basınç sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda su basıncı yeterli değildir ve tesisata su basmanız gerekir. Logamax U012-24 kombiye su basma işlemi ve detayları için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E yanmıyor, F yanıp sönüyor, G yanıyor ise Ateşleme sorunudur.
 • Çözüm Genelde sık yaşanan sorunlardan biridir. Bu durumda dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz girişlerinin yani gaz vanalarının açık olması gerekir. Gaz vanaları açık ise bu durumda kombiye de gaz geliyordur. Birkaç kez resetleme işlemi yapın. Sorun yine de düzelmez ise mutlaka servis yardımı alın. Ateşleme sorunlarında; gaz valfi, anakart ya da iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Buderus Servisi’ni aramalı yardım almalısınız.
 1. E ledi yanmıyor, F ve G ledi yanıyor ise Alev sorunudur.
 • Çözüm Ateşleme işleminin başlangıcında yanlış bir alev sinyalinin tespit edildiğini belirtir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan yapılması gereken cihazı resetlemektir. Alev hissedilmediği zaman karşınıza çıkan bir arıza durumudur. Bu durumda resetleme sonrasında düzelme olmaz ise anakart, gaz valfi ve iyonizasyon elektrodunda sorun olabilmektedir. Teknik açıdan her daim işin uzmanından yardım almanız gerekmektedir.
 1. E ledi yanıyor, F yanmıyor, G yanıp sönüyor ise Gidiş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olduğunda, ya da kablolarda kısa devre durumu temassızlık olduğunda bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Teknik açıdan tespit ve müdahale için mutlaka Buderus Servisi’ni aramalısınız.
 1. E ve G ledi yanıp sönüyor, F ledi yanmıyor ise Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir ya da kablolarına kısa devre temassızlık gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespitin yerinde yapılması gerekir. Bu nedenle de uzman servis ekipleri tarafından yerinde görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda Buderus Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. E,F ve G ledi yanıp sönüyor ise Donma durumudur.
 • Çözüm Bu sorunda sensör kombideki sıcaklığın 2°C altında olduğunu ve eşanjörün bu sebeple donduğunu tespit ediyor. Bu nedenle arızaya geçiyor sıcaklık 5°c ye ulaşıncaya dek ateşleme yapılması tavsiye edilir. Bu durumda uzman servis yardımı alırsanız sorun tespit edilir ve problem çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Süleyman Taşdemir dedi ki:

  Bendeki kombide ise d5 yazıyor ve kombi suyu bir soğuk bir sıcak veriyor bunun sebebi nedir cevaplarsanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Cihazınızın sıcaklık sensörü arızalı olduğu için bu sorunu yaşıyorsunuz. Sorunun giderilmesi için 0850 811 88 22’den bize ulaşabilirsiniz.

 2. Cavit budak dedi ki:

  14 yıldır buderus uo .12.24k kulanıyorum çok memnunum baca fani sıkıntı veriyor servis cagirdim değişmesi gerek dediler fiyatı nedir soylermisiniz birde konbi balkonda duşa kabine gelene kadar su sarfiyatı oluyor bu normal mi mesafesi 10 metre sıcak su sorunu yazıyorum selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cavit Bey… Kombiniz eski. Kombinin durumunu bilmeden arıza durumu hakkında net bilgi sunmak çok zor. Ancak fiyat bilgisi almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. Kombi ile aradaki musluk mesafesi uzunsa suyun geç ısınması da normaldir. Uygunsa eğer kombi yeri değiştirilir veya yeni kombi alırsınız montaj yeri farklı olur. Bu yüzden bir sorun yaşanıyorsa çözümlenmiş olur.

 3. ali guntekın dedi ki:

  Logamax U012-24 kombım
  E yanmıyor, F yanıp sönüyor, G yanıyor aynı sorun bendede var petek dugmesını actıgımda ıcınden sesler gelıyor sonra f yanıp sonup g yanıyor ve sıcak suyu actıgım zamanda ole yapıyor yazdıgınız cozumden baska cozum varmıdır reset dugmesıde calısmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombinizde ateşleme sorunu var. Yani belirttiğiniz ledlerin yanma durumuna bağlı ateşleme-gaz yokluğu arızası veriyor. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından yani kombiye gaz geldiğinden emin olun. Yine de sorun varsa birkaç resetleme işlemi uygulayın. Reset düğmesi çalışır ancak cihaz resetle düzelmez. Bu da parça arızasına bağlıdır. Yani servis yardımı almanızı öneririz.

 4. ismail dedi ki:

  buderus logamax u012-24k marka kombi kullanmaktayım 14 yıl oldu çok memnun olduğum
  bir kombi ancak şuan sıcak suyu açtığım zaman yanıyor 30 saniye sonra sönüyor 3-4 saniye sonra tekrar yanıyor bu böyle devam ediyor yanıyor ve sonra sönüyor neden olur acaba yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Özellikle de sıcak su arızalarında ekranda hata kodu olmadığı sürece bilgi sunmak çok zor. Teknik açıdan birçok problem söz konusu olabilir. Cihaz da biraz eski olduğu için sorunu yerinde incelemek gerekir. Sıcak suda bir dalgalanma durumu söz konusu. Bu yüzden teknik arıza tespiti ve müdahalesi için servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama