444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Buderus GB 022 Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Buderus GB 022 Hata Kodları

Makalemizde sunulan bilgiler Buderus Logamax GB022-24K model kazanlar için geçerlidir.

 1. O – OA – OC – OE – OH – OL – OU – OY Arızaları İşletme evresi.
 • Çözüm Cihazın işletmeye hazır olduğunu belirtir. Bir süre sonra düzelecektir. Düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.

 1. 1C Arızası Limit termostat veya brülör termostatı açıldı.
 • Çözüm Atık gaz limit termostatının (STB) ya da brülör termostatının yüksek sıcaklık ölçerek açıldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda cihazın su sıcaklık derecesi olması gerekenin üstüne çıkmıştır. Aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Öncelikle cihazın susuz çalışmadığından ve basınç değerinin ideal konumda (1,5 değerinde) olduğundan emin olun. Basınç düşük ise su basın. Kazanı birkaç kez resetleyin. Cihaz kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu kontrollerden sonra yine de sorun yaşanıyor ise mutlaka Buderus Servisi ile görüşerek yardım alın.
 1. 2F Arızası Gidiş ve emniyet sensörü arasında bağlantı ya da değer sorunu.
 • Çözüm Gidiş suyu sıcaklık sensörü ve aşırı limit termostatın, brülörün start vermesinden sonra ısıtma suyunda artış okumadığını ya da gidiş sensörü ile limit termostat arasında sıcaklık farkının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 2P Arızası Emniyet sensörü devreye girmiyor.
 • Çözüm Ani sıcaklık artışı görüldüğünü belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz su sıcaklığının saniyede 5°C yükseldiğini belirtir. Bu durumda filtre, tesisat tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir, ana eşanjörde kireç veya tıkanma olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Servis yardımı alırsanız sorun yerinde görülür ve tespit sonrası gereken müdahale uzmanı tarafından yerinde yapılır.
 1. 3A Arızası İşletme sırasında alev sönüyor.
 • Çözüm Fan ile alakalı bir sorundur. Gösterge sinyalinin ya da geriliminin işletme evresinde kesildiğini belirtir. Bu durumda işletme sırasında alev söner. Cihaz çalışma yapmaz. Cihazı resetleyerek çözümleyebileceğiniz bir arıza durumu değildir. Teknik açıdan sorunun yerinde görülmesi ve tespit sonrası çözümlenmesi gerekmektedir.
 1. 3L Arızası Fan gösterge sinyali ya da gerilimi, işletme evresinde kesildi.
 • Çözüm Fanın gösterge sinyali hazırlık evresinde ya da işletim evresinde değil. Belirli bir süre sonrasında hava naklinin olmadığını yani hava akışının sağlanmadığını belirtir. Maksimum 3 resetleme işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmuyor ise mutlaka servis yardımı alın.
 1. 3Y Arızası Fan düzgün çalışmıyor.
 • Çözüm Hava akışına yardımcı olan fanın çok hızlı döndüğünü veya çok yavaş çalıştığını belirten arıza kodudur. Fan ile alakalı meydana gelen bu sorunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise mutlaka Buderus Servisi yardımı alın.
 1. 4A Arızası Gidiş sensörü ya da emniyet sensörü 105°C nin üstünde sıcaklık algıladı.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sıcaklığının  105°C nin üstünde olduğunu algılayan gidiş sensörünün veya emniyet sensörünün oluşturduğu bir arıza durumudur. Birkaç resetleme işlemi yapmalı, sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.
 1. 4E Arızası Gidiş ve emniyet sensörü arasında kısa devre oluşumu.
 • Çözüm Sensör testinin başarısız olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 4L Arızası Emniyet sensör sorunu.
 • Çözüm Gidiş suyu sıcaklık sensörü ya da emniyet sıcaklık sensörleri kendi arasında veya şaseye kısa devre yaptığında, gidiş suyu sıcaklık sensörü ya da emniyet sıcaklık sensörü 130°C üstünde kalorifer gidiş suyu sıcaklığı okuduğunda bu sorun yaşanır. Birkaç defa resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.
 1. 4P Arızası Gidiş ve emniyet sensörü kontak uçları bağlı değil veya sensör arızalı.
 • Çözüm Gidiş sıcaklık sensörü ile emniyet sensörü kontaklarının kesik olduğunu ya da su sensörlerde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Cihaz bu durumda çalışmayacaktır. Birkaç resetleme uygulaması yapın. Yine de sonuç alamıyorsanız mutlaka Buderus Servisi’nden yardım alın.
 1. 6A Arızası Ateşleme sorunu.
 • Çözüm 4 denemeden sonra cihazın ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamadığını belirten arıza kodudur. Öncelikle kazana gaz geldiğinden emin olmak adına gaz vanalarını kontrol edin. Gaz geldiğinden eminseniz birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmiyor ise bu durumda Buderus Servisi çağırın. Yerinde tespit ve onarım gereken bu arıza durumunun sebepleri; anakart arızası, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızası veya gaz valfi arızası olabilmektedir.
 1. 6C Arızası Brülör çalışmaya başlamadan önce iyonizasyon akımı okundu.
 • Çözüm Brülör çalışmaya başlamadan önce ve kapandığında iyonizasyon akımının okunduğunu yani alevin yanma öncesi veya yanma sonrası devam ettiğini belirten arıza kodudur. Anakart gaz valfi veya iyonizasyon elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm adına mutlaka Buderus Servisi çağırmalısınız.
 1. 6L Arızası İşletim aşamasında alev sönüyor.
 • Çözüm İşletim aşamasında alevin söndüğünü ve cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda cihazı resetlemenize gerek yoktur. Teknik açıdan sorunun yerinde tespit edilmesi ve müdahale edilmesi gerekir. Mutlaka uzman yardımı alınız.
 1. 7C Arızası Şebeke gerilimi kilitlemeli bir arıza nedeni ile kesilmiş.
 • Çözüm Birkaç resetleme işlemi uygulamalı, sorun hala devam ediyor ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. 9A – 9H – 9L – 9P – E1 – E4 -EA – EC Arızaları Kumanda paneli arızası.
 • Çözüm Ekranda beliren bu arıza kodlarının anlamı kumanda panelinde sorun olmasıdır. Bu durumda birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda eğer düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 9F Arızası Gaz armatörü kontakları kesik.
 • Çözüm Birkaç resetleme işlemi uygulamanız gerekir. Gaz valfi kontaklarının kapalı olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda ateşleme yapamaz ve doğal olarak çalışamaz. Gaz armatörü ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servis yardımı alın.
 1. 9Y Arızası Gaz valfinde kısa devre.
 • Çözüm Gaz valfinde kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Gaz valfinde veya kablolarında sorun olabilir. Birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Düzelme olmaz ise servis müdahalesi gerekmektedir.
 1. EF Arızası KIM kontakları gevşek ya da kısa devre yapmış.
 • Çözüm Kumanda panelindeki platinde EEPROM gevşek ya da kısa devre durumu söz konusu olduğunda yaşanılan bir arıza durumudur. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur, yapsanız da sorunda düzelme olmayacaktır. Uzman yardımı almalısınız.
 1. rE Arızası Resetleme işlemi gerçekleşiyor.
 • Çözüm Reset tuşuna 5 saniye kadar basılı tutulduğunda ekranda belirir. Yalnızca kilitleme arıza durumlarında yanı yanıp sönen arıza durumlarında yapılabilir. Bir arıza durumu değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. buderus gb 022 kullanmaktayım kombi sürekli d.daim pompası çalışıyor alev söndüğü halde normalmi bu acaba;alev leniyor ama çabucak ısıtıp ayayrlandığı dereceye gelmiyor yani petekleri biraz ısıtıp sönüyor tekrar uzun bir süre d.daim pompası çaışıyor uzun bir süre oda sıcalığı 22 derece kombi sıcalığı 55 derece kombi normalmi anlıyamadım.yakıt fazla geliyor

   1. Merhaba Mustafa Bey… Oda termostatı kullanıyorsunuz sanırım. Oda termostatı kullanımında kombi ayarı yüksek derecede olmalıdır. Oda ısısını da termostat üzerinden 21-25°C aralığında belirlemelisiniz. Ortamda ısı kaybı olabilir, yani bir yerden soğuk geliyor ve bu sebeple ortam ısısı sürekli düşüyor olabilir. Pompa da bu sebeple sürekli çalışıyor olabilir. Tabi arıza da söz konusu olabileceğinden net teşhis için yerinde bakmak gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  2. Merhabalar..GB022 Kombim 9Y hatası veriyor, Resetleme yaptım ama yine aynı hatay düşüyor.. Öneriniz nedir.

   1. Merhaba Metin Bey… Kombiniz gaz valfinde kısa devre olduğunu belirten bir arıza uyarısı veriyor. Resetleme sonrasında düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almalısınız. Gaz valfinde, kablolarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmadığı için servis yardımı almalısınız.

  3. Merhabalar buderus gb022 kombi var kış moduna aldım petekleri bi süre isitti 25 dk kadar sonrasında durdu ve tekrar devreye girmedi rest atim tekrar devreye girdi yaniayarladım ısıya ulaşınca duruyor tekrar devreye girmesi için reset atmam gerekiyor çözümü nedir

   1. Merhaba Kerem Bey… Kombi devreden çıktığında yani durduğunda ekranı kontrol edin, kombinin hata kodu verip vermediğine bakın. Hata kodu varsa eğer açıklamasına göre uygulama ve işlem yapılır. Ancak bir hata kodu yoksa devreden çıkması birçok sebebe bağlıdır. Resetlendiğinde düzeliyorsa elektronik kart veya devir daim pompası gibi parçalarda da sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  4. gb022 kartlı kombi kaloriferi açtığım halde çalışmıyor. hiç bir arıza kodu vermiyor. tamir botonuna (anahtar resmi olan buton) basınca kalorifer yarım saat kadar çalışıyor, bu durumda ise sıcak su çalışmıyor, sonra tekrar duruyor. çalışması için tekrardan tamir butonuna basmak gerekiyor. Sorunu nasıl çözebilirim? Sorun sıcak su sensörlerinde mi yoksa ana karttamıdır? Yardımcı olabilirmisiniz. Selamlar

   1. Merhaba Osman Bey… Kombide bulunan neredeyse hemen her parça sıcak su için çalışır. Bu yüzden sensör ya da anakartta sorun olabilir gibi bir bilgi aktaramayız. Kombi kalorifer konumuna geçildiğinde arıza kodu vermiyor ancak tamir düğmesine basıldığında düzeliyor. Belli ki kalorifer konumunda da bir aksaklık var, sıcak su konumunda da… Bu durumda üç yollu vanada da sorun olabilir, cihazın devir daim pompasında da… Net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  5. Merhaba; Buderus GB 022 Kombim, 2-3 aydan beri 4 defa 3L arıza kodu verdi. Şimdi kombiyi açıp kapayınca düzeliyordu şimdi düzelmedi ,sorun nedir yardımcı olabilirmisiniz?

   1. Merhaba İrfan Bey… Buderus GB 022 model kombilerde 3L arızası; fan arızasıdır. Fan devreye giremiyor bu yüzden hava akışı sağlanamıyor. Kombiniz yoğuşmalı olduğu için ya fan ya da anakartta bir sorun var. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. Kombiye yapabileceğiniz başka bir işlem ya da müdahale bulunmuyor maalesef.

  6. BUDERUS GB022 KOMBİM VAR MODULİNK RF 250 KUMANDA TERMOSTAT MIZ ARIZALANDI AUTO POZİSYONUNA GEÇİYOR SÜREKLİ ÇIKARMAMA RAĞMEN AUTO YA TEKRAR GEÇİYOR.
   TERMOSTATIM ARIZALANDI GALİBA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ.

   1. Merhaba Vedat Bey… Anladığım kadarıyla oda termostatı kombiyi otomatik moda geçiriyor. Bu durumda oda termostatı arızalı olabilir, termostat bağlantılarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı ve cihaz ile birlikte oda termostatını da kontrol ettirmenizi öneririz.

  7. Buderus logamax plus GB022-24-24K KOMBIM DUŞA girdiğimde IC ve anahtar işareti çıkıyor bu şekilde ariza veriyor ariza kodlarına baktı. Böyle bi ariza kodu yok bu ‘nu nasıl gidere biliriz yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba Cebrail Bey… 1C olarak adlandırdığımız arıza durumu ile karşılaşmışsınız. Yani aşırı ısınma sorunu diyebiliriz. Kazan içerisindeki suyun sıcaklığı en yüksek değeri de aştığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda önce ısı ayarı yüksek ise düşürün, kazan tesisat basıncına bakın 1 barın altında ise basıncı yükseltin yani 1,5 bara kadar su basın. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Kazan altındaki tesisat vanaları ile kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu kontrol ve işlemlerden sonra yine de bir düzelme durumu olmazsa eğer servis yardımı almalısınız. Birçok parçada sorun olabileceği için sorunu yerinde inceleyerek bir tespit yapmak gerekir. Kombide pompa, eşanjör, anakart, sensörler, üç yollu vana gibi parçalar arızalı olabilir. Kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanma olabilir.

  8. Buderus gbo22 yoguşmalı kombim fan motoru arızası (3L arıza kodu) veriyor .Arıza kodu ekrandayken resetleme işlemi yapınca bazen düzeliyor bazen de üzerindeki pervanesini resetleme işlemi anında elle müdahale edersem çalışmaya başlıyor.Motoru inceledim hehanhi bir zorlanma olmuyor.Sizce arızanın sebebi fan motoru kartında mı yoksa anakartında mıdır? Teşekkürler.

   1. Merhaba İrfan Bey… Evet kombinizdeki sorun hava akış sorunudur. Yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlayan fandır. Ancak fanın çalışması da anakarta bağlıdır. Fan motoru kartı diye bir parça yoktur. Kombinizde ya fan motoru arızası var ya da anakart. Yine de tabi cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Baca yerinden çıktıysa da bu sorun yaşanabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekir. Çağrı merkezimizi arayarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  9. GB022 Kombim şuan sorunsuz hem sıcak suyu hemde kalorifer suyunu ısıtıyor.ancak termostat bar saatim sabitlendi, ne yükseliyor ne iniyor. birde önceden kombi altından su doldurma musluklarını açtığım zaman ses gelirdi dolduğu anlaşılırdı. şimdi o suda dolmuyor gibi..arızası ne olabilir kombim havamı yaptı .ne yapmam lazımfiyat hakındada bilgi verirseniz sevinirim..

   1. Merhaba Harun Bey… Öncelikle doldurma musluğunda bir problem olmasa açıldığında su sesi gelmesi gerekir. Su sesi tesisata su basıldığı anlamına gelir ve tesisat basıncı da bu şekilde yükselmiş olur. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyor fakat basınç göstergesi yani manometre sabit kalıyor olsaydı manometre arızalı diyebilirdik. Ancak su sesi duymadığınız için burada arızalı olan parça doldurma musluğu gibi görünüyor. Yine de görmemiz gerekir. Yardım için 444 1 837 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.