Buderus Fc Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Buderus Fc Hata Kodları

Makalemizde sunulan bilgiler Buderus Fc Breinbox model kombilerde geçerlidir.

 1. 1 Arızası Baca çekişi yok.
 • Çözüm Bir nevi hava akış sorunu olarak da adlandırılabilir. Baca ile alakalı sorun olabilir. Fan, prosestat veya anakart arızalı olabilir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 2 Arızası Aşırı sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Kombi içerisindeki suyun aşırı ısındığını ve bu sebeple cihazın aşırı ısınmaya karşı korumaya geçip bloke olduğunu belirten arıza kodudur. Fc model kombinizde bu sorunu yaşamakta iseniz; Öncelikle cihazın su basıncına bakın, düşük ise su basın. Sonra resetleme işlemi yapın. Sonuç alamazsanız, kombiniz kış modunda ise petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Yaz modunda bu sorunu yaşadıysanız ve bahsedilen uygulamaları yapmanıza rağmen arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Buderus Servisi yardımı almalısınız. Ana eşanjörün tıkanması-kireçlenmesi, sensör sorunu, kart sorunu, üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatının tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve müdahale ile sorun çözümlenecektir.

 1. 3 Arızası Gaz yok, alev oluşmama sorunu.
 • Çözüm Cihazda ateşleme denemesi sonrasında brülörde yanma olmadığı için meydana gelen bir sorundur. Ateşleme sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu durumda önce konutunuzda gaz olduğundan ve Fc model kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Gaz gelmesine karşın yine de sorun yaşanmakta ise resetleme işlemi yapın. Maksimum 3 reset uygulaması da sonuç vermiyorsa mutlaka uzman yardımı alın. Elektronik kart, gaz valfi veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Net teşhisi uzman servis ekibi yapacak ve sorunu yerinde çözümleyecektir.
 1. 4 Arızası Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Kombinin devir daimi yani sirkülasyonu yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda yapabileceğiniz bir uygulama bulunmaz. Buderus Servisi’nden yardım almanız gerekmektedir. Devir daim pompasında arıza olduğunda, kalorifer tesisatı tıkalı olduğunda veya kalorifer filtresi tıkandığında genelde bu sorun yaşanır. Uzman servis ekipleri yerinde tespit ve müdahale ederek sorunu çözümleyebilir.
 1. 5 Arızası Su istenen ısıda.
 • Çözüm Kombi içindeki suyun istenen ısıya ulaştığını belirten koddur. Ekrandan bu kodun silinmesi amacı ile birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alabilirsiniz.
 1. 6 Arızası Alev bozulması sorunu.
 • Çözüm Cihazın alev algılamada sorun yaşadığını belirtir. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalı sorunda düzelme olmuyor ise uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon sorunu söz konusu olabilir. Yani gaz valfi, iyonizasyon elektrodu veya anakartta problem olabilmektedir.
 1. 7 Arızası Hava prosestatı sorunu.
 • Çözüm Prosestat hava akışına yardımcı olan ve genelde fanın bekçisi olarak bilinen parçadır. Arıza durumu olduğunda ekranda 7 arıza kodu belirir. Bu durumda resetleme işlemi yapsanız da sorun düzelmeyecektir. Ayrıca prosestatın yanı sıra fan veya elektronik kartta da sorun olabilir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. 8 Arızası Beyin sigorta sorunu.
 • Çözüm Beyin sigorta sorunu olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda anakartta sigorta sorunu olabilmektedir. Anakarta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Fakat tek sebep anakart da olmayacağından arızanın yerinde görülmesi, tespit ve müdahalenin yerinde yapılmasını öneririz.
 1. 9 Arızası Sistem sorunu.
 • Çözüm Harici bir sorun olarak da belirtebiliriz. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabileceğinden Buderus Servisi yardımı almalısınız.
 1. E Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Özellikle de kış dönemlerinde elektrik kesintilerinin daha sık yaşanılması sonucunda meydana gelen arıza kodudur. Voltajların düşük geldiğini (165 V altı) veya düşük voltaj sebebi ile kombinin arızalandığını belirtir. Öncelikle dairenize gelen elektriği ölçtürmeniz gerekir. Voltajlar normal çıkar ise düşük voltaj sebebi ile Buderus Fc model kombinin anakartı yanmış veya hasar görmüş olabileceğinden anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart tamir edilir veya değişimi yapılır ise ekrandaki E hata kodu silinir. Yalnız sorunun tekrar etme seçeneği bulunur. Bu gibi durumların önüne geçmek adına da KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı tavsiye ederiz. Sorundan kurtulmak veya kombi regülatörü temin etmek adına bizi arayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Mehmet Çakır dedi ki:

  Buderus marka fc kombimiz var sıcak su gelmiyor. Petekler yanıyor fakat sıcak su vermiyor. Kombi durmadan sürekli yanmasına rağmen sıcak suyu vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz eski modellerden. Cihaz bir hata-uyarı kodu da vermiyor sanırım. Öyle olsaydı uzaktan daha ayrıntılı bilgiler aktarabilirdik. Ancak kombide sıcak su sorunu birçok sebebe bağlıdır. Bu konuda size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem de olmadığı için bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Soner ŞENTÜRK dedi ki:

  Buderus kombi arıza kodu c 4 olarak veriyor ayrıca bir 1’5 altına düşüyor su basıyoruz tekrar belli bir zamandan sonra aynı sorun devam ediyor ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey… Bu durumda su kaçağı olup olmadığına bakmalısınız. Peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı olabilir. Gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa; sıva altı tesisat kaçağı olabilir, harici olarak kombi genleşme tankının havası bitmiş veya tank delik-patlak olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu konuda teknik servis yardımı almalısınız.

 3. Emre Özdoğan dedi ki:

  Selamlar. Buderus logamax u014-24k kombim kart tamirinden sonra aşırı sıcak su sorunumuz başladı.
  Ayrıca kombi ilk ateşleme sonrası oda termostatı ile ayarladıgımız belirli bir ısıya normal olarak geldikten sonra sürekli ateşleme yapıyor ve kapanıyor sonra yeniden . Takribi 15 sn de bir.
  Sorun neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Karta müdahale sebebiyle cihazın parametre ayarları değiştirilmemiş olabilir. Bu durumda karta müdahale eden servisi veya firmayı arayarak yardım almalısınız.

Petek Yıkama