Bosch Classic Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Bosch Classic Hata Kodları

Sayfamızda sunacağımız bilgiler Bosch Classic ZWA 24 – 2 A23S / RDW 24 01 H model hermetik kombiler için geçerli arıza kodları ve açıklamalarıdır.

 1. 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Prosestat işletme sırasında açıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri hermetik kombilerde prosestat adı ile de bilinmektedir. İşletim sırasında açıldığını ve fan devir hızının sağlanamadığını belirten bir arıza kodudur. Ortama atık gaz yayılıyor olabilir. Sensör bu sebeple devreye giriyor olabilir. Atık gaz tahliyesi kontrol edilmelidir. Fan, prosestat veya elektronik kart ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Diferansiyel basınç şalteri devreye girmiyor.
 • Çözüm Ateşleme sırasında bu sorun yaşanıyor ise prosestat devreye girmiyor ve devreyi kapatmıyor demektir. Prosestat ve atık gaz tahliyesinin kontrol edilmesi gerekir. Kombi çalışmadan önce bu sorun yaşanıyorsa eğer atık gaz sıcaklık sensörü algılanmıyor demektir. Sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Her şekilde uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 40 LED i Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısınma emniyet termostatı (STB) devrede.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise kombiye su basın. Kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Açık olduğundan emin olun. En az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır. Bu kontrolü sağlayın. Kombiyi servis öncesi birkaç kez resetleyin. Arıza yine de devam etmekte ise; ana eşanjörde, pompada, sensörde, kartta ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma olabilir. Cihaz hava yapmış olabilir. Net teşhis yapılıp arızanın çözümlenmesi amacı ile mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 40 ve 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Gidiş suyu sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe veya bağlantılarında sorun olabilir. Kombiye müdahale etmeden Bosch Kombi Servisi yardımı almanız gerekir.
 1. 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Kombiye gaz girişi kapalı olabilir. Gaz vanalarına bakın. Kapalı ise açın. Konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise kombiye servis öncesi birkaç kez reset atın. Arızanın düzelmemesi halinde servis yardımı alın. Ateşleme elektrodu, iyon elektrodu, elektronik kart veya gaz armatörü gibi parçalarda problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.
 1. 50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Seçim şalteri pozisyonunun seçim sorunu.
 • Çözüm Seçim şalteri (DIP Switch) pozisyon ayarları yanlış ayarlandığında bu sorun yaşanır. Müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.
 1. 60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu (sıcak su) sensörü arızalı olabilir ya da doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Bağlantılarında sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 40-50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Isıtma devresinde sıcaklık artış hızı yüksek.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Pompa veya by-pass hattında sorun olabilir. Net arıza teşhis ve onarımı için mutlaka Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. 40-50-60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Yanma odası sıcaklık sensör sorunu.
 • Çözüm Eşanjör kirlenmiş veya tıkanmış olabilir. Yanma odası sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden arıza teşhis ve onarımı için mutlaka servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Yüksel kayım dedi ki:

  Classic Plus Konvansiyonel Bosch Kombim su damlatıyor ayriyeten fatura çok yüksek geliyor yardım için teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar
   Öncelikle doldurma musluğunun kapalı olduğundan emin olmalısınız.Doldurma musluğu, plaka ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa blok gibi parçalarda sorun olabilir.Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prüjörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir. Uzman servis ekiplerimizinden yardım alabilirsiniz.

 2. Eren k. dedi ki:

  Merhaba benim bosch msrka kombimde derece ayarlama dugmesi yok sadece 1.2.3.4.5 kademe var ama + – olucak sekilde derece ayarlama dugmesi yok surekli inip cikiyor derece kendi kendine ve faturam 470. 518 tl gibi cok yuksek geliyor 2nin altinda yakmama ragmen ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Kombinizde ekran varsa ayarlanan sıcaklığı o anlık ekranda birkaç saniyeliğine görüntüleyebilirsiniz. Ekran yoksa sıcaklık ayarı tahmin etmek zordur. Ancak çoğu kombide termomanometre bulunur ve sıcaklık bu şekilde ölçülür. Kombiler düşük sıcaklıklarda çoğu zaman bilinenin aksine yüksek fatura gelmesine neden olur. Tabi bu hiçbir zaman ne tesisatta ne de kombide sorun olmadığına anlamına da gelmez. Kullanıma göre fatura yüksek diyorsanız hem tesisatınızı hem de kombinizi kontrol ettirmelisiniz.

 3. Esengül Özer dedi ki:

  Bosh kombi göstergesinde 2910 ve ünlem işareti yanıp sönüyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esengül Hanım… Kombiniz baca sistemi hatası veriyor. Yani atık gaz devresi-hava akış sorunu da diyebiliriz. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Birkaç resetleme işlemine rağmen sorunda yine de düzelme olmuyorsa; kart, fan gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekiyor. Yani bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Salim dedi ki:

  Merhaba bu ürüne termostat baglanırmı.. ve fiyat ne olur kablolu fiyat kablosuz fiyat ne olur teşekkür ler kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salim Bey… Firma olarak oda termostatı hizmeti vermediğimiz için cihaza uygunluğu dahil montaj-fiyat gibi birçok konuda size yardımcı olamıyoruz maalesef.

Petek Yıkama