Bosch Classic Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Bosch Classic Hata Kodları

Sayfamızda sunacağımız bilgiler Bosch Classic ZWA 24 – 2 A23S / RDW 24 01 H model hermetik kombiler için geçerli arıza kodları ve açıklamalarıdır.

 1. 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Prosestat işletme sırasında açıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri hermetik kombilerde prosestat adı ile de bilinmektedir. İşletim sırasında açıldığını ve fan devir hızının sağlanamadığını belirten bir arıza kodudur. Ortama atık gaz yayılıyor olabilir. Sensör bu sebeple devreye giriyor olabilir. Atık gaz tahliyesi kontrol edilmelidir. Fan, prosestat veya elektronik kart ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Diferansiyel basınç şalteri devreye girmiyor.
 • Çözüm Ateşleme sırasında bu sorun yaşanıyor ise prosestat devreye girmiyor ve devreyi kapatmıyor demektir. Prosestat ve atık gaz tahliyesinin kontrol edilmesi gerekir. Kombi çalışmadan önce bu sorun yaşanıyorsa eğer atık gaz sıcaklık sensörü algılanmıyor demektir. Sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Her şekilde uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 40 LED i Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısınma emniyet termostatı (STB) devrede.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise kombiye su basın. Kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Açık olduğundan emin olun. En az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır. Bu kontrolü sağlayın. Kombiyi servis öncesi birkaç kez resetleyin. Arıza yine de devam etmekte ise; ana eşanjörde, pompada, sensörde, kartta ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma olabilir. Cihaz hava yapmış olabilir. Net teşhis yapılıp arızanın çözümlenmesi amacı ile mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 40 ve 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Gidiş suyu sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe veya bağlantılarında sorun olabilir. Kombiye müdahale etmeden Bosch Kombi Servisi yardımı almanız gerekir.
 1. 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Kombiye gaz girişi kapalı olabilir. Gaz vanalarına bakın. Kapalı ise açın. Konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise kombiye servis öncesi birkaç kez reset atın. Arızanın düzelmemesi halinde servis yardımı alın. Ateşleme elektrodu, iyon elektrodu, elektronik kart veya gaz armatörü gibi parçalarda problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.
 1. 50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Seçim şalteri pozisyonunun seçim sorunu.
 • Çözüm Seçim şalteri (DIP Switch) pozisyon ayarları yanlış ayarlandığında bu sorun yaşanır. Müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.
 1. 60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu (sıcak su) sensörü arızalı olabilir ya da doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Bağlantılarında sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 40-50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Isıtma devresinde sıcaklık artış hızı yüksek.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Pompa veya by-pass hattında sorun olabilir. Net arıza teşhis ve onarımı için mutlaka Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. 40-50-60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Yanma odası sıcaklık sensör sorunu.
 • Çözüm Eşanjör kirlenmiş veya tıkanmış olabilir. Yanma odası sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden arıza teşhis ve onarımı için mutlaka servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. serdar uludağ dedi ki:

  merhabalar,
  1. sorun: zwa 24-2a 23 s6400
  kombi durduk yerde yaz mevsiminde kalorifer düğmesi kapalıyken kendi kendine çalışıyor. neden olabilir?

  2.sorun : ayrıca ilginçtir. tamamen tesadüfen farkettim,
  kalorifer düğmesine ( o çevirmeli düğmeye ) düğme minumumda iken üzerine bastırdığımda ( çevirme değil ) ateşleme meydana geliyor.

  her iki sorunda da peteklerim ısınıyor.
  neden olabilir?
  cevaplar için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Kombi yaz konumundayken eğer tüm petekleri ısıtıyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Aynı şekilde diğer sorunuzun yanıtı da genel olarak karta bağlıdır. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden bu konuda net bir bilgi sunmak zordur. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Unal sakalli dedi ki:

  Merhaba bosch klasik kombimin tesisat suyunu kesmeme ragmen ve su basinc vanasini degisememe ragmen bar seviyesi kendigiginde kombi acik veya kapali durumdada devamli yukseliyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ünal Bey… Soğuk su giriş vanasını kapatmanıza rağmen basınç yükselmeye devam ediyorsa tank arızası olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 3. Ceyhun dedi ki:

  Mrhba.bosch kombi yanarken alev lambası yanıp sonuyo.2 3 günde bir ea arızasına geçiyor.resetledigimde düzeliyor.gazda sorun yok.10 yıllık cihaz bakımlarını düzenli yaptırdım.gecen senede kart değişti.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ceyhun Bey… Bosch kombilerde EA arızası gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Cihaz yanma sırasında bir sebeple alev kesildiği için muhtemelen bu hataya geçiyor ve resetlendiğinde düzeliyor. Kombi yeterli hava akışı sağlayamazsa bu sebeple de alevi kesebilir. Bu yüzden bi kontrol etmek gerekir. Yani kombinin çeşidine göre; fan, prosestat, kart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Cihaz arızaya geçtiğinde yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 4. Arzu Mahmudov dedi ki:

  Merhaba. ben Azerbaycandan sizi aradım. Evimde BOSCH BW 24C classik kombidir. arza kodu olarak 50 yanıb sönür. Yanma odasının kapağını açtığımda çalışır. kapatdığımda yanma getmir. ne yapmam gerekir.önceden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arzu Hanım… Kombiniz 50 led uyarısı yani ateşleme arızası veriyor. Brulörde alev oluşmadığı zaman veya alev kesildiği zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun, gaz vanalarına bakın ve kapalı vanaları açın. Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Cihaz arızaya geçtiğinde resetleme işlem uygulayın. Oldu ki cihazda düzelme olmazsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa başka bir işlem yapmamanızı öneririz. Cihazın yanma odası kapağı açıldığında çalışıyorsa hava aldığı için çalışıyordur. Yani bu durumda; elektrotlar, anakart, gaz valfi, fan, prosestat gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Bulunduğunuz yere hizmet sunan uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 5. İsmail arkıl dedi ki:

  Merhabalar benim kombin Bosch rw24 analog ayarları ısı ayarı 5-6tane nokta var ben en alt seviyeye ayarliyorum ancak kombi en az 70-80dereceyi görüyor eski bı kombi tamiri pahalıya mal olacak bı arizamidir eğer öyleyse yenisini alsam daha mı iyi olur petek uzunlugum en uzunu 1.8mt +1.2+0.5+0.3birde havlupan 1mt civari hepsi aktif yaniyor yardimci olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi en düşük derecede 70-80°C ye kadar çıkıyorsa bu bir sorundur. Kombinin anakartında, devir daim pompasında, sensöründe, üç yollu vanasında veya tesisatta sorun olabilme ihtimali var. Ancak masraf ne tutar görmeden bilgi vermek çok zor. Kombiniz eğer çok eskiyse yani 15 yıldan daha uzun süredir kullanılıyorsa yeni kombi almak elbette ki daha mantıklıdır. Ancak kombiniz en fazla 10 yıllıksa, kullanılabilecek bir durumdaysa, parçalar çok eski değilse, bakımları düzenli şekilde yapıldıysa müdahale edilebilir. Yine de tabi sorunu yerince incelemek, cihazı yerinde görmek gerekir. Bi servis çağırarak cihazın durumunu ve arızayı kontrol ettirmenizi öneririz. Ancak bu şekilde net bilgiler verilebilir.

 6. Ceyhun aliyev dedi ki:

  Kiş rejimine geçiriyorum mesala 40 dereceye koyuyorum koydugum derecede sönmüyor birde resete düşüyor ne kadar uraşiyorum resetdende çıkmıyor. Limitide basınc rölesinide direk yapıyorum hıç birşey olmuyor kendiyiyınde düzeliyor Normsl nasıl isdersen birde bakarsın yıne arıza edıyor ne ola bılır sızce rica ederim cozum nedir soyleyın

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ceyhun bey… Petek vanalarının en az 3 tanesi açık olmalı az petek açık ise yapabilir. Anladığım kadarıyla aşırı ısınma hatası veriyor cihaz bu neden ile sorun düzelmez ise servisten yardım almalısınız.

 7. Gül Tepeoğlu dedi ki:

  Kombi c 6 arıza kodu veriyor.sıcak su vermiyor Petekler ısınmıyor led ışık yanıp sönüyor.yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım… Bosch kombilerde C6 arıza kodu atık gaz sorunudur. Cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net arıza tespiti ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama