444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch Classic Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Bosch Classic Hata Kodları

Önemli Bilgi: Sayfamızda sunacağımız bilgiler Bosch Classic ZWA 24 – 2 A23S / RDW 24 01 H model hermetik kombiler için geçerli arıza kodları ve açıklamalarıdır.

 1. 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Diferansiyel basınç şalteri işletme sırasında açıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri hermetik kombilerde prosestat adı ile de bilinmektedir. İşletim sırasında açıldığını ve fan devir hızının sağlanamadığını belirten bir arıza kodudur. Ortama atık gaz yayılıyor olabilir. Sensör bu sebeple devreye giriyor olabilir. Atık gaz tahliyesi kontrol edilmelidir. Fan, prosestat veya elektronik kart ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Diferansiyel basınç şalteri devreye girmiyor.
 • Çözüm Ateşleme sırasında bu sorun yaşanıyor ise prosestat devreye girmiyor ve devreyi kapatmıyor demektir. Prosestat ve atık gaz tahliyesinin kontrol edilmesi gerekir. Kombi çalışmadan önce bu sorun yaşanıyorsa eğer atık gaz sıcaklık sensörü algılanmıyor demektir. Sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Her şekilde uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. 40 LED i Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısınma emniyet termostatı (STB) devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Basınç düşük ise kombiye su basın. Kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Açık olduğundan emin olun. Kombi ısınma (kış) modunda ise en az 3 kalorifer vanası açık olmalıdır. Bu kontrolü sağlayın. Kombiyi servis öncesi birkaç kez resetleyin. Arıza yine de devam etmekte ise; ana eşanjörde, pompada ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma olabilir. Cihaz hava yapmış olabilir. Net teşhis yapılıp arızanın çözümlenmesi amacı ile mutlaka servis yardımı alın.
 1. 40 ve 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Gidiş suyu sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe veya bağlantılarında sorun olabilir. Kombiye müdahale etmeden Bosch Kombi Servisi yardımı almanız gerekir.
 1. 50 LED i Yanıp Sönüyorsa Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Kombiye gaz girişi kapalı olabilir. Gaz vanalarına bakın. Kapalı ise açın. Konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz ile alakalı bir sorun yok ise kombiye servis öncesi birkaç kez reset atın. Arızanın düzelmemesi halinde servis yardımı alın. Ateşleme elektrodu, iyon elektrodu, elektronik kart veya gaz armatörü gibi parçalarda problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.
 1. 50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Seçim şalteri pozisyonunun seçim sorunu.
 • Çözüm Seçim şalteri (DIP Switch) pozisyon yarları yanlış ayarlandığında bu sorun yaşanır. Müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.
 1. 60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kullanım suyu (sıcak su) sensörü arızalı olabilir ya da doğru şekilde monte edilmemiş olabilir. Bağlantılarında sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servis çağırın.
 1. 40-50 ve 60 LED i Yanıp Sönüyorsa Isıtma devresinde sıcaklık artış hızı çok yüksek.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Pompa veya by-pass hattında sorun olabilir. Net arıza teşhis ve onarımı için mutlaka Bosch Servisi’ni arayın.
 1. 40-50-60 ve 70 LED i Yanıp Sönüyorsa Yanma odası sıcaklık sensör sorunu.
 • Çözüm Eşanjör kirlenmiş veya tıkanmış olabilir. Yanma odası sıcaklık sensöründe veya bağlantılarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden arıza teşhis ve onarımı için mutlaka servis çağırın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

  1. Kombi c 6 arıza kodu veriyor.sıcak su vermiyor Petekler ısınmıyor led ışık yanıp sönüyor.yardimci olursaniz sevinirim

   1. Merhaba Gül Hanım… Bosch kombilerde C6 arıza kodu atık gaz sorunudur. Cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer prosestat, fan, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net arıza tespiti ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

  2. Kiş rejimine geçiriyorum mesala 40 dereceye koyuyorum koydugum derecede sönmüyor birde resete düşüyor ne kadar uraşiyorum resetdende çıkmıyor. Limitide basınc rölesinide direk yapıyorum hıç birşey olmuyor kendiyiyınde düzeliyor Normsl nasıl isdersen birde bakarsın yıne arıza edıyor ne ola bılır sızce rica ederim cozum nedir soyleyın

   1. Merhaba Ceyhun bey… Petek vanalarının en az 3 tanesi açık olmalı az petek açık ise yapabilir. Anladığım kadarıyla aşırı ısınma hatası veriyor cihaz bu neden ile sorun düzelmez ise servisten yardım almalısınız.

  3. Merhabalar benim kombin Bosch rw24 analog ayarları ısı ayarı 5-6tane nokta var ben en alt seviyeye ayarliyorum ancak kombi en az 70-80dereceyi görüyor eski bı kombi tamiri pahalıya mal olacak bı arizamidir eğer öyleyse yenisini alsam daha mı iyi olur petek uzunlugum en uzunu 1.8mt +1.2+0.5+0.3birde havlupan 1mt civari hepsi aktif yaniyor yardimci olursanız sevinirim

   1. Merhaba İsmail Bey… Kombi en düşük derecede 70-80°C ye kadar çıkıyorsa bu bir sorundur. Kombinin anakartında, devir daim pompasında, sensöründe, üç yollu vanasında veya tesisatta sorun olabilme ihtimali var. Ancak masraf ne tutar görmeden bilgi vermek çok zor. Kombiniz eğer çok eskiyse yani 15 yıldan daha uzun süredir kullanılıyorsa yeni kombi almak elbette ki daha mantıklıdır. Ancak kombiniz en fazla 10 yıllıksa, kullanılabilecek bir durumdaysa, parçalar çok eski değilse, bakımları düzenli şekilde yapıldıysa müdahale edilebilir. Yine de tabi sorunu yerince incelemek, cihazı yerinde görmek gerekir. Bi servis çağırarak cihazın durumunu ve arızayı kontrol ettirmenizi öneririz. Ancak bu şekilde net bilgiler verilebilir.

  4. Merhaba. ben Azerbaycandan sizi aradım. Evimde BOSCH BW 24C classik kombidir. arza kodu olarak 50 yanıb sönür. Yanma odasının kapağını açtığımda çalışır. kapatdığımda yanma getmir. ne yapmam gerekir.önceden teşekkürler.

   1. Merhaba Arzu Hanım… Kombiniz 50 led uyarısı yani ateşleme arızası veriyor. Brulörde alev oluşmadığı zaman veya alev kesildiği zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun, gaz vanalarına bakın ve kapalı vanaları açın. Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Cihaz arızaya geçtiğinde resetleme işlem uygulayın. Oldu ki cihazda düzelme olmazsa resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa başka bir işlem yapmamanızı öneririz. Cihazın yanma odası kapağı açıldığında çalışıyorsa hava aldığı için çalışıyordur. Yani bu durumda; elektrotlar, anakart, gaz valfi, fan, prosestat gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Bulunduğunuz yere hizmet sunan uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.