Yerden Isıtma İçin Kombi Seçimi

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Ülkemizde 1980 yılı itibari ile uygulanmaya geçilen bir sistemdir. Zemin beton içindeki borular ile ısı kaynağından almış olduğu enerjiyi zemin altına yayarak dağıtmakta olan, zemini ve bu sebeple ortamı ısıtmakta olan ısıtma sistemidir.

Ülkemizde kombi kullanımı çoğunluktadır. Fakat kombilere bağlı yerden ısıtma sistemleri veya kalorifer sistemleri kullanılmaktadır. Kalorifer sistemleri daha fazla kullanılır. Yerden ısıtma sistemlerinin kullanımı biraz daha düşüktür. Çünkü yerden ısıtma sistemleri kalorifer sistemlerine nazaran daha dezavantajlıdır. Kullanıcılar kullandığı sistemden her şekilde memnun kalır. Fakat sorunların yaşanılmaması amacı ile seçimler önemlidir.

Yerden Isıtma Sistemi İçin Kombi Seçimi

Yerden ısıtma sistemi için ne tür kombi kullanılması gerekir? Bu konudaki bilgileri makalemizde sunalım…

 • Hermetik Kombiler: Yerden ısıtma sistemlerinde hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Marka model konusunda sizlere net bilgi sunamayız. Teknik açıdan yakınlarınızdan bilgiler alarak hermetik kombileri tercih edebilirsiniz. Hermetik kombilerin kapasitesini iyi seçmeniz gerekir. Yerden ısıtma sistemine göre ısıtma ayarı tercih edilir. Sıcak su talebinizi de hermetik kombiler ile karşılayabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı Kombiler: Daireniz büyükse eğer mesela 160 m2 üzerinde ise yoğuşmalı kombi tercihinde bulunabilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler büyük olan dairelerde tercih edilerek kullanılabilir. Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kombilerin ayarı bulunur. Belirli bir ayara getirilir ve ona göre ısıtma sağlanır. Aynı şekilde sıcak su gereksinimi için de konutlarınızda ideal seçim olabilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (261 Yorum)

 1. ozgur taktak dedi ki:

  Merhaba, yeni yapılan evimizde muteahhit battığı icin kendimiz tamamlıyoruz. 110 m2 ısı yalıtımlı arakat ve yerden ısıtmalı bir daire icin alacağım kombinin ebat ve markası icin yardımcı olabili rmisiniz?ilk yatırım maliyeti yuksek olabilir ama yakıt acısından tasarffurlu bir kombi arıyorum.
  İlginiz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… 110 m2 lik bir alan için 24 kW lık bir kombi kullanım açısından yeterlidir. Ancak firma olarak bizde satış, proje çizimi veya satış sonrası hizmet olmadığı için detayları da bilemiyoruz. Kombi satışı yapan bayilerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 2. Murat duranoğlu dedi ki:

  200 m2 net alan müstakil dublex ev 20 cm dış duvar ytong+ 7 cm karbon takviyeli mantolama, çatı katı altı xps kaplama var. Nasıl bir kombi seçmeliyim. Evde 2 banyo ve 3 wc var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… 28 kW lık bir kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak kapasite konusunda net belirleyici olan proje çizimidir. Proje çizdirmenizi öneririz. Bu şekilde ileride de sorun yaşamayacağınız uygun kapasiteli kombiye ulaşmış olursunuz.

 3. HASAN MAVİ dedi ki:

  Merhaba,
  Kuzeybatı cephe 4. kat (ara kat) 160 metrekare bir ev için kombi tavsiyeniz ne olurdu? Evimiz Konya’da. Kışın soğuk geçer. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 28 kW değerinde olan bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak yine de bu konuda net kapasiteyi proje ekipleri belirler. Bu aşamada proje çizdirmenizi öneririz.

 4. yücel bey dedi ki:

  merhaba;

  net 200 metrekare yerden ısıtmalı güney ve doğu cepheli akdeniz ikliminde yer alan 1. kat daire için(dairenin altı dükkan) hermetik ya da yoğuşmalı, hangi tür kombiyi tercih etmeliyim. tavsiye ettiğiniz kombinin gücü ne olmalıdır. pompa gücü ile alakalı olarak dikkat etmem gereken bir özellik bulunmakta mıdır? şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yücel Bey… 28 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. 28 kW kapasiteli yoğuşmalı bir kombi tercih edebilirsiniz. Tabi biz yine de proje çizdirmenizi öneririz. Daire altı dükkan olduğu için ısıtma da zorlaşır, yakıt tüketimi artar. Proje çizimi ile net kapasite belirlenmiş olur.

 5. bora han dedi ki:

  merhabalar 1.kat 125 m2 2 .kat 140 m2 yerden ısıtmalı tam izalasyonlu 35 kw tam yoğuşmalı kombi yeterli olurmu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bora Bey… Daire 265 m2 civarı. 35 kW lık yoğuşmalı kombi kullanım açısından yetersiz kalabilir. Tek bir yoğuşmalı kombi tercih etmek yerine ya kazan sistemi ya da 2 adet daha düşük kapasitede bir kombi tercih etseniz daha sağlıklı olacaktır. Yine de tabi bu durumda proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri daha net teşhis yaparak size bu konuda yardımcı olacaktır.

 6. Furkan Çeltik dedi ki:

  Merhaba net 135 m2 olan dubleks dairem için hangi kombiyi tercih etmem gerekiyor. Evim yerden ısıtmali. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey… 135 m2 lik bir daire için 24 kW lık bir kombi ideal gibi duruyor. Ancak binanın ısı yalıtımı, dairenin güneş alma durumu, tesisatın büyüklüğü gibi birçok duruma bağlı kapasite değişebilir. İleride sorun yaşamamak için proje çizdirmenizi öneririz. Proje ekipleri tüm durumları inceleyerek sizi kapasite ve marka model konusunda yönlendirecektir.

 7. günhan yavaşoğlu dedi ki:

  merhaba 165 m2 yerden ısıtmalı ev için 26 kw mı yoksa 30-35 kw kombi mi tercih edilmeli yoksa bunların önemi yok çift pompa mı takılmalı ısıtmayı arttırmak için nelere dikkat edilmeli teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Günhan Yavaşoğlu… Dairenizin büyüklüğüne bakılırsa 28 kw kullanım açısından ideal gibi duruyor. Ancak tesisatın büyüklüğü, binanızın ısı yalıtımı, dairenin bulunduğu kat gibi birçok özelliğe bağlı olarak bu kapasite değişiklik gösterebilir. Bize kalırsa bu durum için proje ekiplerinden yardım almalısınız. Bu sayede randıman alarak sorunsuz kullanabileceğiniz bir kombiye ulaşmış olursunuz.

 8. Hakan Akmandor dedi ki:

  Merhaba
  400m2 dükkan için 35 KW ya da 45 KW kombi yeterli olur mu veya ek bir pompa ya da denge kabına gerek varmıdır?
  Dükkan tek katlı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan bey… 400 m2 lik bir alan için 35 veya 45 kW lık bir kombi yeterli gelmeyebilir. Bize kalırsa bunun için proje çizdirmeniz gerekir. proje ekipleri uzak ve yakın mesafe ölçümüne göre sizi yönlendirecektir. Yüksek kapasiteli bir kazan da kullanım açısından ideal olabilir yine yüksek kapasiteli 2 kombi de beklentinize yanıt verebilir. Ancak dediğimiz gibi ileride sorun yaşamamak için proje çizdirmelisiniz.

 9. recepdokuk@hotmail.com dedi ki:

  900 metre karelik bir alanı yerden ısıtma kaç Kw’lık bir kombi ile ısıta biliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Konut çok büyük. Büyük sistem kazan ya da kaskad gerekebilir. Uzaktan net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda proje çizdirmenizi öneriyoruz. Proje ekipleri keşif sonrası daha net bilgi aktaracaktır.

 10. emir alkan dedi ki:

  1+1 daire (55 m2 ) daire yerden ısıtma için kaç kw lik kombi almalıyım?
  ECA Proteus Premix 20.000 kalori kombiler küçük daireler için modülasyon özelliği ile 6.300 kalori ye kadar enerjiyi düşürüp tasarruf sağlıyormuş, doğru mudur?
  Ayrıca 55 m2 için yoğuşmalı kombi almak gerekli midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emir Bey… 24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Yoğuşmalı-hermetik fark etmiyor. Hermetik kombi üretimi durdu zaten. Stoklar sebebiyle satışlar ve hizmet hala devam ediyor. Çoğu kombide modülasyon özelliği vardır. Marka model konusunda maalesef ki bir tavsiyede bulunamıyoruz. Çünkü bize firma olarak her marka modelden arızalar geliyor.

 11. MUTLU AFAT dedi ki:

  merhaba sayın yetkili

  4-5 kat güney batı cephe ısı yatılıtımı yapılmış brüt 135 mt net 125 mt dubleks iki ana dübleks arası dairemde yerden ısıtma var eski binamda kullandığım eca comfeo premiz yoğuşmalı 24 lük var bu yeni dairemde yeterli olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Afat… Normal şartlarda net 125 m2 daire için ECA Confeo Premix model 24 kW lık kombi kullanım açısından idealdir. Ancak kombiye en yakındaki oda ile en uzaktaki oda arasındaki mesafe de önemlidir. Bize kalırsa ileride sorun yaşamamak için bir proje çizdirmelisiniz.

 12. Fatih Yaman dedi ki:

  Merhaba, yerden ısıtmalı 325 m2 tek katlı yalıtımlı evim için kaç kw bir kombi almalıyım,Boludayım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kullanım açısından 35 kW yeterli gibi duruyor. Ancak yine de ev baya büyük olduğu için proje çizdirmenizi öneririz. Proje ekipleri bu konuda sizi daha net bilgilendirecek ve doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

 13. Sefa kula dedi ki:

  Mrb Hayırlı günler alttan ısıtma ara kat güney batı cepe brüt 158 m2 , net 120 m2 alan için kombi kaç kw olmalı? Birde farklı kombilerde kw ler birbirini tutmuyor farklı marka aynı kw aynı performans vermiyor pompa farkından dolayı ? Alttan ısıtmada kombi gövdesinin bakır veya alüminyum olması önemli mıdır? Tşk ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sefa Bey… Dairenize uygun kombi 24 kW gibi görünüyor. Ancak ısı yalıtımı gibi durumlar da önemlidir. Cihazların marka modelleri nasıl farklı ise parçaları ve parça özellikleri de farklıdır. Bu yüzden kapasite aynı da olsa farklılık gösterebilmektedir. Kombi satışı yapan bayiliklerden daha net bilgiler alabilirsiniz.

 14. ömer osman dedi ki:

  Mrb dairem doğu güney kuzey cepheli brüt 145 metrekare net kullanım alanı 105 metrekare yerden ısıtma sistemi kaç kw kombi almam gerekli acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kullanım açısından 24 kW ideal gibi görünüyor. Ancak yine de proje çizdirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ileride ısınamama gibi sorunlar da yaşamazsınız.

 15. yavuz doğan dedi ki:

  190 metrekare yerden ısıtmalı biryer için 25kw bir kombi yeterli olurmu acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… 25 kW lık kombi yok ancak 190 m2 lik bir daire için 24 kW düşük kapasitedir. 28-30 kW kombi tercih ederseniz daha sağlıklı olur. Hatta net kapasite için proje çizdirirseniz ileride de sorun yaşamazsınız.

 16. ALEYNA PARLAK dedi ki:

  Merhaba 170 m² lik 3+1 olan bi daireye evimizi taşıyıcaz. Daha önce kombili bi dairede oturmadığımız için şüphelerimiz var. Alt ve üst katımız genelde yakıyorlarmış biz de yakıcaz tabiki ama şöyle bi sorun var konum olarak biraz yüksek bi yerde ve etrafı çok dolu değil açık bi yer binanın ısı yalıtımı varmış. Bu durumlar değerlendirildiğinde ısı konusunda sorun yaşar mıyız? Kombi normal yoğuşmalı değil

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aleyna Hanım… 170 m2 lik bir dairede hermetik kombi yani yoğuşmalı olmayan bir kombi yetersiz kalabilir. Kombi eski ise, imkanınız var ise ve daireyi satın aldıysanız yeni bir cihaz almanızı öneririz. Alt ve üst katın kombiyi kullanması tabi ki sizin dairenizi ısıtır. Ancak kombi güç bakımından düşük kapasitede ise en uzaktaki petek veya petekleri ısıtmayabilir. Tabi yine de bi denemek gerekir.

 17. Sezai dedi ki:

  Iyi geceler. Brüt 150 metrekare alttan ısıtmalı daire için hang özellikte almaliyim? İl Giresun rutubet çok. Bu kombi seçimini etkiler mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezai Bey… Dairenizin büyüklüğüne bakılırsa kullanım açısından 28 kW lık bir kombi ideal gibi. Ancak dairenin bulunduğu kat, binanın ısı yalıtımı ve monte edileceği konum gibi durumlara bağlı kapasite değişebilmektedir. Bu konuda proje çizdirmenizi öneririz. Daha sağlıklı sonuç elde etmiş olursunuz.

 18. Emrah Yumak dedi ki:

  Giriş kat kuzey batı cepheli net 140 M2 lik yeni bir daire aldık ses ve ısı yalıtımı yapılmış olmasına rağmen kombi seçiminde zorlanıyoruz
  Marka vermeksizin ne tür özellikli olması faydalı olacaktır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… 28 kW lık bir kombi kullanım açısından dairenize uygun olacaktır. Hermetik-yoğuşmalı fark etmez.

 19. Mustafa Candar ENLİ dedi ki:

  Merhaba 145 m2 yerden ısıtmalı ve son kat bir evimiz var 24 kw wiesman yoğuşmalı kombi kullanıyoruz ama 45 50 derecede ev hala soğuk oluyor ama karşı binadaki aynı daire ise 40 derecede çalıştırdığı a rağmen ev güzel ısınıyor sizce sorun nedir