Yerden Isıtma İçin Kombi Seçimi

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Ülkemizde 1980 yılı itibari ile uygulanmaya geçilen bir sistemdir. Zemin beton içindeki borular ile ısı kaynağından almış olduğu enerjiyi zemin altına yayarak dağıtmakta olan, zemini ve bu sebeple ortamı ısıtmakta olan ısıtma sistemidir.

Ülkemizde kombi kullanımı çoğunluktadır. Fakat kombilere bağlı yerden ısıtma sistemleri veya kalorifer sistemleri kullanılmaktadır. Kalorifer sistemleri daha fazla kullanılır. Yerden ısıtma sistemlerinin kullanımı biraz daha düşüktür. Çünkü yerden ısıtma sistemleri kalorifer sistemlerine nazaran daha dezavantajlıdır. Kullanıcılar kullandığı sistemden her şekilde memnun kalır. Fakat sorunların yaşanılmaması amacı ile seçimler önemlidir.

Yerden Isıtma Sistemi İçin Kombi Seçimi

Yerden ısıtma sistemi için ne tür kombi kullanılması gerekir? Bu konudaki bilgileri makalemizde sunalım…

 • Hermetik Kombiler: Yerden ısıtma sistemlerinde hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Marka model konusunda sizlere net bilgi sunamayız. Teknik açıdan yakınlarınızdan bilgiler alarak hermetik kombileri tercih edebilirsiniz. Hermetik kombilerin kapasitesini iyi seçmeniz gerekir. Yerden ısıtma sistemine göre ısıtma ayarı tercih edilir. Sıcak su talebinizi de hermetik kombiler ile karşılayabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı Kombiler: Daireniz büyükse eğer mesela 160 m2 üzerinde ise yoğuşmalı kombi tercihinde bulunabilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler büyük olan dairelerde tercih edilerek kullanılabilir. Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kombilerin ayarı bulunur. Belirli bir ayara getirilir ve ona göre ısıtma sağlanır. Aynı şekilde sıcak su gereksinimi için de konutlarınızda ideal seçim olabilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (335 Yorum)

 1. Aydın Kara dedi ki:

  Merhabalar. Yerden ısıtma, borular oksijen bariyersiz, 150 metrekare ev için ideal kombi markası var mı? Biz buderus 122i aldık ama 3 ayda bir eşanjör tıkanıyor ve sıcak su akarken soğumaya başlıyor. Bize sıvı temizliği önerdiler. 100 metrekare için 1250 TL. geçen 2 ay önce bu fiyat 600 TL idi. Sorduğumuzda sıvı temizlik maddesinin İngiltereden geldiğini söylediler. Bunlar doğru ürünler veya çözümler?Başka marka kombilerde de sorun aynı mı? İşin içinden çıkamadık. Not: Isıtmada şu ana kadar bir sorun olmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Aydın Bey… Bu tip sorunlar marka fark etmeksizin tüm kombilerde yaşanıyor. Marka önerisinde bulunmamız etik olmaz. Cihaz temizliği konusunda fiyat bilgisi almak ve destek için bizlere 0850 811 88 22 no’lu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 2. Murat Aydemir dedi ki:

  Bursa da 180 mkare dublex
  Yerden ısıtma kaç kw kaç bin kalori kombi olmalı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Normalde 28 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak kombi seçiminde sadece metrekare önemli değildir. Daireniz hangi cepheye bakıyor, güneş alıyor mu? gibi soruların yanıtı da önemli. Yani kapasite bu sebeple daha yüksek olabilir. Bu konuda proje çizdirmenizi öneririz. Bu şekilde daha sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Petek Yıkama