Yerden Isıtma İçin Kombi Seçimi

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Ülkemizde 1980 yılı itibari ile uygulanmaya geçilen bir sistemdir. Zemin beton içindeki borular ile ısı kaynağından almış olduğu enerjiyi zemin altına yayarak dağıtmakta olan, zemini ve bu sebeple ortamı ısıtmakta olan ısıtma sistemidir.

Ülkemizde kombi kullanımı çoğunluktadır. Fakat kombilere bağlı yerden ısıtma sistemleri veya kalorifer sistemleri kullanılmaktadır. Kalorifer sistemleri daha fazla kullanılır. Yerden ısıtma sistemlerinin kullanımı biraz daha düşüktür. Çünkü yerden ısıtma sistemleri kalorifer sistemlerine nazaran daha dezavantajlıdır. Kullanıcılar kullandığı sistemden her şekilde memnun kalır. Fakat sorunların yaşanılmaması amacı ile seçimler önemlidir.

Yerden Isıtma Sistemi İçin Kombi Seçimi

Yerden ısıtma sistemi için ne tür kombi kullanılması gerekir? Bu konudaki bilgileri makalemizde sunalım…

 • Hermetik Kombiler: Yerden ısıtma sistemlerinde hermetik kombi tercih edebilirsiniz. Marka model konusunda sizlere net bilgi sunamayız. Teknik açıdan yakınlarınızdan bilgiler alarak hermetik kombileri tercih edebilirsiniz. Hermetik kombilerin kapasitesini iyi seçmeniz gerekir. Yerden ısıtma sistemine göre ısıtma ayarı tercih edilir. Sıcak su talebinizi de hermetik kombiler ile karşılayabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı Kombiler: Daireniz büyükse eğer mesela 160 m2 üzerinde ise yoğuşmalı kombi tercihinde bulunabilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler büyük olan dairelerde tercih edilerek kullanılabilir. Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kombilerin ayarı bulunur. Belirli bir ayara getirilir ve ona göre ısıtma sağlanır. Aynı şekilde sıcak su gereksinimi için de konutlarınızda ideal seçim olabilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (205 Yorum)

 1. 150metrekare,arakat,kuzey cephe yerden isitma en iyi verim icin, yogusmali kombi kac kcal ve watt olmalidir

  1. Merhaba Nazmi Bey… Daireniz çok küçük. Küçük daireler için 20-24 kW lık bir kombi kullanım açısından yeterli gelecektir.

 2. Merhabalar. 1 katı bodrum olmak üzere 3 katlı ; toplamda 360 m2 alttan ısıtma villa icin kaç kw kombi önerirsiniz?Bodrum kata girilmeyeceği icin ısıtmayacagız . 30 kw yeterli olur mu acaba

  1. Merhaba Eylem Hanım… Dairenizin büyüklüğüne göre ısı ihtiyacı 43.2 kW kadardır. Yani 30 kW lık kombi bize kalırsa yetersiz kalır. 2 adet 24 veya 28 kW lık kombi kullanabilirsiniz veya yüksek kapasitede kazan tercih edebilirsiniz. Yine de tespit için proje çizdirmenizi öneririz. En sağlıklı bilgiye bu şekilde ulaşabilirsiniz.

 3. merhabalar

  160 m2 net alanı olan 3 katlı triplex apartman daşremiz var. Alt kat salon mutfak , 2.kat 2 oda 3.kat 2 oda şeklindedir.

  en ust kat çatı katı ve camları genış .ısınma sorunu var.Bunun için onerecegınız kombi ne olur acaba?

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombi marka model konusunda bir öneride bulunamayız. Ancak triplex daireler için genelde proje çizimi öneriyoruz. Yani proje ekipleri dairenin büyüklüğüne, tesisat durumuna bakarak kombi kw sı belirlemektedir. Bu şekilde daha sağlıklı bilgiler almış olursunuz.

 4. Merhaba,

  Evim 3 katlı olup 2 katta yerden ısıtma var. Yerden ısıtma olan alan 200 m2 ve bodrum katında herhangi bir ısıtma yok. Mevcutta 24 kWatt kapasiteli elektrikli kombi kullanıyorum. Kapasite olarak ısınmada bir sorun yaşamıyorum. Şimdi doğalgaza geçeceğim. Bununla beraber bodrum da bulunan 24 m2 ve 18 m2 2 oda için 1.8 ve 1.6’lık 2 adet petek taktıracağım. Yeni duruma 28 kWatt’lık tam yoğuşmalı kombinin kapasite olarak yeteceği öngörülüyor. Marka olarak da Daikin olacak. Gerek verimli çalışma açısından gerekse de ilave peteklerle beraber 28 kwatt bir kombinin yeterl olup olamayacağı hakkında görüşlerinizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Barış Bey… Sistemler farklı ve daireniz de büyük. Bize kalırsa bir proje çizdirerek seçim yapmalısınız. Bu şekilde tahminlere göre yanlış seçim yapabilirsiniz ve bu sebeple mevut dönemin yanı sıra ileride de sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bize kalırsa işi sadece proje ekiplerine bırakın ve onlar hangi kapasitede hangi kombileri öneriyorsa seçiminizi ona göre yapın.

 5. Merhabalar.
  alt kat 170 üst kat 90 m2 toplamda 260 m2 dubleks evimiz var.
  burası için baymak idee 39 yoğuşmalı kombi aldım. alt katta kombimiz.
  Bu kombi de 35 kw imiş aslında.
  üst katta 15 m2 bir odayı yakmamamıza rağmen tam ısınmada verim alamıyorum.
  özellikle alt katta kollektörün sonuna denk gelen oda ile üst katta ısınma sorunu yaşıyorum.
  kombi sıcaklığı 60-65 derece arasında oluyor.
  İyi olan oda 21.5 soğuk oda en az 2 derece daha düşük.

  ne yapmalı.
  bir yerde 55 dereceyi geçmesin demişsiniz.
  bir yerde basınç 2 olmalı diyorlar.
  kombi üzerindeki pompanın gücü artıyor mu. ya da ektra pompa mı takmalı
  yoksa kombi mi yetersiz.
  İlginize şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Akif Bey… Uzakta kalan petekler ısınmıyorsa eğer evet kombi yetersiz olabilir. Bize kalırsa bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı da kontrol ettirin. Tesisatta sorun görülmese bile harici pompa işlemlerini tesisatçılar yapmaktadır. Bu konuda size yardımcı olabilirler. Kombi yoğuşmalı olduğu için yoğuşma yapması açısından genelde 55°C üzeri tavsiye edilmez. Kullanımında bir sakınca yoktur. Ancak yoğuşma oranı azaldıkça tasarruf oranı da azalır. Bu açıdan önerilmiyor. Basınç değeri her zaman 1 ile 2 bar arası idealdir.

   1. ben yazmayı unutmuşum. ev yerden ısıtma
    o yüzden sormuştum. bu kombi yeterli olur mu diye

    1. Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık maksimum 50-55°C olur. Yani daha üstü ayarlanamaz. Kombi uzakta kalan odaları ısıtmıyorsa yetersiz olabilir. Dediğimiz gibi bi tesisatçıdan yardım alırsanız daha sağlıklı olur. Kombi yetersizde harici pompa ile uzakta kalan odalar da ısınabilir.

 6. merhaba yerden ısıtmalı net 200 m2 bir ev için baymak novadens 24 kw lık kombi kullanıyorum uygun mudur acaba ve kaç derecede en verimli çalışma kapasitesine ulaşır bu konu hakkında bilginiz var mı teşekkürler

  1. Merhaba Kuzey Bey… Kombiniz yoğuşmalı ve daireniz için bize kalırsa ideal gibi. Proje çizdirerek bir seçim yaptıysanız kapasite açısından sorun yaşamazsınız. Kombi sıcaklık derecesini kendiniz beklentinize göre belirlemelisiniz. Bize kalırsa 45°C civarları idealdir. Ancak beklentinize göre ve evin ısıtmasına göre dereceyi düşürüp yükseltebilirsiniz.

   1. Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Kombiye uzak olan oda diger odalardan 1_ 2 derece düşük ısı da oluyor ben kombi acaba yetersiz mi diye şüphelendim ama müntehait eve uygun olduğunu söylüyor 220 m2 baymak novadens 25 kw lik kombi. Eger benim düşündüğüm gibi ise sizin de bahsettiğiniz pompa ekleme yöntemi ile kombiyi değiştirmeden çözüm bulabilir miyim, bu bana ne kadara mal olur,pahalı bir sistem midir , oda termostati işimi görür mü? Sizin tavsiyeniz ne olurdu teşekkürler

    1. Rica ederiz Kuzey Bey… Uzak kalan peteklerde 1-2°C kadar ısı farkı oluyorsa bu bir sorun değildir. Önemli olan ciddi bir ısı farkının olması. Mesela en yakın peteklerin gayet sıcak, uzak peteklerin ılık olması gibi. Ancak yine de sizin için sıcaklık düşük ise harici pompa işlemlerini tesisatçılar yaptığı için uzman bir tesisatçıdan bu konuda bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Oda termostatı kullanımıyla bu problem çözümlenmez ancak termostatik vana kullanabilirsiniz. Bu sayede peteklerin ısısını ayrı ayrı termostatik vanadan yapmış olursunuz.

   2. Merhaba öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Evimin kombiye en uzak 2 odası diğer odalardan 1-2 derece daha düşük ısıda oluyor. Ben acaba kombi mi yetersiz geliyor diye şüphelendim ama mütehahit kombinin uygun olduğunu söylüyor. Evim en üst kat ve yeni bina 220 m2 yerden ısıtmalı, yalıtımı yapılmış, camlar çift cam, çatı kapalı ve yünlü yalıtım yapılmış. Baymak novadens 24 kw lık kombi var özelliklerini araştırdığımda güzel bir kombi olduğunu da öğrendim günlük 35 derece ayarla çalıştırdığımda 24 saatte 12 m3 gaz harcıyor diye hesapladım. Şimdi sizce bu tüketim normal mi? bunu biraz daha azaltmak için ne yapabiliirm? oda termostadı tüketimi azaltır mı? daha az ısınan 2 oda için ek pompa ekletsem işimi görür mü? ek pompa eklemek bana ne kadar masraf açar ? zor bir iş midir kırıp dökmek gerekir mi ev de bazı yerleri? Biraz fazla oldu galiba ama cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

    1. Rica ederiz Kuzey Bey… En uzakta kalan petekler 1-2°C düşük farkla ısınıyorsa o halde bir sorun yok diyebiliriz. 1-2°C fark olması ideal bir durum. Zaten en yakındaki petekle en uzaktaki petek arasında mesafe vardır. Bu mesafe de suyun eşit sıcaklıkta olmasını engeller. Günlük 12 m3 yakıt tüketimi ideal gibidir. 35°C lik bir kullanımda yani düşük sıcaklıkta cihaz daha sık devreye girip çıkacağı için tüketimi biraz daha artırır. Bize kalırsa 40°C nin altında çalıştırmayın. Ancak yine de bi deneme yapın. Tüketim fazla olursa ayarı düşürebilirsiniz. Uzakta kalan peteklerin de en yakındaki gibi sıcak olmasını istiyorsanız harici pompa gerekebilir. Ancak bu işlemleri tesisatçılar yaptığı için net bilgi sahibi değiliz maalesef. Bu alanda hizmet sunan uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

 7. merhabalar bürüt 175m2 ve 7.5 m petek var ara kat olan daire için kaç kw’lık kombi öneriniz olur acaba yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Soner Bey… Dairenizin büyüklüğüne bakacak olursak eğer ısı ihtiyacınız 24 kW kadar. Ancak petek uzunluğuna bakarsak eğer 28 kW kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Yine de sağlıklı verim alabileceğiniz kombi kapasitesini öğrenmek için proje çizdirmenizi öneririz. Dairenizin büyüklüğü, dairede bulunan petek adedi ve tesisatın uzunluğu kadar dairenin konumu, binanın ısı yalıtımı da önemlidir. Bu yüzden doğru kararı proje ekibi size sunacaktır.

 8. Selamünaleyküm. 145 metre kare net, 4. Ara kat, yerden ısıtma sistemi var. Kombi vaillant ecotec pre 17.000 kcal merak ettiğim şu; kombinin sıcaklık derecesi 75 e kadar çıkıyor. 50-55 derece diyorsunuz yerden ısıtma maksimum. Kombilerde ayar mı var? 17.000 sanki az gibi geldi bana, sizce? Teşekkürler

  1. Aleyküm Selam Engin Bey… Vaillant ecoTEC Pure model kombilerin kullanım kılavuzuna baktığımızda kaloriferli sistemde sıcaklık aralığı 35-80°C arası, yerden ısıtma sisteminde 35-50°C arasıdır. Yani kombinizin modeline bağlı olarak kullandığınız sistem de yerden ısıtma sistemi olduğu için sıcaklığın en fazla 50°C ye ayarlanması gerekiyor. 75°C ye kadar çıkıyorsa cihaza bir ayar gerekir. Yerden ısıtma sistemine geçilmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırarak bu konuda yardım almalısınız.

 9. Merhaba ; 150 m2 son kat yerden ısıtmalı yeni bir evde oturuyoruz kombi derecesini 50 ye ayarlıyoruz. Oda termostatı taktırdık ama odayı 20 ye ayarlıyoruz ısıs 19 a düşünce kombi yanıyor 21 e çıkınca kombi sönüyor fakat yanmaya başladımı kombi en az 2-3 saat yanıyor ve günlük 10 m3 doğalgaz tüketimi oluyor. sanki termostatın faydası yok anlayamadım önerileriniz varmıdır?

  1. Merhaba İlkay Önal… Hesaplamayı doğru yaptınız mı bilemeyiz ancak kombi günlük 10 m3 tüketim yapıyorsa bu yüksek değil. Bize kalırsa idealdir. Çünkü daireniz büyük, son katta (yani bir ısı kaybı var üst katınız boş veya çatı) ve ısıtılması güç ayrıca yerden ısıtma sistemli. Oda termostatı da ayarlanan derecenin altına düşünce cihazı çalıştırıyor ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkınca cihaz duruyor. Yani her şey normal. Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık zaten en fazla 50-55°C ayarlanabilir. Son katta oturduğunuz için ısı kaybınız çok olur. Bu yüzden yakıt tüketimi ara kattaki dairelere göre her zaman için biraz daha fazla olur. Bunu engellemek çok zor maalesef.

 10. 136 m2 bürüt 118 m2 kullanımlı konutum için zemin katta ısı yalıtımı yapılmış yeni daire için afyon bölgesinde yaşıyorum. Tam yoğuşmalı kombilerden kaç KW LIK KOMBİ ALMAM GEREKİYOR .TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba Beytül Akbay… Dairenizin brüt açıdan büyüklüğüne bakılırsa eğer ısı ihtiyacınız 20.000 kW dır. 24 kW lık bir kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak daire zemin katta olduğu için yine de bir proje çizdirmenizi öneririz.

 11. 140 m2 ilk yerden istma icin isıyı kalıteli bir şekilde ısınmak icin kombı kaç derece de caliştırmamiz gerek

  1. Merhaba Selçuk Bey… Yerden ısıtma sistemleri kaloriferli sistemler gibi hemen ısınmaz. Biraz zaman alır. Ev sıcaklığı şu anlık düşük olduğu için ilk etapta yüksek bir sıcaklık seçilebilir. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde zaten sıcaklık maksimum 50-55°C ayarlanabildiği için ilk etapta 40-45°C civarı çalıştırabilirsiniz.

   1. Merhabalar 120 metre yeni bina yalıtımlı bir evde oturuyorum yerden ısıtmalı bir ev akıllı oda termostat aldım ve kurdum ancak kombi nin derecesi kaça ayarlamalıyım kombi ayarlarında en yüksek 80 en düşük 25 dereye kadar düşüyor oda termostadım ise 22 derecede sabit

    1. Merhaba Onur Bey… Oda termostatı kullanım kılavuzunu inceleyerek bu konuda daha net bilgilere ulaşabilirsiniz. Genelde kombiden ayarlanan kalorifer sıcaklığının yüksek olması gerekir. Yani bize kalırsa sıcaklık 65°C ve üstü idealdir. Oda termostatı ayarı da 22°C idealdir.

  1. Merhaba Yasemin Hanım… Hermetik kombi üretimi durdu ancak mevcut satışları hala devam etmektedir. Daireniz kaç m2 bunu bilmediğimiz için kombi kapasitesi konusunda bilgi aktaramıyoruz maalesef. Ancak proje çizdirmenizi öneririz. Projede kombi çeşidi ve kapasitesi ile birlikte kombinin montaj yeri de belirleniyor. En sağlıklı sonucu bu şekilde elde edebilirsiniz.

 12. Merhaba, Protherm lynx kombim var. Kombi Petek sıcaklığı sadece 50 dereceye kadar ayarlayabiliyorum. Sanırım kombi yerden ısıtma modunda bunu nasıl merkezi sistem e çevirebilirim maksimum sıcaklık 85 olan konuma. Yardımlarınız icin teşekkür ederim

  1. Merhaba Burak Bey… Yerden ısıtma sistemlerini kaloriferli sistemlerden ayıran özelliklerinden biri de sıcaklık ayarlarıdır. Kombilerin modeline göre maksimum 50-55°C ye ayarlanabilir. Bunu kullanıcı olarak yükseltemezsiniz. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanım açısından kural böyledir.

 13. Merhaba,
  280 m2 lik yerden ısıtmalı evim için vaillent 376/5 hermatik yogusmalı kombi aldım. Size 2 sorum olacak;
  1. Bu kombi yeterli midir?
  2. Denge kabı almamıza gerek var mı?

  1. Merhaba Serdar Bey… Proje çizdirseydiniz kapasite konusunda tereddütleriniz kalmadan bir seçim yapmış olurdunuz. Yerden ısıtma sistemleri kalorifer sistemleri gibi olmaz. Ancak dairenin konumunu, binanın izolasyonunu, dairedeki petek sayısını ve petek ebatlarını bilmeden yeterli gelir gelmez konusunda net bilgi de aktaramayız. Kombiyi monte eden ya da ettikten sonra kombi açılışı yapan firmalarda bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz. Kombi yetersiz kalırsa harici bir pompa kullanımı gerekebilir.

 14. Balıkesir de 3.5 katlı bir eve taşınacağım evin taban alanı 45-55m2
  en alt bodrum katında 1,8metre 3adet petek var
  giriş katı salon mutfak yerden ısıtma 45-55m2
  giriş kat üstü 45-55m2 2oda 1 banyo var banyoda havlu pan odalar yerden ısıtma
  çatı katında 20m2 oda yerden ısıtmalı ve 1 banyo daha havlu panlı
  3 farklı şirket geldi 3 farklı ürün sundu
  1. BAYMAK DUOTEC 28kw
  2. Bosch Condens 2500 23kw yada Condens 2300i W 24kw
  3. VUW 346/5-5 ecoTEC plus 30kw yada VUW 286/5-3 ecoTEC pro
  bana yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Gökhan Bey… Baymak, Bosch ve Vaillant gibi önemli markaları tercih etmişsiniz. Bize göre bu 3 marka da kendi içinde iyi. Ürünleri de aynı şekilde. Biz servis olduğumuz için bize her markadan arıza gelir. O yüzden şu markayı kullanın, şu marka daha iyi gibi bir öneride bulunamıyoruz maalesef. Kombiler sonuçta elektronik cihazlar ve bazen herkesin memnun olduğu modelden hiç memnun kalmayan müşteriler de olabiliyor. Bu yüzden size ve bütçenize uygun olanı hangisiyse onu tercih etmenizi öneririz.

 15. Merhaba, 65-70 m2 bir daireye sahibim yerden ısıtmalıdır.
  -Ev 65 metrekare 1+1
  -bina 6 kat
  -ev giriş katı gibi duruyor ama daire 4. Katta ara kat olarak kalıyor altında 3 kat üstünde daire 4. Katta üstünde de 2 kat var bu dairem için yoğuşmasız kombi uygun olurmu ? Yada ne tür bi kombi kullanılmalıdır?

  1. Merhaba Erdeniz Bey… Normalde daireniz için hermetik kombi kullanım açısından ideal. Ancak hermetik kombi üretimi durdu ve firmalar yoğuşmalı kombi üretimi yapabiliyor. Hâlâ günümüzde hermetik kombi satışı var ve kullanılıyor. Firmalar ellerinde bulunan hermetik kombiler bitene dek de satışa devam edecekler. Yani ister hermetik ister yoğuşmalı kombiyi tercih edebilirsiniz. Bu tamamen size bağlıdır.

 16. 95 metre kare yerden ısıtmalı yenı aldıgım evım ıcın hangı ozellıkte kombi secmelıyım yardımcı olursanız sevınırım tesekkur ederım.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 20-24 kW lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Yine de tabi proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri kombi kapasitesi ve montaj yerine karar verir. Bu yüzden uzman yardımı alırsanız daha sağlıklı olur.

 17. meraba, 150 m2 dubleks villa, çelik ev, yerden ısıtma , hangi kombi seçmeliyim nereye koymalıyım, çok teşekkürler.

  1. Merhaba Tolga Bey… 24 kW lık bir kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor ancak kombi hangi kata monte edilir buna proje ekipleri karar verebilir. Belirli bir montaj kuralları vardır. Montaj işlemi bu kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Dairenizin konumuna göre ve dairede yer alan petek adedi ile sistem büyüklüğüne göre 28 kW lık bir kombi seçimi de gerekebilir. Kombi satış bayilerinden proje çizimi konusunda yardım isteyin, gelip proje çizimi yapsınlar bu sorularınızın yanıtını net olarak proje ekiplerinden alabilirsiniz.

 18. Yerden ısıtmalı yaklaşık net 170 m2 evime doğalgaz dönüşümü yaptıracağım. Yerden ıstımalı sitemlerde çamurlaşma nedeniyle tıkanma ile kombilerde arıza meydana geldiği belirtilerek her firma farklı kombi tavsiyesinde bulundu. Daıkın satıcısı ve doğal dönüşümü yapan bir firma yerden ısıtma sistemine ilaçlı su verilerek 10 yıl sistemin tıkanmayacağını garanti ediyor ve bu ilaçlama 600 tl civarında. Daıkın vz 24 kw kombiyi takabileceğini söyledi.Evim Giresun merkezde bulunuyor. Konu ile ilgili tavsiye ve yorumlarınıza ihtiyacım var teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ahmet Bey… Sadece yerden ısıtma sistemlerinde değil kaloriferli ısıtma sistemlerinde de durum aynıdır. Isınıp soğuyan su çamurlaşır. Çamurlaştığı için de zamanla tesisatı tıkar. Daha doğrusu boru çaplarını daraltır ve alınan randımanı olumsuz yönde etkiler. Bu durum uzun süre temizlenmeden devam ederse de kombide arızalar oluşmaya başlar. Bu amaçla düzenli şekilde (3 yılda bir kez) kimyasal ilaç ve özel makineler ile tesisat temizliği önerilir. Daireniz büyük olduğu için işlem ücreti de yükselir. Ortalamanın biraz üstünde fiyat bilgisi aktarılmış ancak yapılacak işlem kimyasal ilaçlı tesisat temizliği mi yoksa antifirizden mi bahsetmişler onu bilemeyiz. Garanti veriyorlarsa işlemi yaptırın önerisinde bulunabiliriz. Kombi marka modeli konusunda bir tavsiyede bulunamıyoruz maalesef. Satış bayilerinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 19. mrb lar. yeni ev aldım .. 3+1 130 m2 brut 110 m2 kulanım alanı var. arakat daire.altta 1 kat uste 4 kat daıre daha var.yeni bina dış cephe mantolama uygulaması var ..komple yerden ısıtma tek banyo ..netur bı kombı almalıyım .. kaç kcal ve kaç kw olması lazım

  1. Merhaba Deniz Çaydan… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Daire ara katta, bina yeni, izolasyon da kaliteli malzemelerle yapılmışsa eğer bu kapasitedeki bir kombiyle kullanım açısından sorun yaşamaz, beklentinize yanıt alırsınız.

 20. Merhaba,
  dairemiz 12 katlı bir binanın 7nci katında güney cephesinde bulunuyor.yeni yapı olup yalıtımı ve cift camlı pencereler vardır.
  alttan ıstıtmalı olduğu için kombi arayışındayım. projesi cizildi.dairenin net 155 m2 var. vaillant veya buderus düşünüyorum. kaç kv’lik bir kombi önerirsiniz.dairenin içinde iki duş bulunuyor.
  teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba Taşkın Bey… Dairenizin büyüklüğüne ve özelliklerine göre 24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak proje çizdirmenizi öneririz. Proje ekipleri net olarak dairedeki tüm özellikleri baz alarak sizi daha net bilgilendirecektir. Seçim yaptığınız iki marka da alanında iyidir. Marka model konusunda tavsiyede bulunamıyoruz maalesef.

 21. 140 metrek. Net 130 mkare 6. Kat kombi secimi oneriniz hangisidir masraftan kacmamak adına en kaliteli verim alicagini kombi onerirmisinjz ?

  1. Merhaba Alpaslan Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak daire 6.katta demişsiniz. Ara kat mı en üst kat mı? Bu gibi soruların yanıtına göre kapasite seçimi yapılmalıdır. Biz firma olarak marka model konusunda maalesef ki bir öneride bulunamıyoruz. Piyasada kombi konusunda birçok marka var ve her marka bize göre başarılı. Kombi satış bayilerinden bu konudaki net bilgileri öğrenebilirsiniz.

 22. Merhaba 230 metrekare dubleks yerden ısıtmalı evimizde buderus tam yoğuşmalı kombi var.fakat ne ısınma ne de su sıcaklığı yeterli değil.su tanamen soguk akiyor.servisten gelenler bir alt modelini ve yoğuşmasiz veya yarı yogusmalisini alırsak sorunun cözuleceģini söylüyorlar
  Burada ise tersini okudum
  Ne uygun olur ?

  1. Merhaba Hazal Hanım… Öncelikle dairenizin büyüklüğüne göre ısı ihtiyacınız 28 kW dır. Yani bu demektir ki 28 kW üzeri daireniz için idealdir. Bu değerin üstünde olan kombi dairenizi ısıtmakta ve sıcak su alımında yeterlidir. Ancak pompa gücüne bakmak gerekir. Bir de şu durumu göz önünde bulundurmak gerekir; daireniz yerden ısıtmalı. Bu sistemde ayarlayabileceğiniz en yüksek sıcaklık 55°C dir. Bu değerin üstüne çıkılamaz. Bize kalırsa tam yoğuşmalı bir kombi daireniz için ideal değilse daha düşük pompa gücüne sahip bir kombi de ideal değildir. Daha çok yetersiz kalır. Daireniz için kullandığınız cihaz yetersizse eğer harici bir pompa taktırabilirsiniz. Bu işlemi tesisatçılar yapıyor. Uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

 23. 115-120 m2 net ara kat . dış cephe ve izolasyon mevcut olan yerden ısıtmalı yeni daire için hangi tip kombi tercih etmemiz gerekiyor? Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kW lık bir hermetik kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak yine de bir keşif yapmak gerekir. Yerden ısıtma sistemlerinde ısı ihtiyacı daha farklıdır. 50-55°C üstüne çıkılamaz. Bu yüzden keşif için bi ekip çağırmanızı öneririz. Bu şekilde net teşhis ile doğru kapasitedeki kombiye ulaşabilirsiniz.

 24. Merhaba ;3 katlı evim var . 200 metrekare. ısınma için yerden ısıtma 1400 metre boru döşenecek. Isınma ve banyo amaçlı kullanılacak kaçlık kombi tavsiye edersiniz.Bina ve pencereler yalıtımlı. Devirdaim motorunun gücü önemli mi? Saygılarımla

  1. Merhaba Barış Bey… Daireniz tripleks olduğu için kombinin monte edileceği kat ile diğer katlara ısının dolaşması önemlidir. Kaba taslak 200 m2 bir daire olsa da tripleks olduğu zaman kombi kapasitesi değişebilir. Normalde dairenizin ısı ihtiyacını 28 kW lık bir kombi karşılar. Ancak bu konuda net bir bilgi almak ve doğru kapasitedeki kombiye ulaşmak için proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekipleri sizi bu konuda daha net bilgilendirecektir. Bu arada pompa gücü elbette ki önemlidir. Pompanın yetersiz olması demek kombinin yetersiz olması demektir.

 25. Tabandan ısıtmalı evlerde en uygun kombi nasıl olmalı yoğuşmalı mı yoksa hermatikmi olmalı ben baymak kullandım yoğuşmalı 7 – 8 yıl sorun olmadı sonra eşenjör delindi yenisini taktık bir yıl sürmeden tekrar delindi fiyatı 1.200 tl civarında servis tabandan ısıtmalı evler için yoğuşmalı problem diyor ev 140 m2 tercihiniz hangisi olur kaç kv’ lık olmalı sarfiyat farkı varmı şimdiden Teşekkür ederim Saygılar

  1. Merhaba Saim Bey… Yerden ısıtma sisteminde yoğuşmalı kombiler problem diye bir bilgi doğru değildir. Büyük dairelerde iyi bir verim elde etmek için mecburen yoğuşmalı kombi ya da kazan tercih edilmelidir. Eşanjör delindiyse neden delindiği önemlidir. Eşanjörler genellikle şebekeden gelen suyun tazyikli olması sebebiyle delinir, uzun süre kullanımda oksitlenme sebebiyle çürür ve bu yüzden de delinir. Eianjör değişti daha 1 yıl olmadan yine delindiyse eğer şebeke tazyiğinden kaynaklıdır. Siz bu daireye en iyi kombiyi de taktırsanız yine eşanjörün yüksek tazyik sebebiyle delinme ihtimali vardır. Bu yüzden sorun kombide değil bize kalırsa dairenize gelen suyun tazyikli olmasından kaynaklıdır. Yine de tabi bi inceleme yapmak gerekir. Dairenin büyüklüğü kadar, petek sayısı, petek büyüklüğü, dairenin konumu, binanın izolasyonu gibi bilgiler de önemlidir. Bu yüzden keşif yapmadan net bilgi verilemez. Ancak ısı kaybını düşünecek olursak eğer yoğuşmalı olarak 24 kW, hermetik olarak 28 kW kullanım açısından ideal gibi görünüyor.

 26. Merhaba, dublex ve yerden ısıtmalı ev için (250m2) sadece yoğuşmalı kombi alarak ısıtma konusunu çözmüş olur muyuz? Mevcut kullandığım buderus kombi 10 yıl önce taktırmıştım ve kombi altında ayrıca kırmızı renk genleşme tankı ve eşanşör plaka vs koyuldu, birde pompa var, tüm bunlara gerek var mı? Tekrar yenileme yapmak istediğimden öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

  1. Merhaba Said Bey… 250 m2 bir daire için yoğuşmalı kombi tek başına yeterli değildir. Şuanda mevcut kullandığınız kombiyle birlikte harici olarak eşanjör, pompa ve genleşme tankı da kullanıyorsunuz. Bu cihazın yetersiz geldiği anlamına gelir. 2 ayrı kat için 2 hermetik kombi veya iki kat için de yoğuşmalı kazan kullanmanızı tavsiye ederiz. Yeni cihaz almayı düşünürseniz eğer bir proje çizdirin. Proje ekipleri dairenin m2 si kadar dairede bulunan petek sayısı, petek adedi ve boyutları aynı zamanda güneş alma durumuna göre uygun kapasitede cihaz önerisinde bulunacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı bilgi edinmiş olursunuz.

  1. Merhaba Refik Bey… Konutun tahmini ısı ihtiyacı 25.2 kW kadardır. 28 kW lık yoğuşmalı kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak yine de bir proje çizdirmenizi tavsiye ederiz. Proje ekipleri net bir teşhis yaparak ısı ihtiyacına göre kullanmanız gereken kombi çeşidi ve kW sı hakkında sizi bilinçlendirecektir.

 27. kolay gelsin 135 m2 3+1 yerden ısıtma bir eve kaç kW lık bir kombi kullanmam gerekir yardımcı olurmusunz

  1. Merhaba Yunus Bey… Konutunuzun büyüklüğüne göre tahmini ısı ihtiyacı 20 kW kadardır. Yani 20 kW lık bir yoğuşmalı kombi kullanım açısından idealdir. Yine de petek sayısı ve büyüklüklerine göre kapasite değişebileceği için proje çizdirmenizi öneririz.

 28. merhabalar öncelikle bilgiler ve ilginizin için çok teşekkür ederim. Yalıtımlı 130 m2 yerden ısıtmalı en üst kat dairem için kombi almayı düşünüyorum. Yoğuşmalı 20 000 kcal mı 24 000 kcal mı tercih etmeliyim ?

  1. Merhaba Hilal Hanım… 130 m2 bir daire için 20.000 kw lık yoğuşmalı kombi kullanım açısından idealdir. Ancak daireniz en üst katta olduğu için ısı kaybı yaşanacağından kW açısından yetersiz gelebilir. Bir de dairedeki petek sayısı ve uzunluğu da önemlidir. Keşif yaptırmanızı öneririz. Bu şekilde daha iyi olur. Ekipler ısı giderine bağlı olarak ve dairenin konumuna bağlı olarak uygun kapasitedeki kombi hakkında sizi bilgilendirecektir.

 29. merhabalar. 310 metrekare dubleks müstakil ev var. yerden ısıtma tesisatı çekili. vaillant 376/5-5 tam yoğuşmalı 37 kw lık kombi aldım ama yeterli olur mu acaba? üst katlara sıcak su ulaşmasında sorun olmasın diye wilo nun pico 25/1-8 pompasını aldım henüz montajını yaptırmadım. bi arkadaş burayı 45 kw dan aşağısı ısıtmaz dedi kafam karıştı.

  1. Merhaba Rıdvan Bey… 310 m2 lik bir daire için 37 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ayrıca ısının üst katlara da ulaşması için harici pompa da almışsınız. Binanızın izolasyonu orta derecede ise yeterli gelir. Ancak izolasyon yok ya da güneş almayan bir konumda ise biraz daha yüksek kapasitede kombi tercih edebilirsiniz.

 30. 400 m2 giriş ve Bodrum kattan oluşan iş yerimiz İçin Kombi kapasitesi ne olmalıdır. Pompa ve denge kabının çapı ne olmalıdır. Giriş kat üç cephesi camdır. Tavsiyelerinizi beklerim.

 31. merhaba Tamer bey immergas victrix tt marka kombi kullanıyorum evimiz 80 m2 ve yerden ısıtma benim merak ettiğim peteğe göre yerden ısıtmada su dolaşımı daha uzun bundan dolayı basınç ve ısı ayarı hakkında bilgi verebilirmisiniz özellikle basıncın gene petekli ısınmadaki gibi 1 veya 1.5 bar aralığındamı olması gerektiği hakkında sizden bilgi almak istiyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Samet Bey… Söylediğiniz gibi yerden ısıtma sisteminde petekli sisteme göre su dolaşımı daha uzundur. O da yere döşenen tesisatın uzunluğundan kaynaklıdır. Ancak yerden ısıtma sistemi ya da petekli sistem fark etmez. Her şekilde kombi basıncı yine 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. İdeal basınç değeri 1,5 bar kadardır.

 32. Bosch condens 2300i kullanıyorum. Oda termostatı var. En verimli kullanmak için oda sıcaklığı 23 derece için kombi su sıcaklığı kaç dereceye ayarlanmalı?

  1. Merhaba Emrullah Bey… Oda termostatı kullanıyorsanız kombideki kalorifer ayarını en yüksek dereceye getirin. Oda termostatı üzerinden ayarladığınız 23°C ideal bir derecedir. Kombi su sıcaklığını beklentinize göre ayarlayabilirsiniz. Ortalama 40-45°C civarı idealdir. Yine suyun sıcaklığına bağlı kombiyi talep ettiğiniz ayara getirebilirsiniz.

 33. Hocam 110 m2 alanına sahip yerden ısıtmalı bir evim var.Bu eve yeni deoğalgaz yaptırdım ve bu ev daha önce kömürle ısındığı için ve peteği olmadığı için boruları nasıl temizlettirebiliriz

  1. Merhaba Mustafa Bey… Daire daha öncesinde kömürle ısınıyordu demişsiniz ama tam olarak anlayamadık. Kömürlü soba mı kullanılıyordu yoksa kömürlü kazan mı? İşlemler için uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

 34. Merhaba
  Evim Ters dudleks (zeminden) yerden ısıtmalı 3 adet banyo mevcut net 160 m2 sıfır kombi tercihim ne olmalı kW ne olmalı ve yoğuşmalı mi hermotolojik mi olmalı marka önemi var mı?
  Teşekkürler

 35. Merhaba 160 metrekare dubleks evimiz var vailant ecofit 246 kombi kullanıyoruz fakat üst katta ısınma problemi yaşıyoruz tesisastın havası almamıza rağmen sorun devam ediyor ve faturamızda yüksek geliyor termostat kullammıyorum sebebi ne olabilir kombi kapasitesinden mi kaynaklıdır? Yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Ahmet Bey… Vaillant Ecofit 246 model kombiler yoğuşmalıdır. Dairenizin büyüklüğüne göre aslına bakılırsa kullanım açısından verim açısından ideal bir kombidir. Ancak kombinin bulunduğu katta değil de diğer katta bulunan peteklerde ısınma durumu olmuyorsa kombi yetersiz kalıyor olabilir, tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Öncelikle tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Bir tıkanma durumu varsa giderilir. Veya cihaz yetersiz kalıyorsa harici bir pompa gerekebilir. Bu işlemi de yine tesisatçılar yapıyor. Uzman bir tesisatçıdan yardım talep ederseniz sorun tespit edilerek müdahale yapılacaktır.

 36. Merhaba. 115.m2 yerden ısıtma sistemi olan bir ev satın aldım. Kombi; Ferroli F24N. Bina O. Sistem 0. Ancak ev ısınmıyor. Buna rağmen Ekim ayında doğalgaz faturası 600 Tl geldi. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Kombi mi yetersiz? Sistem mi?

  1. Merhaba Nalan Hanım… Kombiniz ve tesisatınız yeni. Bir sorun olsa cihaz arızaya geçer çalışmaz veya hiç ısınma durumu olmaz. Sistemde veya kombide hava olabilir. Cihaza gaz ayarı gerekebilir. Faturanız çok yüksek gelmiş. Bu durum için bi servis yardımı alın, ekipler gelip bi sistemi ve cihazı incelesin. Bir sorun görülürse müdahale edilecektir.

 37. Merhabalar 170 metrekare 3 adet banyosu olan Yerden ısıtmalı bina izolasyonu son derece iyi yapılmış kuzey batı cepheli dairemize hangi kapasite ve özellikte kombi taktırmalıyım Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Alper Bey… Dairenizin büyüklüğü ve özelliklerine göre 28-30 kW lık bir kombi kullanım açısından ideal gibi. Ancak yine de bunun için proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekipleri tespit sonrası sizi bilgilendirecektir.

 38. Merhabalar, Evimiz yaklaşık 150 m2 dubleks bir ev.60 m2 lik kısmını yerden ısıtmalı yapmak istiyoruz. Nasıl bir kombi seçimi yapmalıyız. şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Meltem Hanım… Tek bir kombi ile yerden ısıtma ve kalorifer sistemi çalışabilir. Ancak yerden ısıtma sisteminde en yüksek sıcaklık 50°C olmalıdır. Bu ayar kalorifer sistemi için yeterli gelebilir de gelmeyebilir de… Net bir kombi çeşidi ve kapasite seçimi için proje çizdirmeli ve proje ekiplerinden bu konuda bilgi ve yardımlar almalısınız.

 39. 1100 m2 lık bir dükkanda 46 kw lık ısı kaybı var yerden ısıtma yapılacak kaskat kazan kurduğumuzda denge tankı kapalı genleşme ve pompa kullanmak gerekir mi? kaskat kazanı kombi gibi tek başına kullanabilir miyiz? teşekkür ederim

  1. Merhaba Yunus Emre Bey… Kaskat kazan kurulursa eğer denge tankı, kapalı genleşme tankı ve pompa gerekir. Bu durumda sistem projesi çizilirse ekipler sizi bilgilendirecektir. Proje ekiplerinden daha net bilgiler alabilirsiniz.

 40. brüt 170, net 140m2 tek kat bir daire var. Daire ara katta, mantolama var.yerden ısıtma boruları gidiş geliş 1050 metre. oksijen bariyerli. debi-metreli kolektör var. 16 gidiş ve 16 geliş (T) şeklinde kolektör ağzı var. proje çizilerek yapıldı. ürünler danfoss tan alındı. boru metrajları en fazla 80-85 metre aralığında, kablolu oda termostatı kullanılacak. benim acizane sorum şu: herkes farklı bir şey söylüyor, kimi kombiyi 24 KW yeter kimi 35 almalısın sirkülasyon pompası yeterli gelmez diyor. ek pompa ve denge kabı koymalısın diyor. ben ne yapmalıyım? 28n Kw ya da 35 Kw yeter kalori olarak fakat debi düşüklüğü yaşar mıyım? reglaj yapmam yeterli olmaz mı?

  1. Merhaba Fatih Bey… Evin ısı ihtiyacı 18 kW fakat pompa devri için biraz büyük almanız iyi olur yani 28 kW bir cihaz sisteme yeterli gözüküyor.

 41. üç katlı evimize toplam 230 m2 yerden ısıtma döşendi. Kullanım alanı 300 m2 . kuzey cepheli ısı yalıtımı 25 cm gaz beton ve ısı plağıyla yapıldı iyi bir izolasyon var diyebiliriz
  kaçlık kombi kullanmalıyım

  1. Merhaba Abdulkadir Bey… Aslında bunun için proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri size net kombi kW sı konusunda bilgi verecektir. Anlattığınız kadarı ile en uygun kombi 36 kW lık bir kombidir.

 42. merhaba 235 metre dubleks ev yapıyorum.ısıtma sistemini yerden ısıtma yapmayı düsünüyorum. hangi güçte kombi kullanmalıyım.teşekkürler.

  1. Merhaba Altan Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 36 kW civarı bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak yerden ısıtma sistemi olacağı için yine de proje çizdirmenizi öneririz. Proje ekipleri size bu konuda daha net bilgi verecektir.

 43. 130 m2 yerden ısıtma evimize kombi aldık.kombi için akıllı oda termostatı sizce gerekir mi? Verimliliği için fikir verebilir misiniz?zemin fayans.ancak üzerine laminant parke döşemeyi düşünmekteyim.ısı kaybı ne kadar olur? Bu işlem sırasında şuna dikkat edin diyebileceğiniz bir husus var mı? Cok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba Taner Bey… Tasarruf açısından elbette ki oda termostatı kullanabilirsiniz. Bu sayede kombiniz ayarladığınız sıcaklığa geldiğinde durur yok yere yakıt tüketimi olmaz. Verimlilik ve tasarruf açısından oda termostatı kullanımı önemlidir. Zemin fayanssa eğer ısınması daha zor olabilir parke döşeyerek bu ısı kaybının da önüne geçmiş olursunuz zaten. Tasarruf amaçlı gereken her şeyi düşünmüşsünüz. Önerimiz kış konumunda düşük bir sıcaklıkta cihazı sabit şekilde kullanmanız yönündedir. Çok fazla ısı ayarı ile oynamazsanız veya sürekli aç-kapa yapmazsanız verim elde edip tasarruf sağlayabilirsiniz.

 44. 200m2 dübles yerden ısıtma ve elektrik le çalışan kombi tüm maliyeti ne olur yardımçı olusan memnun olurum yada ne önerisiniz

  1. Merhaba Sedat Bey… Dairenizin büyüklüğüne bakacak olursak eğer 28-30 kw lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak bizde satış, montaj gibi uygulamalar olmadığı için maliyet tutarı konusunda maalesef ki bilgi sahibi değiliz. Bayilerle görüşürseniz eğer masraf konusunda daha net bilgi alabilirsiniz.

 45. Merhabalar. Daire 194 metrekare net 150mtk. Yerden ısıtma. 640 metre ısıtma borusu döşeli. Bize kaç KW lik kombi yeterli olur. Kafamız çok karışık lütfen yardımcı olur musunuz? İmmergas yerden ısıtmaya uygun mudur?

  1. Merhaba Hasan Bey… Dairenizin büyüklüğü ve tesisata göre 28-30 kw arası bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak yine de proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekipleri yerinde tesisatı ve daireyi göreceği için net kw hakkında sizi bilgilendirecek ve yardımcı olacaklardır.

 46. merbalar ustam yeni aldıgım evime bodrum zemin 1.kat tesistcı ustam 2000m yerden ısıtma borusu kulandı.montalama mevcut buraya 30kw konbi projsinde yazılıymış yeterlim +ponpa gereklimi tşk ederim

  1. Merhaba Erkan Bey… Proje çizilmiş zaten daireniz için. Daire büyüklüğüne ve tesisata göre 30 kw lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Harici bir pompaya gerek yoktur.

 47. Merhaba bürut 225 metrekare yerden ısıtma evimize baymak idee 35 kombi takmak istiyorum ama kafam karışık sizce bu kombi yeterli olur mu

  1. Merhaba Nazif Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre tercih edeceğiniz kombi yeterli hatta fazla bile. Kullanım açısından sorun yaşamazsınız ancak bir kademe düşük kapasitede bir kombi de tercih edebilirsiniz.

 48. Hocam benim evim 120 metrekare yalıtımsız,alttan ısıtmalıdır.24kw bir kombi benim ihtiyacımı gidermezmi.(Yoksa 28 kW almakmı gerekir

  1. Merhaba Mustafa Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kw lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir.

 49. Öncelikle şimdiye kadar vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum. Bodrum, zemin ve 1. kattan oluşan bir restoran yerden ısıtma sistemiyle ısıtılmak isteniyor. Ayrıca mutfak için sıcak su istiyor. Bodrum kata 5 metre petek konulacak. Zemin kat 400 m2 dir. 1. kat ise 190 m2 dir. Bu restoran için kombiye ayrı bir mahal ayırmadan doğalgaz şartnasine uyması açısından 50 KW nın altında bir cihaz düşünüyorum fakat yeterli olur mu bilmiyorum. Restoran iklim olarak sıcak bir yerde. Bu konu hakkında bize yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Kadir Bey… Ortamın büyüklüğüne göre ortalama 88 kw lık bir ısıtma ve sıcak su cihazı gerekiyor. 50 kw altında bir cihaz ile zemin katı bile anca ısıtabilirsiniz. Diğer kat için de yeterli gelmez. Ancak büyük ortamlar için proje çizilirse daha sağlıklı olur. Çünkü ancak bu şekilde uygun olan bir ısıtma cihazına sahip olabilir, ileride de sorun yaşamazsınız.

   1. 3 katlı triplex villa yerden ısıtma yapılacak toplam 360 metrekare. Binanın 10 adet duşu var boyler kullanılacak. Kazan kapasitesi ne olur?

    1. Merhaba… Daire büyük ve yerden ısıtma sistemi mevcut. Üstelik 10 adet duşu var demişsiniz. Kazan kapasitesini hesaplamak için daireyi incelemek bir keşif yapmak gerekir. Dairenizin büyüklüğüne göre ısı ihtiyacı 43.2 kW gibi görünüyor. Ancak proje çizilmesi şarttır. Sistemin büyüklüğünü baz alarak bir seçim yağmak gerekir. Kazan satış bayileriyle görüşerek keşif için ekip yardımı almanızı öneririz.

 50. 190+190metrekare toplam 380metrekare dubleks dairem var yerden ısıtma alt kat kollektörde 14 vana üst kat kollektörde 12 vana mevcut kaç kW lik kombi tavsiyesi edersiniz

  1. Merhaba Özgür Bey… Dairenizin büyüklüğünü ve özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak eğer bunun için 55 kw lık bir kazan kullanmanız gerekir. Ya tek bir kazan ya da yüksek kapasitede 2 adet yoğuşmalı kombi tercih edebilirsiniz.

 51. Merhaba,
  Ben 145 m2 lik yerden ısıtmalı bir evde oturuyorum. Evim son kat ve kuzey cephedir. Bireysel kombiye geçilmesi kararı alındı. Evde 7 tane kollektör bağlantılı boru var. Acaba kaç kw lık kombi tercih etmeliyim ki ısınmada sorunlar yaşanmasın? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Turgay Bey… Günümüz şartlarında binalar her ne kadar yeni de olsa kaliteli bir izolasyon işlemi uygulanmıyor. Bu da elbette ki ısınmayı zorlaştırabiliyor. Öncelikle dairenizin büyüklüğünü düşünecek olursak eğer 24-28 kW arası bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Yine de ileride sorun yaşamamak için proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekipleri size yeterli kombi çeşidi ve kapasitesini belirtecektir.

 52. Merhaba. Net 125myeni bina arakat sadece salon yerden ısıtma diğer odalar petekli,cephe olarak 1oda doğu, mutfak batı, diğer odalar kuzey cephe. Mantolamali ve çift camlı. Nasıl bir kombi önerirsiniz? Kaç KW olmalı? Tesekkurler.

  1. Merhaba Gülizar Hanım… Evin izolasyon durumuna göre kombi kapasitesi belirlenir. Bunun için aslında bir proje çizdirseniz daha iyi olur. Dairenizin büyüklüğüne göre 20-24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir.

   1. Merhaba
    110 metrekare 2+1 Alttan isitmali 2 banyolu dairemize nasil bi kombi alsak ozellik ve marka tercihiniz konusunda yardimci olursaniz sevinirim teskkur ederim

    1. Merhaba Özkan Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kW lık bir kombi kullanım açısından idealdir. Ancak bu işlemler için her zaman önerimiz proje çizilmesi yönündedir. Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık kalorifer devresinde en fazla 55°C olabilmektedir. Bu durum için kombi yeterli gelir mi gelmez mi daire özelliklerini görmeden bilemeyiz. Bu bilgiyi size proje ekibi sunabilir. Marka model konusunda maalesef ki bir öneride bulunamıyoruz. Piyasada bulunan her kombi markası çok iyi ama hepsinde de sorun çıkabiliyor.

 53. dairem üst kat net 150 m2 yerden ısıtma ve ısı yalıtımlı dır. buna göre hangi çeşit ve kw lık kombi kullanmalıyım.

  1. Merhaba Muammer Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24-28 kW lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Beklentinize yanıt verecek kapasitede kombiye net ulaşmak için yine de proje çizdirmenizi tavsiye ederiz.

 54. merhaba 150 m2 net, bahce dublex, 9 metre uzunlugunda bahceye cephede cam pimapen kapi var. yerden isitma’ dublex, ust katta bir dublex daire ile komsuyuz/ yogusmali Kac kw ihtiyacimiz olur ?
  tesekkurler

  1. Merhaba Ömer Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 28 kw lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Ancak yoğuşmalı kombi düşünüyorsanız düşük kapasitede bir yoğuşmalı kombi tercih edebilirsiniz.

 55. merhablar hocam sıze rıcam 125 metre kare daıre burut de96 metrekare yenı bına .acaba buna 24 kw hermatık yeterlmı .yoksa yogusmalı kac kw yeter.bılgı verırsenız sevınırım .yerden ısıtmalı bu arada:)

  1. Merhaba Ümit Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 20 veya 24 kW lık bir hermetik kombi kullanım açısından yeterlidir. Yoğuşmalı kombi dairenize fazla gelir.

 56. Merhaba,

  Dublex bir evim var, alt kat 80m2, üst kat 106 m2 ve yerden ısıtmalı olacak, bu durumda hangi özelliklere sahip bir kombi tercih etmeliyim, ve marka olarak da yardımcı olursanız sevinirim.

  Demirdöküm nitromix p28 önerdiler doğru bir seçim olur mu?

  Teşekküler, kolay gelsin

  1. Merhaba Aysel Hanım. Daireniz ortalama 186 m² kadar. Bu tür dairelerde yoğuşmalı kombi kullanmanız gerekir. Kapasite açısından 28 kW yeterli gibi görünüyor. Ancak dairedeki petek sayısı ve petek boyutları da önemlidir. Bunun için bir proje çizdirmeniz gerekir. Demirdöküm Nitromix model yoğuşmalı kombi düşünüyorsanız eğer 28 veya 35 kW seçenekleriniz vardır. Biz firma olarak marka önerisinde bulunamıyoruz maalesef. Demirdöküm Nitromix kombiler piyasada iyi olarak bahsedilen kombilerdir ancak yine de kesin alın gibi net bilgi veremiyoruz.

 57. merhabalar brüt 165m2 dubleks 3 kat daire için yerden ısıtma tam yoğuşmalı kaç kw kombi almam gerekir ariston marka kombi öneriyorlar sizce nasıldır teşekkürler

  1. Merhaba Tarkan Bey… Brüt 165 m2 bir daire için 28 kw lık bir kombi yeterli gelecektir. Ancak dairedeki petek sayısı fazla ve petek ebatları yüksekse 30 kw lık bir kombi de gerekebilir. Bunun için proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekipleri bu özellikleri göz önünde bulundurarak size kaç kw lık bir kombi yeterli olduğunu belirtecektir. Ariston iyi ve kaliteli bir markadır. Firma olarak her tür kombiye hizmet verdiğimiz için her tür kombiden arıza şikayeti gelebiliyor. O yüzden marka model konusunda maalesef net bir öneride bulunamıyoruz.

 58. merhaba 160 metrekare yerden isitmali müstakil dublex evim icin 28 kw lik kombi yeterlimidir.tesekkürler.

  1. Merhaba Efendim… Daireniz dublex olduğu için proje çizdirirseniz dairenizde petek adedi ve boyutlarına göre net kapasite belirlenir. Yanlış bir tercih yapmamış olursunuz. Ancak genel olarak dairenizin büyüklüğüne bakacak olursak 28-30 kw lık kombi kullanım açısından idealdir.

 59. merhaba net 110 metrekare son kat daire. salon ön taraf komple pimapen cam. diğer odaların camları da boydan pimapen cam sakarya da oturuyoruz . tam yoğuşmalı mı ya da hermatik kambi mi kaç kv yeterlidir. yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba Mustafa Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 20 kw lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Ancak daireniz son katta olduğu için ısınmada güçlük çekmemek adına 24 kw lık bir hermetik kombi de tercih edebilirsiniz. Yoğuşmalı kombi dairenize fazla gelir. Hermetik kombi kullanım açısından idealdir.

 60. selam ustam kolay gelsin.. benim dairem 120 m2 kullanım alanı 97 metre kare, 2 banyo duş kabini var. yerlerde bulanan tesisat oksijen bariyerli boru olduğu belli ama benim kombim den verim alamadım. çünkü her 6 ay bilemedin 5 ayda bir ejenjör tıkanıyor. ne yapmam gerekir ve hangi tip kombiyi tavsıye edersiniz kolay gelsin..

  1. Merhaba Cemil Bey… Yerden ısıtma tesisatların genel problemidir içinde çamur oluşması. Bunun için çamur ayrıştırıcı kullanılabilir. Bunu uzman bir tesisatçıya kontrol ettirip yaptırabilirsiniz. Bu sorun kombiden olmadığı için kombiyi değiştirmenize gerek yok.

  1. Merhaba Eyüp Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kw lık bir hermetik kombi kullanım açısında idealdir. Ancak triplex dairenizdeki petek sayısı fazlaysa eğer 24 kw lık bir kombi yeterli gelmeyebilir. 28 kw lık kombi uygun olabilir. Önce isterseniz proje çizdirin. Proje ekipleri sizi bu konuda bilgilendirecek ortam büyüklüğü, petek sayısı ve petek büyüklüğüne göre uygun kw daki kombi konusunda bilgi aktaracaktır.

  1. Merhaba Zafer Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 20 veya 24 kw lık hermetik kombi yeterlidir. Yoğuşmalı kombi dairenize fazla gelebilir. Çift eşanjörlü 20 ya da 24 kw lık bir kombi tercih edebilirsiniz.

 61. Merhaba, yeni bitmiş olan mantolamalı bir binada; 10.katta güney doğu cepheli Alttan ısıtmalı 4+1 balkonlar hariç net:125m2– brüt:140m2 bir dairem var. Bu daire için yoğuşmalı kombi mi yoksa hermatik kombi mi almalıyım?
  Not:Müteahhit firmanın takmayı düşündüğü kombi: Baymak Eko 2000 yeterli midir?
  teşekkür ederim…

  1. Merhaba Mustafa Bey… Daireniz çok büyük değil, yoğuşmalı kombi yerine hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Müteahhit tarafından takılacak olan kombi dairenizi ısıtmada ve sıcak su almada yeterlidir.

 62. Merhabalar,ilk sorum;Hermetik ısıtma ne demektir.
  ikinci sorum; 80 metrekare yerden ısıtma sisteminde yapacağım masraf ne kadardır

  1. Merhaba Metin Bey… Hermetik ısıtma diye bir şey yoktur. Hermetik kombiler vardır. Sanırım bu kombilerin çalışma sistemi hakkında bilgi almak istiyorsunuz. Hermetik kombiler bacası balkondan veya camdan dışarı uzanarak ısıtma yapan kombilerdir. Fanlı kombilerdir. Dışarıdan temiz havayı alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı fan ile dışarı gönderir. 80 m2 lik bir daire için düşük kapasitede hermetik kombi idealdir. Ne kadar masraf çıkar onu bilemeyiz maalesef. Firma olarak montaj işlemlerini yapmıyoruz.

 63. merhaba, 180metrekare yerden ısıtmalı merkezi sistem olan , apartman dairemde sadece su ısıtması için kombi mi yoksa şofben mi kullanmam doğru olur? kombi veya şofben öneriniz var mıdır. gerek kw bazında gerek marka bazında ?

  1. Merhaba Mustafa Bey… Yerden ısıtma sistemi için kombi de kullanabilirsiniz şofben de… Bu tabi size bağlı bir durumdur. Ancak kombiyi öneririz. Daireniz biraz büyük olduğu için şofben sıcak su kullanımında yetersiz kalabilir. Kalabalık bir ailedeseniz ya da aynı anda birkaç musluktan sıcak su almak istiyorsanız boylerli kombiyi tercih etmenizi öneririz. Marka model konusunda net bilgi veremiyoruz maalesef. Ancak sadece sıcak su talebi için kullanacağınızdan 20-24 kW lık bir yoğuşmalı kombi yeterli gelecektir.

 64. Merhaba Kolay gelsin,Alttan ısıtmalı dış cephe kaplamalı ve güneye bakan 7 katlı binada 5. kat güney cephesi ve baya güneş alan 115M2 bir evimiz var hangi ve nasıl kombiyi tercih edebilirim yakıt tasarruflu 24 kW yeterli midir. yardımcı olabilir misiniz yardımlarınızı rica ederim kolay gelsin

  1. Merhaba Sait Bey… Nisan ayında hermetik ve bacalı kombi satışı kalkıyor. Mevcut kombiler kullanılmaya devam edilecek ancak satış konusunda sadece yoğuşmalı kombi olacak. Daireniz çok büyük değil, çok küçük de değil. Düşük kapasiteli bir yoğuşmalı kombiyi tercih edebilirsiniz. 24 kW lık bir yoğuşmalı kombi daireniz için idealdir.

 65. Alttan ısıtmalı evim var ev eski doğal gaz sistemi döşenecek ama gelen mühendisler alttan ısıtma borularının oksijen bariyerli olmadığını ve kombiye ek iki aparat takılması gerektiğini söylediler ikisinin maliyetini de yaklaşık 1000 TL olduğunu söylediler. Soru 1 Bu aparatları kombinin altına takmaya gerek varmı sanırım biri hava almak için biri de tortuları tutmak içinmiş. 2- gerekli ise eğer fiyatlarıyaklaşık ne kadardır.

  1. Merhaba Halil Bey… Doğalgaz sistemi döşeme uygulamaları tarafımızca yapılmadığı için maalesef bu konuda net bir bilgi sahibi değiliz. Uygulama genelde bayilikler tarafından ve tesisatçılar tarafından yapılmaktadır. İşlemi yapan firmalardan bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 66. Merhabalar oturduğum daire yerden ısıtma ama hangi vana hangi oda bilmiyorum açtığım zaman hepsini açmak zorunda kalıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Mustafa Bey… Yerden ısıtma sistemlerinde kaloriferli ısıtma gibi istediğiniz odadaki peteği açma istediğiniz odadaki peteği kapatma gibi bir uygulama yapamazsınız. Cihaz altındaki tesisat borularıdır. Onlara da müdahale etmemeniz gerekir.

 67. merhaba Kırklarelide net kullanım alanı 105 metrekare 3+1 dairemde 15 metretüle tekabül eden yerden ısıtma sistemi mevcut. En üst katta oturuyorum her katta 4 daire var ve kuzey cephedeyim. Çatı izalosyonu ve bina yalıtımı mevcut. Buderus kombi alıcam sizce gb012 yarı yoğuşmalı mı tercih etmeyeliyim yoksa gb062 tam yoğuşmalı mı. Cevabını için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Emre Bey… Daireniz çok büyük değil. Yarı yoğuşmalı kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak ileride sorun yaşamamak için proje çizdirin. Proje ekipleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

 68. merhaba 135 m2 kullanım alanı olan 2. kat dairede hangi kombiyi tercih edebilirim ev alttan ısıtma kuzey tarafta cephe kaplamalı ve iç tesisatta vana ve boru kalınlık tercihim ne olmalı yardımcı olabilirmisiniz .kimi kombiler dk 11 lt su kimisi 14 lt su devir yapıyor kimi 150 w kimi 80 w eletrik harcıyor iyice kafa karıştı yardımlarınızı rica ederim kolay gelsin

  1. Merhaba Necmi Bey… 24 kW lık bir hermetik kombi veya düşük kW da bir yoğuşmalı kombi tercih edebilirsiniz. Bunun için aslında proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri konuma göre size montaj yeri ve monte edilecek kombi kapasitesi konusunda bilgi verecektir. Biz marka model konusunda maalesef net bilgi veremiyoruz.

  1. Merhaba Didem Hanım… Daireniz ne çok büyük ne çok küçük. Hermetik kombi kullanım açısından idealdir. 20-24 kW lık bir hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Yine de net teşhis için proje çizilmesi gerekir. Marka model konusunda net bir bilgi veremiyoruz maalesef. Bu konuda kombi satışı yapan bayilerden yardım alabilirsiniz.

 69. 4 katlı bınanın çatı dublexinde 330 m2 zeminden ısıtmalı ızolasyonu iyi bir evde kalıyorum. inşaat firması buderus gb012 25kw kombi takmış.
  ısınmada problem olmuyor ama eve gelen şebeke suyu basıncı 3,5-4 bar ve kombi maximum 60 derecede iken banyo suyu sıcaklığı 35-40 derecenin üzerine çıkmıyor. evde 3 banyo var ve herhangi bir yerden su açıldığında banyo suyu sıcaklığı daha da düşüyor. servis defalarca gelip çözüm bulmaya çalıştı ancak herhangi bir değişiklik olmadı. diğer illerdeki buderus bayileri veya diğer firmalarla görüştüğümde bu kombinin kapasitesinin evimiz için yetersiz olduğu bilgisi veriliyor. evimizin boyutu ve sıcak su teminindeki sorunumuz göz önüne alındığında hangi kombi veya kombilerin hangi modellerini tavsiye edersiniz. teşekkürler.

  1. Merhaba Bülent Bey… Evinizin ihtiyacı gereği 40 kW bir cihaz gerektiriyor. Buderus oldukça kaliteli bir üründür. Aynı markanın 40 kW cihazını almanız ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

 70. Merhaba,dairem 3+1, 130 metre karedir. Baymak eco4 kombi var. Sadece 30 metre karelik salona yerden ısıtma yaptırmak istiyorum. Kombi yeterli olur mu?

  1. Merhaba Levent Bey… Kombi kapasite açısından yeterliyse eğer yapılabilir. Ancak kombinin kaç kW olduğu önemlidir.

   1. Sanırım kombi 24 kw. Yerden ısıtma peteğe göre daha verimli olurmu. Çünkü salondaki petek 140 cm ama yarım petek. Biraz yetersiz gibi geliyor.

    1. Merhaba Levent Bey… 24 kW lık bir kombi idealdir. Yerden ısıtma sistemi peteğe göre avantajlı değil dezavantajlıdır. Bizler genelde kaloriferli sistemleri tavsiye ediyoruz. Isıtma anlamında hem daha iyi hem de tesisat kaçağı gibi durumlarda tespitler daha güç oluyor. Petek boyutuna göre cihazın yetersiz geleceğini düşünüyorsanız eğer yoğuşmalı kombi de tercih edebilirsiniz.

 71. Mehabalar

  Evim net 4+1 135 m2 çatı dubleks Yerden ısıtmalı ısı yalıtımlı batı ve kuzey cephesi açıktır. Kaç kcal Kombi kullanmalıyım. Teşekkürler.

 72. Merhaba brüt 158 metrekare yerden ısıtmalı yalıtımı olan bir evimiz var kaç kw kombi olmalı Bosch marka kombi 24 kW yeterli olurmu teşekkürler

  1. Merhaba Hasan Bey… Öncelikle proje çizdirmeniz gerekir. Daireniz için proje çizilirse eğer ekipler size kullanmanız gereken kw hakkındaki bilgileri sunacaktır. Dairenin büyüklüğü kadar petek sayısı, peteklerin büyüklüğü, dairenin bulunduğu kat, hangi cephelerden güneş aldığı gibi birçok bilgi de önemlidir. Bu bilgilere göre proje ekipleri uygun proje çizip sizi bilgilendirebilir.

   1. Proje çizildi tesisat i çekildi kaç metrekare den sonrasi 28 kw bunu öğrenebilir miyim alttan ısıtma li ve borular oksijen bariyerli

    1. Tekrar Merhaba Hasan Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre ortalama 20 kw ideal gibi görünüyor. 24 kw lık bir kombi dairenizi ısıtmada yeterli olacaktır. Dairenizdeki petek sayısı fazla ise ya da petekler büyük ise 28 kw kombi de tercih edebilirsiniz.

 73. Merhaba , yeni aldığım bir daire için kombi almam gerekiyor , daire 235 m2 brüt 190 m2 net oturumu var ve yerden ısıtmalı sistem , izocam var , katlararası ve dış ekstra köpük izolasyonu mevcut daire 4 katlı bir binanın 2. katı cephe olarak doğu – batı cephesidir , daire sıfırdır. İklim açısından Akdeniz ve karasal ilkim arasındadır , sizlerden kombi önerilerinizi almak istiyorum teşekkürler .

  1. Merhaba Yunus Emre Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre ve bulunduğu konuma göre yoğuşmalı kombi tercih etmeniz gerekiyor. Ancak net kw öğrenmeniz açısından proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri size ne tür kombi kullanmanız gerektiği konusundaki bilgileri sunacaktır. Marka model olarak da kw olarak da biz net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

 74. 120 m kare(3+1), yalıtımlı, ara kat, güneye bakan ve 7 metre tül panel petekle.(şu anda kömürlü merkezi sistemle çok iyi ısınıyor) Doğal gazda kombili karar alındı. Kaç kw lik ve de hangi tip(hermetik mi?,yoğuşmalı mı? Tam yoğuşmalı mı?) kombi almalıyım? Tabiki tasarruf ve verimli ısınmak için. Teşekkürler…!

  1. Merhaba Rafet Bey… Yeni kombi almak için önce proje çizdirmeniz gerekir. Proje ekibi size uygun kW da kombi önerisinde bulunacaktır. Dairenizin büyüklüğüne göre hermetik kombi kullanım açısından idealdir. Ancak petek sayısı ve petek büyüklüğüne göre kW değişebilir. Proje çizdirirseniz eğer ekipler sizi bu konuda bilgilendirecektir.

 75. 270 metrekare 3 duşu olan kuzaybatı cepheli yerden ısıtmalı sıfır bir daire için nasıl ve ne marka kombiyi tavsiye edersiniz

  1. Merhaba Damla Hanım… Daireniz büyük olduğu için yoğuşmalı veya tam yoğuşmalı premix model kombileri tercih edebilirsiniz. Tabi öncelikle proje çizdirmeniz gerekir. Proje gereği ekipler size ne tür kombi kullanmanız gerektiği konusundaki bilgileri sunacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Marka model olarak maalesef bir tavsiyede bulunamıyoruz. Her markanın kendine göre farklı özellikte verimli kombileri yer alıyor. Bayileri arayarak marka model konusundaki bilgileri alabilirsiniz.

 76. Merhaba dairem 107 m2 yerden isitma bunun icin yoğusmali kombi taksam uygun olurmu yada sizin öneriniz nedir șu anda normal kombi var tam verim alamadigim gibi faturada cok yuksek geliyor

  1. Merhaba Süleyman Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre aslında hermetik kombi kullanımı idealdir. Ancak şuanda kullandığınız kombi kapasite açısından düşükse eğer bu sebeple tam verim alamıyor olabilirsiniz. Yüksek kapasitede bir hermetik kombi ya da düşük kapasitede bir yoğuşmalı kombi tercih edebilirsiniz. Bunun için dairenize proje çizilmesi gerekir. Projede uygun kapasitede kombi çeşidi sunulur size ona göre bir tercih yapabilirsiniz.

 77. Merhaba 260 m2 yerden ısıtmalı evim için Baymak marka Duo-Tec 33 Yoğuşmalı kazan kombiyi önerdiler.Fakat ben Vaillat markanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Dilek Hanım… Baymak Duotec 33 premix yoğuşmalı kombilerdir. 260 m2 lik bir dairede kullanım açısından yeterli olabilir. Baymak, Vaillant gibi markalar kaliteli markalardır. Yalnız iki tercih arasında şu daha iyidir gibi bir öneride bulunamıyoruz maalesef… Elektronik bir cihaz olduğu için ne zaman nasıl arızalanacağı veya hangi sebeple arızalanacağı belli olmuyor. Hangi markayı düşünüyorsanız bayilikleri arayarak modeller konusunda bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

   1. Merhaba 65 metrekare üzerine üç katlı(tripleks) müstakil evim var. Yerden ısıtma var.Banyolar orta ve üst katta, mutfak zemin katta. Yalıtımı var. Kaçlık kombi almalıyım?

 78. Merhaba. Brüt 175 metrekare yerden ısıtma dairemi kombi ile ısıtmak istiyorum. Kaç kW lık bir kombiye ihtiyacım vardır? Ekstradan pompaya ihtiyaç duyuluyor mu?
  Ayrıca yerden ısıtma sistemlere termostat ne şekilde bağlanabilir? Bunların dışında başka bir malzeme gerekli midir? Teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Evin izolasyon durumu önemlidir. 28 30 kW bir kombi daireniz için ısınmada yeterlidir. Extra bir pompa gerekir ise bu duruma dairenizdeki tesisatı yapan tesisatçı karar verebilir. Bu durum için tesisatçı ile görüşmeniz gerekir. Oda termostadı kombiye bağlanır yerden ısıtmada ayarları hariç fark eden bir şey yoktur. En çok kullanılan oda hangisiyse oda termostatı bağlantısı o odaya yapılmalıdır.

   1. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    Petekli sistemlerdeki gibi odalara ayrı ayrı termostatik vana koymak istersek nasıl bir sistem kurmalıyız?

    1. Rica ederim Mustafa Bey görevimiz bu… Termostatik vana sadece peteklere takılarak çalışır. Konutunuz yerden ısıtma olduğu için petek yok. Dolayısı ile termostatik vana kullanamazsınız. Yerden ısıtma sistemlerinde kollektör yer alır ısı ayarını sadece oradan yapabilirsiniz.

     1. Selamun Aleyküm benim 3katlı tiraplesim var yerden ısıtma düşünüyorum kombi yeterli gelirmi acaba…

     2. Merhaba Eser Ağırtaş… Dairenin büyüklüğü önemlidir. Büyüklüğe bağlı kazan veya birkaç yoğuşmalı kombi gerekebilir. Dairenizin metrekaresini net olarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 79. merhaba 120 metre kare alttan ısıtma bir dairem var en üst katta bulunuyor tavanda 30 mm kopük bulunuyor 4 cephe açık ve yalıtım yok nasıl bir kombi kullanmalıyım

  1. Merhaba Güray Bey… Yaklaşık ısı kaybınız 20 KW. 20 veya 24 KW lık bir kombi enerji ihtiyacınıza karşılık verecektir. Yalnız bulunduğunuz kat en üst kat olduğu için yakıt tüketiminiz her zaman daha yüksek olur. Bunu belirtmek isteriz.

 80. merhaba 114m2 2+1 yerden ısıtmalı ev aldım Kombi seçiminde nelere dikkat etmeliyim, siz ne tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba İbrahim Bey… Konutunuz için ideal kombi hermetik kombidir. Hermetik kombi piyasada birçok marka modelde bulunuyor. Kombi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güvenilir markaları, servis ağı geniş olan markaları tercih etmenizdir. Ayrıca satın alacağınız yer güvenilir bir yer olmalıdır. Marka model konusunda sizlere bir tavsiyede bulunamayız maalesef. Yalnız yakınlarınıza marka model konusunda bilgiler sunarak onların önerilerini dikkate alıp bir seçim yapabilirsiniz.

 81. Merhaba,
  odalar toplamı(kapalı alan) 110 m2 brüt 140m2 olan yerden ısıtmalı dairemiz için yoğuşmalı kombi mi seçmeliyiz? yoğuşmalı olmayan kombiler ile arasında ciddi fiyat farkı var. normal bir hermetik kombi çok mu yakıt sarfiyatı yapar? ayrıca kablosuz oda termostatı da kullanmayı düşünüyorum. teşekküler..

  1. Merhaba Koray bey… Brüt 140 m2 alan için ideal kombi hermetik kombidir. Hermetik kombi dairenizi ısıtmada ya da sıcak su almada yeterlidir. Ancak daireniz çok büyük olmadığı için düşük kapasitede yoğuşmalı kombi de tercih edebilirsiniz.(Daire dubleks değilse hermetik kombi kullanabilirsiniz, daire dubleks ise kombinin bulunduğu kat daha iyi ısınır, kombinin bulunmadığı katı ısıtmada güçlük çekebilirsiniz. Aynı şekilde sıcak su alırken de suyun tam anlamı ile ısınmaması sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden dubleks dairelerde genelde yoğuşmalı kombiyi önermekteyiz.) Yoğuşmalı kombiler daha büyük alanları ısıtabildiği için genelde fiyat açısından hermetik kombilere nazaran biraz daha yüksektir. Oda termostatı her kombi marka modeline uyum sağlamayabiliyor. Seçim yapacağınız kombinin marka modeline göre oda termostatının uygun olup olmadığını araştırın. Oda termostatı uygun ise bayiler size şu oda termostatı veya termostatları uygun diye bir bilgi verecektir. Ona göre seçim yapabilirsiniz.

  1. 2 kombi alacağınıza 1 tane duvar tipi kazan alabilirsiniz Tamer Bey… Hem daha uyguna gelir hem de bu kw da kombi bulamazsınız.

 82. 3 katlı her katı 110 m2 olan, duvarlar izolasyonlu bir evimiz ve zeminden ısıtma sistemimiz var. aynı anda en fazla 2 si birlikte kullanılacak 4 duş var. Ne kapaeitede kombi öneririsiniz. Gassero wallcon 50 önerildi. yorum yaparsanız memnun olurum

  1. Merhaba Tamer Bey 330 m2 izolasyonlu evin yaklaşık ısı ihtiyacı 40 kW dır. 40 kW üzeri Buderus, Vaillant ve Viessmann kazanlarını tercih edelebilirsiniz.

  2. Selamlar Yeni aldığım evin neti 160 metrekare ve balkonda dahil yerden ısıtma. Ayrıca kuzeybatı cephe. Kışın sorun yaşamamak adına nasıl bir kombi önerirsiniz. Teşekkürler…

   1. Merhaba Mehmet Bey… Dairenizin büyüklüğüne göre 28 kW lık bir yoğuşmalı kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak yine de proje çizilmesini öneririz. Bu şekilde daha net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Petek Yıkama