Üst Katta Oturmanın Zararları

Çatı Katında Oturmanın Zararları Nelerdir?

  • Kış aylarında iyi ısınamazsınız Isınmak hemen her tüketicinin kış aylarında en önemli ihtiyaçlar arasında ilk sırada gelmektedir. Daireniz en üst katta ise ısınmada güçlük çekeceğinizi sizlere belirtmek isteriz. Kombi özellikle de ara katlarda kullanılıyor ise beklentiye daha iyi yanıt verir. En üst katta kullanılan kombiyi yüksek derecede çalıştırıyor olsanız da beklentinize tam anlamı ile yanı alamazsınız. Çünkü sadece alt kattan gelen sıcaklık yeterli gelmez. Üst kattan da sıcaklık gelmesi gerekir ise beklediğiniz ısıyı elde edebilin. Bu açıdan da yapmanız gereken tavana ve duvarlara kaliteli malzemelerle yapılmış bir izolasyon işlemidir. Ancak iyi bir izolasyon uygulaması ile beklediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Tabi yine de alacağınız sonuç ara katta kullanılan kombinin sağladığı randıman kadar iyi olmaz.

  • Yaz aylarında sıcaktan bunalırsınız En üst katta oturuyorsunuz ve çatı yok ise yaz ayları çekilmez bir hal alır. Güneş doğrudan konutunuza ulaşır ve nem oranı artar. Bu da sıcaktan bunalmanıza neden olur. Bu durumda klima kullanarak beklediğiniz serin ortamı elde edebilirsiniz. Fakat klima kullanımı da enerji tüketimi demek olduğundan yok yere yakıt tüketimi yapmış olursunuz. Bu nedenle de üst katta oturmak yerine ara katlarda oturmanızı tavsiye ederiz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

  1. Serkan Orkun dedi ki:

    4 katlı binanın son katını almayı düşünüyorum. Sadece o daire kalmış binada.Isı yalıtımı yapılmış. Kışın soğuk yazın sıcak olur diyorlar.Öneriniz nedir ?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Serken Bey… Isı yalıtımı ne kadar iyi olursa olsun daire ara katta olmadığı sürece kışın ısıtmak zor olur yazın da serinlemek… Bu her zemin ve tavan katı için aynı durumdur. Kombiyi kışın yüksek ayarda kullanırsanız belki beklediğiniz randımanı alabilirsiniz. Ancak o zaman da yakıt tüketimi fazla olur. Biz zaten bu makalemizde üst katta oturmanın dezavantajlarından bahsettik. Kışın da dezavantaj yazın da…

Petek Yıkama