Doğalgazdan LPG ye Dönüşüm

Doğalgaz Nedir?

Başta metan ve etan olmak üzere farklı hidrokarbonlardan oluşan bir gaz çeşididir. Yanıcı özelliktedir. Rengi ve kokusu yoktur. Çevreci enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Yakıt olarak sıralandığında önem açısından ham petrolden sonra gelmektedir. Yer kabuğu içindeki fosil kaynaklı gaz karışımı olarak da adlandırabiliriz. Normalde kokusu olmamasına karşın gaz kaçaklarında algılanması amacı ile çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku almaktadır.

LPG Nedir?

Sıvılaştırımış petrol gazı demektir. Liquified Petroleum Gas isminin baş harflerini almıştır. Bütan ve propan gazlarının karışımı ile meydana gelmektedir. Normal şartlarda gaz fazında bulunmasına rağmen basınç altında ve sıvı halde saklanmaktadır. Suda çok az çözünebilmektedir. Rengi ve kokusu olmaz. Gaz kaçakları gibi önemli durumlarda ise algılanması açısından merkaptanlar ya da kükürt bileşenleri ile kokulandırılır. Hava içinde %2 ile %9 arasında olması patlama riskini meydana getirir.

Günümüzde kombiler başta olmak üzere ocak gibi ürünler de doğalgaz ve LPG ile çalışmaktadır. Dönüşüm talep edildiğinde sizlere yapılması gerekenleri sunalım.

Doğalgazlı Kombiden LPG li Kombiye Dönüşüm

 • Enjektör memeleri değişir.
 • Hermetik ve bacalı kombilerde LPG ye göre minimum maksimum gaz ayarı yapılır. (Tüm kombilerde LPG ye dönüşüm özelliği mutlaka bulunmaktadır)
 • Yoğuşmalı kombilerde yanma haznesi farklı olduğu için parametre ayarları yapılır. Gaz analiz cihazı ile gaz ayarı yapılır.

Doğalgazlı Ocaktan LPG li Ocağa Dönüşüm

 • Enjektör memeleri değişir.
 • Gaz ayarı yapılır.

Bu uygulamaların alanında uzman ekiplerce yapılması önerilmektedir. Özellikle de yoğuşmalı kombilerin doğalgazdan LPG ye dönüşümlerinde uygulanan gaz analiz cihazı ile gaz ayarı uygulaması uzman ve yetkili servislerce yapılmalıdır. Cihaza kendiniz müdahale etmeye kalkışırsanız teknik açıdan sağlık sorunları yaşayabilir, can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Hasan Tepegöz dedi ki:

  Bölgemizde Doğalgaz yok malesef LPG ile Kombi taktırmak istiyoruz aslında Vailant çpk iyi kaliteli kombiler fakat Türkiyede imal edildiğinden Alman Kalitesini kaybetmiş ben Almanyada tam 25 yıl Vailant kullandım bir defacık ta olsun arıza yap hayır 25 yıl boyunca çalıştı tabi her yıl bakım yaptırdım şımdi Dogalgaz olmadığından LPG ile kullanmak istiyorum Doğalgaz gelince aynı kombiyi kullanmak itiyorum bana hangi kombileri önerirsiniz yardımcınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hasan Bey
   Kombi satın almak istiyorsanız bayilerle görüşmelisiniz. Kombi ve parça satışı bulunmuyor bizde.

 2. KEREM ÖZTÜRK dedi ki:

  baymak marka kombimi burada dogal ğaz olmadığı için tüple çalıştırabilirmiyim ne yapmalıyım eğerki oluyorsa takacağım tüpün büyüklüğünün bir önemi varmı teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerem Bey… Firma olarak dönüşüm işlemlerini yapmıyoruz maalesef. Makalemizde sunduğumuz yazı bilgi amaçlıdır. İşlemi yapan firmalardan bilgi ve yardım alabilirsiniz.

 3. HACI MEHMET SOLAK dedi ki:

  Merhaba Buderus gb022 tam yoğuşmalı (eski model) LPG’li dönüşüm mümkün mü acaba..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hacı Bey… Dönüşüm işlemlerini biz yapmadığımız için maalesef detayı bilemiyoruz. Kombiniz LPG li kullanıma uygunsa dönüşüm işlemi yapılabilir. Bu hizmeti sunan firmalarla görüşebilirsiniz.

 4. Mustafa bilgiç dedi ki:

  Termodinamik hermetik doğal gazlı şofbeni LPG tüpgaza çevirme maliyeti nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Makalemizde sunulan bilgiler bilgi amaçlıdır. İşlemleri biz yapmıyoruz maalesef. Bu yüzden bilgi sahibi değiliz.

 5. Serap Karaoğuz dedi ki:

  Buderus marka doğal gaz kombiyi LPG ye çevirmek yaklaşık ne kadar TL ye mal olur ve Datça da servisiniz varmı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım… Firma olarak dönüşüm işlemlerini maalesef yapmıyoruz. Datça bölgesine de hizmetimiz bulunmuyor maalesef.

Petek Yıkama