İllerin Doğalgaz Dağıtım Şirketleri

İllerin Doğalgaz Dağıtım Firmaları

Ülkemizde birçok ilde hatta neredeyse tüm illerde artık doğalgaz kullanımı söz konusudur. İller değişik olunca Gaz Dağıtım Şirketleri de farklı oluyor. Her bölgede değişik isimlerde gaz dağıtım firmaları kuruluyor ve bölgeye gaz dağıtımı sağlanıyor. Eksik ya da kurallara aykırı olan durumlarda gaz onaylanmıyor. Tüm uygulamalar kullanıcı sağlığı açısından titizlikle önemseniyor.

İGDAŞ (İSTANBUL)

 • İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 25 Aralık 1986 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve bazı iştiraklerin katılımı sayesinde kurulmuş bir şirkettir. Şirketin kuruluş amacı esasen İstanbul’u kirli havadan kurtarmaktır. 1989 tarihinde başlatılan çalışmalar neticesinde ilk olarak doğalgaz Ocak ayı 1992 tarihinde Kadıköy ilçesine verilmiştir.

İZGAZ (KOCAELİ)

 • 10.1992 tarihinde İzmit Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmuş bir şirkettir. 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu ndan gelen karar ile İzmit Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde gaz tesisleri kurmak, doğalgazı dağıtmak ve satmak gibi yetkiler verişmiştir. 2004 tarihine gelindiğinde EPDK 5216 sayılı Büyükşehir Kanununa göre İZGAZ Gebze ve Karamürsel ilçeleri dışında yetki sınırlarını genişletmiştir. 26 Nisan 2005 tarihine gelindiğinde ise BOTAŞ Kocaeli’nde kendine ait olan sanayi doğalgaz verme yetkisini İZGAZ’a devretmiştir. İZGAZ günümüzde dağıtım şebekesini Kocaeli’nin köylerine varıncaya kadar genişletmiş durumdadır.

BURSAGAZ (BURSA)

 • 1989 tarihinde BOTAŞ tarafından Bursa ilinde doğalgaz yatırımları başlamıştır. Ardından 1992 yılında Bursa ilinde ilk doğalgaz kullanımı sağlanmıştır. 2002 tarihinde Bursagaz Genel Müdürlüğü ismini almıştır. 2007 tarihinin Mayıs ayında 550 bin aboneye ulaşılmıştır. 2012 tarihine gelindiğinde ise 750 bin kadar BBS Abone, 610 bin kadar BBS Gaz kullanıcı sayısına ulaşılmıştır.

BAŞKENTGAZ (ANKARA)

 • 2007 tarihinde kurulmuştur. Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Ortaklığı A.Ş ismi ile çalışmaya başlanmıştır. 5 milyon nüfusa sahip olan Ankara ilimizde 2 milyonu aşkın aboneye hizmet sunulmaktadır. Ayrıca ülkemizin en eski 2. Büyük dağıtım şirketi konumundadır. 2037 tarihine kadar geçerli olan lisansı sayesinde doğalgaz dağıtım yeri olan Başkente hem güvenilir hem tüketici memnuniyeti odaklı hem de kaliteli hizmet anlayışı ile ülke nüfusunun yaklaşık olarak %7 sine hizmet sunmaktadır.

İZMİRGAZ (İZMİR)

 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan İzmir Doğalgaz ihalesini en düşük amortisman ve hizmet bedelini vermiş durumda olan KOLİN A.Ş. kazanmıştır. Çıkan bu sonuçla da KOLİN A.Ş. ve TÜRKERLER A.Ş. ortaklığından doğmuş olan İZMİR DOĞALGAZ A.Ş. İzmir ilinde doğalgaz şehir içi dağıtım işlevini üstlenmiştir. İZMİR DOĞALGAZ İzmir ili ve Tire ilçelerinden oluşan Dağıtım Bölgesi sınırlarında doğalgaz dağıtımı ile birlikte mahalli gaz boru hattı şebekesi ile nakli faaliyet göstermekte olan tek yetkili firmadır. Günümüz tarihinde; Konak, Bornova, Buca, Karşıyaka, Karabağlar, Çiğli, Narlıdere, Aliağa, Gaziemir, Kemalpaşa, Torbalı, Tire, Menemen ve Görece ilçelerinde yaşayan İzmir halkı doğalgazın hem ekonomisinden hem konforundan hem de temizliğinden yararlanmaktadır.

İllerin Doğalgaz Dağıtım Şirketleri illere göre bu şekilde sıralanmaktadır. İllerde mevcut olan doğalgaz dağıtım firmaları bunlarla sınırlı değildir.

 • İstanbul İlinde İGDAŞ ın yanı sıra BAHÇEŞEHİRGAZ dağıtım şirketi de bulunmaktadır.
 • Ankara İlinde BAŞKENTGAZ ın yanı sıra KIZILCAHAMAMGAZ ve POLGAZ dağıtım şirketi de bulunmaktadır.
 • Kocaeli İlinde İZGAZ ın yanı sıra ARMAGAZ ve PALGAZ dağıtım şirketi de bulunmaktadır.
 • Bursa İlinde BURSAGAZ ın yanı sıra İNGAZ (İNEGÖL), AKSA DOĞALGAZ (OVAGAZ) (M.KEMALPAŞA-SUSURLUK-KARACABEY), ARMAGAZ ve AKSA DOĞALGAZ (GEMLİKGAZ) (GEMLİK) dağıtım şirketi de bulunmaktadır.
 • İzmir ilinde mevcut tek doğalgaz dağıtım şirketi İZMİRGAZ dır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Mehmet Vural dedi ki:

  iyi günler 1000m3 dogalgazın ülkemize giriş fiyatı ne kadar. teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bu konuda bilgi sahibi değiliz maalesef. Doğalgaz firmasıyla görüşerek bu konudaki bilgilere sahip olabilirsiniz.

 2. Cankan Öngel dedi ki:

  Çok iyi bir bilgi olmuş ellerinize sağlık

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Teşekkürler Cankan bey…

Petek Yıkama