Beko BK 21 EY LCD Arıza Kodları

Beko BK 21 EY LCD Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Beko BK 21 EY LCD model yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

 1. A01 Arızası Gaz beslemesi sorunu.
 • Çözüm İlk önce kombinize gaz geldiğinden emin olun. Dairenizde gaz kesintisi olabilme ihtimali vardır. Dairenizde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olmak için doğalgazlı cihazınızı (ocak gibi) çalıştırmayı deneyin. Doğalgazlı cihazınız da çalışmıyorsa dairenizde gaz yok demektir. Bu durumda kapınızın dışında bulunan gaz vanasına bakın açık (gaz borusu ile vana aynı hizada) olduğundan emin olun. Gaz vanasına açık olmasına rağmen doğalgazlı cihazınız da yanmıyorsa bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak gaz kesintisi konusunda bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Doğalgazlı cihazınız yanıyorsa, kombi yanında bulunan gaz vanasına bakarak açık olduğundan emin olun. Gaz vanası açık durumda ise kalorifer simgeli düğmeyi açma/kapama konumuna çevirin bir süre kadar bekleyip yeniden bir önceki konumuna alın. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece en fazla 3 kez tekrarlayın. Arıza yine de düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu gibi durumlarda anakart, gaz armatörü, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali vardır.
 1. A02 Arızası Limit termostat sorunu.
 • Çözüm İlk önce kombi altındaki tesisat boruları üzerindeki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Kombi yaz veya kış hangi konumda olursa olsun bu vanaların her zaman açık durumda olması gerekir. Kombi kış konumundayken bu sorun yaşandı ise en az 3 petek vanasının açık olması gerekir. Petek vanaları açıksa, kombi tesisat basıncına bakmak gerekir. Ekranın hemen solunda yer alan bar göstergesi 1 barın altında ise tesisat basıncını yükseltmek gerekir. Basınç değeri 1 ile 2 barın arasında ise su basma işlemi gerekmez. Bu durumda cihaza yapabileceğiniz son işlem resetlemektir, yani açma/kapama işlemi. Petek simgeli düğmeyi açma/kapama konumuna getirin, birkaç saniye sonra yeniden bir önceki konumuna alın. Sorun düzelmez devam ederse eğer; tesisatta tıkanma olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, pompa sıkışmış olabilir, sensör arızalı olabilir, üç yollu vana veya ana eşanjörde sorun olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için yine de servis yardımı almanız gerekir.
 1. A03 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Öncelikle cihazı kapatıp yeniden açmayı deneyin. Bu işlemi kalorifer simgeli düğme ile yapabilirsiniz. Düğmeyi açma/kapama konumuna çevirin, birkaç saniye bekledikten sonra yeniden bir önceki konumuna alın. Bu işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Arıza durumunda bir düzelme olmazsa eğer fan veya anakart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. A04 Arızası Düşük basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisatında yeterli su olmaması sebebiyle yaşanan bir sorundur. Ekranın solunda yer alan bar göstergesine bakacak olursanız eğer 0-1 bar arasında olduğunu göreceksiniz. Bu durumda kombi altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek bar değeri 1 ile 2 arasına gelene kadar sisteme su basın. Bar değeri bu seviyeye geldiğinde doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorununuz çözümlenecek, ekrandaki arıza kodu silinecektir. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrası düzelme olmazsa servis desteği almalısınız.
 1. A06 Arızası NTC ev içi su sorunu.
 • Çözüm Bu sorun; kombi normal çalışmasına rağmen ev içi su sıcaklığını 50°C civarındaki sabit bir sıcaklıkta tutamıyorsa yaşanır. Bu durumda ntc sensör, sensör bağlantıları veya anakart arızası görülebilir. Yine de net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. A07 Arızası Birincil ısıl direnç sorunu.
 • Çözüm Birincil ısıl direnç aşırı ısınma veya sıcaklık farkı durumunda bu sorun yaşanır. Önce cihazı birkaç kez kapatın açın, sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. A08 Arızası Dönüş ısıl direnç sorunu.
 • Çözüm Dönüş ısıl direnç aşırı ısınma veya sıcaklık farkı tersine çevrildiğinde bu sorun yaşanır. Cihazı birkaç defa kapatıp yeniden açın. Arıza durumu düzelmezse servis yardımı almalısınız.
 1. A09 Arızası Baca ısıl direnç sorunu.
 • Çözüm Baca ısıl direnç sayacında sorun olabilir, birincil değiştirici temizleniyor olabilir ya da baca ısıl dirençte aşırı ısınma durumu olabilir. Önce cihazı kapatıp birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız.
 1. A11 Arızası Parazit yanma sorunu.
 • Çözüm Alev tam olarak algılanmadığı zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle kombiyi kapatıp birkaç saniye bekledikten sonra yeniden çalıştırmayı deneyin. Sorun devam ederse bu işlemi birkaç kez daha arka arkaya uygulayın. Arıza durumunda yine düzelme olmazsa eğer; gaz valfi, anakart, iyon elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanız gerekiyor.
 1. A77 Arızası Düşük sıcaklık termostat sorunu.
 • Çözüm Bu kod otomatik sıfırlama kodudur. Bir süre kadar bekleyin, kombi kendini resetler ve yeniden çalışmaya başlar. Ancak uzun süre bekleme sonrasında cihaz yeniden çalışmazsa servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama