Baymak Eco CT 20 Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Baymak Eco CT 20 Hata Kodları

 1. E01 Arıza Kodu Başarısız ateşleme sorunu.
 • Çözüm Öncelikle dairenize ve kombinize gaz geldiğinden yani bir gaz kesintisi olmadığından emin olmalısınız. Gaz kesintisi durumu yoksa eğer, kombiye gaz geldiğinden de eminseniz kombiyi resetleyerek arızadan çıkarmaya çalışmalısınız. Bazen tek bir reset işe yarıyorken bazen birkaç reset işlemi gerekebilir. Bu yüzden kombiyi arka arkaya maksimum 3 kez resetlemeyi deneyin. Yine de soruna devam ediyorsa servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda; kart, gaz valfi ve elektrotları kontrol etmek gerekir. Kombi açık balkondaysa ve hava soğuksa, yoğuşma gider hortumu bir gidere bağlı değilse hortum içindeki su donmuş olabilir. Bu yüzden de bu sorun yaşanabilir.
 1. E02 Arıza Kodu Hatalı alev oluşumu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombiyi arıza düzelmediği sürece birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme işlemi sonrası arıza düzelebilir. Ancak düzelmezse servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda; kart, gaz valfi, iyon elektrodu gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir.
 1. E03 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda öncelikle petek ve tesisat vanalarını kontrol etmeli, vanalar kapalı ise açmalısınız. Kombi su basıncı düşük ise (1 bardan az) kombiye 1.5 bar kadar su basmalısınız. Ardından kombiyi resetlemelisiniz. Tüm bu işlemlere rağmen sorun hala devam etmekte ise teknik destek almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; eşanjör, pompa, üç yollu vana, limit sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Tabi bir de tesisat ve dönüş filtresinde tıkanıklık olabilir.
 1. E05 Arıza Kodu Fan geri besleme sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Birkaç resetleme işlemine rağmen arıza devam ediyorsa bu aşamada servis yardımı almak gerekir. Fan veya kart arızası olabilir. Bu sorun voltaj dalgalanması sebebiyle yaşanmış olabilir.
 1. E09 Arıza Kodu Gaz valfi geri besleme sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi resetlemeyi denemelisiniz. Birkaç resetleme işlemi çoğu zaman işe yarayabilir. Ancak düzelme olmazsa servis yardımı almak gerekir. Gaz valfinde veya kartta sorun olabilir.
 1. E12 Arıza Kodu EEPROM sorunu.
 • Çözüm Yazılım arızası da denilebilir. Bu sorunda kombiyi sadece birkaç kez resetlemeli, düzelme olmadığı taktirde uzman yardımı almalısınız.
 1. E15 Arıza Kodu Sensör sıcaklık değişimi sorunu.
 • Çözüm Arıza durumu sadece sensöre bağlı olmaz. Tesisat problemleri de olabilir. Bu aşamada cihazı resetlemek çözüm getirmez. Servis yardımı almalısınız.
 1. E16 Arıza Kodu Dönüş sıcaklık sensör kilitlenmesi.
 • Çözüm Kalorifer dönüş sıcaklık sensöründe kilitlenme olmuş. Arıza durumunda cihazı resetlemek bir işe yaramaz. Teknik açıdan servis yardımı almalısınız.
 1. E17 Arıza Kodu Çıkış sıcaklık sensör kilitlenmesi.
 • Çözüm Çıkış sıcaklık sensörü kilitlendiği zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetleseniz de düzelme olmayacaktır. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. E18 Arıza Kodu NTC sensör test sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetlemeden servis yardımı almalısınız. Cihaz içerisindeki sensörler yanlış takılmış olabilir, kombiye uygun bir parça olmayabilir veya arızalı olabilir.
 1. E21 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı arızadan çıkarmak için önce birkaç kez reset işlemi uygulamalısınız. Birkaç reset işlemine rağmen arıza hala devam ediyorsa servis yardımı almalısınız. Elektronik kartın kontrol edilmesi gerekiyor.
 1. E33 Arıza Kodu Dönüş sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Dönüş sıcaklık sensörünün kontrol edilmesi gerekir. Sensör dışında bağlantı veya kart arızası da olabilmektedir.
 1. E35 Arıza Kodu Çıkış sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi resetlemenize gerek yoktur. Çünkü resetle düzelebilecek bir işlem değildir. Çıkış sıcaklık sensöründe, sensör bağlantılarında veya kartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. F13 Arıza Kodu Reset kilitlenmesi.
 • Çözüm Kombi arka arkaya 3 kereden fazla resetlendiğinde veya reset tuşuna çok uzun süreli basılı tutulduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmalısınız. Cihaz bu şekilde normale dönecektir. Cihazı bu şekilde resetlemenizdeki sorun neyse bu konuda servis yardımı almalısınız.
 1. F34 Arıza Kodu Düşük besleme gerilimi sorunu.
 • Çözüm Şebeke voltajının düşük olduğunu belirtir. Bu duruma bağlı olarak da kombi arızaya geçmiştir. Arıza durumunda bir süre kadar beklemelisiniz. Voltajlar düzeldiğinde arıza da düzelebilmektedir. Ancak uzun süre bekleme sonucunda sorun düzelmez de devam ederse bu durumda servis yardımı almalısınız. Düşük voltaj sebebiyle kart arızası meydana gelmiş olabilir. Tabi elektrik bağlantıları ile dairenin topraklamasının da kontrol edilmesi gerekir.
 1. F37 Arıza Kodu Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat devresi basıncı 1 barın altına düştüğünde cihaz bu arızaya geçer. Kombi altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1.5 bara getirmeli, işlem sonrası doldurma musluğunu kapatmalısınız. Uygulamadan sonra cihaz normale dönecektir. Bu işlemi yapamazsanız, yapmanıza rağmen sorun düzelmezse veya çok sık yapmak durumunda kalırsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F39 Arıza Kodu Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Cihaza bağlı ve cihazı dış ortam sıcaklığına bağlı olarak çalıştıran sensör var ise arızalı olduğunu belirtir. Böyle bir sensör kullanılmıyorsa elektriksel bir sorun olabilir. Elektronik kartı ve elektrik bağlantılarını kontrol etmek gerekir.
 1. F40 Arıza Kodu Yüksek basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı 2.5 bar üstüne çıktığında bu sorun yaşanır. Kombiye en takın peteğin hava alma müşüründen su boşaltıp basıncı 1.5 bara kadar düşürürseniz sorun çözümlenecektir. Ancak bu sorun kendiliğinden oluştuysa ve yaptığınız işleme rağmen tekrarlanıyorsa bu aşamada servis yardımı almanız gerekir.
 1. F47 Arıza Kodu Su basınç anahtarı bağlı değil.
 • Çözüm Doldurma musluğu bağlantısının olmadığını veya takılan doldurma musluğunun kombiye uygun olmadığını belirtir. Parçanın kontrol edilmesi gerekir.
 1. F52 Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kombi muhtemelen sıcak su vermeyecek veya suyu yeterince ısıtmayacaktır. Sensör, sensör bağlantıları ve kartın kontrol edilmesi gerekir.
 1. F53 Arıza Kodu Ana eşanjör temel sigorta problemi.
 • Çözüm Arıza durumunda her ihtimale karşı kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemi sonrası sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.
 1. F81 Arıza Kodu Sensör test sorunu.
 • Çözüm Kombiye yeni bir sensör takıldı ise kombiye uyumlu olmayabilir veya kombiye yanlış takılmış olabilir. Parçanın kontrol edilmesi gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama